Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2017-10-18, 00:28
Kto ma pierwszeństwo w sytuacji widocznej na fotce
Autor Wiadomość
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 454
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-03-05, 18:27   Kto ma pierwszeństwo w sytuacji widocznej na fotce


Jak widać na powyższej fotce - czerwone auto wyjeżdża z drogi podporządkowanej .
Ciemne auto skręca w lewo i stoi przed znakiem stop .
Które z nich ma w tej sytuacji pierwszeństwo , bo widziałem już kilka razy
jak kierowcy w tym miejscu zatrąbili na siebie bo obaj uważali że mają pierwszeństwo :oops:
Kto ma pierwszeństwo w tym miejscu z tych 2 widocznych aut :?:
_________________
sandero ma bratanek a ja mam captur
 
Piotrek721015 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci 90 KM
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Posty: 443
Skąd: ZGY
Wysłany: 2017-03-05, 18:42   

Tylko i wylacznie ten po prawej stronie. Czyli ten wyjeżdżający z drogi podporządkowanej. Ten spod stopu też wyjeżdża z podporządkowanej, ale jest po lewej stronie dla drugiego autana zdjęciu.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-06, 07:56   

Na podstawie tej fotki można jedynie potwierdzić pierwszeństwo czerwonego auta. W sytuacji gdy znaki pionowe tego pierwszeństwa nie określają, ma zastosowanie "reguła prawej ręki" (pierwszeństwo dla nadjeżdżającego z prawej). Dla trafnej 100% diagnozy potrzebne by jednak było zdjęcie całego skrzyżowania (np street view), bo być może pierwszeństwo na skrzyżowaniu zostało określone innymi znakami (znak D-1 z tablicą uzupełniającą).
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 454
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-03-06, 12:15   


Tak to wygląda na mapach google .
Bezwzględne pierwszeństwo ma ul wręczycka oznaczona numerem 494 .
Wszystkie uliczki dochodzące z boku są podporządkowane ; łęczycka , ruska , gdańska , wielkoborska . Tylko czasem dochodzi do nieporozumień pomiędzy autem zawracającym na wysepce , a tym wyjeżdżającym z lewej strony z ul wielkoborskiej . Czsem w tym miescu na siebie zatrąbią :roll: :-? Najwidoczniej niektórzy kierowcy nie znają dobrze przepisów .
Ale na wszelki wypadek założyłem ten topic by się upewnić , jak być powinno .
Dlaczego admini przenieśli ten topic z innej części forum tu , do galerii samochodów .
Temat który poruszam nie ma chyba nic wspólnego z galerią aut
_________________
sandero ma bratanek a ja mam captur
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-06, 17:58   

Zdjęcie z góry także nie daje istotnych informacji. Na 1 fotce Skoda ma obowiazek zatrzymać się w związku ze znakiem "stop". Ma też obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom poruszającym się ul. Wręczycką z przeciwnego kierunku jazdy, ale będzie miała pierwszeństwo prze pojazdami wjeżdżającymi na ul Wręczycką z dróg podporządkowanych, w tym i ul. Wielkoborskiej, na której stoi czerwony Opel.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-06, 20:56   

Spalić kodeks drogowy!
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 03:10   

Skoda niebieska.
Ostatnio zmieniony przez mojo 2017-03-07, 03:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
dorpa 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 Sce S&S Lpg
Dołączył: 19 Sty 2017
Posty: 31
Skąd: Okolice Grodziska Mazowieckiego
Wysłany: 2017-03-07, 08:57   

Moim zdaniem niebieska skoda, tak jak pisał hak64.
Krzyżówki rozpatruje się przed wjazdem na skrzyżowanie, podobne miejsce jest w Warszawie, na nim często oblewają zdający :-)
 
Piotrek721015 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci 90 KM
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Posty: 443
Skąd: ZGY
Wysłany: 2017-03-07, 12:40   

Skodw jest na łączniku między ulicami z pierwszeństwem przejazdy. Wykonuje więc manewr skrętu w lewo, w drogę z pierwszeństwem przejazdu. Opel skręca w drogę z pierwszeństwem przejazdu w prawo i ma pierwszeństwo przed skodą.
 
robk1 



Marka: Renault > Dacia
Model: Laguna > N Sandero Stepway
Silnik: 2.0 > 0.9
Rocznik: 2007 > 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Kwi 2016
Posty: 78
Skąd: PL
Wysłany: 2017-03-07, 12:54   

Wg mnie czerwone pierwsze, kiedy prawidłowa odpowiedź z objaśnieniem?
_________________
Pozdrawiam
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 16:34   

Tu akurat jest jakieś niekompletne skrzyżowanie. Ale jeśli jest normalne skrzyżowanie pełne - dwupasmówka z jedną podporządkowaną - to wtedy jeśli auto stoi w łączniku między jezdniami, to nie wiadomo, czy wjechało z podporządkowanej i chce skręcić w główną w lewo (wtedy jest podporządkowane), czy skręciło w ten łącznik z głównej i jest w trakcie manewru zawracania (wtedy teoretycznie cały czas ma pierwszeństwo). Taki idiotyzm jest od jakichś 15 lat, wcześniej zawracający musiał ustąpić wszystkim innym.
Spalić kodeks :!: :idea:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 16:58   

To jest akurat bardzo proste nie wiem dlaczego macie z tym problem?
Pierwszeństwo ma ten kto się 1-szy znajdzie na drodze z pierwszeństwem. To są jakby 2 bardzo blisko obok siebie położone skrzyżowania. Jak Skoda przepuści wszystkich ze swojej prawej to wjedzie już na drogę z pierwszeństwem i będzie opel ją musiał przepuścić bo on względem Skody będzie wówczas na podporządkowanej. Inna sprawa że jak Opel dobrze przyciśnie to wjedzie przed Skodą ale jak Skoda by w tył Opla przydzwoniła po kilkunastu metrach za tym skrzyżowaniem to wina będzie wg drogówki już Skody.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 17:37   

O to właśnie wszystkim chodzi, żeby wjechać jako pierwszy, problem powstaje, jeśli wjadą równocześnie. :lol:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 18:00   

eplus napisał/a:
O to właśnie wszystkim chodzi, żeby wjechać jako pierwszy, problem powstaje, jeśli wjadą równocześnie. :lol:


W dużych miastach trzeba umieć się poruszać. Ważne są często sekundy i metry. Jak ktoś nie umie to musi albo dalej jeździć po prowincji albo odłożyć prawo jazdy do chipsów :mrgreen:
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-07, 18:35   

mojo napisał/a:
Pierwszeństwo ma ten kto się 1-szy znajdzie na drodze z pierwszeństwem. To są jakby 2 bardzo blisko obok siebie położone skrzyżowania.

Nie kolego. To jest jedno skrzyżowanie, a łącznik pomiędzy jezdniami nie jest oddzielną drogą. Dlatego pierwszeństwo ma Skoda, gdyż nadal znajduje się na drodze z pierwszeństwem.
eplus napisał/a:
O to właśnie wszystkim chodzi, żeby wjechać jako pierwszy, problem powstaje, jeśli wjadą równocześnie.

Nie kolego. Pierwszeństwo zostało określone przed skrzyżowaniem i nie jest istotne kto wjedzie pierszy. Jeśli dojdzie do kolizji, to wina będzie leżeć po stronie wyjeżdżającego z podporządkowanej.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
mojo 



Marka: Opel
Model: Corsa E
Silnik: 1.4 90KM lpg
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 787
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 18:52   

hak64 napisał/a:
mojo napisał/a:
Pierwszeństwo ma ten kto się 1-szy znajdzie na drodze z pierwszeństwem. To są jakby 2 bardzo blisko obok siebie położone skrzyżowania.

Nie kolego. To jest jedno skrzyżowanie, a łącznik pomiędzy jezdniami nie jest oddzielną drogą. Dlatego pierwszeństwo ma Skoda, gdyż nadal znajduje się na drodze z pierwszeństwem.


Nie kolego. Ani Skoda ani Opel nie znajduje się na drodze z pierwszeństwem. Przed Skoda jest nawet znak STOP. One jak wjadą na drogę z pierwszeństwem będą się na niej znajdować. Na zdjęciu są neutralne.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 19:00   

Hak, może teoretycznie masz i rację, ale w praktyce to jest nonsens. Pierwszeństwo zostaje określone przed skrzyżowaniem, a teraz jakieś auto stoi w łączniku między dwiema głównymi jezdniami, a drugie właśnie dojeżdża podporządkowaną z naprzeciwka - skąd kierowca tego drugiego ma znać historię, jaka się wcześniej wydarzyła, skąd nadjechał ten, który stoi w łączniku?
Albo - jedzie auto główną drogą, pierwszeństwo zostało mu przyznane przed skrzyżowaniem, więc jedzie, nagle z boku dojeżdża karetka, i co? Nie przepuści jej, bo przecież miał pierwszeństwo przed skrzyżowaniem?
Spalić KD :!: Napisać nowy na max. 16 kartek, jak zeszyt w podstawówce.
PS. Stop wcale nie podporządkowuje "bardziej" od trójkąta.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-07, 19:27   

OK. Zaczynamy od istotnego dla nas fragmentu definicji skrzyżowania:
skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia;
Mamy więc tu do czynienia ze skrzyżowaniem, z jedyną wszakże modyfikacją w postaci wyznaczonego pasa do skrętu w lewo. Przy czym pierwszeństa przejazdu należy ustąpić pojazdom poruszającym się drogą główną z przeciwnego kirunku ruchu. Jest to zrozumiałe bowiem wykonując skręt, lub zawracając przecina się ich tor jazdy.
Idziemy dalej; Art. 25. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność...
Zwrócę jedynie uwagę na wytłuszczenie. Zapis ten oznacza nic innego, jak fakt, że pierwszeństwo rozstrzyga się przed skrzyżowaniem, a nie w trakcie przejazdu przez nie. Zostało więc ustalone zanim samochody na nie wjechały. Błędem jest więc ponowne analizowanie pierwszeństwa, pomimo że samochody w trakcie przejazdu zmieniły swoje położenie i ulice, na których się znajdują, bowiem porządek, który został ustalony w momencie wjazdu na skrzyżowanie obowiązuje aż do jego opuszczenia.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
wlodarek1 



Marka: renault
Model: captur
Silnik: 1.3 mild
Rocznik: 2024
Dołączył: 20 Mar 2016
Posty: 454
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2017-03-07, 20:10   

Jeszcze taka sprawa ; jeśli na tym skrzyżowaniu jadący wręczycką zawraca w miejscu skrzyżowania z gdańską , a wyjeżdżający z gdańskiej skręca w prawo , który z nich wówczas ma pierwszeństwo .
Pamiętam ; kiedyś była taka zasada ; zawracający zawsze podporządkowany .
A jak jest w takiej sytuacji jaką opisałem - teraz :?:
Opowiem wam jeszcze 2 historie związane z tym skrzyżowaniem z czasów prl-u ;
1 - kiedyś w tym miejscu sporo kierowców popełniało błąd skręcając w lewo bezpośrednio z wręczyckiej w łęczycką , zamiast objeżdżać wysepkę dookoła A tam zaraz za rogiem na łęczyckiej ustawiali się milicjanci i spisywali mandaty :mrgreen: :lol:
2 - pewnego razu , za komuny , w tym miejscu w którym na mojej fotce widać skodę - pijany milicjant kierujący "dużym " fiatem , doprowadził do zderzenia , ze skutkiem śmiertelnym , z innym autem , które wtedy jechało wręczycką . To miejsce o którym założyłem ten temat to jest taki centralny punkt mojej dzielnicy .
Blisko tego skrzyżowania jest kościół , szkoła , przedszkole , sklep "społem " .
Kiedyœś była też i poczta , ale ją za demokracji liberalna władza kazała zlikwidować :cry: :oops:
W pobliżu na ul lubelskiej była przychodnia zdrowia , ale ją przenieśli o 600 m dalej :roll: :evil:
_________________
sandero ma bratanek a ja mam captur
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 20:23   

Art. 25.1 nie ma tu zastosowania, gdyż określa zachowanie na drogach równorzędnych, natomiast art. 5 określa hierarchię: sygnały osób kierujących ruchem-światła-znaki-zasady ogólne.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 20:32   

Włodarek ma rację, że dawniej zawracający miał ustąpić pozostałym uczestnikom i wg mnie było to lepsze - obecnie jeśli się wyjeżdża z drogi podporządkowanej i skręca w prawo w główną, to należy odczekać, aż samochód nadjeżdżający z prawej tą główną drogą, z lewym kierunkowskazem, opuści skrzyżowanie. Możliwe, że skręca w lewo i wtedy pojazdy minęłyby się bezkolizyjne, możliwe też, choć mniej prawdopodobne, że zawraca na skrzyżowaniu, i wtedy wjeżdżający z podporządkowanej będzie sprawcą ewentualnej kolizji. Z drugiej strony przez ostatnie 15 lat "inżynieria ruchu" tak się porąbała (malutkie ronda, wysepki, zakazy skrętu w lewo, ulice jednokierunkowe), że manewr zawracania nie jest już taką rzadkością, jak kiedyś, gdy był synonimem pobłądzenia w obcym mieście.
:lol: :lol: :lol: :lol: :idea: 8-)
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-07, 20:42   

eplus napisał/a:
Art. 25.1 nie ma tu zastosowania,
Nie ma, ale najprościej było wytłumaczyć istotę rzeczy (zamiast reguły prawej ręki zastosować przepisy wynikające ze znaków)
wlodarek1 napisał/a:
jeśli na tym skrzyżowaniu jadący wręczycką zawraca w miejscu skrzyżowania z gdańską , a wyjeżdżający z gdańskiej skręca w prawo , który z nich wówczas ma pierwszeństwo
. Jadący, zawracający na drodze z pierwszeństwem ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającym z podporządkowanej.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
Pabloo 


Marka: Renault
Model: Fluence
Silnik: Limited
Rocznik: 2016
Dołączył: 31 Paź 2016
Posty: 52
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 20:48   

Witam
I tu przydałoby się rondo - problem rozwiązany. Ktoś stworzył potwora z kilkoma drogami podporządkowanymi. i zawiłym systemem. Ale po co wydawać kasę na ronda jak można na co innego)... A kierowcy? Kierowcy to ostatnia grupa której "władza" idzie na rękę.
Taki mały off top - liczę na pobłażliwość administratorów :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez Pabloo 2017-03-07, 20:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-03-07, 20:54   

hak64 napisał/a:
Jadący, zawracający na drodze z pierwszeństwem ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającym z podporządkowanej.

Jak już pisałem, wyjeżdżający z podporządkowanej często nie ma szansy zarejestrować poprzedniej trajektorii ruchu uczestnika zawracającego bądź stojącego w łączniku do skrętu w lewo/zawracania. Dlatego stare rozwiązanie było lepsze: jeśli ten w łączniku faktycznie zawraca, to musi ustąpić, jeśli skręca w lewo z podporządkowanej, to musi ustąpić temu, kto z przeciwka nadjeżdża na wprost podporządkowaną. Była jednoznaczność niezależnie od tego, czy rano jechał autostradą, czy przed chwilą wjechał ze żwirówki.
8-) :idea:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2017-03-07, 20:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2017-03-07, 21:21   

eplus napisał/a:
Dlatego stare rozwiązanie było lepsze:
Można by się spierać, niemniej wymogi unijne... jednolitość przepisów, itd. Tu ciekawszy przypadek. Kto ma pierwszeństwo; skręcający w prawo, czy jadący z przeciwnego kierunku ruchu (ul gen Maczka) i skręcający w lewo
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne