Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmentach?
Autor Wiadomość
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1127
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-11-15, 10:02   Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmentach?

Ktoś tu chyba nie lubi Dacii...

Artykuł na Onecie.
_________________

 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 10:29   

To nie kwestia lubienia (chociaż konkurencja na pewno Dacii nie lubi), tylko rumuńska marka rzeczywiście ma niższą jakość podzespołów. A metodologia niemieckich kontroli technicznych skupia się akurat na drobiazgach, bo przecież wiadomo, że z poważnymi awariami auto w ogóle nie dojedzie na badania. 1+1=2...

Ciekawe jak wypadną dacie w brytyjskim http://www.reliabilityindex.com
 
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1127
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-11-15, 11:20   

Niestety znalazłem coś podobnego na innym portalu. Tu też dostało się Sandero i Dusterowi.
Najwyraźniej oba artykuły mają to samo źródło.
_________________

 
Józef 


Marka: dacia
Model: sandero
Silnik: 1,4 mpi
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 09 Mar 2014
Posty: 368
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2016-11-15, 14:00   

Pismacy piszące takie zestawienia też mają w tym interes.
 
piku 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,5 dCi 110 KM/1,3 TCe 130 KM
Rocznik: 2012/2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 1358
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2016-11-15, 14:21   

Rumunkę mam krótko - niecałe 4 lata i raptem 92 tys. km przebiegu. W tym samym okresie z Octavią II częściej bywałem w serwisie niż z Dusterem. Jednak na Skodę nie mogłem narzekać - poza klimą, która źle działała, ale serwis nie naprawił jej na gwarancji, a zaraz po niej się rozpadła (wyszło mi 1,5 tys. na naprawę). Na Dustera też narzekać nie mogę - coś tam wymieniłem, ale to drobiazgi. Na razie jest w porządku.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 14:47   

Lajkonik napisał/a:
Najwyraźniej oba artykuły mają to samo źródło

Co roku te same - DEKRA, ADAC, TUV - i wielokrotnie omawiane, także na naszym forum.

Józef napisał/a:
Pismacy piszące takie zestawienia też mają w tym interes.

Media to osobna sprawa, ale Dacia nie dostaje jednak batów za całkowitą niewinność - naprawdę nie jest tak niezawodna jak mogłaby i powinna być, uwzględniając prostotę konstrukcyjną.

Jednocześnie warto mieć świadomość ograniczeń tych rankingów - nie kłamią, ale jak każde uproszczenie (np EuroNCAP) nie pokazują również tylko prawdy, samej prawdy i całej prawdy...
 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Pomógł: 53 razy
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2016-11-15, 15:02   

Radzę uważniej przestudiować cały aktualny ranking TUW a nie skupiać się tylko na odległych miejscach dacii. A dokładniej - przyjrzeć się pierwszym (o ile pamiętam) 21 autom od samej góry (ciemno zielona strefa) Otóż, poza chyba jednym wyjątkiem to WYŁĄCZNIE auta niemieckie - żeby było śmieszniej jest to: Audi, VW, Mercedes, rzadziej Opel i BMW. A teraz sięgnijcie do rankingów TUW z lat ubiegłych i porównajcie czołówkę ponownie. Część tych modeli -szczególnie mercedesa i vw buja się gdzieś dosć dalego od podium. Cud jakiś nastąpił w ciągu jednego roku? Do tego ze szczytu rankingu tajemniczo znikły np honda jazz, mazda 2, mitsubishi lancer itp, a więc auta latami okupujące ścisłą czołówkę.Przypadek? Moim zdaniem TUW zaczyna manipulować metodologią badań w taki sposób aby reklamować własnych , narodowych producentów. Kolejny przykład- Kia Sportage, która zaliczyła test długodystansowy ze świetnym wynikiem, okazała się solidnym i bezawaryjnym autem - w rankingu TUW wśród aut 3-4 letnich jest..... na ostatnim miejscu czerwonej strefy. Wedle TUW, zbyt niskie ciśnienie w oponie, popsuty klakson czy spalona żarówka świateł mijania to poważna awaria. Nie bierze się pod uwagę,że tą żarówkę właściciel Dacii wymieni w 2 minuty na poboczu przy latarce po ciemku, podczas gdy właściciel New Beatle musi udać się w tym celu do aso, gdzie w ciągu 2 godzin zdemontują mu najpierw pół przodu. O różnicach w cenie części zamiennych i usług, dostępności tanich zamienników itd nie warto nawet wspominać. Ergo? Każdy ranking może coś udowodnić. Tylko czy warto w realnej rzeczywistości się czymś takim przejmować?
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2016-11-15, 15:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
Piotrek721015 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci 90 KM
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Posty: 443
Skąd: ZGY
Wysłany: 2016-11-15, 16:32   

A czy w tym rankingu oprócz wieku jest brany pod uwagę np. przebieg tych aut, co wpływa na awaryjność?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 16:46   

Piotrek721015 napisał/a:
czy w tym rankingu oprócz wieku jest brany pod uwagę np. przebieg tych aut

Przebieg nie ma wpływu na miejsce, ale jest zliczany i podawana jego średnia - dla segmentu, a czasem także modelu.
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 20 razy
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2016-11-15, 16:46   

Piotrek721015 napisał/a:
A czy w tym rankingu oprócz wieku jest brany pod uwagę np. przebieg tych aut, co wpływa na awaryjność?

Tak, przynajmniej w TUV.
Podają średni przebieg "zinwentaryzowanych" samochodów w danym przedziale wiekowym.

Dar1962 napisał/a:
... Wedle TUW, zbyt niskie ciśnienie w oponie, popsuty klakson czy spalona żarówka świateł mijania to poważna awaria. ...

piku napisał/a:
... Na Dustera też narzekać nie mogę - coś tam wymieniłem, ale to drobiazgi. ...

laisar napisał/a:
... ale Dacia nie dostaje jednak batów za całkowitą niewinność - naprawdę nie jest tak niezawodna jak mogłaby i powinna być, uwzględniając prostotę konstrukcyjną. ...

No i mamy skąd te niskie miejsce.
To, że zawsze odpala z samego rana nie oznacza, że należy jej się 0pkt. karnych.
Za pierdoły też się je dostaje.

Józef napisał/a:
Pismacy piszące takie zestawienia też mają w tym interes.

SpiseG :lol:
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-15, 18:51   Re: Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmenta

Lajkonik napisał/a:
Ktoś tu chyba nie lubi Dacii...

Artykuł na Onecie.


Moje doświadczenia z grupą Renault potwierdzają, że zajęcie przez jakikolwiek model w usterkowości miejsca innego niż ostatnie byłoby dużym zaskoczeniem.....
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 19:37   Re: Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmenta

Cav napisał/a:
Moje doświadczenia z grupą Renault potwierdzają, że zajęcie przez jakikolwiek model w usterkowości miejsca innego niż ostatnie byłoby dużym zaskoczeniem.....

Jak wiesz wszystko jest subiektywne.
Ja mogę dokładnie tak jak ty powiedzieć o samochodach marki Opel.
Miałem Vectrę od nowości do przebiegu 180 kkm. Usterki uniemożliwiające jazdę zdarzały się średnio co 20 kkm.

Na dziś mam już w 2,5 rocznym DD 60 kkm przebiegu i jeszcze nawet żarówki nie wymieniałem.
Czyli co - samochód taki dobry mi się trafił ?
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Nanouser 


Marka: Renault / Dacia
Model: Clio Grandtour / Sandero
Silnik: 0,9 / 1,2
Rocznik: 2016 / 2013
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 16 Lis 2014
Posty: 102
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-11-15, 19:44   

Co do ADAC to z wiarygodnością mają problem od dwóch lat:
http://moto.onet.pl/aktua...budowania/42ptc

Gdyby uczciwie napisać ile kosztowało usunięcie wszystkich usterek właściciela Dacii, a ile w markach z niemieckim rodowodem...
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-15, 21:19   

Ja czytając forum od jakiegoś czasu dość uważnie żadnych spektakularnych usterek w Daciach nie wyczytałem.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2016-11-16, 11:12   

A mi dziś się śniło, że odpadły mi zawiasy tylnej klapy, a spod niej wypadł silnik - jak w maluchu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 103 razy
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7403
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2016-11-16, 12:27   

Kurde ale koszmary ci się śnią. ;-)
Podobno tak jest jak późno zjesz kolację i pójdziesz spać. :mrgreen:
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 13:19   

Nanouser napisał/a:
ADAC to z wiarygodnością mają problem od dwóch lat

Raczej od 11 - http://www.faz.net/aktuel...lt-1252802.html
 
Freebairn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6Sce
Rocznik: 2016
Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 36
Skąd: Wołomin
Wysłany: 2016-11-16, 13:56   

Ciekawy artykuł. Rumunski lotnik- podoba mi się to określenie dla Logana :D ( jak będę miał chwile mogę całość przetłumaczyć dla wszystkich)
Ostatnio zmieniony przez Freebairn 2016-11-16, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
piku 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,5 dCi 110 KM/1,3 TCe 130 KM
Rocznik: 2012/2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 1358
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2016-11-16, 14:02   

Freebairn napisał/a:
jak będę miał chwile mogę całość przetłumaczyć dla wszystkich)

O właśnie! Proszę :-)
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 14:24   

Jeżeli ktoś spikuj w ingliszu, to Google Translate całkiem dobrze tłumaczy właśnie na to narzecze - http://translate.google.c...lt-1252802.html

(A w skrócie: ADAC po prostu "testował" logana "do skutku" - badanie było powtarzane tak długo, aż w końcu auto udało się przewrócić).
Ostatnio zmieniony przez laisar 2016-11-16, 14:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
Freebairn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6Sce
Rocznik: 2016
Dołączył: 10 Paź 2016
Posty: 36
Skąd: Wołomin
Wysłany: 2016-11-16, 14:58   

Tłumaczenie robione na szybko w pracy- jak cos to przepraszam za pewne niedociągnięcia :)

http://www.faz.net/aktuel...lt-1252802.html
Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał/a:
ADAC nas oklamywalo?

Tanie auto przewraca się w trakcie testu. To odstrasza klientele. Teraz okazuje się, ze test nie był przeprowadzony właściwie. Czyżby ADAC wykorzystywała swoja pozycje na rynku do wspierania niemieckiego biznesu motoryzacyjnego?

Żółte Anioły(tak Niemcy nazywają ADAC- głownie ich pomoc assistance) są mniej więcej tak wiarygodni jak papież(w 2005 podczas konklawe papieżem został Niemiec)

Dlatego gdy ADAC przeprowadza test stabilności i przyczepności-, podczas którego auto się wywraca- możemy takim wynikom zaufać i uznać, iż dane auto jest niebezpieczne.

Albo i tez nie- na ADAC padło podejrzenie bycia- nie do końca uczciwym. Jak się okazuje podczas feralnego testu Dacii Logan stwierdzono pewne nieprawidłowości.

W lipcu 2005 roku ADAC testowało 12 aut. Miedzy innymi kosztująca 5000 EUR konstrukcję z Rumuni przynależną do koncernu Renault. W trakcie przeprowadzonych testów auto nie wykazało się ponad przeciętnymi wynikami- nie wykazało jednak żadnych wad/braków mogących zagrażać ludzkiemu życiu. Podczas finalnego testu- który został specjalnie przygotowany pod nagrania filmowe- Dacia ulega wywrotce.

ADAC opublikowała nagrania i zdjęcia w Internecie. Naglowki w gazetach brzmiały „Tani rumuński lotnik” Nieprawidłowości stwierdzone w Daci Logan/ Niebezpieczny pojazd”.

Logan jak i pozostałe 11 aut miało przejechać tor z przeszkodami przy prędkością 65km/h. Przy obecnych rozwiązaniach technicznych i wszędzie obecnym esp- sytuacja nie powinna stwarzać zagrożenia- Dacia Logan jednak wypadła z toru.

Pomimo właściwego ciśnienia w oponach felga zaczepiła o asfalt- a to z kolei spowodowało wcześniej już opisany wypadek. ADAC zwróciło się wówczas z reprymenda do koncernu Renault- żeby nie oszczędzała na bezpieczeństwie nawet w swoich najtańszych autach. ADAC napisało również, żeby ludzie lepiej decydowali się na używane auta lepszych marek zamiast kupować nowe- lecz niebezpieczne konstrukcje. Cześć potencjalnych klientów Dacii właśnie tak tez uczyniło.

Za kulisami doszło do przepychanek. W obiegu pojawiła się plotka, iż tym testem ADAC miało wyświadczyć przysługę niemieckim koncernom związanym z branża motoryzacyjna równocześnie gasząc zapędy Dacii na niemieckim rynku.

Renault Continental oraz niezależne czasopisma odtworzyły przeprowadzany test- i nigdzie nie doszło do podobnego wypadku.

Stwierdzono jednak pewne nieprawidłowości w teście przeprowadzonym przez ADAC.
Auto było wyposażone w wadliwe- mocno zużyte opony- oraz inna felgę z kola zapasowego. W codziennym użyciu- opony nie wykazują się takim stopniem zużycia.

Koniec końców ADAC- również zmieniło swoja ocenę wcześniej wspomnianego już testu. Podczas testów wewnętrznych stwierdzono, ze opona miała uszkodzenia na żelaznym pasie wzmacniającym. Takie szkody nie powstają w trakcie normalnego użytkowania.

Renault oraz Continental stwierdziły, ze im nie były potrzebne specjalistyczne badania rentgenowskie opony by stwierdzić, ze doszło w tym wypadku do rażących nieprawidłowości.

Mimo uzasadnionej złości i poniesionych szkód- koncern Renault nie zdecydował się na wniesienie pozwu o szkody moralne i finansowe w sadzie.
 
Cav 


Marka: Kia
Model: Sportage
Silnik: 1.7 crdi 115 KM
Rocznik: 2014
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Posty: 3019
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-11-16, 17:05   Re: Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmenta

jas_pik napisał/a:
Cav napisał/a:
Moje doświadczenia z grupą Renault potwierdzają, że zajęcie przez jakikolwiek model w usterkowości miejsca innego niż ostatnie byłoby dużym zaskoczeniem.....

Jak wiesz wszystko jest subiektywne.
Ja mogę dokładnie tak jak ty powiedzieć o samochodach marki Opel.
Miałem Vectrę od nowości do przebiegu 180 kkm. Usterki uniemożliwiające jazdę zdarzały się średnio co 20 kkm.


W Renault albo Dacii, zwłaszcza kilkuletniej, wizyty w serwisie są koniecznie przynajmniej raz na miesiąc, a gdy serwis nie potrafi sobie poradzić to raz na tydzień.
Czyli przebieg od kilku tys, do kilkuset km.
Bezproblemowe 20 kkm to nieosiągalny pułap.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2016-11-16, 18:30   

Hahahaha to zależy od kierowcy. Ja nie narzekam - w serwisie raz na rok.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
piku 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,5 dCi 110 KM/1,3 TCe 130 KM
Rocznik: 2012/2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 1358
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2016-11-16, 19:50   Re: Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmenta

Cav napisał/a:
W Renault albo Dacii,(...) Bezproblemowe 20 kkm to nieosiągalny pułap.

Biorąc pod uwagę moje doświadczenia: 92 tys. km.: wymiana na gwarancji końcówki drążka kierownicy i łącznika stabilizatora oraz jakiegoś czujnika w klimatyzacji (która od początku wykazywała znaną wadę fabryczną). Wynika z tego, że usterka występowała średnio z częstotliwością powyżej 30 tys. km. To nie jest zły wynik, jak na tanie, budżetowe auto. Gdyby patrzeć na częstotliwość występowania usterek - to już końcówka czwartego roku eksploatacji - poniżej raz do roku. Nie, żebym bardzo chwalił Dacię, bo to nie jest nadzwyczajne auto (choć sympatyczne), ale jestem pozytywnie zaskoczony przebiegiem użytkowania.
Ostatnio zmieniony przez piku 2016-11-16, 19:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-11-16, 20:21   Re: Sandero i Duster najbardziej usterkowe w swoich segmenta

Cav napisał/a:

W Renault albo Dacii, zwłaszcza kilkuletniej, wizyty w serwisie są koniecznie przynajmniej raz na miesiąc, a gdy serwis nie potrafi sobie poradzić to raz na tydzień.
Czyli przebieg od kilku tys, do kilkuset km.
Bezproblemowe 20 kkm to nieosiągalny pułap.

Miałem również słynną królową lawet przez rok 2008 -2009 od przebiegu 20kkm do 150 kkm - oprócz przeglądów ani razu nie była w serwisie ( raz wymieniałem osobiście żarówkę podświetlenia tablicy)
W latach 2009 - 2012 zajechałem dwie meganki (1,2 tce) obie przejechały po 150 kkm bez żadnego problemu .
Czyżbym miał jakieś fory w tej firmie Renault - chyba nie. W międzyczasie miałem też dwa Focusy - z których nie byłem zadowolony bo niestety zdarzały się poważne awarie gdzie 3 krotnie w czasie wyjazdów samochód odjeżdzał na lawecie ( nie miałe żadnego wypadku ani stłuczki - były to awarie uniemożliwiające jazdę).

Podsumowując - chyba masz pecha , więc nie kupuj więcej samochodów na F .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne