Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyjazd na narty do Livigno
Autor Wiadomość
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-02, 15:01   Wyjazd na narty do Livigno

Na drugi tydzień małopolskich ferii postanowiłem się przejechać na narty z rodziną do Livigno. To jakieś 1200 km z Krakowa (nie najkrótszą drogą). Teoretycznie miałem do wyboru dwa pojazdy:
- ford focus II kombi z 1.6 TDCI 90 KM
- dacia duster 4x4 1.6 benzyna+LPG

Na początku zamierzałem jechać fokusem, duster ma jeszcze dow. tymczasowy i w czasie podróży kończył się jego termin ważności, po za tym do fokusa miałem bagażnik dachowy i boxa, nie miałem na fokusa za to ac+ assistans. Okazał się że dowód rejestracyjny do fokusa też nie jest idealny, na przeglądzie w styczniu przypomniano mi że brak miejsca na pieczątki - co w wydziale komunikacji przy wyrabianiu nowego dowodu zaowocowało decyzją o nie braniu tymczasówki i wbiciu pieczątki "zgłoszono zmianę danych". Można z takim jeździć ale tylko po kraju. W związku z tym przedłużyłem tymczasowy na dastera o 2 tygodnie i pojechałem dacią.

Trasa Kraków-Szczawnica-Livigno-Kraków. Powrót też przez Słowację ze względu na wykupioną już winetę. Kilometrów zrobiłem ~2450 na paliwo wydałem około 900 PLN. Z tym że pozostało mi jeszcze 2/3 baku benzyny i gazu gdzieś na 150 km.

Z ciekawostek przynajmniej dla mnie jako osoby niezbyt długo posiadającej dastera i to dodatkowo jako pierwsze auto z LPG:

Sprawdziłem spalanie na autostradzie, pomiędzy Żyliną, a Bratysławą praktycznie 100% autostrady z przelotowa 120-130 km/h + pełny ładunek i box na dachu - czysta jazda na LPG zaowocowała spalaniem gazu rzędu 14 l/100 km. Natomiast następny odcinek 555 km, który był nieco wolniejszy przez białą nawierzchnię na odcinku Salzburg-Innsbrucg (ich drogowcy też bywają zaskoczeni opadami śniegu) to ~7l/100km LPG i 2.4l /100km benzyny - prędkości o 120 km/h do 30-90 km/h na tym bardziej śliskim odcinku.
W Innsbrucku zatankowałem LPG i to był błąd. W Livigno mają strefę wolnocłową i tam paliwa są tanie, tańsze niż u nas, benzyna jest tańsza niż LPG w Austrii przy autostradzie. W drodze powrotnej już jechałem na gazie (z Inssbrucku) aż się skończył, a później zatankowałem LPG dopiero jak spotkałem tańszy niż ta benzyna bez podatków.

Wnioski na przyszły rok. Jeżeli chodzi o paliwo to trzeba było jechać focusem, trasa od granicy Polski do Livigno jest do zrobienia na jednym baku, ewentualnie z niewielką dolewką.
Jeżeli chodzi o komfort na fotelach to duster nie ustępuje focusowi, gorzej jest z hałasem powyżej 100 km/h ale jest to do wytrzymania.
Jeśli chodzi o pakowność to duster 4x4 z LPG i zapasem w bagażniku przegrywa wyraźnie z fokusem. trzeba pomyśleć o dojazdówce i odpowiednio do tego zmodyfikować roletę, podłogę bagażnika i wkładkę styropianową pod podłogą. Natomiast doskonale się sprawdza owa wkładka do przewozu %. Przydał by się też trochę dłuższy VI bieg, i podłokietnik tylnej kanapy z rękawem do przewozu nart. Można by się pozbyć boxa.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
Ostatnio zmieniony przez damiaszek 2016-02-02, 15:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
piotr. z 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1.6 LPG fabryczny (tfu!)
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Lip 2011
Posty: 805
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2016-02-02, 19:50   

damiaszek,
też zrobiłem ten błąd i tankowałem LPG w Austrii. Trzeba było jechać na polskiej benzynie i wyszłoby na to samo jak nie taniej. :-P Ale to było jeszcze wtedy jak miałem zbiornik fabryczny i zasięg w okolicach 250-280km, po zmianie na większy mogę śmigać do prawie 600km. :mrgreen:
_________________
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-03, 09:13   

Też się zastanawiam nad wymianą na większy. Ten co mam to w mieście starcza na 300-350 km. W trasie na 260-400 km w zależności o prędkości ;). A w miejsce tego co jest powinien wejść większy. Jest luz dookoła zbiornika i na wysokość też więcej wejdzie. Ponadto kształt wnęki kwadrat sugerował by pełny eliptyczny z zaworem w rogu, a nie toroidalny.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2016-02-03, 09:26   

Powinni montować jakieś zbiorniki w miejce baku na benzynę. Zagazowańcy wożą nieprzydatną pustkę w baku. Wystarzczył by bak 5-10l a w wolne miejsce zbiornik LPG. Widziałem taki patent jedynie na prospektach fiata doblo zasilanego CNG - więc się da. Tylko pewnie kosztuje.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-02-03, 09:42   

Albo kupić auto na CNG i przerobić je na LPG, ale to jest chyba nieopłacalne....
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-02-03, 09:50   

A w Austrii było łatwiej o CNG niż LPG :-P
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-02-14, 12:43   

Da się zmienić tytuł na bardziej ogólny?

Kolejny dłuższy wyjazd Dusterem, tym razem St.Urlich Val Gardena
Trasa w 80% ta sama co w zeszłym roku, jednak od zeszłego roku trochę się w Dusterze i przygotowaniach do drogi zmieniło.

Po wakacjach wymieniłem wtryski do gazu - MED-y padły i zostały zastąpione Barracudami. Instalację po wymianie wtrysków sam ustawiałem i w porównaniu poprzedniej "ASOwskiej" kalibracji zrobiłem to lepiej (W ASO tak naprawdę zrobiono tylko autokalibrację). Ustawiłem też pływak w zbiorniku i teraz można zatankować te 80% pojemności co daje większy zasięg. Przygotowałem sobie też listę stacji z LPG uwzględniając zasięg i ceny gazu. Generalnie udało się zrobić całą trasę w obie strony tylko na gazie.

Przejechałem 2300 km i spaliłem 243l gazu. Średnie spalanie na trasie to 10.56l/100km najwyższe zanotowane pomiędzy tankowaniami to 11.6l/100km - autostrada 110-130 km/h. Najniższe średnie to 7.07l/100km ze Szczawnicy do Żyliny - powoli cała droga w gęstej mgle.

Zdecydowanie niższe spalanie niż w zeszłym roku na autostradzie to wynik nauki i poznania auta i zasad strojenia instalacji LPG ;-) .
Porzednio na autokalibracji dobrze jeździł i palił w normie tylko w zakresie pracy w CL. W pętli otwartej przelewał okrutnie. Teraz w OL też jest ustawiony na bogatszą mieszankę, ale tylko trochę (3-5%), a w jeździe autostradowej Dusterem z boxem jest to istotne, ponieważ w okolicach 120km/h na płaskim sterowanie często przechodzi w OL.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
Ostatnio zmieniony przez damiaszek 2017-02-14, 12:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne