Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Pieszy to "święta krowa"
Autor Wiadomość
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-04-23, 22:16   Pieszy to "święta krowa"

Pieszy będzie pierwszy


Wkrótce kierowca będzie miał obowiązek przepuścić pieszego, kiedy ten będzie zbliżał się do przejścia z zamiarem wejścia na jezdnię.

Obecnie kierowca musi przepuścić pieszego, jeśli ten znajduje się na przejściu dla pieszych. Rząd jednak chce zmian w przepisach. Powód? Polska w Europie jest rekordzistą, jeżeli chodzi o liczbę wypadków z udziałem pieszych.

W ubiegłym roku w ponad 10 tys. takich wypadkach zginęło prawie 1200 pieszych (to aż jedna trzecia wszystkich zabitych na drogach), a ponad 9 tys. zostało rannych. Sposobem na zapewnienie większego bezpieczeństwa ma być m.in. zmiana przepisów w zakresie pierwszeństwa pieszych na przejściu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz ich skuteczne egzekwowanie. Do Sejmu trafił projekt zmian w kodeksie ruchu drogowego. Zakłada on pierwszeństwo dla pieszego, który ma zamiar wkroczyć na pasy. Ma to zmienić podejście kierowców do tzw. niechronionych uczestników ruchu. Policjanci przyznają, że sprawcy wypadku dość często tłumaczą, że do zdarzenia doprowadził przechodzień, który wtargnął na jezdnię. Po zmianach w prawie pieszy ma być chroniony jeszcze zanim wejdzie na zebrę. W praktyce dla kierowcy może to oznaczać spory problem z zauważeniem i bezpiecznym zatrzymaniem się przed pieszym, który nagle postanowi wejść na drogę tuż pod koła samochodu.

Jednak autorzy projektu przekonują, że tylko tak radykalne zmiany przepisów mogą szybko poprawić bezpieczeństwo pieszych. Uprzywilejowanie pieszego obowiązuje już w znacznej części krajów europejskich, gdzie kierowca ma obowiązek zatrzymywania auta, gdy tylko przechodzień zbliży się do przejścia przez jezdnię.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeanalizowała przepisy dotyczące ochrony pieszych na przejściu i w jego okolicy w kilkunastu europejskich krajach. We wszystkich (podobnie jak w Polsce) pieszy, który już znajduje się na przejściu, ma bezwzględne pierwszeństwo. W 10 ochrona pieszego rozpoczyna się już w momencie zbliżania się do przejścia, jeżeli sygnalizuje on zamiar przekroczenia jezdni. Najdalej w ochronie pieszych poszły Francja i Norwegia. W obu tych państwach, jeżeli pieszy zbliża się do przejścia, nie sygnalizując nawet zamiaru jego pokonania, to kierujący pojazdem i tak ma obowiązek zatrzymania się przed wyznaczonym przejściem.


- źródło: Motor


P.S. Waszym zdaniem, czy taka zmiana przepisów to dobry pomysł?
 
monopios 



Marka: DACIA
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2010
Wersja: Arctica
Dołączył: 12 Gru 2010
Posty: 980
Skąd: okolice Częstochowy
Wysłany: 2014-04-23, 22:32   

Znając polską mentalność, to dużo czasu minie, zanim coś się zmieni.
_________________
 
gbyrka 



Marka: Dacia
Model: Duster FL 4x2
Silnik: 1.6 16V LPG (niefabryczne LR)
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 02 Lis 2013
Posty: 125
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-23, 22:34   

oczywiście, że to jest dobry pomysł. W całej Europie Zachodniej to się sprawdza. Miasto jest dla pieszych, autostrady dla samochodów.
 
KaS602 



Marka: KIA
Model: Rio
Silnik: 1.4 16V
Rocznik: 2012
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 1371
Skąd: Warmia
Wysłany: 2014-04-23, 23:24   

monopios napisał/a:
to dużo czasu minie, zanim coś się zmieni.


500 PLN i 10 pkt czyni cuda... Jeżdżąc po całej Europie nie da się nie zauważyć, że na wschód od Odry ludzie jeżdżą jakby nigdy na piechotę nie chodzili.
 
TD Pedro 



Marka: Dacia
Model: Duster 4WD
Silnik: 1,6 16V + LPG
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 19 Lis 2010
Posty: 3457
Skąd: RP
Wysłany: 2014-04-23, 23:30   

gbyrka napisał/a:
W całej Europie Zachodniej to się sprawdza.

w Rumunii jest podobnie... :-)
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-04-24, 05:45   

Bardzo dobry pomysł.
Ostatnio zmieniony przez grapess 2014-04-24, 05:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-24, 06:07   

Ja akurat nie jestem zwolennikiem takich działań. Nasze drogi nie są do tego przystosowane. Ja jadąc do domu np mam 2 krzyżówki, gdzie po skręcie przejście jest na tyle blisko skrzyżowania, że część auta zostaje mi na drodze poprzecznej i teoretycznie ktoś mi może wjechać w tył. Do tego jest na nim duży ruch, bo na skrzyżowaniu jest akurat biedronka. Dołóżmy, że z przeciwka zazwyczaj jest kolejka aut i jak akurat pierwszy stoi bus to wogóle nie widać, czy ktoś się do tego przejścia zbliża czy nie. Pomysł ogólnie dobry, ale kierowca musi mieć czas na ustąpienie pierwszeństwa. Przy skręcie w lewo na ruchliwej ulicy trzeba jeszcze widzieć, czy praktycznie za plecami ktoś nie wchodzi Ci na przejście.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
boboo 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 90
Skąd: Bestwig / Ramsbeck
Wysłany: 2014-04-24, 07:01   

matucha napisał/a:
ale kierowca musi mieć czas na ustąpienie pierwszeństwa

Wystarczy wolniej i uważniej jechać.
_________________
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2014-04-24, 07:16   

boboo napisał/a:
matucha napisał/a:
ale kierowca musi mieć czas na ustąpienie pierwszeństwa

Wystarczy wolniej i uważniej jechać.


Na zachodzie nikt nie pakuje Ci się pod koła, jak wie że płynnie nie jesteś się w stanie zatrzymać - w Polsce ma pierwszeństwo, a później
Cytat:
Tu leży ten który miał pierwszeństwo


Przez tydzień jazdy po centrum Monachium, nigdy nie musiałem gwałtownie hamować. Codziennie przejeżdżając przez Katowice trafi się przynajmniej jedna święta krowa, która nawet się nie obejrzy...

Trochę humorystycznie - niech pociągi zatrzymują się przed przejazdami kolejowymi, bezwarunkowo jeśli jest jakiś samochód który chce przejechać...
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-24, 07:54   

boboo napisał/a:
matucha napisał/a:
ale kierowca musi mieć czas na ustąpienie pierwszeństwa

Wystarczy wolniej i uważniej jechać.


boboo, ile masz w Polsce miejsc, gdzie przejście występuje przy 60cm chodniku, gdzie z kamienicy może Ci wyjść ktoś prosto na jezdnię. Trochę jeżdżę po Polsce i takich miejsc wg mnie jest mnóstwo. Nie zatrzymasz się przed szybko idącym pieszym.

Poza tym, gdy staję się pieszym, to dla swojego bezpieczeństwa nie zawsze stosuję się do przepisów ruchu drogowego.
Przykład:
Godz. 16:00, miasto zakorkowane - jeden pas stoi i od strony tego pasa wchodzę na przejście np pomiędzy dużym Busem, a ciężarówką, które nie stoją na przejściu, ale je zasłaniają. Teoretycznie mam pierwszeństwo i nie powinienem się na tym przejściu zatrzymać. Zatrzymuję się na środku jezdni i wyglądam zza Busa, czy coś nie jedzie. Niestety przy wysokim aucie nawet jak się zatrzymasz przed takim przejściem, to musisz na nie wjechać, żeby zobaczyć czy ktoś nim nie idzie.
Zresztą osobiście uważam, że takie zatrzymanie powinno być obowiązkowe dla pieszego.

Zresztą to samo, gdy 2 pasy jadą w tą samą stronę. Jeden skręcający w lewo stoi, auta stoją przed przejściem, a drugi pas jest wolny. I teraz teoretycznie każde auto musiałoby się zatrzymać, żeby sprawdzić czy te auta stoją, tylko dlatego, że jest korek, czy przy okazji ktoś przechodzi przez przejście.
Co z tego, że mam pierwszeństwo, jak ktoś może we mnie wjechać.
Wolę się zatrzymać niż spotkać z toną stali jadącą chociażby 30km/h.

Na przejście nie wchodzę nigdy, dopóki auto się nie zatrzyma przed nim. Nawet w dużym ruchu 1/10 kierowców się zatrzymuje. 10 sekund poczekam, a przechodząc czuję się bezpiecznie.

Polecam stronę:
http://kontakt24.tvn24.pl...ce,1880300.html

Niestety pieszy nie zrozumie kierowcy, dopóki sam nie stanie się kierowcą, a kierowca nie zrozumie pieszego, dopóki sam nie będzie chodził po mieście na piechotę.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
Ostatnio zmieniony przez matucha 2014-04-24, 07:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-24, 08:08   

czaju napisał/a:
boboo napisał/a:
matucha napisał/a:
ale kierowca musi mieć czas na ustąpienie pierwszeństwa

Wystarczy wolniej i uważniej jechać.

Na zachodzie nikt nie pakuje Ci się pod koła, jak wie że płynnie nie jesteś się w stanie zatrzymać

Ale ponieważ tam nikt po mieście nie zap...dala, to każdy jest się w stanie płynnie zatrzymać, QED. :)

Z jednej strony fajnie, że normalniejemy. :) Z drugiej strony strach. Akurat pieszych co do zasady wpuszczam na pasy. To, co robią wokół mnie inni kierowcy, to po prostu groza. Ale może strzał bacikiem bez dupę ustawi polskich "szybkich i bezpiecznych" do pionu. :>

Z trzeciej strony rodzina z Zielonej Góry opowiadała w święta, że jakiś czas temu zmienił się w Zielonej szef policji. Nowy szeryf na początek uznał, że za dużo jest wypadków powodowanych przez pijanych kierowców, w związku z czym przez ileśtam tygodni kontrole trzeźwości były masowe, niemal codziennie, na kluczowych skrzyżowaniach w mieście (przy tym bardzo sensownie zorganizowane). Efekt - po paru miesiącach towarzystwo zostało wyłapane albo wytresowane, że po kielichu za kółko się nie siada. :> Teraz ów szef uznał, że za dużo jest wypadków z udziałem pieszych na przejściach, w związku z czym tresuje kierowników pod kątem nie wyprzedzania na pasach. :> Więc, jak widać - da się. :]
 
boboo 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lis 2012
Posty: 90
Skąd: Bestwig / Ramsbeck
Wysłany: 2014-04-24, 09:13   

Matucha, Czaju,
nie chce mi się dyskutować.
A to od czasu gdy w Katowicach ciężarówka wjechała mi w bagażnik.
Zatrzymałem się przed wjazdem na główną bo był znak STOP.
Buuum.
Przychodzą czasem chwile zwątpienia we własne zmysły - a to po przyjeździe policji i usłyszeniu tłumaczenia kierowcy ciężarówki: on myślał, że ja się nie zatrzymam mimo znaku stopu, bo przede mną inni się nie zatrzymywali.

Od tego czasu, ot napiszę co myślę, ale w dyskusje z niepełnosprytnymi wdawać się nie zamierzam.
_________________
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-04-24, 09:13   

bebe napisał/a:
Akurat pieszych co do zasady wpuszczam na pasy.
Moim zdaniem błąd o ile przejście jest przez jezdnię kilku pasmową a Ty stoisz na skrajnym prawym pasie. Podejmujesz decyzję za pieszego czy ma wejść na jezdnię czy nie. Taki pieszy zaaferowany Twoją uprzejmością, grzecznie Ci dziękuje i wpada pod samochód na kolejnym pasie, który już uprzejmy nie jest.

Pamiętam, jak uczyłem się na prawko, jechałem i chciałem szarmancko wpuścić na przejście starszą panią. Wtedy prowadzący jazdy wytłumaczył mi o co chodzi.



Mam na myśli ten pierwszy pokazany na filmie wypadek.
Piesi stoją i czekają, ktoś się zatrzymuje i oni hura droga wolna, a tu zong.
Jakby czekali tak długo aż się upewnią, że jest wolne wypadku by nie było.
Ostatnio zmieniony przez grapess 2014-04-24, 09:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-24, 09:25   

boboo, ja wcale nie uważam, że wprowadzenie tego przepisu to coś złego, tylko po prostu wg mnie nie wpłynie to na zmniejszenie wypadków z udziałem pieszych. Chciałbym zauważyć, że gdyby do obecnych przepisów wszyscy się stosowali, to wypadków też ( przynajmniej w teorii ) nie powinno być.
Uważasz, że po wprowadzeniu takiego przepisu jako pieszy będziesz bezpieczniejszy?

boboo napisał/a:
...ale w dyskusje z niepełnosprytnymi wdawać się nie zamierzam.


Takie uwagi mógłbyś sobie darować.....
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-24, 09:32   

grapess napisał/a:
wpada pod samochód na kolejnym pasie, który już uprzejmy nie jest.


To że połowa kierujących powinna oddać natychmiast prawo jazdy to jest usprawiedliwienie ich zachowania na drodze ?
Nareszcie , jeszcze tylko wprowadzić przepis że za ominięcie pieszego na przejściu zabieramy na pół roku prawko i kierujemy na egzamin i gra gitara.
Nie wożę niestety kamerki, ale rok temu widziałem kilka metrów ode mnie jakiś przygłup przeleciał lewym pasem przez przejście omijając samochód i zahaczając lusterkiem o rękaw dziewczyny. Byłem tak wkurzony że gdybym miał nagranie to bym nie spoczął dopóki koleś by nie beknął za to zdrowo.
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-04-24, 09:35   

Głupoty nie unikniesz, Nie chcę usprawiedliwiać idiotów co nie widzą znaków.
Po prostu nie chcę mieć pieszego na sumieniu. Jak widzę, że stoi i się czai to niech się czai.
W końcu wyczai i przejdzie.

Jak widzę, taką sytuację to zwalniam i zachowuję czujność, ale to pieszy musi wykonać pierwszy ruch. I żeby było jasne, uważam siebie za kulturalnego kierowcę i w dodatku bardzo uprzejmego.
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2014-04-24, 09:55   

czaju napisał/a:
Na zachodzie nikt nie pakuje Ci się pod koła, jak wie że płynnie nie jesteś się w stanie zatrzymać - w Polsce ma pierwszeństwo, a później

boboo napisał/a:
Od tego czasu, ot napiszę co myślę, ale w dyskusje z niepełnosprytnymi wdawać się nie zamierzam.

bebe napisał/a:
Ale ponieważ tam nikt po mieście nie zap...dala, to każdy jest się w stanie płynnie zatrzymać, QED. :)

boboo - dzięki wielkie za ocenianie, przed przeczytaniem ze zrozumieniem - jeśli pieszy jest w stanie nawiązać ze mną kontakt wzrokowy zanim wejdzie mi pod koła, to generalnie nie mam nic przeciwko - jadąc 50km/h, na tych 40-80m spokojnie się zatrzymam - co też robię, bez obaw o to że jedzie za mną golf za 1500zł bez hamulców - pamiętaj że takich samochodów w Polsce jest zdecydowana większość.
Ale jeśli ja samochodem na nowych oponach, 50km/h, z wentylowanymi tarczami 280mm, z oponami 215/65/r16 ledwo zatrzymuje się przed gościem, który jeszcze coś wymachuje - no to chyba nie tędy droga, bo nawet jeśli ja się zatrzymałem, to właśnie 40tonowa ciężarówka, których de facto na zachodzie w centrum miast nie ma, mimo najszczerszych chęci nie ma szans. A już ludzi którzy chodzą przez dwupasmówki, bez przejścia, pomimo że mają przejścia podziemne goliłbym profilaktycznie na łyso.

bebe, jesteś pewny? Generalnie nie wydaje mi się - generalnie jeżdżąc jak po Polsce byłem jednym z wolniejszych użytkowników ruchu...
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1696
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-24, 10:09   

Prawo wprowadzają po to, by sądy łatwiej mogły wskazać winę kierującego i poszkodowani/rodziny mieli wypłacane odszkodowania. Teraz dywagują czy już wszedł na pasy, czy nie, etc.

Jestem przeciwny takim zmianą . Niestety, ale u nas w kraju będzie to odebrane tak, że skoro mam pierwszeństwo to idę. Lubimy egzekwować przepisy na naszą korzyść. I będzie masa owieczek, co będą wyskakiwać pod auta, bo mogę, bo mam pierwszeństwo. A z takich starć jednak pieszy nie wychodzi najlepiej :/

Jestem za uświadamianiem kierujących i wdrażaniem dobrej praktyki oraz kultury.
Jestem przeciwny dawaniem praw rowerzystom i pieszym, gdyż mogą nadochotliwie je wykorzystywać ze szkodą dla nich.

P.S.
A tam gdzie są pasy/przejazd rowerowy powinny być światła. Jak rzadko używane to na guzik.
Ostatnio zmieniony przez Prezes 2014-04-24, 10:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2014-04-24, 10:12   

w oparciu o moje własne obserwacje - pieszego,rowerzysty i kierowcy uważam,że zarówno kierowcy jak i piesi naszego pięknego kraju jeszcze nie dorośli do wprowadzenia tego przepisu. Stoi mu na przeszkodzie zarówno nieznajomość podstawowych zasad ruchu drogowego, którą da się zaobserwować praktycznie codziennie, jak i złe nawyki - z obu stron. Rozumiem,że w zamyśle ustawodawcy jest ochrona pieszych. Obawiam się jednak,że zanim piesi zaczną korzystać z tego przywileju, najpierw zapłacą słoną cenę. Będzie tak jak z rowerzystami, którzy korzystając z pierwszeństwa padają często ofiarą wyjeżdżających z dróg poprzecznych aut, bo niedouczonym szoferom nadal wydaje się,że duży może więcej. Jeżdżę codziennie rowerem i mimo pierwszeństwa przed każdym takim skrzyżowaniem przezornie zwalniam,bo co drugi kierowca wymusza pierwszeństwo.Nie da się zmienić mentalności jednym zapisem. To żmudny proces edukacyjny
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2014-04-24, 10:13, w całości zmieniany 2 razy  
 
grapess 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 + LPG
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 03 Kwi 2014
Posty: 736
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-04-24, 10:16   

Dar1962 napisał/a:
Nie da się zmienić mentalności jednym zapisem

oczywiście że się nie da, ale w rzeczy samej przepis jest OK, jak napisał kolega gbyrka, Miasto jest dla pieszych, autostrady dla samochodów.

Swego czasu jeździłem z Piaseczna do Wawy rowerem do pracy. Naoglądałem się zachowań kierowców. Nagminne było mijanie w odległości lusterka, blokowanie ścieżek.
Jak udało mi się delikwenta/delikwentkę złapać to otwierałem jej bagażnik albo tylne drzwi pasażera i dawałem pouczenie. Otwartych drzwi nie zamykałem :-x
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-24, 10:25   

Niestety , w porównaniu z innymi krajami Policja i sądy bardzo rzadko stosują karę czasowego odbierania uprawnień. A za najgroźniejsze powinna być w kodeksie z automatu.
To kwestia polityki , kierowcy traktowani są jak dojne krowy dla budżetu stąd taki pobłażanie.
Tylko to strasznie krótkowzroczne , koszty wypadków są olbrzymim obciążeniem dla społeczeństwa na wielu obszarach.
 
Domel2250 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance 5 os.
Dołączył: 19 Gru 2011
Posty: 752
Skąd: internet
Wysłany: 2014-04-24, 11:09   

Zmiana o ile wejdzie w życie u nas w kraju spowoduje tylko wzrost zdarzeń drogowych , często pewnie ze skutkiem śmiertelnym dla pieszego... głupszego przepisu to chyba nie da się wymyślić......Nie to żebym pieszym nie był i nie rozumiał problemu pieszego. Sam przepuszczam pieszych bardzo często narażając się nieustannie na klaksony i obelgi innych (zaznaczam, że nie robię tego gwałtownie i niespodziewanie komuś przed nosem). Sam nieraz byłem niemal potrącony na pasach , gdy przechodziłem przez nie prawidłowo....
Ale zapis "pieszy na chodniku zamierzający przejść przez jezdnię"-GŁUPOTA!!! Kto będzie określał ten zamiar? Czy metr od krawężnika to już będzie zamiar wejścia na przejście, 0,5 metra??? Raźny krok, spacerowy? Bez sensu. Oczywiście wielokrotnie po prostu widać, że ktoś oczekuje na przejście i to jest jasne, ale ile jest sytuacji takich, że ktoś stoi, idzie w okolicach przejścia i wcale nie ma zamiaru przekraczać jezdni. Poza tym poziom bezmyślności MSZ sporej części kierowców oraz brak pojęcia o drodze hamowania samochodu (nawet tego jadącego 40-60km/h) wśród części pieszych i/lub chęć egzekwowania swoich praw, spowoduje lawinę zdarzeń, które dziś byśmy klasyfikowali jednoznacznie, jako wtargnięcie na jezdnię. Taki przepis będzie po prostu niebezpieczny właśnie dla pieszych. Z drugiej strony ciężko mi samemu jest wymyślić jak poprawić (od strony przepisów) sytuację pieszego próbującego przejść przez jezdnię tak żeby go nie zabić....

PS. Pieszy pomimo ustaw/przepisów/świadomości własnych praw i tak powinien dla własnego bezpieczeństwa każde przejście zawłaszcza bez sygnalizacji świetlnej traktować, jakby nie miał pierwszeństwa-ja stosuję tę zasadę od kiedy pamiętam, także gdy jeżdżę rowerem i dzięki temu jeszcze żyję (miałem kilka sytuacji w życiu, że gdybym chciał egzekwować swoje prawa pieszego i/lub rowerzysty, to byłoby ze mną krucho). Zdrowego rozsądku żaden przepis nie zastąpi. :-)
_________________
Były: Polonez Atu plus 1,6 gsi, Skoda Felicja HB 1,3 glx, fiat uno 0,9....
Ostatnio zmieniony przez Domel2250 2014-04-24, 11:20, w całości zmieniany 3 razy  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-04-24, 11:13   

Jadąc 50 km/h i obserwując otoczenie przejścia dla pieszych nie ma z tym najmniejszego problemu. Oczywiście +80 i slalom miedzy samochodami uniemożliwia skupienie się na otoczeniu drogi.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-04-24, 11:18   

A najgorsze jest to, że np. dwaj piesi przechodząc przez oznakowane przejścia gadają ze sobą i jeszcze robią powolne spacerowe kroki, bo im się nie śpieszy zamiast TYLKO przejść szybciej przez przejście i dopiero na chodniku mogą dalej spacerować... Nawet na przejściu z sygnalizacją świetlną, jak mają zielone światło... Takie przypadki to tylko blokują przejazd samochodów skręcających w prawo (mają też zielone światło, ale muszą najpierw przepuścić pieszych na zielonym) i stąd już dłuższe korki się robią.... :-/
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
czaju 



Marka: Dacia,Citroen,Ford
Model: Duster,C4 GP,Fusion
Silnik: 1.5@107,2.0@150,2.0@240 4x4
Rocznik: 2010.2014
Wersja: Prestige
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 1853
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2014-04-24, 11:31   

Prezes napisał/a:
(...) Niestety, ale u nas w kraju będzie to odebrane tak, że skoro mam pierwszeństwo to idę. Lubimy egzekwować przepisy na naszą korzyść. I będzie masa owieczek, co będą wyskakiwać pod auta, bo mogę, bo mam pierwszeństwo. A z takich starć jednak pieszy nie wychodzi najlepiej :/
...
Jestem za uświadamianiem kierujących i wdrażaniem dobrej praktyki oraz kultury.

Uświadamianiem kierujących o tym, że pojazd ma energię i może zabić, a z drugiej strony pieszego, że pojazd ma energię i może zabić.
Generalnie o to chodzi, że zrobiła się olbrzymia kampania społeczna "10 mniej", pokazująca jak to właśnie należy się zachowywać będąc pieszym. Nie wiem jak was, ale mnie w podstawówce uczyli, że przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo, a nie wprost pod nadjeżdżający samochód.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne