Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak zasygnalizować komuś, że ma przepaloną żarówkę?
Autor Wiadomość
miela 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 05 Lis 2018
Posty: 237
Skąd: DKL
  Wysłany: 2020-03-02, 14:22   Jak zasygnalizować komuś, że ma przepaloną żarówkę?

Mam takie pytanie, bo ostatnio jeżdżę więcej i samochody z przepalonymi żarówkami w światłach mijania to jakaś plaga. Pewnie ludzie nie mają zwyczaju sprawdzania czy mają światła i odbywa się to najwyżej raz do roku na przeglądzie.

Czy jest jakiś umowny sygnał na to, żeby kierowcę poinformować? Ja zwykle mignę długimi, ale nie wiem, czy mnie dobrze zrozumieją. Czy może pokazać palcem na światła, choć to już w ogóle wydaje mi się mało wyraźne.

Może niepotrzebnie chcę ratować świat, ale ja akurat bym chciał, żeby ktoś mi powiedział, że nie mam sprawnej żarówki, jeśli sam nie zauważę.
_________________
Duster 1.6 SCe 4x4
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-02, 14:57   

Ja najpierw migam drogowymi, żeby zwrócić uwagę, a potem gaszę i zapalam światła (także wtedy, gdy ktoś jedzie nocą bez świateł albo na dziennych).

Chyba że jest szansa ustawić się obok siebie np w korku czy na skrzyżowaniu - wtedy można po prostu opuścić szybę i powiedzieć werbalnie o co chodzi.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-03, 11:51   

A dajcie sobie spokój... Nie widzę możliwości żeby ktoś jadąc po zmroku nie zauważył, że nie ma światła mijania. Większość jeździ tak świadomie. Przykład- mam na osiedlu dwóch sąsiadów, którzy "robią za cyklopy" już po parę miesięcy, dopiero co jednemu zwróciłem uwagę, stwierdził rozbrajająco- "wiem, wiem, przed Świętami mi się przepaliła, ale nie mam teraz czasu przy tym grzebać..."
:roll:
 
pavulon78 


Marka: Dacia
Model: Duster 2 / VW Polo
Silnik: 1.6 SCe / 1.2
Rocznik: 2018 / 2002
Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 235
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-03-03, 11:59   

laisar napisał/a:


Chyba że jest szansa ustawić się obok siebie np w korku czy na skrzyżowaniu - wtedy można po prostu opuścić szybę i powiedzieć werbalnie o co chodzi.


I w 90% przypadków usłyszeć soczyste "spier...dalaj".
Jeżdżąc po mieście w korkach tak naprawdę nie sposób nie zauważyć że ma się spaloną żarówkę (w odbiciu samochodu przed sobą).
Większość ludzi ma niestety na to wywalone. A jak dojdzie do tego wysoka kultura osobista bardzo dużej części naszego społeczeństwa, to prawdopodobieństwo wystąpienia tego co napisałem w pierwszym zdaniu jest bardzo wysokie.
Oczywiście inna jest sytuacja gdy ktoś zapomniał włączyć. Wtedy najczęściej krótkie błyśnięcie długimi załatwia sprawę.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2020-03-03, 17:37   Re: Jak zasygnalizować komuś, że ma przepaloną żarówkę?

miela napisał/a:
Czy może pokazać palcem ...
Tylko nie środkowym! ;)
Gdzieś kiedyś wyczytałem, że wyłącza się i włącza swoje światła mijania, gdy jedziesz za zapominalskim. Ale to jest chyba za mało widoczne.

Raz, już po zmroku, chciałem zwrócić dziewczynom uwagę na brak świateł mijania w ich aucie, kiedy stanęły obok mnie na czerwonym. Robiłem znak kleszczy z palców wskazując na ich maskę. Nie zrozumiały mnie. Chyba się obraziły. Dałem spokój.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-03, 18:01   

Dymek napisał/a:
Nie widzę możliwości żeby ktoś jadąc po zmroku nie zauważył, że nie ma światła mijania

Na jasno oświetlonych latarniami drogach w mieście nie mam problemu z uwierzeniem w gapiostwo i nie włączenie świateł w ogóle.

Po drugie, ludzie generalnie coraz mniej uwagi zwracają na otoczenie, więc kto by się tam wpatrywał w zderzak auta przed sobą sprawdzając czy widać odbicie _obu_ własnych świateł...

pavulon78 napisał/a:
w 90% przypadków usłyszeć soczyste "spier...dalaj"

Na jakieś 10 razy (?) jeszcze mi się nie zdarzyło.
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-03-03, 18:14   

Ja jestem wdzięczny gdy ktoś mi zwróci uwagę że jadę bez świateł. W jednym aucie mam automatyczne i jak się przesiadam do drugiego gdzie niestety tego udogodnienia nie ma to zdarza mi się po mieście poruszać nieoświetlonym. Na dobrze doświetlonych ulicach w mieście nie zawsze widać czy masz światła włączone
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2020-03-03, 19:08   

U mnie w pracy mamy zwyczaj zasłaniać dłonią jedno oko. Wtedy wiadomo o co chodzi, ale w cywilu nikt nie zrozumie.
_________________
Paweł
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-03-03, 19:21   

Taka sytuacja sprzed jakiegoś czasu.
Katowice skrzyżowanie ulic Francuska i Warszawska czerwone światło, ja skręcam w prawo na lewoskręcie pańcia za wolantem Lanosa,widzę nie ma świateł żadnych włączonych grudzień godzina 21:00 patrzę na nią uchyliłem szybę i mówię włączy sobie Pani światła,ona patrzy na mnie i coś tam sobie warguje i nie włączyła tych świateł.Zielone ruszamy a na wprost Lanosa zatrzymuje się Policja.Można mieć szczere chęci ale ludzie coraz częściej olewają wszystko i wszystkich.
 
Prezes 



Marka: Dacia --> Renault
Model: Duster 2 --> Kadjar
Silnik: 1.2 TCe 1.5 dCi EDC
Rocznik: 2017(m2018) --> 2017
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Kwi 2010
Posty: 1695
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-03-05, 08:48   

Ja często zwracam uwagę ludziom na brak świateł, przepalone żarówki, albo brak świateł stopu lub ich permanentne świecenie.. Nigdy nikt się nie obraził, a przy braku włączonych świateł 9/10 włączało :mrgreen:

I potwierdzam jeżdżąc w mieście, można wcale nie mieć świateł i tego nie zauważyć.. światła są dla innych uczestników ruchu i widoczności, nie do oświetlania drogi
 
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 454
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2020-03-19, 18:13   

Jak zasygnalizować jadącemu przede mną kierowcy że ma przepalony jedno z dwóch świateł pozycyjnych albo jedno z dwóch świateł stopu?
_________________
sandero ma bratanek a ja mam captur
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2020-03-19, 18:20   

Wjechać mu w kufer. :idea: :idea:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
MartinezTychy 



Marka: Dacia
Model: Lodgy Techroad
Silnik: 1.6 SCe S&S
Rocznik: 2019
Dołączył: 14 Lut 2019
Posty: 236
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-03-19, 18:31   

eplus, chcesz to przetestować na sobie?
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2020-03-20, 08:09   

Ja mam wszystkie żarówki ok.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-03-20, 19:54   

wlodarek1 napisał/a:
Jak zasygnalizować jadącemu przede mną kierowcy że ma przepalony jedno z dwóch świateł pozycyjnych albo jedno z dwóch świateł stopu?

zajechać drogę , ostrzelać , przycisnąć do gleby ( najlepiej w kałuży ) i skuć kajdankami . Po tym wszystkim poinformować o nie świecącej żarówce. A na poważnie - takie uwagi udzielam tylko na postoju
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne