Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 122 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 4168 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2025-09-10, 10:32
DrOzda napisał/a:
Kup płyn Motrio, jest zółty jak Glaceol D i w pełni mieszalny.
Tak dla uściślenia- obecnie gotowe płyny chłodnicze MOTRIO występują w różnych wersjach kolorystycznych.
I tak:
-żółto-zielony (zamiennik Glaceola RX, typu D) - numer katalogowy Motrio 8660006880 (5L)
-różowy (klasa G12) - numer katalogowy Motrio 8660006878 (5L)
-różowy (klasa G13) - numer katalogowy Motrio 8660005576 (5L)
-zielono-niebieski (płyn uniwersalny)- numer katalogowy Motrio 8671017366 (2L) / 8671017367 (5L)
Oprócz tego są jeszcze odpowiednie koncentraty Motrio w opakowaniach 1L.
Witamin jaki to płyn chłodniczy ? Odbierałem jogger to miał jasno zółty teraz po wymianie (rok temu) wlali taki ciemno zielony. Jaki mam teraz dolać bo zszedł juz do minimum.
Rozumiem że to ten nowy typ E ?
7711947057 PŁYN CHŁODNICZY GLACEOL RX TYPE E 1L ORYGINAŁ OE RENAULT
Marka: Dacia
Model: JOGGER Expression
Silnik: 1,0Tce 110KM@200Nm
Rocznik: XII 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy] Pomógł: 57 razy Dołączył: 21 Mar 2017 Posty: 2064 Skąd: Ząbki
Wysłany: 2026-02-05, 12:08
Płyn chłodzący pod wpływem temperatury zwiększa/zmniejsza swoja objętość. Sprawdź jaki poziom będziesz miał na gorącym silniku, z pewnością będzie między MIN a MAX więc nie ma sensu kupować płynu i dolewać, a jeśli chcesz faktycznie kupić na dolewkę to będziesz miał już ten nowy płyn czyli tak jak piszesz jest to Glaceol RX Type E
Płyn chłodzący pod wpływem temperatury zwiększa/zmniejsza swoja objętość. Sprawdź jaki poziom będziesz miał na gorącym silniku, z pewnością będzie między MIN a MAX więc nie ma sensu kupować płynu i dolewać, a jeśli chcesz faktycznie kupić na dolewkę to będziesz miał już ten nowy płyn czyli tak jak piszesz jest to Glaceol RX Type E
Rok temu w styczniu po wymianie pompy wody było praktycznie MAX . Jest jakiś problem na 100% Sprawdzę ale napewno jest znów wadliwa pompa wody albo coś innego.
Kup płyn Motrio, jest zółty jak Glaceol D i w pełni mieszalny.
Tak dla uściślenia- obecnie gotowe płyny chłodnicze MOTRIO występują w różnych wersjach kolorystycznych.
I tak:
-żółto-zielony (zamiennik Glaceola RX, typu D) - numer katalogowy Motrio 8660006880 (5L)
-różowy (klasa G12) - numer katalogowy Motrio 8660006878 (5L)
-różowy (klasa G13) - numer katalogowy Motrio 8660005576 (5L)
-zielono-niebieski (płyn uniwersalny)- numer katalogowy Motrio 8671017366 (2L) / 8671017367 (5L)
Oprócz tego są jeszcze odpowiednie koncentraty Motrio w opakowaniach 1L.
Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 122 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 4168 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-06, 13:57
Rycha napisał/a:
Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
Też mnie to dziwiło, ale tak sobie Renault wymyślił dla "płynu gotowego", tak rozcieńczają, być może z powodów ekonomicznych. Kraje "wschodu" i tak miały zalecane zupełnie inne płyny (jak w Rosji). Ale jak kupujesz Glaceol w wersji "koncentrat", to masz do -37 bodajże i możesz sobie dobrać stężenie.
Tym bardziej warto wlać Motrio, bo ma "normalną" temperaturę.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2026-05-06, 14:12, w całości zmieniany 3 razy
Wszystko pięknie.
Tylko czemu te RX D czy E , mają temperaturę -21 a Motoriio -35
I w ogóle czemu jest -21 ?
Też mnie to dziwiło, ale tak sobie Renault wymyślił dla "płynu gotowego", tak rozcieńczają, być może z powodów ekonomicznych. Kraje "wschodu" i tak miały zalecane zupełnie inne płyny (jak w Rosji). Ale jak kupujesz Glaceol w wersji "koncentrat", to masz do -37 bodajże i możesz sobie dobrać stężenie.
Tym bardziej warto wlać Motrio, bo ma "normalną" temperaturę.
Mnie to nie tyle co dziwi a przeraża.
Patrzyłem specyfikację innych producentów i wszyscy mają minus 35
Tylko Renault wymyśliło sobie o jakieś minus 21. Można się tylko domyślać że choć tu o sknerstwo takie żydostwo.
W tym roku u mnie pod domem było minus 23 stopnie a jestem w południa.
To teraz tylko współczuć tym co mieszkają w Białymstoku.
Serwis mi powiedział że nowe samochody są zalewane albo typ d albo typ e tak czy siak obydwa mają minus 21 stopni.
W każdym razie biorę próbkę ze zbiorniczka do zamrażarki jak mi przy minus 20 stopniach zamarznie to do wywalenia.
Witam. Mój Logan MCV II 1.2 16V skończył 10 lat. Dlatego doszedłem do wniosku że nie ma sensu przepłacać za płyn OE, który jest tylko do -21 stopni.
Pojawił się na allegro płyn chłodniczy, spełniający wymagania Renault type D.
Tańszy od Motrio i w przeciwieństwie do niego, oficjalnie producent podaje na opakowaniu że produkt spełnia normy Renault. Glitherm G12+ Glicar -37 stopni Płyn jest koloru żółtego i zawiera marker UV, który pozwala zlokalizować ewentualny wyciek. link do aukcji
Sam kiedyś kiedyś zalałem ten płyn i nic złego się nie stało. Problem w tym że po za opisami aukcji w internecie to na opakowaniu i w oficjalnych fiszkach technicznych nie ma informacji że spełnia parametry płynu "Type D" i że jest zgodny z normą Renault 41-01-001/-- Sama marketingowa informacja "Motrio grupa renault" to za mało.
Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 122 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 4168 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-20, 08:03
Trojan1000 napisał/a:
Pojawił się na allegro płyn chłodniczy, spełniający wymagania Renault type D.
Tańszy od Motrio i w przeciwieństwie do niego, oficjalnie producent podaje na opakowaniu że produkt spełnia normy Renault. Glitherm G12+ Glicar -37 stopni Płyn jest koloru żółtego i zawiera marker UV, który pozwala zlokalizować ewentualny wyciek.
No i pięknie- dobre i jeszcze tańsze, kolejny (po Motrio) płyn od polskiego producenta. Dzięki za informację, to musi być coś dość nowego, bo wcześniej ktoś by już na niego trafił.
A co do norm w przypadku Motrio- faktycznie nigdzie nie wymienione, ale i tak... jak mamy Easy Service i załapiemy się na wymianę płynu w ASO- wleją nam właśnie Motrio.
A przy okazji, bo chyba jeszcze tutaj "nie wypłynęło"- producentem płynów Motrio jest lubelska firma Parys, znana m.in. z marek Plak, Prestone, Glysantin. Poza tym robią płyny OEM dla najróżniejszych marek Europy: PARYS
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2026-05-20, 08:46, w całości zmieniany 2 razy
No i pięknie- dobre i jeszcze tańsze, kolejny (po Motrio) płyn od polskiego producenta. Dzięki za informację, to musi być coś dość nowego, bo wcześniej ktoś by już na niego trafił.
A co do norm w przypadku Motrio- faktycznie nigdzie nie wymienione, ale i tak... jak mamy Easy Service i załapiemy się na wymianę płynu w ASO- wleją nam właśnie Motrio.
A przy okazji, bo chyba jeszcze tutaj "nie wypłynęło"- producentem płynów Motrio jest lubelska firma Parys, znana m.in. z marek Plak, Prestone, Glysantin. Poza tym robią płyny OEM dla najróżniejszych marek Europy: PARYS
Co do płynów chłodniczych, to od czasu mojego pierwszego samochodu "Citroen AX 1.4 D" jestem uczulony na ich dobór. W citroenie po wlaniu petrygo zaczęły mi pękać przewody chłodnicze. To samo było w takim samym citroenie u mojego kolegi. Po wlaniu Prestona to ustąpiło. Niby prosta rzecz. Płyn chłodniczy to roztwór glikolu z dodatkami. Tylko że niektóre dodatki są agresywne dla niektórych materiałów. Pół biedy jeśli musimy wymienić przewód chłodniczy czy chłodnicę. Najgorzej gdy przez płyn uszkodzimy uszczelkę pod głowicą lub oringi przy mokrych tulejach.
Jako człowiek który pracował dla importera olejów, wiem ze oleje i chemia samochodowa to marketing, wysokie marże i ściema. Na rynku jest sporo nowych marek, z produktami dobrej jakości za rozsądne pieniądze. Trzeba tylko pilnować aby zakupione produkty spełniały odpowiednie normy.
Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os. Pomógł: 89 razy Dołączył: 12 Maj 2010 Posty: 3841 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2026-05-27, 07:53
Oryginalny Type D został wycofany ze względu na toksyczność i normy środowiskowe.
No to się okazało że zamiennik niszczy niektóre pompy płynu i powoduje korozję silników B4A i B4D.
I jeszcze jedno, są dwa różne płyny po nazwą Glaceol RX Type D
stary numer 7711428130
uaktualniony 7711949701 (dla silników B4A i B4D)
i jeszcze Type E
7711947051
Ja już po wymianie. Wlałem polski płyn Glitherm Glicar G12+ spełniający normy Renault Type D. Pisałem o nim kilka postów wyżej.
Ogólnie mam wrażenie że Renault swoimi "ulepszeniami" chce zabić nasze auta. Nowy płyn Type E powoduje wycieki i korozję silnika. Brak oleju do skrzyń biegów typu NFP i zastąpienie go nowym "lepszym" NFX. On również może powodować usterki skrzyń biegów klik
Dlatego aby nasze auta jeździły długo, trzeba stosować zamienniki które spełniają parametry producenta pojazdu i są identyczne z tym co w fabryce było zalane. Może płyny i oleje z logo Renault nie spełniają tych warunków, za to są drogie ;)
Screenshot_20260527-182039 (1)~2.png Normy renault
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum