Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: jas_pik
2015-11-26, 17:18
Mikrofon nieoryginalny do radia fabrycznego / MediaNav
Autor Wiadomość
Meston 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.5 dCi
Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 15
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-11-01, 17:45   Mikrofon nieoryginalny do radia fabrycznego / MediaNav

Cześć Koledzy,

zastanawiam się jaki typ mikrofonu jest kompatybilny z medianav (nie licząc oryginału).
piny do podłączenia mikrofonu:

pin 7 - external mic signal
pin 8 - external mic supply
pin 19 - external mic ground

i teraz pytanie, mam mikrofon 2 pinowy, (sygnał +, sygnał -) oraz inny 4 pinowy (sygnał +, sygnał -; zasilanie 12v +, zasilanie 12v -)

wejścia do medianav są 3, macie jakiś pomysł jak to podłączyć?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-01, 19:00   

Meston napisał/a:

wejścia do medianav są 3, macie jakiś pomysł jak to podłączyć?

Prawdopodobnie jest to jedyne rozwiązanie:
pin 7 - external mic signal sygnał (+)
pin 8 - external mic supply zasilanie 12v (+)
pin 19 - external mic ground sygnał (-) oraz zasilanie 12v (-)

[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-06-03, 00:34 ]
Ostateczne ustalenia stwierdzają, że jest to jednak 5V:

http://www.daciaklub.pl/f...1823105#1823105
Dymek napisał/a:
zasilanie mikrofonu zewnętrznego to 5V a nie 12V.
Serwisówka MediaNav nie pozostawia złudzeń- blok zasilania radia, dostarcza na PIN8 gniazda 24-pinowego, do zasilania mikrofonu (PWR_MIC), napięcie 5V
 
Meston 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.5 dCi
Dołączył: 19 Paź 2014
Posty: 15
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-11-05, 11:20   

Cześć koledzy,

chciałbym się podzielić dobrą informacją, iż bez żadnych problemów można użyć niefabrycznego mikrofonu do naszych MN.

Z powodzeniem użyłem mikrofonu stosowanego w cctv (telewizja przemysłowa), który można kupić np. na allegro, ceny od 10 PLN
http://allegro.pl/listing...string=mikrofon

lub, stacjonarnych sklepach zajmujących się cctv - np eltrox.

Mikrofon ma 2 kable a w nich 4 żyły:
+ sygnał (pin 7),
+ zasilanie (pin 8)
i tak jak podejrzewał jas_pik wspólną masę (-) dla sygnału i zasilania (pin 19).

Wspólną masę potwierdziłem multimetrem.

Mikrofon działa bez zarzutu, rozmówcy wszystko słyszą i nie narzekają na jakość dźwięku. (mikrofon zamontowany na wysokości MN)

Tym sposobem, niedrogo można doposażyć nasze 4-kółka w pełni funkcjonalny zestaw głośnomówiący.

Pozdrawiam, wszystkich Forumowiczów. P.
 
dawid2157 


Marka: Renault
Model: Laguna II
Silnik: 1.8
Dołączył: 27 Lis 2014
Posty: 10
Skąd: Pułtusk
Wysłany: 2014-12-20, 11:38   

Korzystał ktoś z zewnętrznego mikrofonu ? jaki kupić
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-20, 14:02   

@dawid2157: http://www.daciaklub.pl/f...1655265#1655265
 
hkm 


Marka: Renault
Model: Laguna II lift
Silnik: 2.0dCi M9R 150KM bez FAP
Rocznik: 2006
Dołączył: 23 Gru 2014
Posty: 24
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-01-17, 22:43   

Mam pytanie co do podłączenia mikrofonu do MN. Mam taki (cctv)- 4 kable, czy tylko trzeba podłączyć z czerwonej wtyczki- główna żyła do pin 8, z żółtej- główna żyła do pin 7 a oba ekrany (masy) do pin 19? Czy trzeba też podać dodatkowo 12v + z samochodu na pin 8 oraz masę - z samochodu na pin 19?
Proszę o pomoc, bo nic nie słychać jak mówię, muszę coś źle podłączać.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-29, 12:01   

Przecież to już napisałem:
Cytat:
pin 7 - external mic signal sygnał (+)
pin 8 - external mic supply zasilanie 12v (+)
pin 19 - external mic ground sygnał (-) oraz zasilanie 12v (-)


[ Komentarz dodany przez: laisar: 2021-06-03, 00:35 ]
Ostateczne ustalenia stwierdzają, że jest to jednak 5V:

http://www.daciaklub.pl/f...1823105#1823105
Dymek napisał/a:
zasilanie mikrofonu zewnętrznego to 5V a nie 12V.
Serwisówka MediaNav nie pozostawia złudzeń- blok zasilania radia, dostarcza na PIN8 gniazda 24-pinowego, do zasilania mikrofonu (PWR_MIC), napięcie 5V
 
hkm 


Marka: Renault
Model: Laguna II lift
Silnik: 2.0dCi M9R 150KM bez FAP
Rocznik: 2006
Dołączył: 23 Gru 2014
Posty: 24
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-01-29, 12:06   

Wiem ,że napisałeś, tylko u mnie takie podłączenie nie działa więc zastanawiałem się czy z zewnątrz dodatkowo nie podać 12v i masy na odpowiednie piny.
 
lesiu11 


Marka: Renault
Model: Safrane
Silnik: 2.0 16v
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 24 Gru 2014
Posty: 131
Skąd: Legnica
Wysłany: 2015-01-29, 12:53   

zakładalem medianav do renault safrane, kupiłem mikrofon z zestawu do monitoringu

o taki


mikrofon

są trzy przewody i dokładnie podłączyłem je jak wspomniano wyżej

pin 7 - złącze oznaczone jako sygnałowe(+)
pin 8 - złącze oznaczone jako zasilanie 12v (+)
pin 19 - zlącze oznaczone jako gnd (-)

i działa, czysto odbiera i bezproblemowo.

Jaki masz mikrofon? Ile przewodów? 4? jak z dwoma chinchami to musisz spiąc minusy ze sobą i podłączyć do pinu 19 MN. Czerwony przewód do zasilania na pinie 8 i bialy na sygnale w pinie 7.

EDIT:

Nie doczytałem wyżej.

Jak masz 4 przewody to łączysz ze sobą sygnał minus sygnałowy i mase i wpinasz pod złącze 19. Zasilanie do pinu 8 (prawdopodobnie jest czerwony) i sygnał pod pin 7 (prawdopodobnie biały). Nie trzeba doprowadzać dodatkowego zasilania bo MN wystawia już plus 12V na pinie 8 i mase na 19.

Jak miałes chinche na końcówkach mikrofonu to w białym będzie sygnał a w czerwonym zasilanie. Ewentualnie w żółtym ale to zwykle kolor dla video jak dobrze kojarze.
Ostatnio zmieniony przez lesiu11 2015-01-29, 13:03, w całości zmieniany 5 razy  
 
new_one 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5dci
Dołączył: 13 Cze 2015
Posty: 1
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-07-09, 19:28   

Witam.

Pokusiłem się i ja o zamontowanie zewnętrznego mikrofonu w MN, ja zakupiłem taki gdzie dochodzą tylko 2 przewody. Podłączał ktoś taki??

Dodatkowo jest mała różnica u mnie na pinie 8 ( external microphone supply ) jest 5V.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-07-09, 19:32   

2 przewodowy nie ma swojego przedwzmacniacza - może być za słaby sygnał z niego .
Poszukaj innego .
Ostatnio zmieniony przez jas_pik 2015-07-09, 20:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
mekintosz 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4264
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-11, 00:08   

Chciałem wzorem patentu z media nav podłączyć mikrofon nie fabryczny do wąskiego radia BT Daewoo AGC-1220RF-A. Wtyczka identyczna jak w media nav. Niestety ale napięcia na wyjściu zasilania było jedynie 6V ( zmierzone na pinach radia ), zaś po podłączeniu modułu foni spadało do 3 V.

Ten moduł: http://allegro.pl/modul-f...4807355698.html wymaga +12V. Zastanawiam się, czy wypiąć zasilanie z kostki radia (pin nr 8 ) i podłączyć +12V z kostki ISO by zasilić wzmacniacz mikrofonu.

Obawiam się, czy nie powstanie jakieś przebicie lub inna niebezpieczna interakcja. Jest możliwe, że kupiłem nie do końca spr radio. Ma ktoś możliwość zmierzenia napięcia jakie podaje media nav lub lepiej daewoo radio na fabryczny oryg mikrofon ?
 
mekintosz 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Pomógł: 35 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Posty: 4264
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-23, 23:44   

Okazało się, jak przewidział Laisar, a ja przeoczyłem, że wiązka od mikrofonu łączy się z wiązką do radia. Muszę przedłużyć przewody ;-( za to mikrofon już na miejscu.

wiązka_mikrof.jpg
Plik ściągnięto 368 raz(y) 244,13 KB

kostka_radio.jpg
Plik ściągnięto 244 raz(y) 198,63 KB

 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-07, 20:31   

Moja dzisiejsza próba podłaczenia mikrofonu skończyła się fiaskiem;
Podłączałem mikrofon jaki Koledzy zalecali:
http://allegro.pl/show_item.php?item=4959748214
Efekt był słaby- było mnie słabo słychać a do tego szumy i zakłócenia... podłączałem 2 takie mikrofony z tym samym skutkiem.
Kupiłem dzisiaj inny polecany mikrofon:
http://allegro.pl/show_item.php?item=4807355698
.Okaże się czy to coś da jak dotrze do mnie.
Zaznaczam, że mam ten sam dylemat co Kol. mekintosz.
Otóż na 8 pinie jest 6V .
Próbowałem zamiast z 8 pinu podłączyć 12V z zasilania MN ale efekt był żaden - też szumy i zła słyszalność.
Czy możliwe jest, że oboje mamy uszkodzone MN?
W mikrofonach pojemnościowych czy elektretowych orientuje się dobrze i wiem, że powinno wystarczyć do zasilenia nawet te 6v. Jaki więc jest powód złej słyszalności??? Nie wiem.
Moze ktoś się z tym problemem spotkał i uporał?
Ostatnio zmieniony przez siwyandy 2016-06-07, 20:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-10, 11:06   

No więc dalszy opis mojego nieudanego uruchomienia mikrofony zewnętrznego w Media Nav;
Podłączyłem mikrofon http://allegro.pl/show_item.php?item=4807355698 .
Objawy te same co poprzednio. To już trzeci mikrofon ;-(
Ledwo co słychać, potężny brum... nie wiem co robić dalej. Czyżby uszkodzone radio?
Czy ktoś pokieruje mnie w dobrą stronę? Może zewnętrzny mic. jest nie uaktywniony??? Nie mogę znaleźć nic na ten temat.

mic.jpg
Plik ściągnięto 179 raz(y) 121,49 KB

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-10, 23:22   

Przyznam się że nie wiem od czego to zależy.
Ale jesli ktoś ma problem z jakością audio to mogę programowo w danym egzemplarzu dokonać przestrojenia toru audio.
Niestety wymaga to spotkania fizycznego abym mógł dokonać testów poprzez podbicie plików konfiguracyjnych audio w urządzeniu( ale nie jest to podmiana plików lecz zmiana konfiguracji dla danego MN1) .
Postaram się być z komputerem na Puławskiej ( 11/6) w godzinach 10 -12.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-11, 06:23   

jas_pik dzięki za zainteresowanie ale nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc o przestrojeniu toru audio. Param się akustyką i elektroakustyką i wiem, że podanie sygnału audio na wejście audio to nie jakaś filozofia... . Sygnał może być po prostu za niski (za małe wysterowanie), za wysoki (przesterowanie) lub odpowiedni. Mikrofonik ma potencjometr i próbowałem różnych ostawień - na próżno. Doprawdy nie wiem co mógłbyś zmienić ...?
Czy przez Mikom Test (chyba pomyliłem nazwę-chodzi mi o menu serwisowe ) można coś zmienić, uaktywnić? Jeśli tak to podaj proszę linka gdzie o tym pisze. Za skarby nie mogę tego namierzyć a chyba już coś czytałem.
Ostatnio zmieniony przez siwyandy 2016-06-11, 06:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-11, 12:09   

Świetnie że jesteś fachowcem ale akurat o tym nigdzie nie przeczytasz- bo ja nigdzie jeszcze tego nie publikowałem,LG też nie puściło nigdzie żadnych informacji o tym ich oprogramowaniu dlatego nigdzie o tym nie przeczytasz.
To audio jest w całości cyfrowy a nie analogowy dlatego trzba dokonywać zmian w torze cyfrowym. Sam Windows CE nie ma żadnych możliwości regulacji ale LG w MN wprowadził sporo zmian we własnym oprogramowaniu.
W przypadku MN1 mamy opracowane własne oprogramowanie ( to jest oprogramowanie stworzone niezależnie podobne to fabrycznego MICOM stworzone przez naszego kolegę z Francji (djeman) o kodowej nazwie dMicom) w którym możemy zamienić pliki ROM-u toru dźwiękowego Windowsa CE( tzw BIN) odpowiedzialne za ustawienia toru Audio MN.
Nie są to pliki które można podmieniać lecz trzeba je rejestrować wewnątrz programu ( w ten sposób jak w fabryce wprowadza się kod VIN samochodu czy też kod antykradzieżowy.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-11, 12:37   

No ale do W-wy to ja mam kawałek ;-) raczej nie podjadę...
A co do aktywowania Mikrofonu w Menu serwisowym? potrafisz podpowiedzieć?
Ostatnio zmieniony przez siwyandy 2016-06-11, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-11, 13:18   

Większość funkcji które są robione w MICOM-ie ( czyli w menu serwisowym dostępnym w wersji 4.0.3) powoduje problemy .Oczywiście najpoważniejszym problemem jest to że można wpaść w "Connect Diag Tool"
Nie udało się znaleźć prawidłowych rozwiązań z wykorzystaniem tego oprogramowania.
A do tego w wersjach wyższych oprogramowania R/D zablokowała dostęp do tego menu.
Między innymi dlatego zostało stworzone nasze własne oprogramowanie które realizuje wszystkie funkcje które są dostępne przez CLIP-a oraz inne funkcje które udało się odkryć. W trakcie testowania okazało się że zmiana niektórych parametrów powoduje problemy z torem dźwiękowym - i wtedy udało się odkryć że tor audio jest ustawiany za pomocą plików BIN. Tych ustawień nie da się zmienić za pomocą CLIP-a.
Ale wciąż MN jest pełne tajemnic - jak np z wewnętrznym wbudowanym mikrofonem - tylko niektóre egzemplarze posiadają go wbudowanego ale nie zawsze udaje się nim sterować.
A rozpoznać czy mają mikrofon można dopiero po rozebraniu.

468607145604micCopie.jpg
Plik ściągnięto 972 raz(y) 203,97 KB

_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-11, 13:23   

Ale jednym słowem; nie ma zakładki w Micom test, która jest odpowiedzialna za AKTYWACJĘ/DEZAKTYWACJĘ mikrofonu zewnętrznego?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-11, 14:24   

W MICOM nie znam takiej funkcji dot. mikrofonu
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
robson330 


Marka: Renault
Model: Leguna
Silnik: 1.8
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 25
Skąd: Legnica
Wysłany: 2016-06-12, 22:02   

Wtrącę swoje 5 groszy.
Niestety, mogę stwierdzić, że stosując mikrofon z regulacją wzmocnienia można uszkodzić MN.
Kolega chciał kupić ode mnie MN i pokazać żonie jak to działa. Przygotowałem mu MN z przejściówką ISO i mikrofonem na płytce za 10 pln.
Podłączyłem u niego w aucie. Pojechał, pokazał żonie, sprawdzili działanie. Głównie chodziło o rozmowy telefoniczne. Jego żona cały czas gada przez telefon.
Wszystko było OK. Oddał mi radio z kablami i mikrofonem.
Zdecydował się na zakup radia. Dałem mu namiary na mikrofon, przejściówkę ISO itp.
Ale gość chciał być lepszy ode mnie i kupił mikrofon z regulowanym wzmocnieniem za 15 pln.
Sprzedałem mu radio, te które wcześniej miał do testów. I niestety ma ten sam problem co u kolegi, szumy, trzaski, nic nie słychać itp.
Podłączyłem radio do oryginalnego mikrofonu w swoim aucie i jest to samo. Nawet zmiany softu i ustawień w miko nic nie dają. Radio podaje 6V na zasilanie mikrofonu.
 
siwyandy 


Marka: Renault
Model: Laguna
Silnik: 1.8
Rocznik: 2003
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 15
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2016-06-14, 12:46   

Nie wiem czy dobrze odbieram Twój post ale wyczuwam, że zarzucasz nam zbytnią kreatywność i to, że sami "psujemy" MN.
Jesli tak , to już się tłumaczę jak było w moim przypadku;
Kupiłem Mic 1 - fotka poniżej,- który zadziałał tak jak piszemy - słabo, szumy, trzaski w sumie kicha.
Kupiłem MIc 2 - fotka poniżej - TO SAMO nie ma żadnej różnicy. Napięcia i sygnały podłączamy zgodnie z opisem na forum. Nie wiem, co można zepsuć.
Z lutownicą się urodziłem a akustyką i elektroakustyką zajmuję się na codzień i wiem jak podłączać mikrofony pojemnościowe. Wiem, że potrzebują zasilenia (w akustyce to zasilanie tzw. PHANTOM do 48V. Jesli dla próby podajemy napięcie 12v (kiedy to 6v z MN nie działa dobrze, to NA PEWNO nie uszkodzimy radia.

Mic 2.jpg
Plik ściągnięto 107 raz(y) 121,49 KB

Mic 1.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 32,49 KB

 
robson330 


Marka: Renault
Model: Leguna
Silnik: 1.8
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Sie 2015
Posty: 25
Skąd: Legnica
Wysłany: 2016-06-14, 15:54   

Ja piszę, że kolega który kupił ode mnie sprawne radio uwalił je sobie na własne życzenie.
Po prostu Chciał być lepszy i kupił z regulowanym wzmocnieniem. I teraz prawie nic nie słychać nawet na oryginalnym.
Miał zestaw do testów radio i mikrofon i działało. Teraz ne działa.
Te mikrofony które prezentujesz na zdjęciach faktycznie zbierają wszystko wokół.
Sam taki miałem.
Na postoju jest ok, ale podczas jazdy jest kicha.
Nie napisałem, że uszkodziłeś radio. Ze zdjęć wynika, że ja piszę o innym mikrofonie.
Zainwestuj parę dyszek więcej i kup oryginał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne