Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-07-10, 21:11
Płyn chłodzący / do chłodnicy
Autor Wiadomość
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 122 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 4171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2025-09-10, 10:32   

DrOzda napisał/a:
Kup płyn Motrio, jest zółty jak Glaceol D i w pełni mieszalny.

Tak dla uściślenia- obecnie gotowe płyny chłodnicze MOTRIO występują w różnych wersjach kolorystycznych.
I tak:
-żółto-zielony (zamiennik Glaceola RX, typu D) - numer katalogowy Motrio 8660006880 (5L)
-różowy (klasa G12) - numer katalogowy Motrio 8660006878 (5L)
-różowy (klasa G13) - numer katalogowy Motrio 8660005576 (5L)
-zielono-niebieski (płyn uniwersalny)- numer katalogowy Motrio 8671017366 (2L) / 8671017367 (5L)
Oprócz tego są jeszcze odpowiednie koncentraty Motrio w opakowaniach 1L.
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 170
Skąd: Waw
Wysłany: 2026-02-05, 11:15   płyn chłodniczy

Witamin jaki to płyn chłodniczy ? Odbierałem jogger to miał jasno zółty teraz po wymianie (rok temu) wlali taki ciemno zielony. Jaki mam teraz dolać bo zszedł juz do minimum.
Rozumiem że to ten nowy typ E ?
7711947057 PŁYN CHŁODNICZY GLACEOL RX TYPE E 1L ORYGINAŁ OE RENAULT

623026836_937826145339317_4631069711714236250_n.jpg
Plik ściągnięto 11 raz(y) 82,56 KB

 
dudu$ 



Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 2066
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2026-02-05, 12:08   

Płyn chłodzący pod wpływem temperatury zwiększa/zmniejsza swoja objętość. Sprawdź jaki poziom będziesz miał na gorącym silniku, z pewnością będzie między MIN a MAX więc nie ma sensu kupować płynu i dolewać, a jeśli chcesz faktycznie kupić na dolewkę to będziesz miał już ten nowy płyn czyli tak jak piszesz jest to Glaceol RX Type E
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 170
Skąd: Waw
Wysłany: 2026-02-05, 12:55   

dudu$ napisał/a:
Płyn chłodzący pod wpływem temperatury zwiększa/zmniejsza swoja objętość. Sprawdź jaki poziom będziesz miał na gorącym silniku, z pewnością będzie między MIN a MAX więc nie ma sensu kupować płynu i dolewać, a jeśli chcesz faktycznie kupić na dolewkę to będziesz miał już ten nowy płyn czyli tak jak piszesz jest to Glaceol RX Type E

Rok temu w styczniu po wymianie pompy wody było praktycznie MAX . Jest jakiś problem na 100% Sprawdzę ale napewno jest znów wadliwa pompa wody albo coś innego.
 
Rycha 


Marka: DACIA
Model: Duster
Silnik: 1.6 benz/gaz
Dołączył: 11 Lip 2019
Posty: 30
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2026-05-06, 11:21   

Dymek napisał/a:
DrOzda napisał/a:
Kup płyn Motrio, jest zółty jak Glaceol D i w pełni mieszalny.

Tak dla uściślenia- obecnie gotowe płyny chłodnicze MOTRIO występują w różnych wersjach kolorystycznych.
I tak:
-żółto-zielony (zamiennik Glaceola RX, typu D) - numer katalogowy Motrio 8660006880 (5L)
-różowy (klasa G12) - numer katalogowy Motrio 8660006878 (5L)
-różowy (klasa G13) - numer katalogowy Motrio 8660005576 (5L)
-zielono-niebieski (płyn uniwersalny)- numer katalogowy Motrio 8671017366 (2L) / 8671017367 (5L)
Oprócz tego są jeszcze odpowiednie koncentraty Motrio w opakowaniach 1L.

Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 122 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 4171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-06, 13:57   

Rycha napisał/a:
Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
Też mnie to dziwiło, ale tak sobie Renault wymyślił dla "płynu gotowego", tak rozcieńczają, być może z powodów ekonomicznych. Kraje "wschodu" i tak miały zalecane zupełnie inne płyny (jak w Rosji). Ale jak kupujesz Glaceol w wersji "koncentrat", to masz do -37 bodajże i możesz sobie dobrać stężenie.
Tym bardziej warto wlać Motrio, bo ma "normalną" temperaturę.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2026-05-06, 14:12, w całości zmieniany 3 razy  
 
Rycha 


Marka: DACIA
Model: Duster
Silnik: 1.6 benz/gaz
Dołączył: 11 Lip 2019
Posty: 30
Skąd: Kłodzko
Wysłany: 2026-05-06, 14:41   

Dymek napisał/a:
Rycha napisał/a:
Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
Też mnie to dziwiło, ale tak sobie Renault wymyślił dla "płynu gotowego", tak rozcieńczają, być może z powodów ekonomicznych. Kraje "wschodu" i tak miały zalecane zupełnie inne płyny (jak w Rosji). Ale jak kupujesz Glaceol w wersji "koncentrat", to masz do -37 bodajże i możesz sobie dobrać stężenie.
Tym bardziej warto wlać Motrio, bo ma "normalną" temperaturę.


Mnie to nie tyle co dziwi a przeraża.
Patrzyłem specyfikację innych producentów i wszyscy mają minus 35
Tylko Renault wymyśliło sobie o jakieś minus 21. Można się tylko domyślać że choć tu o sknerstwo takie żydostwo.
W tym roku u mnie pod domem było minus 23 stopnie a jestem w południa.
To teraz tylko współczuć tym co mieszkają w Białymstoku.
Serwis mi powiedział że nowe samochody są zalewane albo typ d albo typ e tak czy siak obydwa mają minus 21 stopni.
W każdym razie biorę próbkę ze zbiorniczka do zamrażarki jak mi przy minus 20 stopniach zamarznie to do wywalenia.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 122 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 4171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-06, 20:31   

Rycha napisał/a:
W każdym razie biorę próbkę ze zbiorniczka do zamrażarki jak mi przy minus 20 stopniach zamarznie to do wywalenia.
Eee tam, wystarczy odciągnąć ze zbiorniczka i dolać koncentratu, wyrówna się.
 
Trojan1000 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 08 Lip 2019
Posty: 55
Skąd: Łódź
Wysłany: 2026-05-19, 14:26   

Witam. Mój Logan MCV II 1.2 16V skończył 10 lat. Dlatego doszedłem do wniosku że nie ma sensu przepłacać za płyn OE, który jest tylko do -21 stopni.

Pojawił się na allegro płyn chłodniczy, spełniający wymagania Renault type D.
Tańszy od Motrio i w przeciwieństwie do niego, oficjalnie producent podaje na opakowaniu że produkt spełnia normy Renault. Glitherm G12+ Glicar -37 stopni Płyn jest koloru żółtego i zawiera marker UV, który pozwala zlokalizować ewentualny wyciek. link do aukcji
 
kisand 
Zielony listek


Marka: DACIA
Model: DUSTER
Silnik: 1.6 16 V K4M
Rocznik: 2014
Dołączył: 03 Maj 2026
Posty: 1
Skąd: LUBLIN
Wysłany: 2026-05-19, 14:51   

A ja zakupiłem taki https://allegro.pl/produkt/plyn-chlodniczy-dacia-renault-glaceol-rx-d-motrio-cd19a9e9-b176-46fa-a449-5d6128c37117?offerId=17731662212i jest ok.
 
Trojan1000 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 08 Lip 2019
Posty: 55
Skąd: Łódź
Wysłany: 2026-05-19, 20:44   

kisand napisał/a:
A ja zakupiłem taki https://allegro.pl/produkt/plyn-chlodniczy-dacia-renault-glaceol-rx-d-motrio-cd19a9e9-b176-46fa-a449-5d6128c37117?offerId=17731662212i jest ok.



Sam kiedyś kiedyś zalałem ten płyn i nic złego się nie stało. Problem w tym że po za opisami aukcji w internecie to na opakowaniu i w oficjalnych fiszkach technicznych nie ma informacji że spełnia parametry płynu "Type D" i że jest zgodny z normą Renault 41-01-001/-- Sama marketingowa informacja "Motrio grupa renault" to za mało.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 122 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 4171
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-20, 08:03   

Trojan1000 napisał/a:
Pojawił się na allegro płyn chłodniczy, spełniający wymagania Renault type D.
Tańszy od Motrio i w przeciwieństwie do niego, oficjalnie producent podaje na opakowaniu że produkt spełnia normy Renault. Glitherm G12+ Glicar -37 stopni Płyn jest koloru żółtego i zawiera marker UV, który pozwala zlokalizować ewentualny wyciek.
No i pięknie- dobre i jeszcze tańsze, kolejny (po Motrio) płyn od polskiego producenta. Dzięki za informację, to musi być coś dość nowego, bo wcześniej ktoś by już na niego trafił.
A co do norm w przypadku Motrio- faktycznie nigdzie nie wymienione, ale i tak... jak mamy Easy Service i załapiemy się na wymianę płynu w ASO- wleją nam właśnie Motrio. ;-)

A przy okazji, bo chyba jeszcze tutaj "nie wypłynęło"- producentem płynów Motrio jest lubelska firma Parys, znana m.in. z marek Plak, Prestone, Glysantin. Poza tym robią płyny OEM dla najróżniejszych marek Europy: PARYS
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2026-05-20, 08:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
Trojan1000 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 08 Lip 2019
Posty: 55
Skąd: Łódź
Wysłany: 2026-05-20, 23:01   

Dymek napisał/a:
No i pięknie- dobre i jeszcze tańsze, kolejny (po Motrio) płyn od polskiego producenta. Dzięki za informację, to musi być coś dość nowego, bo wcześniej ktoś by już na niego trafił.
A co do norm w przypadku Motrio- faktycznie nigdzie nie wymienione, ale i tak... jak mamy Easy Service i załapiemy się na wymianę płynu w ASO- wleją nam właśnie Motrio. ;-)

A przy okazji, bo chyba jeszcze tutaj "nie wypłynęło"- producentem płynów Motrio jest lubelska firma Parys, znana m.in. z marek Plak, Prestone, Glysantin. Poza tym robią płyny OEM dla najróżniejszych marek Europy: PARYS



Co do płynów chłodniczych, to od czasu mojego pierwszego samochodu "Citroen AX 1.4 D" jestem uczulony na ich dobór. W citroenie po wlaniu petrygo zaczęły mi pękać przewody chłodnicze. To samo było w takim samym citroenie u mojego kolegi. Po wlaniu Prestona to ustąpiło. Niby prosta rzecz. Płyn chłodniczy to roztwór glikolu z dodatkami. Tylko że niektóre dodatki są agresywne dla niektórych materiałów. Pół biedy jeśli musimy wymienić przewód chłodniczy czy chłodnicę. Najgorzej gdy przez płyn uszkodzimy uszczelkę pod głowicą lub oringi przy mokrych tulejach.

Jako człowiek który pracował dla importera olejów, wiem ze oleje i chemia samochodowa to marketing, wysokie marże i ściema. Na rynku jest sporo nowych marek, z produktami dobrej jakości za rozsądne pieniądze. Trzeba tylko pilnować aby zakupione produkty spełniały odpowiednie normy.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 89 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3847
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-24, 07:11   

Ciekawostka, podobno w UK Renault wraca do oryginalnego Type D w serwisach

https://www.facebook.com/share/p/1JvvRSjT1L/
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 170
Skąd: Waw
Wysłany: 2026-05-27, 07:23   

Te koncerny samochodowe są takie głupie ? Czy o co chodzi ?
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 89 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3847
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-27, 07:53   

Oryginalny Type D został wycofany ze względu na toksyczność i normy środowiskowe.
No to się okazało że zamiennik niszczy niektóre pompy płynu i powoduje korozję silników B4A i B4D.
I jeszcze jedno, są dwa różne płyny po nazwą Glaceol RX Type D
stary numer 7711428130
uaktualniony 7711949701 (dla silników B4A i B4D)
i jeszcze Type E
7711947051
 
Trojan1000 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 08 Lip 2019
Posty: 55
Skąd: Łódź
Wysłany: 2026-05-27, 17:10   

Ja już po wymianie. Wlałem polski płyn Glitherm Glicar G12+ spełniający normy Renault Type D. Pisałem o nim kilka postów wyżej.

Ogólnie mam wrażenie że Renault swoimi "ulepszeniami" chce zabić nasze auta. Nowy płyn Type E powoduje wycieki i korozję silnika. Brak oleju do skrzyń biegów typu NFP i zastąpienie go nowym "lepszym" NFX. On również może powodować usterki skrzyń biegów klik

Dlatego aby nasze auta jeździły długo, trzeba stosować zamienniki które spełniają parametry producenta pojazdu i są identyczne z tym co w fabryce było zalane. Może płyny i oleje z logo Renault nie spełniają tych warunków, za to są drogie ;)

Screenshot_20260527-182039 (1)~2.png
Normy renault
Plik ściągnięto 9 raz(y) 209,3 KB

Screenshot_20260527-182106~2.png
Bańka z płynem
Plik ściągnięto 6 raz(y) 113,49 KB

Screenshot_20260527-180402~2.png
Zbiorniczek wyrównawczy
Plik ściągnięto 6 raz(y) 120,08 KB

Ostatnio zmieniony przez Trojan1000 2026-05-27, 17:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne