Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-04-15, 01:09
Czujniki / system kontroli ciśnienia w oponach TPMS
Autor Wiadomość
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2018-07-06, 14:34   

Maniek27 napisał/a:
Oki, a co w sytuacji wymiany całej felgi ? Chodzi mi o sytuację, gdy na zimę będę chciał dokonać zakupu kompletnych pełnych kół ?

W nissanie qashqaiu wyskakuje komunikat na komputerze odnośnie nieprawidłowego ciśnienia. A jak to jest w Dusterze ?


Wymieniasz koła normalnie, tak jak w samochodzie, w którym w ogóle nie ma kontroli ciśnienia w oponach. Ten typ kontroli ciśnienia nie generuje kosztów związanych z wymianą kół/opon.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Maniek27 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCE
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 13 Mar 2018
Posty: 62
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-07-06, 21:20   

Dzięki Belphegor za odpowiedź :-)
A Ty już myślałeś o laczkach na zimę ? Zostawiasz na felgach które są, czy kupujesz drugi komplet ? Bo mimo, że do zimy trochę czasu, ja zacząłem się już nad tym zastanawiać.
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2018-07-06, 21:22   

No mam dylemat, czy kupić zimówki na fabryczne 17", czy kupić takie felgi, jak są w wersji Acces (te z takimi okrągłymi otworami - strasznie mi się podobają) i do tego opony 16". Muszę się rozeznać w cenach. Obawiam się tylko ceny tych felg. Mimo, że to stalówki.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-09, 20:43   

Czy ktoś wie ile czujników można dopisać do Lodgy z tego lub zeszłego roku ?Znalazłem chińskie "oryginały" za 200 zł komplet i teraz nie wiem czy je zamawiać ?
Jeżeli komp przyjmuje 8 czujników to warto je zamówić, jeżeli jednak nie można tylu to muszę poszukać takie do klonowania, a to w Polsce kosztuje 1000 zł co się kompletnie nie opłaca.

https://pl.aliexpress.com/store/product/4PCS-TPMS-Tire-Pressure-Sensor-For-Dacia-Duster-Lodgy-Sandero-Renault-Kangoo-Clio-Captur-Smart-407009322R/2128233_32864935253.html
Ostatnio zmieniony przez laisar 2019-03-26, 23:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2018-09-09, 20:46   

8 bez problemu. Od samego początku mam 2 komplety kół z czujnikami. Z tym, że oryginały by Renault, nie wiem jak się to zachowuje z innymi.
_________________

 
Dracid 


Marka: ex-Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe Laureate 7 os.
Rocznik: 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Maj 2017
Posty: 329
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-09-09, 20:47   

Ja przy każdym przełożeniu opon muszę ustawiać Set TP na nowo. Tak jakby komp mógł przetrawić na raz tylko jeden komplet. I wszystko hula.
 
Nikita_Bennet 


Marka: Dacia
Model: LOGAN pick-up+Duster 2
Silnik: oba 1.5 dCi
Rocznik: 2011 i 2018
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 725
Skąd: warmia i mazury
Wysłany: 2018-09-13, 07:34   

podpytam bo przymierzam się do zamówienia opon zimowych do logana i dusterka. Z pierwszym nie mam problemu bo tam nie ma tmps czy jak to zwał.
W dusterze czujniki jakieś są. Jest na felgach stalowych fabrycznych, letnie opony zdejmuję, zakładam zimówki i co dalej? Set TMPS na ekranie i da się jeździć?
Docelowo chcę kupić wiosną do tych opon co mi zostaną jakieś czarne alufelgi. Co wtedy trza będzie zrobić?
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2018-09-13, 07:53   

Jak zmienisz tylko opony to nic się nie dzieje - resetujesz i po sprawie. Tylko pilnuj wulkanizatorów i zwróć im uwagę, aby nie pomieszali miejscami felg i nie uszkodzili czujników.
_________________
enjoy the silence
 
pavulon78 


Marka: Dacia
Model: Duster 2 / VW Polo
Silnik: 1.6 SCe / 1.2
Rocznik: 2018 / 2002
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 235
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-13, 09:09   

Nikita_Bennet,
A z którego roku masz Dustera? Bo te w miare nowe nie mają czujników w wentylach tylko gdzieś przy module ABS. Wtedy nie ma problemów z wymianą opon.
 
CzarnY 


Marka: Dacia
Model: Lodgy + Logan
Silnik: 1,6 SCe LPG + 1,0 Sce LPG
Rocznik: 2017 +2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 247
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-13, 09:29   

Czujniki są przy wentylach wewnątrz koła.
_________________
3 szt => Dacia Lodgy 1,6 SCE + LPG
5 szt =>Dacia Logan 1,0 SCE + LPG
1 szt=> Dacia Logan Stepway 1,0 TCE + LPG
1 szt =>Dacia Sandero'09 1,6 MPI + LPG

Tanie muły robocze :)
 
Nikita_Bennet 


Marka: Dacia
Model: LOGAN pick-up+Duster 2
Silnik: oba 1.5 dCi
Rocznik: 2011 i 2018
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 725
Skąd: warmia i mazury
Wysłany: 2018-09-13, 10:11   

pavulon78 napisał/a:
Nikita_Bennet,
A z którego roku masz Dustera? Bo te w miare nowe nie mają czujników w wentylach tylko gdzieś przy module ABS. Wtedy nie ma problemów z wymianą opon.

produkcja maj 2018r z tego co kojarzę a ja go kupiłem z końcem lipca tego roku.
Felgi stalowe.

CzarnY napisał/a:
Czujniki są przy wentylach wewnątrz koła.

czyli na co muszę ja uważać oraz ci co będą wyważali i zmieniali opony??

No i co będę potrzebował wiosną oprócz felg aluminiowych??
Ostatnio zmieniony przez Nikita_Bennet 2018-09-13, 10:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
pavulon78 


Marka: Dacia
Model: Duster 2 / VW Polo
Silnik: 1.6 SCe / 1.2
Rocznik: 2018 / 2002
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 235
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-13, 10:30   

Nikita_Bennet, Jak masz z 2018 nowy model to o nic związanego z czujnikami nie musisz się martwić.
W nowym dusterze jest pośredni system kontroli ciśnienia.

Fragment artykułu:

"Czujniki pośrednie są proste i stosunkowo tanie w opracowaniu i montażu, dlatego decyduje się na nie wielu producentów. Stosowane są zazwyczaj w autach klasy średniej i niższej, w których konieczność pomiaru realizowana jest najtańszymi dostępnymi środkami. Pomiar odbywa się poprzez np. optyczne mierzenie prędkości konkretnego koła. W tym celu wykorzystuje się czujniki systemu ABS oraz ESP."
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2018-09-13, 10:55   

Nikita_Bennet, jak nie wiesz jaki masz system to sprawdź sobie na etykiecie naklejonej na słupku.
Jak masz fizyczne czujniki ciśnienia na felgach i chcesz dokupić drugi komplet felg to będziesz również musiał zakupić dodatkowe czujniki. Mnie osobiście mało się to kalkulowało i wybrałem opcję z samymi oponami.
Wszystko masz ładnie opisane i wytłumaczone kilka stron wcześniej choćby przez kolegę Arcziego.
_________________
enjoy the silence
Ostatnio zmieniony przez gregorisan 2018-09-13, 10:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2018-09-13, 10:57   

U siebie w DD2 mam informację z systemu "pośrednia kontrola ciśnienia w oponach". Wskazuje to na czujniki biorące sygnał z czujnika ABS.
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Nikita_Bennet 


Marka: Dacia
Model: LOGAN pick-up+Duster 2
Silnik: oba 1.5 dCi
Rocznik: 2011 i 2018
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 725
Skąd: warmia i mazury
Wysłany: 2018-09-13, 15:08   

reasumując - daje koła do założenia zimówek i wsio.
Wiosną kupuję alufelgi jakie chce i naciągam te oponki co mam teraz i przykręcam?
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-09-13, 16:19   

Z tego co wiem, to raczej na 100% w nowych dusterach nie ma czujników ciśnienia w wentlach tylko sygnał brany jest z układu ABS, a co za tym idzie nie ma żadnych problemów z e zmianą lub dokupieniem innych felg. Jak dla mnie ta ostatnia opcja staje się raczej mało opłacalna. W poprzednich jak i obecnych autach , które są w domu, miałem zawsze i mam też obecnie drugi komplet kół z zimówkami, głównie na alusach. Z perspektywy czasu, stwierdzam jednak, że teraz jeżeli miałbym kupować drugi zestaw do swojego nowego Dustera, to raczej wybrałbym opcję zakupu samych opon na zmianę. Sprawa pierwsza, to ciężar kół, i przerzucanie do bagażnika i z powrotem wymaga trochę wysiłku. Wiem, że można wymienić w domu, bo czasem tak robiłem. Mam oczywiście kompresor i windę, ale niestety , zakładanie kół bez sprawdzenia wyważenia, to raczej mija się z celem, a podejrzewam, że wyważarkę do kół w domu , mają raczej nieliczni, więc i tak trzeba się pofatygować do warsztatu i zapłacić za usługę. Dodatkowe wyważanie to prawie 20zł lub więcej, a skoro już jest się w warsztacie, to raczej zleca się ją wraz z założeniem, bo bez sensu byłoby wieść koła do domu i tam samemu się bawić. Podliczając usługa wyważenia z założeniem wyjdzie ponad 40-50zł za kpl. Jak dla mnie trochę drogo, tym bardziej, że za zmianę opon w Dusterku liczą w Jaśle około 70 zł za kpl.
Sam raczej nie będę teraz kupował zimówek do swojego nowego Dusterka, gdyż w salonie powiedzieli mi, że te opony Brigdestone, co są na felgach 17" ,są to opony typowo całoroczne i bardzo dobrze sprawują się również w zimie. Próbowałem podważyć taką opinię, twierdząc , że są to raczej opony bardziej letnie, gdyż wiem, co na forum pisali o takich oponach całorocznych w poprzednich Dusterach koledzy. Gość powiedział, że te opony z Continentala, które były montowane w poprzednich wersjach, jak również i obecnych na felgach 16", to są całkiem inne opony , o innej charakterystyce jak te z Brigdestona, więc najpierw sam muszę sprawdzić w zimie i ocenić, czy potrzeba będzie zakupić typowe zimówki.
Ostatnio zmieniony przez jammo 2018-09-13, 16:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2018-09-13, 16:43   

jammo napisał/a:
Gość powiedział, że te opony z Continentala, które były montowane w poprzednich wersjach, jak również i obecnych na felgach 16", to są całkiem inne opony , o innej charakterystyce jak te z Brigdestona, więc najpierw sam muszę sprawdzić w zimie i ocenić, czy potrzeba będzie zakupić typowe zimówki.


Powiem Ci tak. W lutym tego roku DD2 na oponach 17" Bridgestone jechałem do Renault Polska. Oni tam mają taki wjazd do garażu z niezłą pochyłością w dół, a sama nawierzchnia jest gładka, bez żadnej chropowatości, tarki itp. Spadł taki świeży śnieg i generalnie było około -2 stopni.
No więc BARDZO powoli podjechałem do tej pochyłości i z prędkością prawie niemierzalną na jedynce zacząłem po niej zjeżdżać. Auto lekko mi się zaczęło rozpędzać, więc DELIKATNIE nacisnąłem hamulec. A Duster co? Zaczął się zsuwać po tej pochyłości prosto na piękną bramę (zamkniętą) od garażu RP. ABS przy tej prędkości nie działa, więc jedyne co mogłem zrobić to otworzyć szybę i drzeć się na ochronę "otwieraj bramę człowieku!!!".
Na szczęście wrota się otworzyły, a ja na elegancko zablokowanych kołach wtoczyłem się/wsunąłem się do garażu RP. Tylko antena Dustera zrobiła "trrryt" o otwierającą się bramę.

Po tym zdarzeniu wywnioskowałem, że chyba warto zainwestować w zimówki w takim aucie. :-P
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
Nikita_Bennet 


Marka: Dacia
Model: LOGAN pick-up+Duster 2
Silnik: oba 1.5 dCi
Rocznik: 2011 i 2018
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 28 Wrz 2010
Posty: 725
Skąd: warmia i mazury
Wysłany: 2018-09-13, 18:49   

jammo napisał/a:
...Z perspektywy czasu, stwierdzam jednak, że teraz jeżeli miałbym kupować drugi zestaw do swojego nowego Dustera, to raczej wybrałbym opcję zakupu samych opon na zmianę. Sprawa pierwsza, to ciężar kół, i przerzucanie do bagażnika i z powrotem wymaga trochę wysiłku. ...

stanie w kolejkach przed firmą oponiarską?
Umawianie się na określony dzień i godzinę gdzie pracuję w dwóch robotach?
Kółka wrzucam na pakę dacii logan pickup, przekładam gdy mam czas i dokręcam kluczem dynamometrycznym (mam sporo rzeczy w garażu). Także jak sam widzisz wszystko zależy od punktu widzenia. Gdybym miał jedną robotę gdzie mógłbym umówić się na każdą godzinę i miał pchać koła do bagażnika dustera to pewnie bym wybrał opcję z leżakowaniem opon w firmie oponiarskiej i zmieniał co sezon a tak wolę drugi komplet kół ;)
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-13, 20:20   

Ja kiedyś przekładałem opony i po kilku takich wymianach na rancie uszczelniającym powstawała nieszczelność. Całe koła to nie tylko wygoda i niezależność od kolejek u wulkanizatora, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i brak problemów.
 
CzarnY 


Marka: Dacia
Model: Lodgy + Logan
Silnik: 1,6 SCe LPG + 1,0 Sce LPG
Rocznik: 2017 +2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 247
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-14, 09:00   

Albo zakup dobrych całoroczniaków :)

Nokiany testowałem we włoskich dolomitach na przełęczach i jakoś bez większych problemów ten bieżnik dawał sobie radę....
_________________
3 szt => Dacia Lodgy 1,6 SCE + LPG
5 szt =>Dacia Logan 1,0 SCE + LPG
1 szt=> Dacia Logan Stepway 1,0 TCE + LPG
1 szt =>Dacia Sandero'09 1,6 MPI + LPG

Tanie muły robocze :)
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-09-14, 12:55   

Nikita_Bennet napisał/a:
jammo napisał/a:
...Z perspektywy czasu, stwierdzam jednak, że teraz jeżeli miałbym kupować drugi zestaw do swojego nowego Dustera, to raczej wybrałbym opcję zakupu samych opon na zmianę. Sprawa pierwsza, to ciężar kół, i przerzucanie do bagażnika i z powrotem wymaga trochę wysiłku. ...

stanie w kolejkach przed firmą oponiarską?
Umawianie się na określony dzień i godzinę gdzie pracuję w dwóch robotach?
Kółka wrzucam na pakę dacii logan pickup, przekładam gdy mam czas i dokręcam kluczem dynamometrycznym (mam sporo rzeczy w garażu). Także jak sam widzisz wszystko zależy od punktu widzenia. Gdybym miał jedną robotę gdzie mógłbym umówić się na każdą godzinę i miał pchać koła do bagażnika dustera to pewnie bym wybrał opcję z leżakowaniem opon w firmie oponiarskiej i zmieniał co sezon a tak wolę drugi komplet kół ;)


Ja też mam warsztat dobrze wyposażony, lecz tu nie o zmianę kół chodzi, tylko o ich wyważanie. Nie wiem jak inni, ale ja nie założyłbym kół bez sprawdzania na wyważarce, a takowej w domu nie mam. Przez sezon użytkowania może się dużo w kole zmienić. Co do kolejek, to trzeba wyznawać zasadę, żeby nie jechać zmieniać opony jak spadnie pierwszy śnieg tylko jak temperatury zaczynają oscylować w okolicach kilku stopni, dokładnie mówią o 7*, ale jak wiadomo, większość jedzie dopiero jak spada śnieg.
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-14, 17:50   

CzarnY napisał/a:
Albo zakup dobrych całoroczniaków

No jest to jakiś pomysł, tyle, że po dwóch letnich sezonach i jednej zimie, nie nadadzą się na następną zimę... Ja np używałem zimowek Uniroyala, przejeździły 5 sezonów zimowych, w piątym już słabo trzymały, więc dwie opony dobijam drugi sezon letni.
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2018-09-17, 14:41   

Cześć.
Koledzy, takie krótkie pytanie związane z wymianą opon. Zamówiłem Nowego Dutera, który będzie miał felgi aluminiowe (opony na sezon letni). Po starym Dusterze zostaną mi zimówki na feldze stalowej. Czytając ten wątek wnioskuję, że w Nowym Dusterze nie będzie już problemów z czujnikami ciśnienia bo jest ono mierzone w tzw. systemie pośrednim przy ABS i będę mógł przekładać koła dowolnie? Jeśli się mylę poprawcie mnie proszę!
Druga kwestia: Gdzieś czytałem że do felg aluminiowych stosowane są inne śruby niż do stalówek. Jak to wygląda jeśli chodzi o "mój" przypadek? Czy zawczasu zamawiać jakieś dodatkowe śruby do stalówek na których generalnie zimą (luty 2019) planuję opuścić salon?
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2018-09-17, 14:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dracid 


Marka: ex-Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe Laureate 7 os.
Rocznik: 2017
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 17 Maj 2017
Posty: 329
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-09-17, 20:25   

Z fabryki stalowe i aluminiowe wychodzą na tych samych śrubach. Jakbyś chciał potem dokupić śruby antykradzieżowe, to faktycznie są inne.
 
Idar 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: 1.6 Sce
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 23 Lip 2018
Posty: 35
Skąd: Trojmiasto
Wysłany: 2018-09-20, 14:58   

Będziesz mógł przekładać dowolnie, wymagane jest wówczas zresetowanie systemu kontroli ciśnienia z pozycji komputera auta. Procedura opisana w instrukcji auta.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne