Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieprawidłowe wskazanie poziomu benzyny przy jeździe na LPG
Autor Wiadomość
baryla 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI + LPG
Rocznik: 2013
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 3
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2014-03-10, 17:05   Nieprawidłowe wskazanie poziomu benzyny przy jeździe na LPG

Witam

Jestem od niedawna posiadaczem dokkera 1.6 MPI z LPG LR zakładanym w ASO, według Pana z salonu dokładnie taką samą instalację zakładają w fabryce, z rurkami i całą resztą włącznie.
Mam problem ze wskaźnikiem paliwa, a mianowicie pokazuje zużycie PB w momencie pracy na LPG. Po zgłoszeniu sprawy w ASO serwisant powiedział, że to jest norma, bo poziom paliwa pobierany jest z czujnika na silniku i ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku. I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego. Natomiast Pan z innego ASO stwierdził że to dziwne ale on z Dokkerami gazowanymi ma za mało doświadczenia żeby podważać poprzednią wypowiedź.

Historia na tyle wiarygodna że wskaźnik rzeczywiście pokazuje takie spalanie jakie powinien zrobić na PB po takiej trasie tyle że bak jest pełny, a gazu zeżarło tyle ile powinno.

I teraz pytanie do właścicieli Dokkerów z instalacją LR montowaną w ASO, czy wszyscy tak macie??
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-10, 17:32   

1.Aso nie montuje instalacji lpg tylko zleca to innemu zakładowi.(tak samo jak wejdziesz z ulicy ci zamontują )
2.Co do stwierdzenia że to są takie same części jest to zwykłe kłamstwo bo fabryczny lpg jest bardziej zintegrowane z silnikiem (ładniej kable są pochowane i wtryskiwacze itp) (to nie znaczy że gorsze ale ładniejsze :-P ) Teoretycznie można dać podzespoły takie same jak w fabryce [wtryskiwacze , komputer , parownik itp ] ale sposób montażu będzie inny bo w fabryce mają inne możliwości [większe]
3.Każde ASO może zamontować jaką instalacje chce są ludzie z BRC itp ty masz Landi-Renzo z tego co zrozumiałem , napisz na jakich podzespołach .

Co do problemu napisz dokładnie o co ci chodzi .
Ja zrozumiałem że komputer pokładowy pokazuje kłamliwą liczbe kilometrów które możesz przejechać .
Jest to normalne bo komputer bierze tą informacje z baku z benzyną . Butla gazowa to całkiem inny układ więc komputer samochodu nie wie ile tam jest gazu (lpg ma swój własny komputer )
w fabrycznej instalacji rozwiązuje się ten problem nie montując komputera i nie ma średniego spalanie itp .
Ostatnio zmieniony przez Karenzo 2014-03-10, 17:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
baryla 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI + LPG
Rocznik: 2013
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 3
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2014-03-10, 18:14   

Żebyśmy się dobrze rozumieli wyświetlacz o którym mówię wygląda tak:


I nie ma tam liczby kilometrów które mogę przejechać. Jadąc na LPG wskaźnik PB pokazuje ubytek PB, ale samochód jedzie na gazie i zbiornik z PB ma pełny. NIC WIĘCEJ ANI MNIEJ.

1. Instalacja została zamontowana w Autoryzowanym Serwisie Obsługi (ASO). Jak ktoś z ulicy wejdzie do ASO też go obsłużą i mu zamontują.
2. Nie mam podstaw do tego by stwierdzić że zostałem oszukany (okłamany). Instalacja miała zostać wykonana na fabrycznych elementach (z fabryki). Co do wykonania, zgoda w fabryce mają lepsze oprzyrządowanie i większą powtarzalność montażu(większą niezawodność).
3. Ja mam Landi Renzo (według mojej wiedzy) dokładnie taką samą jaką montują w fabryce (nie wiem na jakich montują w fabryce).
 
kp77 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.5 dCi 90KM
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 05 Lut 2014
Posty: 29
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-03-10, 19:39   

ja mam podobny problem w Peugeot Partner, 1.6 benzyna z gazem, nigdy nie wiadomo ile jest benzyny w baku, podobno jest jakiś moduł który rozwiązuje temat, 250-300,00zł
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-10, 19:50   

A czy fizycznie paliwa ubywa ? czy tylko komputer tak twierdzi ?
Co do lpg to chodziło mi o wiązkę przewodów która w fabrycznej opcji jest zintegrowana z przewodami silnika , oczywiście dokładając lpg nie ma możliwości jej integracji . W fabryce wtryskiwacze gazowe są mocowane do specjalnego mocowania w dokładanej nie da się tego zrobić . Ogólnie fabryczna instalacja jest bardziej pochowana i nie odróżnia się zbytnio od całości .
Jak ja włoże sobie tempomat do samochodu który instalują w fabryce to nie mogę nazwać go jak fabrycznym bo rozwiązania poprowadzenia kabli itp są inne .Ogólnie chodziło mi to że to nadużycie dillera który mówi ludziom że jak fabryczna bo silnika zgazowane (przynajmniej w dusterze ) mają inne kodowania więc może coś w nich jest zmienione .

Proponuje dowiedzieć się gdzie instalacja była montowana i tam udać się bo w aso pewnie nie mają pojęcia o niczym
Ogólna ASO zleca montaż innemu podmiotowi więc sami za bardzo nie wiedzą jak to być powinno .
Ostatnio zmieniony przez Karenzo 2014-03-10, 19:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
baryla 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI + LPG
Rocznik: 2013
Dołączył: 10 Mar 2014
Posty: 3
Skąd: zewsząd
Wysłany: 2014-03-10, 20:13   

Odnośnie twojego pierwszego pytania, odpowiedziałem na nie w pierwszym i drugim poście

Cytat:
Jadąc na LPG wskaźnik PB pokazuje ubytek PB, ale samochód jedzie na gazie i zbiornik z PB ma pełny


Cytat:
wskaźnik rzeczywiście pokazuje takie spalanie jakie powinien zrobić na PB po takiej trasie tyle że bak jest pełny, a gazu zeżarło tyle ile powinno


Odnośnie montażu w ASO lub innym podmiocie:
http://dacia.pl/samochody...nerzy/index.jsp

Najbardziej jestem ciekawy doświadczenia osób które używają dokkera z gazem zakładanym przez te serwisy, i jak u nich wygląda sprawa ze wskaźnikiem paliwa

Wiem gdzie był zakładany i zdanie serwisu napisałem w pierwszym poście:

Cytat:
serwisant powiedział, że to jest norma, bo poziom paliwa pobierany jest z czujnika na silniku i ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku. I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego.
Ostatnio zmieniony przez baryla 2014-03-10, 20:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-03-11, 11:52   

kp77 napisał/a:
ja mam podobny problem w Peugeot Partner, 1.6 benzyna z gazem, nigdy nie wiadomo ile jest benzyny w baku, podobno jest jakiś moduł który rozwiązuje temat, 250-300,00zł


A moduł to się nazywa fachowo emulator ;-)
 
Janusza 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Kwi 2014
Posty: 4
Skąd: Świętochłowice
Wysłany: 2014-07-08, 22:28   

Mam ten sam problem z wskazaniem faktycznego stanu paliwa PB. W trasie pokonanej na LPG komputer pokazywał mi ubytek benzyny. Pod koniec świeciła się rezerwa. Na postoju uruchomiłem kluczykiem tylko komputer bez uruchamiania silnika i dopiero wtedy pokazało mi faktyczny stan poziomu benzyny - około 60% zbiornika. Narazie tylko raz udało mi się w ten sposób zmusić komputer do wyświetlenia rzeczywistego stanu poziomu benzyny. Zgłosiłem sprawę w serwisie - są bezradni.

Zrobiłem z tego film, na szybko wrzuciłem na YT:
https://www.youtube.com/watch?v=Qr1YNeq6jWw

Zwróćcie uwagę na stan baku przed i po dolaniu 5 (słownie: pięciu) litrów benzyny oraz przeliczenie komputera ile kilometrów mogę przejechać na danej ilości.
Ostatnio zmieniony przez Janusza 2014-07-12, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
baks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 20
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2014-10-01, 15:58   

Witam.

Mam podobny problem. Kilka razy zdarzyło się, że wskaźnik poziomu benzyny zaczął spadać (włącznie z aktywacją rezerwy) przy jeździe na LPG. Poziom benzyny w różnych odstępach czasu (włączenie wyłączenie silnika, lub po kilku dniach jazdy) wraca do spodziewanego. Pytanie czy komuś udało się ustalić co jest tego przyczyną? Do kogo się z tym zwrócić (salon czy warsztat montujący LPG)?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-10-01, 16:20   

baryla napisał/a:
ubytek obliczany jest na podstawie tego ile samochód spalił a nie tego ile jest jeszcze w baku.

Tak jest.

Cytat:
I po spaleniu 10L konfrontuje swoje wskazania ze wskazaniami czujnika w baku i w tedy wyrównuje poziom do rzeczywistego

Takiej informacji w dokumentacji nie znalazłem, ale może to być prawda.

Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".
 
baks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 20
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2014-10-01, 16:26   

laisar napisał/a:


Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


Właśnie co do tego mam wątpliwości. Bo po przejechaniu 600 km na LPG poziom benzyny spadł z prawie całego baku (brak jednej cegiełki) do trzech cegiełek. I od kilku dni po każdym uruchomieniu samochodu pokazuje 3 cegiełki.
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-10-01, 17:04   

laisar napisał/a:
Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


U mnie to się nie sprawdza, kilka dni samochód pokazuje brak kilku kresek aby po tym czasie pokazać pełen bak.

Teraz mam jedną kreskę i zastanawiam się ile mam benzyny?
Wskaźnik gazu też pokazuje od czapy i nie wiadomo ile jeszcze na rezerwie przejadę. Rezerwa gazu zapala się bardzo szybko.

Chyba przyjmę kolejną regułę do obsługi Dacii.
- pierwsza to, tankuję gaz gdy przejadę 300km
- tankuję benzynę raz na dwa miesiące?
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-01, 18:06   

laisar napisał/a:

Natomiast na pewno aktualizacja rzeczywistego poziomu paliwa wskazywanego przez czujnik w baku jest wykonywana przy każdym włączeniu stacyjki w pozycję "zapłon".


Skąd to info?
W Megane aktualizacja była TYLKO gdy dotankowałeś 5 l lub więcej.
Z tego co obserwuję w Dusterze, jest podobnie.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-10-02, 08:12   

Miałem podobną sytuację z wskaźnikiem paliwa noPB.
Wracałem z Trójmiasta do Lublina, jechałem na gazie, a wskaźnik paliwa powoli ubywał jakby palił na benzynie (przed wyjazdem miałem jakieś 3-4 cegiełki). Potem zaświeciła mi kontrolka rezerwy i myślałem, że palił również benzynę. Podjechałem na stację paliwową i zatankowałem trochę paliwa (nie do pełna) i ..... cegły powróciły z większą ilością niż przed wyjazdem tj. o 2 cegły. Miałem w końcu 5-6 cegieł. Po prostu komputer wariuje jak jedziesz na gazie. Po prostu trzeba zatrzymać auto, wyłączyć silnik, a potem po chwili po przekręceniu kluczyka sytuacja wraca do normy.
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-10-02, 10:55   

Zatankowałem dzisiaj benzynę. Weszło trzy razy dolewając 19 litrów. To nawet nie połowa baku.
A na wskaźniku od kilku dni świeciła się najniższa cegiełka.
 
Zbychu504 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 180
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2014-10-02, 12:57   

1. Praktycznie wszystkie salony Renault/Dacia LPG LR mogą zamontować do auta u siebie (bez podwykonawców), niektóre salony mają także w ofercie montaże BRC :)
2. W przypadku gdy auto jeździ na LPG a wskaźnik Pb pokazuje ubytek warto do auta zamontować EMULATOR WSKAŹNIKA PALIWA....większość instalatorów gazu o tym pamięta ale są nadal wyjątki :)
 
baks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 20
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2014-10-02, 13:54   

Zbychu504 napisał/a:
większość instalatorów gazu o tym pamięta ale są nadal wyjątki :)


W Sopocie zapomnieli? ;-)

Dziwi mnie tylko fakt, że ubytek benzyny przy jeździe na LPG występuje losowo. Czy może to oznaczać, że emulator jest zamontowany i jest z nim jakiś problem?
 
Zbychu504 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 180
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2014-10-02, 16:15   

Baks - u Ciebie też ten problem występuje?
Sopot też nie zawsze do wszystkich aut ów emulator montował .
 
baks 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Gru 2013
Posty: 20
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2014-10-02, 16:44   

Rzadko ale występuje.
 
Zbychu504 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 03 Kwi 2012
Posty: 180
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2014-10-02, 16:52   emulator

Czyli w Sopocie prawdopodobnie Ci ten emulator zamontowali...w niektórych autach DST F2 występował problem ze wskazaniami poziomu paliwa (mówię tu o autach które nie miały LPG)
jutro dam Ci znać co może być przyczyną .
 
Jimmy 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.2
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 18 Paź 2014
Posty: 9
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-03-24, 19:42   Błędne wskazanie ilości paliwa - cyfrowy wskaźnik

Witam
Problem jest ze wskazaniem ilości paliwa w baku. Nalewam pełen bak. Komputer wskazuje full. Przejadę na benzynie 50 km(systematycznie przepalam Daćkę na benzynie) i i spada 1-2 kreski. Potem jak jeżdżę już na LPG to w ciągu tygodnia spada do rezerwy(a benzynka jest tylko na odpalenie i rozgrzanie silnika) a w końcu na komputerze zasięg ---- km(!) czyli susza w baku.
Rano odpalam i spowrotem połowa baku i znowu co dzień kreska mniej. I tak cały czas. Inne funkcje komputera ok. Tylko to wskazanie poziomu paliwa.
 
gbyrka 



Marka: Dacia
Model: Duster FL 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG (niefabryczne LR)
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2015-03-24, 19:49   

Dzieje się tak, gdyż poziom paliwa nie jest na bieżąco mierzony, a jest wyliczany przez komputer, który nie wie, że jedziesz na gazie.
 
GORDINI 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,5Dci
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Sty 2015
Posty: 251
Skąd: SCI
Wysłany: 2015-03-24, 19:55   

Komputer nie rozróżnia paliwa na jakim jeździsz. To jest wskaźnik elektroniczny a nie mechaniczny ( w zbiorniku)
Musisz mniej więcej wiedzieć ile spala benzyny vs gaz. Trip 1 nastawiony na gaz, Trip 2 na benzynę. Jak dotankujesz benzynę do pełna to resetujesz Trip i wiesz prawie wszystko. To trzeba przetrenować niestety. Jak nie chcesz być zaskoczony brakiem Pb to miej kanister 5 litrów w bagażniku.
Jeżdżenie na oparach jest szkodliwe z wielu powodów szczególnie w zimie.
 
Jimmy 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.2
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 18 Paź 2014
Posty: 9
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2015-03-25, 07:28   

Dziękuję za odpowiedź. Jestem mega zaskoczony, bo takiego "patentu" się nie spodziewałem.
Czyli najlepiej zawsze mieć po korek. Naprawdę dziwny patent.
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2015-03-26, 21:26   

GORDINI napisał/a:
zaskoczony brakiem Pb to miej kanister 5 litrów w bagażniku.


Suuuuper pomysł,
Co jeszcze mam wozić, żeby jeździć Dacią???


W zestawie do gazu powinno być takie urządzonko, które co jakiś czas wymusza aby komputer faktycznie zmierzył poziom paliwa bo chyba jakiś czujnik tam jest w tym baku?
Ostatnio zmieniony przez grapess 2015-03-26, 21:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne