Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyprawa na Słowację - jak się przygotować?
Autor Wiadomość
Calfy 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: K-staw
Wysłany: 2011-01-06, 12:07   Wyprawa na Słowację - jak się przygotować?

Witam,

w przedostatnim tygodniu stycznia wybieram się na Słowację. Nie wiem czy wypali, ale jednak warto co nieco wiedzieć :-) Jeszcze nie wiem, czy samochodem, ale jest taka "prawdopodobność", stąd ten temat ;-)
Więc moje pytanie jest takie: jadąc samochodem, jak się do takiej wyprawy przygotować? Co trzeba mieć, wjeżdżając już na Słowacką stronę? Chodzi mi głównie o elementy, których może się doszukiwać ewentualna kontrola drogowa ;-) Słyszałem też o winietach, jak to z tym jest, zawsze to trzeba mieć czy jak?

Wybieram się co prawda tuż za granicę, w okolice Poprad, niecałe 70 km od granicy, ale jednak chciałbym wiedzieć co i jak, jak tam się w ogóle poruszać :)

Z góry dzięki za info.
Pozdrawiam :-)
Calfy
_________________
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-01-06, 13:19   

taka kartka wisiała w Biurze informacji Turystycznej w Iwoniczu

_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

Ostatnio zmieniony przez maciek 2011-01-06, 13:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2011-01-06, 13:20   

Winiety obowiązują tylko na niektórych drogach (autostradach i prawie autostradach), samochód powinien być wyposażony w kamizelki odblaskowe w ilości odpowiadającej ilości pasażerów ponadto takie wyposażenie jak apteczka, trójkąt, gaśnica - to wiadomo. Ponadto, na drogach górskich może obowiązywać posiadanie łańcuchów...
 
MarkD 


Marka: Skoda
Model: Fabia Kombi
Silnik: 1.2 TSI
Rocznik: 2011
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 279
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-01-06, 14:00   

W miarę świeże: http://www.skionline.pl/s...sty&id_newsa=52
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 14:10   

Jadąc samochodem pamiętaj o drobiazgowym przestrzeganiu ograniczenia prędkości - Słowacy często sprawdzają to w miejscowościach, gdzie ograniczenie wynosi 40 km/h i przekroczenie tej prędkości nawet o 5 - 10 km/h jest już dla nich podstawą do zatrzymania i nałożenia mandatu. Jeśli juz dasz się złapać, zdecydowanie odradzam jakiekolwiek próby w rodzaju "a może się dogadamy", bo napytasz sobie biedy dużo poważniejszej niz mandat.
Warto słuchać radia publicznego (słowacki nie jest szczególnie trudny do zrozumienia) - mają bardzo dobry i aktualny serwis drogowy, co może się przydać, zwłaszcza zimą.
Jeśli nie chcesz płacić za winietę, zazwyczaj tuż obok płatnego odcinka biegnie stara droga, węższa i mniej wygodna, ale da się nią jechać. Rozwiązanie to polecam przy podróżach np. z Ziliny do Liptovskiego Mikulasa (płatny odcinek jest stosunkowo krótki i można go ominąć starą drogą). Jeśli natomiast ktoś jedzie do Bratysławy, to nie ma sensu oszczędzać kilku czy kilkunastu euro - od Ziliny do stolicy Słowacji prowadzi wygodna autostrada.
Załączam aktualną mapę płatnych odcinków. Info z pierwszej ręki dostaniesz także tu:
Ján Bošnovič
Dyrektor Narodowego Centrum
Turystyki Słowackiej w Polsce
ul. Krakowskie Przedmieście 13/17
00-071 Warszawa
Tel./fax: 022/ 827 00 09
e-mail: sacr@poczta.onet.pl
www.slovakia.travel

Slowacja-mapa_platnych_odcinkow_dla_samochodow_do_3,5_t.jpg
Mapa płatnych odcinków na Słowacji
Plik ściągnięto 174 raz(y) 60,82 KB

 
Calfy 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: K-staw
Wysłany: 2011-01-06, 14:18   

Dzięki za odpowiedzi. Hmm, no to mniej więcej już wiem co i jak ;-)
Popatrzyłem sobie mapki i winietki mi raczej nie będą potrzebne, z tego co widzę :-)

Mam jeszcze pytanie co do paliwa. Na tej stronie jest taka informacja:
Cytat:
Na stacjach benzynowych sprzedaje się benzynę : UNI 91 (Špeciál), UNI SUPER 95 (Super), bezołowiową SUPER (Bleifrei) 95, 98 i ropę (Diesel). Benzyny UNI 91 i UNI 95 są uniwersalne dla wszystkich pojazdów z silnikiem benzynowym. W wybranych stacjach można dostać także bezołowiową benzynę SUPER PLUS 98.


Piszą, ze ta UNI 95 są uniwersalne do samochodów, ale to są chyba paliwa "ołowiowe", bo dopiero dalej jest wymieniona bezołowiowa. A jak jest katalizator to chyba nie bardzo wlewać "ołowiową" benzynę? Jak to jest?

I jak to jest z tymi kamizelkami, muszą być dla wszystkich czy wystarczy jedna? Bo to że ma być w kabinie to wiem.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś spostrzeżenia i uwagi to bardzo chętnie posłucham, w końcu każdy ma inne "przygody" związane z jazdą :-)

Pozdrawiam
_________________
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 14:26   

Lej bezołowiową. Podobnie jak w Polsce unikaj stacji no-name.
Poczytaj też tu: http://www.slovakia.trave...8160&smi=408160 - info po polsku o przepisach ruchu drogowego i zasadach na drogach na Słowacji.
Którędy chcesz jechać?
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 14:50   

Takie coś tylko znalazłem, a tutaj jest uaktualnienie.

Znajomy z pracy właśnie się wybierał na Słowację i usłyszał na przykład, że tamtejsi policjanci zatrzymują za najmniejsze nawet przewinienie w rodzaju przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 3 km/h, a także w ramach kompletu zapasowych żarówek czepiają się o brak zapasowej... lampy HID w przypadku xenonów. :) Na ile to prawda, a na ile miejska legenda - nie wiem.

Z tym kołem zapasowym to mnie lekko zagięli - a jak mam tylko zestaw naprawczy, to co? Już Słowacja nie dla mnie? :(
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 15:04   

Jeżdżę regularnie na Słowację od kilkunastu lat i nigdy nie miałem negatywnego spotkania z policją - ot, kilka kontroli tuż po przejechaniu granicy ze standardowym pytaniem, dokąd się wybieram. Nikt mnie nigdy nie pytał o zapasowe żarówki, koło itd. faktem jest, że nigdy nie było powodu do zatrzymania mnie za łamanie przepisów, być może wtedy stają się bardziej dociekliwi.
Warto też pamiętać o konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym. Komentarz do interesującego nas fragmentu z Wikipedii:
Cytat:
Jednym z praktycznym aspektów tej konwencji jest to, że policja drogowa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, wyposażonych zgodnie z wykazem wynikającym z rodzimego prawa o ruchu drogowym, ale niewystarczająco z punktu widzenia kraju, przez który przejeżdżają. W szczególności na przykład policja niemiecka nie może w Niemczech karać polskich kierowców za brak lub nieodpowiednio wyposażoną apteczkę samochodową (w Polsce jest ona zalecana, ale nieobowiązkowa, natomiast pojazdy zarejestrowane w Niemczech muszą ją mieć i to wyposażoną w ściśle określone środki medyczne), a polska policja w Polsce – kierowców niemieckich za brak gaśnicy, która w Niemczech nie jest obowiązkowa.

źródło: http://pl.wikipedia.org/w..._ruchu_drogowym
 
Calfy 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: K-staw
Wysłany: 2011-01-06, 15:27   

Martens napisał/a:
Którędy chcesz jechać?

Hmmm, nad tym właśnie myślę, ale prawdopodobnie Będzie to trasa K-staw -> Zamość -> Rzeszów -> Nowy Sącz - > Piwnicza Zdrój -> Stará Ľubovňa -> Droga w stronę Popradu -> Nowa Leśna

O tej konwencji czytałem, ale tak sobie myślę, że ciężko będzie temu Słowakowi, na drodze, wytłumaczyć o co się mnie rozchodzi :-)
_________________
 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-01-06, 17:56   

Przejeżdzałem Słowację (w drodze na Węgry) ze dwadzieścia razy i nigdy nie byłem zaczepiany przez policję. Reguła jest taka, że niezależnie od kraju podpadnięty policji cudzoziemiec ma przerąbane, szczególnie jeśli się stawia.

Zauważyłem jednak, że na Słowacji i Węgrzech ostatnio pjawiło się sporo radarów i nieoznakowanych samochodów z miernikiem prędkości. Z mego doświadczenia wynika również, że jeżeli spotkasz tam pirata drogowego to będzie Cygan lub...Polak.
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 18:38   

Calfy, rozważ przejazd na Słowację w Barwinku, potem Svidnik, Stara Lubovnia, Kezmarok i Poprad.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-01-06, 20:10   

Sporo jeździłem po Słowacji (tysiace kilometrów na przestrzeni kilkunastu lat i chciałem zaprzeczyć krążącym legendom) - raz zatrzymała mnie policja (rutynowo); gdy policjant podchodził do samochodu i zobaczył pozamykane okna (straszny upał był - klimatyzacja włączona) oraz śpiące dzieci, to machnął ręką żeby jechać. W ostatnich latach faktycznie policji można zobaczyć naprawdę sporo.
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 20:34   

Calfy napisał/a:
O tej konwencji czytałem, ale tak sobie myślę, że ciężko będzie temu Słowakowi, na drodze, wytłumaczyć o co się mnie rozchodzi


Odeślij go do Wikipedii ;)
 
Calfy 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: K-staw
Wysłany: 2011-01-06, 20:47   

Martens napisał/a:
Calfy, rozważ przejazd na Słowację w Barwinku, potem Svidnik, Stara Lubovnia, Kezmarok i Poprad.


A czemu tędy? Lepsza trasa? Łatwiejszy przejazd? Bo z tego co widzę to kilometrów jest niewiele więcej, a jeżeli trasa jest lepsza, to czemu nie, zawsze to więcej można zobaczyć :)
_________________
 
Martens 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 15 Lis 2008
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 21:18   

Ja bym wybrał wariant słowacki po pierwsze ze względu na nieco mniejszy ruch, a po drugie - słowaccy drogowcy zdecydowanie lepiej radzą sobie z zimą.
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2011-01-06, 21:24   

Calfy@[b
jak wrócisz to skrobnij jak było... :-) , szerokości, przyczepności i zero kontaktów z policją życzę... :-D
Ostatnio zmieniony przez TD Pedro 2011-01-07, 08:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
Calfy 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 29 Lip 2010
Posty: 21
Skąd: K-staw
Wysłany: 2011-01-06, 22:41   

Dzięki :-) Ale cała wyprawa jest jak na razie w powijakach. ;-) Dopiero próbuje wszystko zorganizować, także nie wiem czy w ogóle wypali. Ale mam nadzieję, że tak :-)

Martens, i chyba tak zrobię, zawsze to fajnie więcej zobaczyć :)
_________________
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-01-07, 22:25   

Martens napisał/a:
Calfy, rozważ przejazd na Słowację w Barwinku, potem Svidnik, Stara Lubovnia, Kezmarok i Poprad.

Po drodze dodałbym BJ - Bardejov. PP Poprad - a zwłaszcza Spisska Sobota.
 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-01-08, 11:06   

Video rejestratory w słowacji
http://www.fotoradary.net...acji-vt2103.htm
_________________
Jestem handlowcem w salonie Carrara w Lublinie. Szukasz oferty na Nową Dacie? Pisz PW lub na e-mail

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne