Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Awaria. Wyciek oleju - silnik 1.0 Sce
Autor Wiadomość
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-03-24, 21:48   Awaria. Wyciek oleju - silnik 1.0 Sce

Dzisiaj jadąc uslyszalem sygnał dźwiękowy. Jechalem dalej, bo skojarzylem go z czymś mało ważnym. Na miejscu, po całym dniu, kiedy już mialem wyjechać, sprawdziłem poziom oleju. Bagnet był suchy. Sprawdziłem silnik od spodu - śliski od oleju. Na dolnej osłonie był olej. Osłona w lewej części była mokra od oleju. Pomyslałem że filtr może być nieszczelny. Wymieniłem olej, filtr (nowe). Nie wiem ile starego oleju spłynęło. Nie były 3 litry chyba. Wszystko wyczyściłem i uruchomilem silnik. Filtr i korek byly suche, nie puszczaly oleju. W trakcie pracy silnika po lewej stronie jego bloku zobaczyłem strużkę oleju leniwie (b. b. wolno) splywającą wzdłuż pionowej ścianki. To miejsce było pod kołem z paskami klinowymi wielorowkowymi. Wyłączyłem silnik. Wyczyscilem z oleju to miejsce szmatką. Sprawdziłem kamerą endoskopową na smartfonie - znalazłem zawilgocenia (olejem) na śrubach... Więcej nie mogłem zobaczyć, bo bardzo trudno manewrować tą kamerą.

No chyba że tropem jest niesprawny stary filtr, który wkrecając poprzednim latem troszke wygiąłem kluczem yato z trzema ramionami sciskającymi filtr. Olej mógl sie wtedy dostać m.in. pod tamte sruby na lewym boku silnika... Jednak to odrzucam. Podejrzewam że wyciek byl niezależny od filtra oleju.

Musiałem wyjechać. Zrobilem 41 km jadąc b. ostrożnie (2-2,8 tys. obrotów), co chwilę spogladając na temperaturę płynu chłodzącego - 3 kreski. Silnik pracował równiutko. Jutro sprawdzę bagnetem ilość oleju. Chyba wieczorem, bo czasu teraz brak.

Mam pytania:
1. co mogło nawalić? Czy to może być np. uszczelniacz koła pasowego? o ktorym wspomniał @piotrek400 w temacie tutaj - https://www.daciaklub.pl/...3de8b4b18a378a2
A może coś innego?
2. Jaki może być koszt naprawy?
3. Jak dlugo może trwac naprawa?
4. Gdzie to robić? Nie chcę w ASO. A wielu zdolnych mechanikow twierdzi, że nie zna tego silnika.
5. Czy warto zrobic jakąś wymianę przy okazji? Auto ma 6 lat. Były tylko wymiany plynów - płyn chłodzacy, hamulcowy. Nie zmienialem jeszcze pasków klinowych, pompy wody, czy rozrządu z akcesoriami - o czym było np. tutaj: https://www.daciaklub.pl/...c.php?p=1830139

Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony przez eio 2024-03-24, 21:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3624
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-03-25, 10:43   Re: Awaria. Wyciek oleju - silnik 1.0 Sce

eio napisał/a:
Czy warto zrobic jakąś wymianę przy okazji? Auto ma 6 lat. Były tylko wymiany plynów - płyn chłodzacy, hamulcowy. Nie zmienialem jeszcze pasków klinowych, pompy wody, czy rozrządu z akcesoriami - o czym było np. tutaj: https://www.daciaklub.pl/...c.php?p=1830139
Najbardziej to "pachnie" wyciekiem spod simmeringu, np wału korbowego i jeżeli tak jest to jest to w sumie drobiazg. Naprawdę jeżeli masz oddać samochód komuś, kto się boi i ma się dopiero "uczyć" tego silnika, to daj do serwisu Renault (niekoniecznie ASO). Jak się robi przy tych silnikach, to często można postawić diagnozę nawet bez szukania. Co do wymian przy okazji- widoczny pasek oczywiście nie jest rozrządu (bo masz łańcuch), tylko akcesoriów, nie wiem jak w przypadku tego silnika, ale np, w przypadku 0,9TCe właśnie po 6 latach harmonogram przewiduje wymianę tego paska wielorowkowego wraz z napinaczem i rolkami- także warto to od razu zrobić. Właśnie u siebie wymieniałem taki zestaw a mam Sandero z grudnia 2017.
 
piotrek400 



Marka: Dacia
Model: 2x Logan, 2x Logan MCV, Logan II, Logan III
Silnik: 1.4MPI, 2x1.6MPI, 1.2 16V, 1.0SCE, 1.0TCE
Rocznik: 2005, 2005, 2008, 2014, 2017, 2022
Wersja: Logan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 307
Skąd: Polska centralna
Wysłany: 2024-03-26, 14:38   

Ja miałem tak - https://www.daciaklub.pl/...pic.php?t=19383

"Zwykły" mechanik ogarnął. 40kkm zrobione i jest ok.
_________________

 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-03-26, 15:41   

Dzięki Panowie. Każda podpowiedź jest na wagę złota ;-)
@piotrek400, Twoje zdjęcia wskazują (chyba) identyczne miejsce wycieku co w moim przypadku. Ładne zdjęcia Ci wyszły. U mnie kapało bardzo wolno na pracującym i rozgrzewającym się silniku. Jeśli się nie pomyliłem winowajcą u Ciebie był uszczelniacz wału (Nr. 135100369R wg @Toka)?

Czy podczas wykonywania tej naprawy były jakieś komplikacje typu:
1. rozbierania albo blokowanie rozrządu? Ach! Zostawię to pytanie, choc już zobaczyłem i zrozumiałem odpowiedź @Dymek w tamtym temacie - "rozrząd jest na zabudowanym łańcuchu, zdejmując zewnętrzne koło pasowe nie rozpinamy rozrządu".
2. spuszczanie oleju silnikowego?

W istocie pytam jakie czynności były wykonywane w Twoim aucie? Jak długo to trwało? Czy mechanik może coś sp...ić?

Edit:
Tak Dymek, wg instrukcji muszę wymienić teraz pasek akcesoriów i rolki - 6 lat.
Ostatnio zmieniony przez eio 2024-03-26, 15:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
piotrek400 



Marka: Dacia
Model: 2x Logan, 2x Logan MCV, Logan II, Logan III
Silnik: 1.4MPI, 2x1.6MPI, 1.2 16V, 1.0SCE, 1.0TCE
Rocznik: 2005, 2005, 2008, 2014, 2017, 2022
Wersja: Logan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 307
Skąd: Polska centralna
Wysłany: 2024-03-26, 16:28   

Komplikacji nie było. Wiadomo, że jest odpowiednia technika zakładania nowego uszczelniacza. Zdejmowania też :mrgreen: bo rysa w gnieździe zrobiona śrubokrętem będzie powodować zawsze wyciek.
Uzupełnij nowym olejem, koszt żaden.
Powodzenia!
_________________

Ostatnio zmieniony przez piotrek400 2024-03-26, 16:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-03-26, 16:59   

Obejrzałem na yt różne filmiki z wymianą uszczelniacza. Teraz wiem o co chodzi. Lepiej żeby mechanik miał właściwe narzędzia i głowę na karku, niż żeby probował wyciągać stary uszczelniacz śrubokretem i wpychać nowy nierówno młotkiem.

Czy u Ciebie @piotrek400 udalo się bez zdejmowania obudowy (z uszczelniaczami)?

Jeszcze pytanie - czy pojęcia: uszczelniacz, simmering, uszczelka są tutaj synonimami (zamiennie) stosowanymi przez mechaników?
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-03-27, 15:43   

Terminy mechaników są odległe. Auto czeka. W międzyczasie sprawdziłem nazwy - rzeczywiście te pojęcia są synonimami stosowanymi przez mechaników/sklepy: uszczelniacz wału, simmering, pierścień uszczelniający wału, uszczelka wału... No i dodatkowa informacja - od strony rozrządu (pod kołem z paskiem wielorowkowym).
 
piotrek400 



Marka: Dacia
Model: 2x Logan, 2x Logan MCV, Logan II, Logan III
Silnik: 1.4MPI, 2x1.6MPI, 1.2 16V, 1.0SCE, 1.0TCE
Rocznik: 2005, 2005, 2008, 2014, 2017, 2022
Wersja: Logan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 307
Skąd: Polska centralna
Wysłany: 2024-03-28, 19:03   

eio napisał/a:

Czy u Ciebie @piotrek400 udalo się bez zdejmowania obudowy (z uszczelniaczami)?

Przepraszam, ale niestety nie pamiętam.
_________________

 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-03, 16:01   

Auto czeka w kolejce do serwisu. Pomyslalem, że kupię co trzeba. O ile simmering latwo kupić po VIN (ebonitowy Victora Reinza w sklepie w Łodzi), to z paskami akcesoriow i rolkami jest problem. Problem, czy dobrze bedzie dobrane. Pan ze sklepu mowił że do mojego auta (silnik 1.0 SCe B4D B400 benzyna) są dwa rodzaje paskow 3PK i 4PK (oba są elastyczne), nie ma napinacza i nie znalazł rolek. Inaczej jak pisał @Dymek, ktory wymienial jeden pasek wielorowkowy, napinacz i rolki.

Auto stoi na ulicy, więc zszedlem i sprawdziłem. Od strony rozrządu na silniku są dwa paski: jeden ma chyba 4 rowki i 3 grzebiety (4PK), a drugi 3 rowki i chyba 2-4 grzbiety (trudno to ocenic po zdjeciu z kamery endoskopowej; 3PK?). Nie widziałem napinacza, ale grubą rolkę (koło), ktora od wewnątrz na zewnątrz chyba naciąga pasek 4PK. Może pełni ona rolę napinacza. Widać że mam inny w aucie zestaw paska z akcesoriami i rolkami od Dymka.

Wychodzi, że powinienem kupić oba paski i na tym koniec? Czy dalej mam molestować sprzedawcę o rolki do mojego auta?
 
bartos123 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV, był Logan
Silnik: 1.0 SCe, 1.6 MPI
Rocznik: 2018, 2005
Wersja: Open
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 10 Maj 2018
Posty: 105
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2024-04-03, 18:17   

Nie ma napinacza, wymieniasz tylko paski - zobacz tutaj:
Wymiana pasków
Ostatnio zmieniony przez bartos123 2024-04-03, 18:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-03, 18:57   

Dzięki @bartos123. Super instrukcja i film wymiany pasków dla mojego auta :-D

Edit: ogladając instrukcję muszę przyznac sie do błędu we wczesniejszym moim opisie. To kółko naciąga (dociąga) pasek od zewnątrz do wewnątrz.
Czy to kółko też się kręci? Zdjęcia mu nie zrobiłem, ale chyba widziałem na nim w moim aucie ślad wytarcia po pasku po widocznej od góry części obwodu. Jesli znowu czegoś nie pokręciłem, to się kręci.
Ostatnio zmieniony przez eio 2024-04-03, 19:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3624
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-04-03, 19:42   

eio napisał/a:
Inaczej jak pisał @Dymek, ktory wymienial jeden pasek wielorowkowy, napinacz i rolki...
Kolego, ja mam silnik 0,9 TCe (co było napisane) a to przecież zupełnie inna konstrukcja. A swój przykład podałem wyłącznie żeby zasugerować termin wymiany paska...
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-04-03, 19:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-04, 06:39   

Tak, wiem. Pewnie miałem nadzieję, że tutaj jest jakieś podobieństwo. A to dwa zupełnie różne silniki.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-04-04, 12:23   

Przy okazji wymień też pompę i płyn chłodzacy. 10 minut roboty więcej a spokój na dłużej.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3624
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-04-05, 12:07   

DrOzda napisał/a:
Przy okazji wymień też pompę i płyn chłodzacy...
Jeżeli kolega "jedzie" z wymianami wg harmonogramu, to płyn chłodzący miał wymieniany rok temu. A pompy ja akurat nie ruszam, zwłaszcza gdy jest napędzana paskiem akcesoriów a nie napędem rozrządu. No, ale każdy rozważa sam. ;-)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-05, 15:06   

Zgadza się, płyn chłodzący wymienilem w ubieglym roku rękami zaprzyjaźnionego, zdolnego i kompetentnego mechanika na wsi. U niego nie muszę dlugo czekać. Ale auto mam teraz w mieście i czekam...
Juz posiadam: paski elastyczne akcesoriów 3PK775SF, 4PK798SF Gatesa i simmering/uszczelniacz wału Elringa (Reitza nie doszedł). Po założeniu tego simmeringa przez 4h nie mozna odpalać silnika (czyli tak samo jak ebonitowy Reitza). Przez 4h simmering musi się samodzielnie dopasować. Jesli silnik zostanie uruchomiony za szybko, to bedzie wyciek oleju... No i weź dopilnuj mechanika.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-13, 08:02   

Auto jest po naprawie. Podam kilka informacji, moze komuś się przydadzą.

Wymiany simmeringu dokonano w warsztacie na podnosniku. Dlatego nie bylo zdejmowane koło, ani część chlapacza. Nie było mnie przy tej czynności - od mechanika dowiedzialem się, że nie spuszczal oleju i nie odkręcał obudowy łańcucha rozrządu. Mechanik zdjął dwa stare paski akcesoriow, ktore zaslaniały dostęp do uszczelniacza, i stary, przeciekający simmering. Zalożył nowy simmering i nowe dwa elastyczne paski akcesoriów (potrzebne prowadnica i ślizgacz). Teraz nie przecieka. Ale jest inny mozliwy problem, o czym później.

W aucie mialem fabrycznie zainstalowany simmering Hutchinson ze strzalką kierunku obrotów, IOWLDS 40x52x6 9 M FKM. Simmering ten jest caly z czarnej albo szarej utwardzonej gumy (nie pamietam już) bez stalowego pierścienia wewnątrz. Chyba podobnie jest z simmeringiem Reinza (ebonitowym), ktorego nie kupiłem. Stary simmering Hutchinsona wytrzymal w moim aucie 60 kkm - dokładnie tyle mialem na liczniku, kiedy zobaczyłem suchy bagnet i wyciek. A problem mógł sie sączyc od wielu dziesiatek, setek? km. Założyłem nowy brązowy simmering Elringa rękami i narzędziami mechanika. W simmeringu Elringa był zainstalowany stalowy pierścień (wyglada jak sprężynka). Zdaniem mechanika po zalożeniu Elringa nie trzeba czekać 4 h.

Niedawno dałem nura pod silnik. Chcialem sprawdzić efekt pracy mechanika. Silnik nie przecieka, wyczyszczony. Dwa nowe paski akcesoriow lśnią nowością. Zobaczylem niepokojące objawy - problem, o ktorym wspomniałem we wstępie. Na obudowie łańcucha rozrządu znalazlem zapocenia w miejscach uszczelnienia pokrywy (obudowy łańcucha) i śrub - widoczne na zdjęciach. Nie wiem czy to jest normalny objaw 6-letniej pracy silnika, czy sygnal zbliżajacej się awarii. Mechanik nie zwrocil mi na to uwagi. To nie jest w jego interesie.
Czy to jest jakiś problem? Co powinienem z tym zrobić? Czy tylko "jeździć i obserwować"?

20240413_090033.jpg
Plik ściągnięto 17 raz(y) 134,81 KB

 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-13, 09:18   

Teraz znalazłem filmik od @velomara: https://www.daciaklub.pl/...86e6e0a19781312
 
Michał_ZS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,0 LPG
Rocznik: 2023
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 24 Mar 2024
Posty: 10
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2024-04-13, 09:41   

eio napisał/a:
Niedawno dałem nura pod silnik.....
Czy to jest jakiś problem? Co powinienem z tym zrobić? Czy tylko "jeździć i obserwować"?



Nie wygląda to tragiczne. Myślę, że do czasu pojawienia się jakiejś skropliny oleju czy znacznego powiększenia się tego zapocenia -sprawy bym nie ruszał.
_________________
Nawet najgorszy dzień na rybach jest lepszy od najlepszego w pracy ;)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2024-04-14, 20:14   

A może te zapocenia nie są zapoceniami. Moze to jest oleista pozostałość po awarii nieszczelności simmeringu? Tak się łudzę. Mechanik czyscił silnik, za co zapłaciłem. Pewnie wykorzystał on agresywny chemicznie środek w spray'u - coś podobnego do mycia hamulców. Czyszcząc silnik omijał widoczną na zdjeciach uszczelkę pod pokrywą łańcucha rozrządu. Mechanik ominął tę uszczelkę, śruby i białą nalepkę z paskiem kreskowym. Ciemniejsza smuga wokół tej nalepki naprowadziła mnie na ten trop. Pozostaje teraz "jeździć i obserwować".
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne