Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
żarówki/przełacznik świateł Sandero II
Autor Wiadomość
dokker_krak 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Paź 2016
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-18, 13:31   żarówki/przełacznik świateł Sandero II

Koledzy,
Co robić? Najpierw spaliła(?) sie jedna zarówka H7 mijania. Wymieniłem na nową, nie działała, myślałem, że mi przysłali spaloną. Więc sprawdziłem jeszcze dwie inne nowe. Nie działały. Sprawdziłem bezpieczniki, były OK. Po tygodniu, dwóch zgasło drugie swiatło mijania. Znowu spradziłem inne nowe, równiez nie działają. Pomyślałem, że pewnie manetka się zepsuła. Zakupiłem, ale zobaczyłem, że kupiłem złą, bo ja mam oryginalną bez klaksonu. Zamówiłem dobrą i teraz czekam.
Ale mam pytanie. Czy to możliwe, żeby sie zepsuła manetka, skoro swiatła padły niejednocześnie?
A jeśli nie manetka, to co to może być?
Ostatnio zmieniony przez dokker_krak 2024-01-18, 13:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2024-01-18, 15:33   

Może ten film naprowadzi cię na powód awarii.
https://www.youtube.com/watch?v=3_J6_kSl1_Y
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-18, 15:57   Re: żarówki/przełacznik świateł Sandero II

dokker_krak napisał/a:
Ale mam pytanie. Czy to możliwe, żeby sie zepsuła manetka, skoro swiatła padły niejednocześnie? A jeśli nie manetka, to co to może być?
Nie manetka, bo manetka nie rozróżnia światła lewego od prawego- załącza oba jednocześnie.
Nie obvraź się, ale w przypadku Sandero II zawsze na początek sugeruję upewnić się na 100% czy na pewno wymienialiśmy przepaloną żarówkę H7 mijania a nie przypadkiem dobrą H7 drogową... Wiem po sobie, że naprawdę w "amoku" można się pomylić, zwłaszcza że do H7 drogowej dostęp jest łatwiejszy.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2024-01-18, 18:34   Re: żarówki/przełacznik świateł Sandero II

Dymek napisał/a:
dokker_krak napisał/a:
Ale mam pytanie. Czy to możliwe, żeby sie zepsuła manetka, skoro swiatła padły niejednocześnie? A jeśli nie manetka, to co to może być?
Nie manetka, bo manetka nie rozróżnia światła lewego od prawego- załącza oba jednocześnie.
Nie obvraź się, ale w przypadku Sandero II zawsze na początek sugeruję upewnić się na 100% czy na pewno wymienialiśmy przepaloną żarówkę H7 mijania a nie przypadkiem dobrą H7 drogową... Wiem po sobie, że naprawdę w "amoku" można się pomylić, zwłaszcza że do H7 drogowej dostęp jest łatwiejszy.

Potwierdzam - śpiesząc się do pracy chciałem po ciemku wymienić spaloną H7 mijania.
Bez efektu. Dopiero w dzień w garażu na spokojnie zwróciłem uwagę, że wymieniałem dobrą drogową.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
dokker_krak 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Paź 2016
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-18, 22:11   

Nie obrażam się :) Hmm, już kiedyś wymieniałem nie raz H7 mijania i dałem radę :) Teraz wymienialem po prostu te, które nie świecą, górne, nieco na zewnątrz, faktycznie, do nich trochę gorszy dostęp. Te drogowe są nieco niżej.
Co to może być? Co mogło paść? Może jakieś inne bezpieczniki? Gdzie? Jakieś kable?
Pomóżcie proszę:) Bo na razie jeżdżę na przeciwmgielnych..
Ostatnio zmieniony przez dokker_krak 2024-01-18, 22:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-19, 10:04   

dokker_krak napisał/a:
Co mogło paść? Może jakieś inne bezpieczniki? Gdzie? Jakieś kable?
Układ zasilania świateł mijania nie zawiera żadnych przekaźników i jest dość prosty, bo całe zasilanie leci przez manetkę (bazuję tylko na dostępnych schematach):
-bezpiecznik F27 podaje + zasilania na manetkę (do sprawdzenia, ale ja wykluczam go, bo zasila również inne rzeczy);
-manetka, załącza światła podając + zasilania na oba bezpieczniki świateł mijania;
-bezpieczniki 10A, F4 światło lewe i F5 światło prawe (dopiero tam, przed bezpiecznikami następuje rozdział stron);
-żarówki w reflektorach;
-masy reflektorów są osobno podłączone do nadwozia (masy można wykluczyć jeżeli inne światła działają).
-napięcie z bezpiecznika F4 jest dodatkowo podawane na moduł UCH, gdzie informacja o włączeniu świateł mijania jest wprowadzana do magistrali CAN, kontrolka świateł mijania na tablicy jest sterowana z CAN i jest więc powiązana tylko z lewym światłem mijania. Sprawdzałem to u siebie- po wyjęciu F4 kontrolka nie świeci. Nie napisałeś co u Ciebie z kontrolką, bo to już dużo mówi...?
Schemat nie podaje żadnych dodatkowych złącz po drodze od bezpieczników do reflektora.
Czyli trop prowadzi właściwie tylko do skrzynki bezpieczników- trzeba sprawdzić czy bezpieczniki świateł mijania dostają napięcie. W przypadku awarii manetki bezpieczniki nie dostają napięcia i kontrolka również nie świeci, ale światła mijania padają jednocześnie z obu stron a nie kolejno, stronami.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-01-19, 10:53, w całości zmieniany 3 razy  
 
dokker_krak 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Paź 2016
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-19, 13:17   

Dzięki za obszerny post.

1. Kontrolka cały czas się świeciła i dalej się świeci.
2. Bezpieczniki F4 i F5 sprawdzałem wtedy, kiedy spaliła sie tylko jedna przez zamianę ich miejscami. Były OK.
3. Wobec tego pozostaje sprawdzić, czy bezpieczniki F4 F5 dostaja napięcie.

Rozumiem, że mogę to zrobic zwykłym miernikiem? Sorry za oczywiste pytania, ale jestem kompletny laik :)
Ostatnio zmieniony przez dokker_krak 2024-01-19, 13:21, w całości zmieniany 3 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-19, 20:12   

dokker_krak napisał/a:
1. Kontrolka cały czas się świeciła i dalej się świeci.
3. Wobec tego pozostaje sprawdzić, czy bezpieczniki F4 F5 dostaja napięcie...
Jeszcze raz- skoro kontrolka się świeci, to znaczy, że na pewno przynajmniej F4 dostaje napięcie i jest sprawny. Czyli przynajmniej lewe światło powinno się świecić. A to sugeruje jednak problemy gdzieś dalej- po bezpiecznikach.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-01-19, 20:15, w całości zmieniany 2 razy  
 
dokker_krak 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Paź 2016
Posty: 11
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-01-19, 21:22   

Dzięki. Czyli, rozumiem, manetkę moge spokojnie oddac bez sprawdzenia. Ale gdzie szukać dalej? Chyba pozostanie jednak wydac kasę na serwis.
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2024-01-22, 18:56   

Każda strona ma swoje zabezpiecznie. Jeśli na nich jest napięcie /bezpieczniki/ to problem leży miedzy tablicą bezpieczników a odbiornikami. Jeśli wystąpiły zaniki po kolei , to wróży to przerwy mechaniczne , śniedż w kostkach, uszkodzenia instalacji .Ewidentnie coś po drodze. Jak wyzej , jeśli manetka na tablicy pokazuje działanie , też zostawiłbym ją w spokoju. Oczywiscie po sprawdzeniu , tego co pisałem wyzej. Nie sprawdzałem jeszcze u siebie faktu braku przekażnika. Jeśli tak to jest to słabe rozwiązanie. Nawet maluch ,już go posiadał . Owszem spotkałem sie z tym w beczce /mercedes/ ale tak stosowano prawdziwą miedż na stykach i dobrane grubosći przewodow. Te czasy jedna dawno mineły.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne