Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Jakie rady podczas jazdy w nocy?
Autor Wiadomość
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
  Wysłany: 2011-08-21, 16:22   Jakie rady podczas jazdy w nocy?

czy znacie jakieś dobre rady podczas jazdy w nocy na trasie? Kiedy włączać światła długie itp. ?
Nie jeździłem w trasy nocą, a za tydzień będę jechał i chciałbym usłyszeć parę dobrych rad. Nie chce być zawali drogą ale też chce jechać bezpiecznie.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-08-21, 17:23   

Światła długie włączać wtedy, kiedy coś dają - a przeważnie dają. Gdy jest duży ruch i co 20 sekund trzeba je włączać i gasić, to raczej bez sensu.
Jeśli jedzie samochód z przeciwka, to nie wgapiać się w jego światła, a raczej obserwować w jego światłach i swoich własny pas i pobocze.
Mieć włączoną nawigację, aby na jej ekranie obserwować trasę poza zasięgiem świateł - widać czy mamy jeszcze kilometr prostej czy będzie ostry zakręt. Zamiast daremnie składać się do wyprzedzania "w ciemno" - zaczekać na długą prostą i wtedy próbować.
Dbać o czystość szyby i świateł.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
yarocz 



Marka: DACIA
Model: Logan MCV
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Ambiance 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 455
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-08-21, 17:51   

Jeśli używasz okularów to dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnych filtrów do jazdy w nocy.
Ostatnio nabyłem takie na stacji Orlenu i sprawdziłem na sobie.
Widzisz wyraźniej i auta jadąc z przeciwka na długich wcale Cię nie oślepiają. :-D
_________________

 
maciek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCE 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 3531
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-08-21, 18:08   

jak coś jedzie z naprzeciwka to wygaszać światła długie by nie oślepiać innych? i jak bardzo pieszych to oślepia ? może to dłupie pytania ale chodzi mi bardziej o odpowiedzi bardziej życiowe niż co w kodeksie piszą :-D (choć tam też jest prawda)

a z tymi okularami to tacie powiem

a z nawigacją też dobra sprawa, dzisiaj jak jechałem do Kodnia to mi ułatwiło wyprzedzanie :mrgreen: , powiedzcie mi ludzie skąd się biorą ludzie którzy jadą 50km/h przy 90km/h
Ostatnio zmieniony przez maciek 2011-08-21, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
48piotr 


Marka: Dacia
Model: DUSTER 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Duster
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 16 Lis 2010
Posty: 733
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-08-21, 18:31   

maciek napisał/a:
jadą 50km/h przy 90km/h
:mrgreen:
z seksu :mrgreen: z in vitro-w przyszłości :shock:
_________________
48piotr
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-21, 18:44   

maciek napisał/a:
jak coś jedzie z naprzeciwka to wygaszać światła długie by nie oślepiać innych? i jak bardzo pieszych to oślepia ?

Długie zmieniaj na mijania obowiązkowo, bo naprawdę oślepiają !

Wiem, że to głupio zabrzmi, ale w nocy jest ciemno. Nie staraj się więc wytężać wzroku na to, czego i tak nie jesteś w stanie dostrzec. Nie wypatruj czegoś z bardzo daleka, poza zasięgiem świateł samochodu, bo i tak tego nie będziesz widział a znacznie szybciej to męczy oczy. Nie wiem jak to dokłądniej napisać, ale jak będziesz jechał to już raczej dojdziesz do tego o czym piszę. Zawsze za to zwracaj uwagę na prawe pobocze, zwłaszcza przy mijaniu pojazdów z naprzeciwka. Wtedy też nie kieruj wzroku w ich reflektory tylko wykorzytsaj ich światła do obserwacji drogi, choć oczy samoistnie będą kierowć się na źródło światła (eplus o tym już pisał).

maciek napisał/a:
powiedzcie mi ludzie skąd się biorą ludzie którzy jadą 50km/h przy 90km/h


Gdyby Praw Jazdy nie rozdawało się ja Dowody Osobiste, to by tak nie było...
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2011-08-21, 18:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
Seal 


Marka: Dacia
Model: Duster 4X2
Silnik: 1,5 dCI 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 846
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-21, 19:04   Re: Jakie rady podczas jazdy w nocy?

maciek napisał/a:
czy znacie jakieś dobre rady podczas jazdy w nocy na trasie?Nie chce być zawali drogą ale też chce jechać bezpiecznie.

To najpierw zacznij od siebie czyli przed jazdą w nocy sprawdź czy masz wszystkie światła np.mijania, stopy itp. Dla wygody swojej a w szczególności innych kierowców wydaj 20 zł i ustaw na stacji diagnostycznej światła aby nie oślepiać innych bo mnie to osobiście mocno wkurzają tacy goście na trasie.
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2011-08-21, 19:14   

Ja chciałbym się podzielić jednym spostrzeżeniem z jazdy nocą. Mianowicie jeśli nie zamierzamy w najbliższym czasie wyprzedzić jadącego przed nami samochodu (bo np. z naprzeciwka jedzie sznurek samochodów) - warto zachować trochę większą odległość. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jazda bardzo blisko oślepia kierowcę przed nami przez lusterka, zarówno wsteczne jak i boczne - nawet, jeżeli mamy w miarę dobrze ustawione światła. Temat oczywiście nie ma przełożenia podczas jazdy w terenie częściowo oświetlonym, w miejscowościach - gdzie różnica natężeń świateł od otoczenia jest mniejsza.

Uważam, że świateł drogowych należy używać zawsze, gdy nie oślepiamy innych uczestników ruchu - z wyjątkiem pojedynczych pieszych - jeśli oświetlenie drogi jest niedostateczne. W naszym kraju często spotyka się latarnie zamontowane 10 metrów od asfaltu.

W nocy - jeżeli oczywiście pozwala na to widoczność i natężenie ruchu - warto jechać środkiem drogi, tam, gdzie oś jezdni zaznaczona jest linią przerywaną. Zwiększa to widoczność, a także zwiększa prawdopodobieństwo ominięcia nagle wyskakującej przeszkody - np. zwierzęcia, człowieka.

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że to widoczność właśnie jest najważniejszym czynnikiem determinującym bezpieczną jazdę samochodem - irracjonalne jest jeżdżenie z taką samą prędkością na światłach mijania i długich, i nie zwalnianie podczas wymijania na drogach nieoświetlonych, gdzie nasza widoczność znacznie ulega pogorszeniu.

Kolejnym aspektem są ograniczenia wynikające z indywidualnych cech kierowcy i jego wzroku tzn. na jaki dystans widzi, i z jaką prędkością może bezpiecznie poruszać się przy danej widoczności.

Bardzo częste jest niepoprawne zachowanie kierowców polegające na zbyt wczesnym wyłączeniu świateł drogowych. Światła drogowe zmieniamy na światła mijania gdy odległość od pojazdów wynosi ok. 200 - 300 m, i tyczy się to zarówno wymijania, jak i dojeżdżania do poprzedzającego pojazdu.

Wyprzedzanie w nocy na drogach nieoświetlonych jest manewrem arcytrudnym, i powinno być maksymalnie ograniczone. Duża liczba kierowców widząc, że samochód jadący za nimi ma zamiar ich wyprzedzić, wyłącza światła drogowe o wiele za wcześnie, uniemożliwiając nota bene bezpieczne ich wyprzedzenie. Zmiana świateł z drogowych na mijania pojazdu wyprzedzanego powinna mieć miejsce gdy samochód wyprzedzający jest z nim na równi, i powinna jej towarzyszyć zmiana świateł z mijania na drogowe w samochodzie wyprzedzającym. Gdy pojazd wyprzedzany za wcześnie wyłączy światła mijania, w ostateczności można wspomagać się “mrugnięciami” światłami drogowymi, które dają wyprzedającemu dużo lepszą widoczność, a wyprzedzanemu aż tak nie przeszkadzają.

Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych jak i posługiwanie się opuszczaniem lusterka wewnętrznego bardzo ograniczają oślepianie przez pojazdy znajdujące się z tyłu.
 
mekintosz 



Marka: Citoren
Model: Berlingo
Silnik: 1.6 VTI
Rocznik: 2011
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4266
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-21, 19:31   Re: Jakie rady podczas jazdy w nocy?

[quote="Seal"]
maciek napisał/a:
. Dla wygody swojej a w szczególności innych kierowców wydaj 20 zł i ustaw na stacji diagnostycznej światła aby nie oślepiać innych bo mnie to osobiście mocno wkurzają tacy goście na trasie.


Dobre podejscie. Ja jadac dusterem 4x4 o wiele leppiej sie czulem w nocy gdyz wiekszosc swiatel mijania mnie po prostu nie oslepialy jak to ma miejsce jak prowadze swoje sandero.
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-08-21, 19:42   

ok 80% przebiegu robię po zmierzchu (na rowerze dokładnie odwrotnie ;P)

IMHO dobrze mieć CB radio - Polska to dziwny kraj i nigdy nie wiesz czy ktoś pijany nie leży na ulicy - jeśli komuś się udało go dostrzec, dlaczego by z tego nie skorzystać.

Światła długie... O ile się nie mylę w terenie zabudowanym niewolno, zwykle jednak takowy jest oświetlony. Moja uwaga jest taka, że wjeżdżając z zupełnej ciemności do czegoś co jest oświetlone nie dostrzegasz wszystkiego przez jakiś czas. I tak samo w drugą stronę.

Jeśli jest mgła - długie światła nie dadzą Ci nic, a nawet często pogarszają sytuację - inna sprawa że jeśli nie pogarszają to *możliwe* że jadący z przeciwka dostrzeże Cię wcześniej.

Światła przeciwmgłowe przednie... mi osobiście przeszkadzają tylko jak ktoś jedzie na nic bezpośrednio za mną (rozumiem, że czasami to jedyna możliwość na włączenie tyłu, ale w kolumnie imho tylko pierwszy i ostatni powinien takowe załączyć), z przeciwka jak nie ma mgły - irytują, ale nie oślepiają - na CB dostaniesz opierdol (jeśli nie ma mgły).

unikaj jeżdżenia poboczami (tak wiem, że komuś może się spieszyć, ale pieszych na poboczach również można spotkać).

Nie wiem czy to dobrze czy źle (jeśli chodzi o mój wzrok), ale czasami potrafię się przestraszyć cienia barierki przydrożnej... równocześnie dobrze pamiętać że pieszy stojący pod źródłem światła nie rzuca cienia (jest trudniej zauważalny).

Ogólnie przede wszystkim piesi po zmroku są tym co różni od jazdy w dzień (są mało widoczni, a co gorsza wielu z nich nie jeździ po zmroku autem, albo w ogóle nie jeździ i wychodzi z założenia że skoro widzi samochód to i kierowca widzi jego...), a cała reszta to pryszcz.

Cytat:

Bardzo częste jest niepoprawne zachowanie kierowców polegające na zbyt wczesnym wyłączeniu świateł drogowych. Światła drogowe zmieniamy na światła mijania gdy odległość od pojazdów wynosi ok. 200 - 300 m, i tyczy się to zarówno wymijania, jak i dojeżdżania do poprzedzającego pojazdu.

Wyprzedzanie w nocy na drogach nieoświetlonych jest manewrem arcytrudnym, i powinno być maksymalnie ograniczone

Co do pierwszego nie zgadzam się w zupełności. Jeśli mam widoczność na więcej niż 500m to moim zdaniem światła drogowe są zwykłym nadużyciem i oślepiamy osoby z przeciwka. Druga sprawa, że jeśli widzimy samochód z przeciwka, to już w tym momencie znamy *całą* drogę do niego (światła drogowe zwykle na to pozwalają), także nie wiem dlaczego mam narażać kogoś z przeciwka na to że *może* zostać oślepiony (przypominam inną dyskusję w której zostałem skrytykowany za to że jestem zwolennikiem jazdy na światłach mijania przez całą dobę, że mogę oślepiać innych co jest moim zdaniem mniej prawdopodobne. Szczególnie to zdanie martwi z ust posiadacza Dustera, którego światła są dość wysoko... Ale może to tylko moje zdanie - jeśli coś mi nic nie daje zwyczajną głupotą jest wykorzystywanie tego "bo mam prawo". Jasne że są przypadki, że *warto* jest zachować włączone światła drogowe do 200-300m, np. na krętych drogach gdzie mimo, wszystko nie oślepiamy samochodu z przeciwka, bo nie znajduje się przed nami.

Co do drugiego odgiąłbym "arcy", jest trudniejsze, szczególnie w nieznanym terenie. Jednak jeśli nie przyświeca nam dewiza:
Cytat:
coraz więcej szybko jeżdżących wariatów... aż trudno ich wyprzedzić

to nie ma strachu ;p
Jednocześnie uważam za bez znaczenia (tak, to już moja wada że lubię sobie powyprzedzać) fakt wyłączania świateł drogowych. Moje spostrzeżenie, jeśli ktoś nie jedzie za szybko to i tak nigdy takich nie włącza (cóż mu zrobić), ale imho wolę jak wyłączy za wcześnie niż za późno - usiłowanie uciekania wzrokiem od lusterek nie jest najprzyjemniejsze...
Ostatnio zmieniony przez czaju 2011-08-21, 19:58, w całości zmieniany 2 razy  
 
benny86 


Marka: Chevy
Model: Aveo
Silnik: 1.2
Rocznik: 2009
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 2944
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2011-08-21, 19:51   

Ja bym jeszcze zwrócił uwagę na dwie rzeczy:
a)jeśli to weekend i pora wakacyjno-letnia prawie na pewno spotkamy pieszych dla których pobocze jest zdecydowanie za wąskie, podobnie jak nawet najszerszy i najlepszy chodnik :mrgreen:
b)o ile w godzinach szczytu unikam głównych dróg i często jeżdżę przez wsie, przysiółki i inne zadupia w nocy wręcz odwrotnie - jadę lepiej oświetloną i oznakowaną główną drogą, a ludzie na wsiach w przydrożnych domostwach mają spokojniejszy sen
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Pomógł: 27 razy
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2011-08-21, 20:01   

Cytat:
a)jeśli to weekend i pora wakacyjno-letnia prawie na pewno spotkamy pieszych dla których pobocze jest zdecydowanie za wąskie, podobnie jak nawet najszerszy i najlepszy chodnik :mrgreen:

oj tam wakacyjno letnia... środek grudnia, dobrze oświetlony mostek i facet pijany w sztok leżący na środku udający dziurę w drodze ;) Także, nie ma reguły co do pory roku ;p
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-21, 22:34   

Fajny artykuł o jeździe w nocy. (Tam w ogóle jest dużo fajnych artykułów.)

Przedpiścy wspomnieli już chyba o wszystkim. Może z wyjątkiem starożytnego zwyczaju nocnych kierowców, dotyczącego wyłączania świateł drogowych przed wzniesieniem. :) Jeśli, jadąc na długich i dojeżdżając do szczytu wzniesienia, zobaczysz nagle nad jezdnią łunę światła, to oznacza ona zazwyczaj, że kierowca za wzniesieniem (jadący z naprzeciwka) prosi Cię o przełączenie świateł na mijania. W momencie, kiedy przełączysz, on przełączy swoje. :) Tak samo w drugą stronę - jeśli, jadąc na światłach mijania i dojeżdżając do wzniesienia, zobaczysz narastającą łunę nad szczytem wzniesienia i włączysz światła drogowe, kierowca po drugiej stronie wzniesienia dowie się o Twoim istnieniu i przełączy światła na mijania. Chodzi o to, żeby nie oślepiać się nawzajem w momencie wychynięcia zza wzniesienia. ;)
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-21, 22:38   

Prawie zapomniałem...

Jeśli zwalniasz w obszarze zabudowanym, to nie zdziw się jeśli będą Cię wyprzedzać ciężarówki... :-> Za dnia też się zdarza, ale nocą prawie każdy idzie na odcięciu cały czas.


_____________________
Pzdr. Się wyłączam na jakiś czas, bo rano ruszam do Finlandii...
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2011-08-21, 22:48, w całości zmieniany 2 razy  
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-08-22, 00:03   

KaS602 napisał/a:
Jeśli zwalniasz w obszarze zabudowanym, to nie zdziw się jeśli będą Cię wyprzedzać ciężarówki... :-> Za dnia też się zdarza, ale nocą prawie każdy idzie na odcięciu cały czas.

Jak będzie gdzie wyprzedzić!
W przeciwnym wypadku siądzie Ci taki na zderzaku (no, może nie w 100 %) i jak np. wyskoczy Ci sarna przed maskę, to istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Cię po prostu staranuje

Nie chcę zaczynać nowego wątku, ale ... w Polsce to trwa całą dobę NIESTETY. 90 km/h to norma w 99,9 % przypadków w kraju gdzie max prędkość dla ciężarówek wynosi 70 - 80 km/h (właśnie jestem po podróży przez Polskę z pd na pn i spowrotem). Ciekaw jestem ile procent - delikatnie mówiąc - "dogaduje" się z policją czy inspekcją transportu drogowego, a ile majstruje przy tachografach.
To są niestety polskie realia :-(
Nie pozdrawiam zawodowcuf
 
Piotrek721015 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci 90 KM
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Posty: 443
Skąd: ZGY
Wysłany: 2011-08-22, 06:15   

Światła długie... O ile się nie mylę w terenie zabudowanym niewolno
Wolno,wolno, wg. przepisów na drogach nie oświetlonych. Tak samo wyraźnie opisane jest używanie świateł przeciwmgielnych przednich - drogi kręte, oznakowane, oraz przy zmnijszonej przejżystości powietrza. Tylne przeciwmgielne - widoczność poniżej 50m.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-22, 06:39   

wox napisał/a:
a ile majstruje przy tachografach.


Gwoli ścisłości - żeby ciężarówką jechać 90 km/h nie trzeba nic kombinować przy tachografie. 90 km/h to standardowe odcięcie prędkości dla wikększości ciężarówek. A, że można 70 - trudno, nikogo nie obchodzi to, że w Polsce nie ma autostrad i to, że czasu jazdy danego odcinka po prostu nie można zaplanować...

Koniec OT. Pozdrawiam niezawodowców... :)
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-08-22, 11:22   

KaS602 napisał/a:
wox napisał/a:
a ile majstruje przy tachografach.


Gwoli ścisłości - żeby ciężarówką jechać 90 km/h nie trzeba nic kombinować przy tachografie.

Mnie chodziło o to (odnośnie zapisu prędkości), że zaniżają prędkość np. o 20 km/h i podczas kontroli wszystko wygląda OK (auto jedzie 90, ale na papierku jest 70). Legalizacją tachografów zajmuje się przecież "tylko człowiek".


Żeby nie było, że nie na temat - dodam tylko, że ja zdecydowanie wolę jazdę nocną (pustawo; można jechać na tempomacie), a elementem, którego najbardziej się obawiam, to ZWIERZĘTA, które mogą nagle pojawić się na drodze. I tu dochodzimy do problemu braku odpowienich dróg i zabezpieczeń siatkami.
 
Dusterjack 



Marka: Dacia/Jeep
Model: Duster/Grand Cherokee
Silnik: 1,5 dCi 110 4x4/ 3.0 CRD 4x4
Rocznik: 2011 / 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 29 Sie 2010
Posty: 319
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2011-08-22, 12:52   

Dodam jeszcze od siebie, że jadąc w nocy na swiatłach drogowych zmieniamy je natychmiast na mijania po zauważeniu, że naprzeciwko pojawiło się światło, nie czekamy do jakiegos tam limitu 200 czy 300 metrów. Tak jak kolega wspomniał wcześniej jadą drogą nie czekamy aż nam się pkaże auto na wzniesieniu, widząc blask swiatła jeszcze za wzniesieniem od razu zmieniamy swiatła na mijania.

Druga rzecz, bardzo przydatna dla tych którzy maja problemy z wyprzedzaniem nocą, gdyż nie widzą co jest kilkaset metrów przed wyprzedzanym pojazdem. Nieraz warto trochę poczekać aż wyprzedzi nas inny pojazd i widząc w dali jego tylne światła mamy punkt odniesienia co do drogi czy jest prosta czy kręta. mając taki punkt odniesienia w dali łatwiej wyprzedzać pojazdy będące bezpośednio przed nami.
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-08-22, 17:00   

A ja polecam okulary z dobrym antyrefleksem. Pomimo tego, że mam minimalną wadę wzroku i mogę prowadzić bez problemu bez gogli, to w nocy dużo lepiej jeździ się w takich okularach. Można by zainwestować w zerówki, ale to jedynie się opłaca, jak ktoś dużo w nocy jeździ. Ja w większości jeżdżę w dzień, ale jak się zdarzy pół Polski do przejechania, to wtedy wybieram noc.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
Ostatnio zmieniony przez matucha 2011-08-22, 17:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-28, 10:01   

wox napisał/a:
Mnie chodziło o to (odnośnie zapisu prędkości), że zaniżają prędkość np. o 20 km/h i podczas kontroli wszystko wygląda OK


Nikt się nie bawi w takie rzeczy, bo to dopiero jest duży problem w razie wykrycia niezgodności zapisu z rzeczywistością. Na podstawie danych (o prędkości) z tachografu nikt NIE MOŻE wystawić mandatu kierowcy, więc wszyscy mają gdzieś to, że "rysuje się" 90 km/h.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2011-08-28, 18:20   

Dusterjack napisał/a:
Dodam jeszcze od siebie, że jadąc w nocy na swiatłach drogowych zmieniamy je natychmiast na mijania po zauważeniu, że naprzeciwko pojawiło się światło, nie czekamy do jakiegos tam limitu 200 czy 300 metrów. Tak jak kolega wspomniał wcześniej jadą drogą nie czekamy aż nam się pkaże auto na wzniesieniu, widząc blask swiatła jeszcze za wzniesieniem od razu zmieniamy swiatła na mijania.

Ja byłbym zdania, że należy zmieniać, gdy tamten samochód nas razi (on wtedy też musi natychmiast zmienić) albo gdy on pierwszy zmieni. Zdarza się czasem prosta 4km. ;)

Dusterjack napisał/a:
Druga rzecz, bardzo przydatna dla tych którzy maja problemy z wyprzedzaniem nocą, gdyż nie widzą co jest kilkaset metrów przed wyprzedzanym pojazdem. Nieraz warto trochę poczekać aż wyprzedzi nas inny pojazd i widząc w dali jego tylne światła mamy punkt odniesienia co do drogi czy jest prosta czy kręta. mając taki punkt odniesienia w dali łatwiej wyprzedzać pojazdy będące bezpośednio przed nami.

W tym też nawigacja jest b. pomocna - wczoraj ćwiczyłem.
Co do jazdy na 2 samochody bez CB i ułatwiania wyprzedzania, to jeśli pierwszy samochód wyprzedza na względnie dobrym odcinku a potem zaczyna się łuk czy inne utrudnienie, to przy sprzyjających warunkach można zachęcić kierowcę jadącego z tyłu poprzez jazdę lewym pasem. Ten który już wyprzedził ma orientację na 200-300 metrów dalej. Jeśli nie ucieka od razu na prawo, lecz ciągnie sobie śmiało lewym pasem, to daje znać jadącemu za nim, że droga jest wolna. Oczywiście w dzień to działa nawet lepiej, bo lepiej widać pasy, po których się jedzie, a samochód z przeciwka nie jest zapowiadany smugą światła, jak w nocy.
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-08-28, 20:53   

eplus napisał/a:
Co do jazdy na 2 samochody bez CB i ułatwiania wyprzedzania, to jeśli pierwszy samochód wyprzedza na względnie dobrym odcinku a potem zaczyna się łuk czy inne utrudnienie, to przy sprzyjających warunkach można zachęcić kierowcę jadącego z tyłu poprzez jazdę lewym pasem. Ten który już wyprzedził ma orientację na 200-300 metrów dalej. Jeśli nie ucieka od razu na prawo, lecz ciągnie sobie śmiało lewym pasem, to daje znać jadącemu za nim, że droga jest wolna. Oczywiście w dzień to działa nawet lepiej, bo lepiej widać pasy, po których się jedzie, a samochód z przeciwka nie jest zapowiadany smugą światła, jak w nocy.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Pomysł godzien prawdziwego konesera. Czego to Polak nie wymyśli.

Więcej nie będę pisał bo naprawdę szkoda słów.
Ostatnio zmieniony przez wox 2011-08-28, 20:54, w całości zmieniany 2 razy  
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2011-08-28, 21:12   

wox, nie wiem czemu Cię to śmieszy, bo wsród kierowców ciężarówek jest to popularne, wszak one potrzebują dużo więcej miejsca do wyprzedzania i ze względu na swoje wymiary skutecznie ograniczają widoczność do przodu.

Tak samo jak wyprzedzanie z CB. Co z tego, że podwójna ciągła pod górkę na zakręcie, skoro wiesz co jest za nią..?

Ale chyba też już tu nic nie będę pisał, bo widać, że niektórzy traktują oznakowanie dróg jak wyrocznie...
Ostatnio zmieniony przez KaS602 2011-08-28, 21:19, w całości zmieniany 2 razy  
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2011-08-28, 21:24   

A niektórzy traktują, jak właśnie traktują (przepraszam, nie niektórzy, tylko większość) - bo jesteśmy w Polsce. Wszyscy narzekają na wszystkich, na drzewa, na dziury, ... a śmierć zbiera żniwo

Tym bardziej nie interesują mnie jakiekolwiek rady, uwagi kierowców ciężarówek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne