Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2021-06-03, 20:13
Nieprzyjemny zapach z nawiewów
Autor Wiadomość
aesir 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 8V
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 27 Mar 2016
Posty: 44
Skąd: Radomsko/Mysłowice
Wysłany: 2016-07-13, 21:45   Nieprzyjemny zapach z nawiewów

Witam w mojej Daci odkąd ją kupiłem jest dziwny zapach. Obstawiam winę brudnych, starych już siedzeń. Szukam dobrej myjni z pralnią gdzie ładnie mi to wypiorą i narazie to się odwleka.

To jeszcze byłoby ok, ale jeżdżąc na zwykłej dmuchawie z nawiewów wydziela się nieprzyjemny zapach takiej "stęchlizny" duchoty takiej, albo wilgoci. Trudno to opisać.
Na jeździe z klimą nic nie czuć.

Robiłem już ozonowanie, filtr powietrza wymieniony.

Co może być przyczyną? Bo patrzyłem czy jest filtr taki koło nóg pasażera, ale nic tam nie widziałem żeby zdemontować i wyjąć.
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-07-13, 21:52   Re: Nieprzyjemny zapach z nawiewów, przy włączonej dmuchawie

aesir napisał/a:
Witam w mojej Daci odkąd ją kupiłem jest dziwny zapach. Obstawiam winę brudnych, starych już siedzeń. Szukam dobrej myjni z pralnią gdzie ładnie mi to wypiorą i narazie to się odwleka.

To jeszcze byłoby ok, ale jeżdżąc na zwykłej dmuchawie z nawiewów wydziela się nieprzyjemny zapach takiej "stęchlizny" duchoty takiej, albo wilgoci. Trudno to opisać.
Na jeździe z klimą nic nie czuć.

Robiłem już ozonowanie, filtr powietrza wymieniony.

Co może być przyczyną? Bo patrzyłem czy jest filtr taki koło nóg pasażera, ale nic tam nie widziałem żeby zdemontować i wyjąć.


Filtr powietrza czy filtr kabinowy?
Za smród oprócz brudnej klimy, odpowiada ten drugi.

Jeśli ozonowanie nie pomogło, to mogło być robione byle jak, na badziewnym sprzęcie.
Porządna maszynka do ozonowania kosztuję trochę, więc większość pseudowarsztatów kupuje atrapę, która nie produkuje ozonu w wystarczającej ilości.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-13, 22:59   

@aesir: Jeżeli nie masz filtra kabinowego to warto go zamontować, inaczej na parowniku mogą zbierać się zanieczyszczenia. Być może tak jest u Ciebie - wtedy chemiczne czyszczenie raczej nie załatwi sprawy.
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2016-07-14, 09:07   Re: Nieprzyjemny zapach z nawiewów, przy włączonej dmuchawie

Cav napisał/a:
Jeśli ozonowanie nie pomogło, to mogło być robione byle jak, na badziewnym sprzęcie.
Porządna maszynka do ozonowania kosztuję trochę, więc większość pseudowarsztatów kupuje atrapę, która nie produkuje ozonu w wystarczającej ilości.


a dlaczego nie zrobic sobie generatora samemu?
koszt jakies 120 zlotych...
na aliexpress kupic takie cos + jakis wentylatorek, taki jak w komputerach do chlodzenia obudowy + zasilacz do niego i jest generator, ktory usunie wszystkie smrody a i kolegom mozna pozyczyc... chinczycy moze przesadzaja ze on wytworzy 10g ozonu na godzine ale polowe tego musi skoro dziala wystarczajaco aby "przeczyscic" domowy klimatyzator w pol godziny i samochodowe...
http://www.aliexpress.com...2607870409.html

ps
sorry, domowy klimatyzator potrzebuje dluzej i trza to wszystko jakos obudowac folia zeby sie ozon nie marnowal tylko szedl tam gdzie klima wciaga powietrze... syn tak zrobil u siebie i twierdzi ze przestalo jechac stechlizna...
 
8061
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-22, 10:58   

Podczepiając się pod temat, chciałbym Was zapytać czy mieliście podobną przypadłość w Daciach...
Otóż jadąc na włączonej klimie postanowię z niej nie korzystać i poczuć wiatr we włosach :mrgreen: , powietrze wydmuchiwane z nawiewu ma zapach stęchlizny i to na prawdę bardzo śmierdzącej :cry:
W autku wymieniam regularnie filtr kabinowy jak również przeszło już zabiegi środkiem Liqui Moly Klima fresh. Gdzie może tkwić przyczyna smrodu ze zwykłego nawiewu? Na działającej klimie problemu nie ma.
Ostatnio zmieniony przez 8061 2017-05-22, 10:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-05-22, 15:47   

8061 napisał/a:
Podczepiając się pod temat, chciałbym Was zapytać czy mieliście podobną przypadłość w Daciach...
Otóż jadąc na włączonej klimie postanowię z niej nie korzystać i poczuć wiatr we włosach :mrgreen: , powietrze wydmuchiwane z nawiewu ma zapach stęchlizny i to na prawdę bardzo śmierdzącej :cry:
W autku wymieniam regularnie filtr kabinowy jak również przeszło już zabiegi środkiem Liqui Moly Klima fresh. Gdzie może tkwić przyczyna smrodu ze zwykłego nawiewu? Na działającej klimie problemu nie ma.


Przyczyna jest taka, że klima jest usyfiona.
Musiałbyś podjechać na prawdziwe czyszczenie klimy, z dostępem do parownika.

Gdyby tego typu preparatami dało się oczyścić klimę prawidłowo, to kupa warsztatów by zbankrutowała.
One raczej maskują syf, niż faktycznie coś czyszczą.
Z moich obserwacji - wystarczają na góra kilka miesięcy, potem znowu śmierdzi.
 
luckyboy 



Marka: Peugeot
Model: 308
Silnik: 1.6 8v HDI 92 FAP
Rocznik: 2011
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sie 2016
Posty: 501
Skąd: Toruń
Wysłany: 2017-05-22, 22:21   

Polecam wizytę w serwisie gdzie stosują preparat Tunap Contra Sept - jedyna sensowna chemia na rynku. W ASO VW odgrzybianie tym preparatem kosztuje ok. 150pln.
_________________

 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2017-05-23, 14:53   

a gdyby tak pamietac o jednym drobiazgu i dojezdzajac do celu na kilometr przedtem wylaczyc klime i wlaczyc dmuchawe na duze obroty? czy to cos daje???
 
arnold 


Marka: Dacia
Model: Duster II
Silnik: TCe 100 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lut 2016
Posty: 785
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2017-05-24, 05:06   

Dobrze jest dbać o drożność odpływu kondesatu.
 
8061
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-24, 07:04   

swissman napisał/a:
a gdyby tak pamietac o jednym drobiazgu i dojezdzajac do celu na kilometr przedtem wylaczyc klime i wlaczyc dmuchawe na duze obroty? czy to cos daje???

Tak właśnie próbowałem robić, ale smród zwyciężał...
Umówiłem już wizytę na "chemię" 8-)
 
swissman 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: dci 1.5, 90 KM
Rocznik: 2016
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 283
Skąd: W-Wa, teraz CH
Wysłany: 2017-05-24, 07:08   

a ja sobie zawsze o tym przypominam gdy wylaczam silnik... no, raz na dziesiec wylaczam klime wczesniej... na razie jeszcze nie cuchnie ale moj Dokker ma dopiero roczek...
w starym Loganie MCV przez dziewiec lat nikt mi nie zagladal do klimy, mialem troche problem z oczami, ktore mnie piekly gdy wlaczylem nawiew ale jakos przezylem... kupilem sobie nawet czesci aby zbudowac ozonator ale jakos sie zabrac do tego nie mam czasu...
w sumie koszt kilkudziesieciu zlotych i mozna miec cos co w wersji profesjonalnej tysiac kosztuje albo i lepiej...
 
8061
[Usunięty]

Wysłany: 2017-05-24, 08:09   

swissman napisał/a:

w starym Loganie MCV przez dziewiec lat nikt mi nie zagladal do klimy, mialem troche problem z oczami, ktore mnie piekly gdy wlaczylem nawiew ale jakos przezylem...

Hmm, u mnie auto od nowości po 2 latach użytkowania, niewielkim przebiegu i nawet osoba z przewlekłym katarem poczuje stęchliznę :mrgreen: :lol:
W innej marce 6 lat użytkowania i wystarcza mi sklepowy środek.... :-?
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-05-24, 09:19   

Bo zależy głownie od sposobu używania i miejsca używania. Grzyby i bakterie żeby rosnąc muszą mieć odpowiednie warunki, lubią wilgość, ciepło i ciemność (brak UV ze słońca). I o ile nie jesteśmy wstanie oświetlić parownika, czy trzymać go nonstop w niskiej temperaturze (choć z lodówki też może wydobywać się charakterystyczny zapaszek ;-) ), to mamy wpływ na ostatni z czynników. W trakcie pracy klimatyzacji jak wiemy wilgoć skrapla się na parowniku filtrze i w kanałach wentylacyjnych i o ile w trakcie działania w chłodzie to "zarazy" słabo i powoli rosną to po wyłączniu klimatyzacji i !!!wentylacji!!! zaczynają się szybko mnożyć. Możeby temu zapobiec, a raczej spowolnić ten proces na dwa proste sposoby:
1. wyłaczamy chłodzenie na chwilę przed końcem jazdy, tak aby pracujący układ wentylacji mógł się osuszyć - wtedy pozostawiamy pojaz na "sucho" - zdrowiej też dla nas unikamy szoku termicznego.
2. często wymieniamy flitr przeciwpyłkowy, zarodniki grzybów i przetrwalniki bakterii są powszechne w powietrzu - im częściej wymieniamy filtr tym mniej starterów "zaraz" w układzie wentylacji.

Co do miejsca użytkowania to zależy głównie od klimatu i miejscowej flory i fauny :-D
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-07-03, 09:18   

Koledzy, auto ma rok i od miesiaca walcze ze stechlizna. Bez klimy bardziej czuc, z klima mniej. Zauwazylem ze na zamknietym obiegu problemu nie ma.

Dodam, ze klima byla profilaktycznie odgrzybiana w serwisie i potem robilem jeszcze powtorke, bo ciagle czulem stechlizne. W zeszlym tygodniu podalem pianke na parownik, tez nie pomoglo.

Nowe auto, co moze byc nie tak?
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-03, 11:09   

Jak na zamkniętym obiegu nie czujesz, to mycie parownika nie pomoże. Musisz szukać poroblemu pomiędzy wlotem powietrza, a flitrem kabinowym. czasem tam się nazbiera trochę liści, wilgoci i efekt "samorództwa" gotowy, a to czuć.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-07-03, 12:04   

Dziś pożyczę kamerkę endoskopową i zobaczę, bo gołym okiem nic nie widać.
Zaglądałem z latarką od strony filtra kabinowego i od strony podszybia - choć nie wiem czy to tam jest początek / wlotu powietrza z zewnątrz.
Możecie poradzić, gdzie jest wlot powietrza, aby wsunąć tam endoskop?
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-07-04, 11:38   

Udało mi się wprowadzić kamerkę w otwór od strony maski. Dopatrzyłem się, że jest tam sporo igieł modrzewiowych w różnych zakamarkach.
Z tego co wiem, to jest kupa rozbierania, bo dojście tylko od deski rozdzielczej.
W serwisie powiedzieli, że cały dzień, więc pewnie sporo policzyliby za to.

Czy macie jakieś inne pomysły, jak się samemu za to zabrać?
Ostatnio zmieniony przez tqlis 2017-07-04, 11:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-07-04, 13:43   

A może spróbować wtłoczyć powietrze np. od odkurzacza w otwory wentylacyjne?
Przy zdjętym filtrze powinno wylecieć na dywanik, może też pomoże sprężone powietrze też od strony wlotu (jakaś rurka wpięta do pistoletu i włożyć w szczeliny.
Najgorsza opcja to rozbiórka kokpitu. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
Ostatnio zmieniony przez route2000 2017-07-04, 13:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-07-04, 13:59   

Dziękuję za podpowiedź.

Popróbuje ze sprężonym powietrzem, dodatkowo czymś osłonię parownik, aby syf nie powchodził pomiędzy blaszki.
Jakbym miał instrukcję, to sam rozebrałbym kokpit. Bez instrukcji, pewnie bym coś połamał.
Ostatnio zmieniony przez tqlis 2017-07-04, 14:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-07-06, 06:54   

Postanowiłem przyjrzeć się dokładniej sprawie i jednak źle wykombinowałem z tym igliwiem, obraz z kamerki był niewyraźny i źle to zinterpretowałem. Wczoraj doświetliłem otwór i jest czysto na podszybiu. Dłubiąc w rejonie filtra kabinowego postanowiłem obwąchać podłogę w okolicy filtra i poczułem to czym nieprzyjemnie pachnie (starym dywanem). Wychodzi na to, że skurczybyki w serwisie zalali mi czymś dywanik w tym rejonie, najprawdopodobniej przy profilaktycznym odkażaniu coś im pociekło (była promocja więc skorzystałem) albo ta maszynka tak generowała tą mgłę, że pociekło po plastikach na dół.
Przemyłem i wysuszyłem i póki co nie czuć niczym.

Dziś pojadę do serwisu i zobaczę co powiedzą.
Ostatnio zmieniony przez tqlis 2017-07-06, 06:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-08-11, 12:09   

Koledzy,
Nadal czuc dziwny zapach z nawiewow, cos jakby krowa tam siedziala. Na zamknietym obiegu prawie nie capi, wiec pewnie cos siedzi przed filtrem, dodatkowo gabka na scianie grodziowej zamaka. W serwisie piwiedzieli ze to normalne bo sie skrapla. Cos chyba mnie kituja.

Powietrzem dmuchalem i nic nie wylecialo.
Co zrobic?
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2017-08-11, 15:23   

Moze faktycznie cos tam zdechl. Rozebrac lub kamera i bedziesz pewny.
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-08-24, 07:06   

Kamerką sprawdzałem i nic podejrzanego nie ma.
Dodatkowo zauważyłem, że gąbka na ścianie grodziowej zamaka. W tym miejscu przechodzą rurki do parownika, które się skraplają i woda wsiąka w ową gąbkę.

W serwisie bronią się, że to normalne. Ostatnio byłem we Włoszech i gdyby nie wsadzona szmata pod gąbkę, to miałbym trochę dywaniki zamoczone.
Czy w swoich autach też tak macie?

Wydaje mi się, że woda z gąbki spływa i stoi, przez to śmierdzi, bo się kisi.
Ostatnio zmieniony przez tqlis 2017-08-24, 07:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2017-08-24, 10:11   

Mowisz o gabce wewnatrz pojazdu?
Tam nie ma prawa byc wody. Moze masz zapchany kanal odprowadzajacy wode na zewnatrz. Zalacz klime i zobacz po 5 min, czy kapie woda pod autem.
 
tqlis 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci (90km)
Rocznik: 2016
Dołączył: 01 Lut 2016
Posty: 78
Skąd: słupsk
Wysłany: 2017-08-25, 14:06   

Chodzi o gąbkę która jest przy przejściu rurek do komory silnika (gąbka na grodzi silnika na styku plastik od zespołu klimy a sciana grodziowa).

Woda leci pod samochód jak chodzi klima.

Ponoć rurki się oszraniają i przy upałach skrapla się woda która moczy gąbkę.
Na wtorek daję auto do serwisu i zobaczę co znowu powiedzą.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne