Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2021-06-03, 20:13
Nieprzyjemny zapach z nawiewów
Autor Wiadomość
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-09, 19:10   

Mój Duster przed odbiorem stał trochę na placu (i miał tak samo). Jeżeli i Twój Jogger miał opóźnienie i długo stał na zewn. to pewnie stąd taka przypadłość. Trzeba wyczyścić wymiennik i wymienić filtr kabinowy i będzie spoko. Ja zrobiłem to sam, ale możesz zapytać czy nie zrobią Ci tego w ramach dobrej woli posprzedażnej w ASO. Jednak to jest coś co nie podlega gwarancji.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 114
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-06-09, 19:30   

Stał na placu kila dni, więc dziwi mnie ten zapach. Jeździ się nim praktycznie codziennie dziwna sprawa że taki przykry zapach po 2 msc.
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-09, 19:44   

U mnie tak było też niedługo po kupnie. Być może taki urok konstrukcji. Zbiera się wilgoć i szybko rozwijają się grzybki. Jak się wyrobi nawyk wyłączania klimatyzacji i zostawiania nadmuchu kilka minut przed dojazdem do miejsca docelowego, to czyszczenie jest rzadziej wymagane.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
rob_plk 


Marka: Dacia
Model: D
Silnik: 1.6SCE
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 16 Gru 2018
Posty: 103
Skąd: skąd
Wysłany: 2022-06-10, 07:00   

Jw. staraj się przedmuchać wentylację przed każdym dłuższym postojem, czyli dojeżdżasz do np. garażu, klima off, wentylator na maksa i tak z 30-60sek. Smrodu nie będzie.
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 07:46   

Po wyłączeniu klimatyzacji trzeba ujechać kilkaset metrów zanim wyjdziemy z auta. Parownik musi ocieplić się do temperatury otoczenia, aby nie rozwijały się w zimnie zarazki, które potem śmierdzą. W swoich autach w ten sposób co dwa lata czyszczę parownik, gdzie niektórzy po miesiącu w nowym aucie mają smród. Ale to wynika z błędów eksploatacji.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-10, 07:48   Re: Brzycki zapach z nawiewu

Jarekf3d napisał/a:
Jak u was sam nawiew się sprawuje?
A może to takie teraz są "zapachy nowości"? Kto wie- teraz coraz więcej różnych ekologicznych surowców w tworzywach i materiałach, niektóre robią się coraz bardziej organicznie pachnące i smaczne... :lol:
Nie wiem- u mnie piąty rok z Dacią i jak na razie żadnego przykrego zapachu z tej strony. Oczywiście, tuż po wyłączeniu klimy to normalne, ale to kilka minut. Poza tym nic. Nigdy też nic tam nie czyściłem, wymiana filtra 2 razy w roku.
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 07:48   

tomkasz napisał/a:
Mój Duster przed odbiorem stał trochę na placu (i miał tak samo). Jeżeli i Twój Jogger miał opóźnienie i długo stał na zewn. to pewnie stąd taka przypadłość. Trzeba wyczyścić wymiennik i wymienić filtr kabinowy i będzie spoko. Ja zrobiłem to sam, ale możesz zapytać czy nie zrobią Ci tego w ramach dobrej woli posprzedażnej w ASO. Jednak to jest coś co nie podlega gwarancji.


Przecież to są błędy eksploatacji, a nie żadne gesty dobrej sprzedaży. Ludzie, naprawdę Wam już dobrze słońce daje w głowę....
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 07:49   Re: Brzycki zapach z nawiewu

Dymek napisał/a:

Nie wiem- u mnie piąty rok z Dacią i jak na razie żadnego przykrego zapachu z tej strony. Oczywiście, tuż po wyłączeniu klimy to normalne, ale to kilka minut. Poza tym nic. Nigdy też nic tam nie czyściłem, wymiana filtra 2 razy w roku.


Nie, zapach nie jest normalny. Zapach wynika z błędów eksploatacji i braku ocieplenia parownika po używaniu klimatyzacji.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-10, 08:01   Re: Brzycki zapach z nawiewu

dacialoganmcv napisał/a:
Nie, zapach nie jest normalny. Zapach wynika z błędów eksploatacji i braku ocieplenia parownika po używaniu klimatyzacji.
No więc właśnie, ja też nigdy nie dojeżdżam do celu z włączoną klimą i wyłączam sporo wcześniej, czasami wręcz puszczam ogrzewanie na chwilę, choć filtra to i tak przecież nie ogrzewa.
Tak na marginesie- mój drugi samochód z klimą ma ponad 15 lat- również żadnego czyszczenia klimy nigdy nie widział a jedyną jak dotąd kontrolę czynnika miał po 10 latach- nic nie śmierdzi, wszystko hula i chłodzi nadal aż miło. Tylko tam układ jest bardziej przewiewny, bo po prostu w konstrukcji nie ma filtra kabinowego.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2022-06-10, 08:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 08:13   Re: Brzycki zapach z nawiewu

Ciepłe powietrze nic Ci nie da, bo realizowane jest za filtrem kabinowym i parownikiem. Trzeba ogrzać parownik, a przed nim jest filtr kabinowy, który też dostaje zimnem od parownika. Ogólnie na dole stoi tam woda, która jeśli nie zostanie wydmuchana to zgnije, podobnie jak mokry filtr. I to cała historia tej układanki.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3626
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-10, 08:36   Re: Brzycki zapach z nawiewu

dacialoganmcv napisał/a:
Ciepłe powietrze nic Ci nie da, bo realizowane jest za filtrem kabinowym i parownikiem.
Teoretycznie 100% racja, jednak ustaliłem doświadczalnie i w praktyce jakoś pomaga- po prostu zapach po wyłączeniu klimy znika mi szybciej. Może osuszenie dalszej części układu, nagrzewnicy, kanałów też coś tam w efekcie daje.
Zresztą to nie ja mam problemy- niech autor wątku sam poeksperymentuje. ;-)
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 08:46   Re: Brzycki zapach z nawiewu

Ogrzewasz dalsza czesc ukladu. Ale tam juz nic nie ma co mogloby gnic. Najlepiej ze 3 minuty przed wylaczeniem silnika wylaczyc sprezarke. A na odcinkach do 5 km w ogole jej nie wlaczac, bo nic nie da.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-10, 11:51   

dacialoganmcv napisał/a:
Przecież to są błędy eksploatacji, a nie żadne gesty dobrej sprzedaży. Ludzie, naprawdę Wam już dobrze słońce daje w głowę....

Należy przeczytać i zrozumieć całość. Jeżeli samochód stał na placu, w wilgoci, to mogło to być przyczyną szybszego rozwoju grzybów/bakterii w układzie przewietrzania/chłodzenia/ogrzewania, a co za tym idzie przyspieszyło to konieczność czyszczenia. Stąd ew. dobra wola (nawet bardzo dobra, bo przed wydaniem to mogą co najwyżej dolać płynu do spryskiwaczy pod korek, bo na tyle pewnie dostają kasy i zezwolenia od producenta). A, mój drogi, o błędach w eksploatacji można mówić w przypadku gdy postępuję się niezgodnie z DTR (instrukcją obsługi). Wskaż może, Nam nieuświadomionym, gdzie w instrukcji obsługi istnieje zapis o jakimkolwiek "osuszaniu" przed zakończeniem podróży (lub coś w tym stylu).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 12:05   

Nigdzie tego nie będziesz miał napisane, bo to wynika z życia i praw fizyki. Ja i kolega napisaliśmy, że robimy jak robimy i mamy bezproblemowe użytkowanie klimatyzacji przez dłuższy czas. Ty próbujesz coś udowodnić, abym napisał gdzie to znajdziesz w instrukcji. Nie znajdziesz bo nie ma i nigdy nie będzie.

Więc zastosuj się do powyższej porady, aby osuszyć i ogrzać parownik w celu usunięcia wilgoci albo narzekaj dalej, że po dwóch miesiącach w nowym aucie śmierdzi zgnilizną. A skoro liczysz, że w ASO uklękną i zrobią ci to w ramach tego, że kupiłeś ich auto, to możesz się przeliczyć. Ja od 2013 roku kupiłem 5 Dacii, z 8 sztuk sprzedałem w sumie po znajomych i co? I dalej jestem tylko znajomą twarzą w serwisie, gdzie znam ludzi od 20 lat.

Odbierałeś auto to nie śmierdziało, więc na pewno usłyszysz, że trzeba odgrzybić parownik. A skąd bierze się grzyb w parowniku, to masz wyjaśnione kilka postów wyżej. I masz napisane co robić, aby ograniczyć rozwój grzyba w parowniku. Nic mniej i nic więcej.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
Ostatnio zmieniony przez dacialoganmcv 2022-06-10, 12:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-10, 12:26   

Cytat:
Nigdzie tego nie będziesz miał napisane, bo to wynika z życia i praw fizyki. Ja i kolega napisaliśmy, że robimy jak robimy i mamy bezproblemowe użytkowanie klimatyzacji przez dłuższy czas. Ty próbujesz coś udowodnić, abym napisał gdzie to znajdziesz w instrukcji. Nie znajdziesz bo nie ma i nigdy nie będzie.

Ja odniosłem się do moich, rzekomych, błędów eksploatacji (względem instrukcji). Każdy ma prawo do takiego używania i obsługi swojego samochodu jaki uzna za słuszny. Również negocjacje z ASO/Gwarantem to jest sprawa indywidualna i zależy od postawy obu stron.

PS Ja się zgadzam z zasadą osuszania i napisałem ją jako pierwszy w tym wątku. A to, że nie ma tego w zaleceniach producenta w instrukcji, faktem jest również.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-06-10, 12:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 12:37   

Więc po kilku tysiącach kliknięć w klawiaturę doszedłeś do tego samego wniosku co we dwóch z kolega ci napisaliśmy.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 114
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-06-10, 15:20   

Dzięki za odpowiedz :) Miłego dnia.
 
r70 


Marka: Dacia / Renault
Model: Duster / Captur
Silnik: 1.0Eco-G / 1.2tce
Rocznik: 2021 / 2014
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 10 Mar 2010
Posty: 1096
Skąd: Kępno
Wysłany: 2022-06-10, 17:35   

JA mam samochód 6 miesięcy. praktycznie zawsze zaczynam i kończę jazdę z klimą OFF i ogólnie nie często z niej korzystam, bo "w koło" komina wolę otwarte okna. Ale wczoraj jak włączyłem ją na trasie to wszyscy pasażerowie natychmiast wyczuli "bąka". Dziwnie szybko... w porzednich samochodach tak samo eksploatowanych ozonowanie klimy potrzebne było co ok. 3-4lata.
_________________
pozdrawiam
Paweł
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 114
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-06-11, 08:32   

Przegoniłem nawiewem samochód i teraz jest ok. Praktycznie nic nie czuć. Może to też winna tej pogody był. Starsznieduża wilgoć itp. Czy w upalne dni włączcie obieg zamknięty ? Zazwyczaj tak robię gdy temperatura jest wysoka tzn 27 albo więcej stopni. oczywiście wietrze samochód na 5-10 minut jak jadę dłużej co powiedzmy 30-50 minut żeby naleciało świeżego powietrza.
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 431
Skąd: DTR
Wysłany: 2022-06-11, 09:08   

Porady wymienione powyżej pewnie są OK i ich nie neguję. Ja klimy nie wyłączam wcale. Chodzi non stop, tylko zmieniam temp w zależności od temp. zewn. i jakoś problemów smrodku nie mam. Z tym, że autko jest używane praktycznie codziennie.
,
Raz się bawiłem w wyłączaniem klimy lub nieużywaniem jej przez pewien okres i kiedy zaszła potrzeba jej użycia to smrodek się pojawił
_________________
Paweł
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 114
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-06-11, 15:33   

Dokładnie trochę zdziwił mnie ten smrodek. W fordzie ka+ klima cały czas chodzi i nigdy tam smrodu nie było.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne