Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zimówki 2016
Autor Wiadomość
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2016-10-10, 21:15   Zimówki 2016

Ktoś zamierza w najbliższych tygodniach doktoryzować się z tego tematu?

Trochę głupia sprawa, bo w poprzednim autku jeździłem wielosezonowo i było całkiem OK żadnych problemów w zimie. Teraz mam fabryczne letnie z górnej półki - trochę nie ma sensu w takim układzie kupować wielosezonówek. Chyba kupię zimowy komplecik a jak się oba komplety zużyją to wtedy przesiądę się znów na wielosezonówki.

Pojawił się własnie nowy model dębic frigo o przyzwoitej cenie - DĘBICA Frigo HP2. 5 lat gwaracji, Wg etykietek EU Ekonomika B, Przyczepność C. (dla porównania za górną półkę, (Conti/michelin/goodyear) która też ma Ekonomikę B, ale przyczepność B lub A (lepszą) trzeba dać 500zł więcej.)
Ostatnio zmieniony przez Lza 2016-10-10, 21:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 51 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3675
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-10, 21:21   

Frigo hp2 debicy- kiepskie, juz je studiowalem rok temu. pomylka mimo ze to jakis tam koncern z goodyearem bodajze.
ja mam ostatecznie barum polaris 3 i naprawde fajnie sie zachowywaly rok temu, trzymanie, hamowanie itd , o wiele lepsze niz chinczyki ( albo jakies takie ) - nexen ktore mam teraz na tylnej osi a wczesniej na przedniej byly
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2016-10-11, 07:29   

Skoro wielosezonowe były dla ciebie OK. To nie ma sensu nic kupować. Pamiętaj tylko że to opona styką się z jezdnią a te 500zł różnicy w klasie przyczepności między C a A oznacza skrócenie drogi hamowania. Policz czy za różnicę w cenie dasz radę wyklepać auto? A wystarczy że braknie 20cm..........
A jak było w okolicach 0 i bez śniegu to letnie Michelin zachowywały się lepiej od zimowej Dębicy.....
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2016-10-11, 07:59   

corrado napisał/a:
juz je studiowalem rok temu


nie mogłeś ich testować rok temu, bo są sprzedawane dopiero od tego sezonu, produkowane od zaledwie 2 czy 3 miesięcy.
_________________
 
Kacper_Potocki 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.2 TCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Maj 2016
Posty: 286
Skąd: Kęty
Wysłany: 2016-10-11, 08:05   

Bardzo interesowałem się tematem, przeczytałem chyba wszystko co się dało i sam jeździłem i na tych tańszych (600zł komplet) i na tych droższych (4000zł komplet).

Powiem tak i zastanawiam się czy ktoś też ma podobne odczucia i mógłby potwierdzić.

Dębica Frigo jest na serio dobra w warunkach zimowych, kiedy jest śnieg, albo błoto posniegowe. Mówię o zwykłych, asfaltowych drogach, nie o drogach gruntowych, bo tam nie testowałem. Z tą opona jest problem tylko kiedy jedziemy po mokrym asfalcie - szybko traci przyczepność podczas hamowania. Natomiast na śniegu czy błocie idzie jak przecinak. Gdyby nie te zimy ostatnie, gdzie prawie wcale nie było śniegu, to by była opona godna polecenia dla każdego (no i te pieniądze).

Jeździłem też na Continentalach i osobiste zdanie mam takie, że nie ma lepszej opony zimowej opony. Ona nie tylko trzyma się na suchym (prawie jak letnia), ale nie robi na nią żadnego wrażenia woda na asfalcie, a w sniegu czy na błocie sprawuje się jeszcze lepiej niż Dębica. To jest opona, która daje radę w każdych warunkach. Kiedy jedziesz na Continentalach to czujesz się bardzo, bardzo pewnie nawet w alarmowych sytuacjach jesteś bezpieczny. Oczywiście - są drogie, ale moim zdaniem warto. Jest jedna wada tej opony - po 3 latach była już bardzo zużyta, czyli o rok czasu wytrzymała mniej niż np. Dębica.

Wiem, że to dwa skrajne przypadki, ale osobiście nie kupiłbym nić pośredniego. Na Dębicach bym jeździł ostrożniej na mokrym asfalcie i tyle. A jak miałbym się nie przejmować nigdy, to Conti laćki na felgi i problem z głowy.

PS. Wiem, że jest wiele testów gdzie opony conti wygrywają praktycznie w każdych warunkach. Testów branżowych jak i amatorskich.
_________________
Kacper Potocki
www.KacperPotocki.pl
salon@dogspassion.pl
Ostatnio zmieniony przez Kacper_Potocki 2016-10-11, 08:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-11, 08:05   

WG mnie dębica Frigo też kiepskie.
I tak jak pisze kolega powyżej - jest do dobra opona "śniegowa", ale nie zimowa.
Hamowanie na mokrym - masakra.

Z niższej półki cenowej - Sava Eskimo. Ja byłem bardzo zadowolony.
Mam nawet 4szt. na sprzedaż z przebiegiem kilka tys. km.

Jeździłem też na oponach TIGAR - oprócz tego, że są trochę głośne to nie szło im nic zarzucić.

Teraz w autach mam Savę Eskimo na zimę.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
Ostatnio zmieniony przez matucha 2016-10-11, 08:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2016-10-11, 08:07   

kali napisał/a:
C a A oznacza skrócenie drogi hamowania


Tak, ale powiem przekornie cytując nalepkę: na mokrej nawierzhcni. A nie na śniegu albo lodzie ;) Jak sie zahcowują opony na śniegu i lodzie i tak z nalepki nie wiadomo.
Ostatnio zmieniony przez Lza 2016-10-11, 08:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-10-11, 08:17   

Na lodzie to tylko łyżwy... i nic poza tym. Ważna jest umiejętność jazdy w każdych warunkach pogodowych. Jak robiłem prawo jazdy to zimówki były bardzo rzadkością, często jeździło na całorocznych. A jak się pojawiły zimówki na co dzień to kierowcy "przestali" uważać, bo twierdzą, że mają lepsze gumy... i nic się nie stanie to już totalna bzdura. Opony zimowe mają tylko poprawiać trakcję w takich samych warunkach co w całorocznych oponach i tyle. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2016-10-11, 08:19   

Na lodzie tylko zakazana u nas opona z kolcami. Każda jedna się ślizga. Fizyki nie oszukasz. Na śniegu mierzy się siłę uciągu. A zrobienie toru porównawczego że śniegiem jest niestety nie możliwe. Więc taki test nie był by za bardzo miarodajny. Dlatego też nie podaje się drogi hamowania na śniegu. Ale na pewno nie będzie lepsza niż na mokrej nawierzchni. Więc przekornie spytam o co caman.. :-P
 
walter_g 



Marka: Dacia
Model: Duster II Techroad
Silnik: 1.6 4WD
Rocznik: 2019
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Maj 2015
Posty: 401
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2016-10-11, 08:28   

Sprawdzałem ostatnio jak w testach wypadają moje opony i zauważyłem, że w zależności od rozmiaru albo są w czołówce, albo obstawiają dalsze pozycje.

Opony w zależności od rozmiaru (szerokości) mogą zachowywać się trochę inaczej.

Jak pamiętam testy Dębica zawsze była bardzo dobra, jak nie najlepsza w warunkach zimowych, natomiast na mokrym i suchym niestety nie było już tak dobrze.

Ja w tym roku pierwszy raz w życiu poszedłem w stronę opon All Weather - na suchym nie zauważyłem żadnej różnicy, teraz czekam na śnieg.
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2016-10-11, 08:29   

Lza napisał/a:
corrado napisał/a:
juz je studiowalem rok temu


nie mogłeś ich testować rok temu, bo są sprzedawane dopiero od tego sezonu, produkowane od zaledwie 2 czy 3 miesięcy.


Mógł - oglądałeś "Powrót do przyszłości"? :-D Dębica to nie są złe opony i do normalnej jazdy są naprawdę w porządku. A jak ktoś ma zimą zacięcie rajdowe to oponki z kolcami i łooogień.
_________________

 
rysiek223
[Usunięty]

Wysłany: 2016-10-11, 08:43   

Kupiłem 4szt. Dębica Frigo 2 za 612zł z dostawą od lat jeżdżę na Dębicach zimowych i nie są złe może są i lepsze bo na pewno są ale do normalnej jazdy wystarczają na polskie warunki. Wcale te zachodnie opony nie odbiegają wiele od naszych Dębic a czasem są gorsze. Opona nawet za 1000zł szt nie zastąpi myślenia i techniki jazdy.
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 469
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-11, 09:05   

A co powiecie na Fulda KRISTALL MONTERO 3? Jeździłem na takich już chyba 3 sezony w picanto i były bardzo w porządku, ale też samochód o zupełnie innych gabarytach. Są niewiele droższe od Dębicy, a wszyscy wkoło mówią, że sporo lepsze, ale może to przesądy.

No i jeszcze trochę drożej Nokian WR D3, które są podobno sporo lepsze od powyższych (ale tak można w nieszkończoność i dojdę do 1000 zł za sztukę).
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2016-10-11, 09:14   

Nokiany (teraz są WR D4, być może D3 to starszy model(?)) to też ciekawa opcja: mają jako jedne z nielicznych przyczepność A. (lepszą niż droższe continentale czy micheliny). Cena jest dokładnie pośrodku między czołówką a dębicami - komplet 205/60R16 około 1250zł.

Jeśli chodzi więc o najlepszy stosunek ceny do parametrów przyczepności z euroetykiet, to chyba są na pozycji 1. No i pochodzą z kraju gdzie sa zimy i jest śnieg, czego nie można powiedzieć o produktach z europy zachodniej i południowej.
Ostatnio zmieniony przez Lza 2016-10-11, 09:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-10-11, 09:20   

Nokiany to kiedyś złapali na ustawianych testach. Co innego dawali do testowania, a co innego sprzedawali.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
pawel1313 


Marka: jedyna słuszna :) -> Ford
Model: Lodgy -> Galaxy
Silnik: 1.6 SCE -> 2.0 tdci
Rocznik: 2016 ->2012
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 218
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2016-10-11, 09:22   

gfedorynski napisał/a:
A co powiecie na Fulda KRISTALL MONTERO 3?
No i jeszcze trochę drożej Nokian WR D3, które są podobno sporo lepsze od powyższych (ale tak można w nieszkończoność i dojdę do 1000 zł za sztukę).


W poprzedniej pracy mieliśmy je na służbowych autach i były całkiem ok dlatego w zeszłym tygodniu zakupiłem dla siebie ;-)
Zastanawiałem sie też nad nokianami ale mi w kilku sklepach odradzili że podobno często "ząbkują" i po roku, dwóch pojawiają sie problemy z wyważeniem itp a z uznawaniem gwarancji bywa wtedy różnie...
 
Kacper_Potocki 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.2 TCe
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Maj 2016
Posty: 286
Skąd: Kęty
Wysłany: 2016-10-11, 15:30   

Bardzo fajny test. Trochę pokazuje, że jednak napęd napędem, ale dobra opona musi być, bo to podstawa - https://www.youtube.com/watch?v=emdmodQJIhM

Q7 vs A3 vs E46.
_________________
Kacper Potocki
www.KacperPotocki.pl
salon@dogspassion.pl
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2016-10-11, 19:12   

To właśnie drobne czasem różnice w oponach.
https://youtu.be/nWl0Zifaslw
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 52 razy
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2016-10-11, 19:23   

kali napisał/a:
To właśnie drobne czasem różnice w oponach.
https://youtu.be/nWl0Zifaslw


A po mojemu to za szybko wchodzą w ten zakręt - BMW nie liczę, bo pewnie specjalnie to zrobił. Niby cała reszta ma opony z górnej półki?
_________________

 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2016-10-11, 19:35   

Wystarczy że są stare lub żużyte. Zobacz że parę samochodów jedzie z taką samą prędkością a mimo tego nie wszystkie wypadają. Więc nie zasłaniają tego prędkością.
 
Nanouser 


Marka: Renault / Dacia
Model: Clio Grandtour / Sandero
Silnik: 0,9 / 1,2
Rocznik: 2016 / 2013
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 102
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-10-11, 20:30   

Zależy jak sie korzysta z auta, jeśli większość przebiegu jest robiona w mieście to można myśleć o oponach całorocznych lub tanich dębicach czy kormoranach.
 
franius 



Marka: Dacia
Model: Logan II
Silnik: 0.9 TCe Easy-R
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Mar 2016
Posty: 246
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-12, 21:15   Re: Zimówki 2016

Lza napisał/a:
Ktoś zamierza w najbliższych tygodniach doktoryzować się z tego tematu?

Trochę głupia sprawa, bo w poprzednim autku jeździłem wielosezonowo i było całkiem OK żadnych problemów w zimie. Teraz mam fabryczne letnie z górnej półki - trochę nie ma sensu w takim układzie kupować wielosezonówek. Chyba kupię zimowy komplecik a jak się oba komplety zużyją to wtedy przesiądę się znów na wielosezonówki.


HAHA, zupełnie jakbym ja to napisał...
tak czy owak zamierzam zrobić dokładnie tak samo i z tych samych powodów.

Na zimówki kupiłem Uniroyal MS Plus 77 - opona zimowa o dobrych parametrach odprowadzania wody, błota pośniegowego. Niezła też na śnieg. Przyczepność na mokrym C. Wygląd niepodobny do typowej zimowej opony.
Jedna wada - ekonomika - E (nie wiem jak to się ma dokładnie w litrach do fabrycznych Continental EcoContact gdzie było B / B)

Jednak mi się wydaje że im bardziej opona się klei do asfaltu tym gorsza ekonomia / większe opory toczenia, więc wychodzi mi żę lepiej więcej spalać ale mieć lepszą przyczepność. 8-)

Zimą to jeżdżę 98% po mieście więc śnieg nie jest problemem bo go prawie nie ma, zwłaszcza w zachodniej Polsce.
Ostatnio zmieniony przez franius 2016-10-12, 21:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
Tojfer 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: SCe 115 S&S
Rocznik: 2016
Wersja: Duster
Dołączył: 05 Mar 2016
Posty: 32
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-12, 22:07   

Również się zastanawiam nad zimówkami Dębica Frigo HP2. Zastanawia mnie na tej aukcji tekst "Opona nie posiada rantu ochronnego na felgę"
Czy jest to jakaś specjalna wersja tych opon czy wszystkie Frigo HP2 nie posiadają tego rantu? W czym może jego brak przeszkadzać? Może pytanie głupie ale pierwszy raz kupuję zimówki i nie za bardzo się orientuję w temacie :roll:
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2016-10-12, 22:13   

hmm 5 lat gwarancji??? a po co ja wymieniam opony max co 3 lata :) im dluzej jest opona na aucie to guma traci swoje wlasciwosci..
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
kali 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Rocznik: 2006
Wersja: Ambiance Plus
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 29 Lip 2013
Posty: 1133
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2016-10-12, 22:21   

Mam Dębice Frigo 2 to nie są dobre opony. Na śniegu jest w miarę ok. Na suchym asfalcie tylko jak mocno na - bo w okolicach 0 i na + moje letnie są lepsze. Na mokrym asfalcie bardzo cienko. Opory toczenia to nie przyczepność. Rant służy głównie do ochrony alusów przed porysowaniem o krawężnik. Zwykłe felgi też oczywiście chroni.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne