Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
własna ziemia / domek - w górach, nad morzem
Autor Wiadomość
aksel 


Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 1.2 TCE
Rocznik: 2017
Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 171
Skąd: Tychy
Wysłany: 2017-11-07, 09:33   własna ziemia / domek - w górach, nad morzem

Hej

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tematem własnego skrawka ziemi w jakimś ciekawym miejscu. Okazuje się że daleko od dużych miast w Polsce można zakupić skrawek ziemi w dobrej cenie (na otodom nawet 40zł m2 za ziemię nad samym morzem)
Chciałem się dowiedzieć czy ktoś ma jakieś doświadczenia w temacie? Posłuży radą i przedstawi realne koszty.
Chodzi mi o kupno ziemi do 500m2 i postawienie jakiegoś domku letniskowego.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-07, 09:51   

Przede wszystkim musisz sprawdzić czy jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i czy umożliwia tam postawienie domku. Jeśli nie ma MPZP to jesteś skazany na tzw. wuzetkę co jest ryzykowne bo może być mocno uznaniowe. Znane są przypadki gdy "obcym" sprzedawano działki na których potem mogli co najwyżej kozy wypasać ....
 
funyo 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.2 TCe
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 255
Skąd: Mazury
Wysłany: 2017-11-07, 10:16   

Na początek, nieco humorystycznie, proponuję klasykę - https://www.youtube.com/watch?v=cKZSJmjNnI8
Największym problemem w posiadaniu takiej nieruchomości jest fakt, że trzeba tam jeździć, żeby o nią zadbać i trzeba to robić regularnie. A to nie ma nic wspólnego z wypoczynkiem, niestety.
Poza tym, mając domek nad morzem, na urlop nie pojedziesz nigdzie indziej, bo przecież po coś ten domek masz. Ostatecznie zostajesz jego więźniem, co również nie ma nic wspólnego z wypoczynkiem.
Żeby napić się piwa nie trzeba zaraz stawiać browaru.
Oczywiście jest to moja subiektywna opinia.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-07, 10:18   

Ja mam swoją hacjendę w odległości 250 km od Warszawy , na Roztoczu . Pomiędzy dużym zbiornikiem wodnym - wielkości Zalewu Solińskiego czy też Zegrzyńskiego a najdłuższym na Roztoczu stokiem narciarskim :)
Kawałek ziemi jest znacznie większy. Niestety obecne przepisy nie pozwalają na prosty zakup działki pod taką hacjendę.
Nie kupuj zbyt daleko bo odechce Ci sie dojeżdżać.
Ja kupiłem ze względu na to że po zakończeniu budowy trasy S17 będę dojeżdżał w ciągu 2 h bo to będzie raptem 15 km od zjazdu z ekspresówki .
Ale co do możliwości budowy to sprawdź to , ewentualnie zakup warunkowo - pod warunkiem otrzymania WZ-tki pod Twoje potrzeby. Chociaż to tez nie zawsze jest bezpieczne.
Ja na swojej zakupionej działce otrzymałem zgodę na remont budynku oraz zmianę funkcji na mieszkaniową ale gdy chciałem dobudować POŚ ( przydomową oczyszczalnię ścieków ) to skończyło się na walce w WSA przeciwko staroście , co spowodowało w moim przypadku 2 letnie opóźnienie i sporo kosztów których nikt mi nie zwrócił.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2017-11-07, 21:04   

funyo napisał/a:
Największym problemem w posiadaniu takiej nieruchomości jest fakt, że trzeba tam jeździć, żeby o nią zadbać i trzeba to robić regularnie...

Nie demonizujmy. Trzeba dobrze ten dom zaplanować/zaprojektować, żeby nie stał się utrapieniem. Wszystko jest do ogarnięcia, ale trzeba to robić z głową. A wtedy największym problemem będzie zbyt szybko rosnąca trawa. ;)
 
maro_1955 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Dołączył: 02 Kwi 2016
Posty: 143
Skąd: Mazowsze
Wysłany: 2017-11-07, 21:08   

Na działce zawsze jest coś do zrobienia. Jak lubisz majsterkować to czemu nie.
Mam leśną i dojeżdżam 40 km. Diametralnie odmienny świat i powietrze całkiem inne jak w wielkim mieście. Mimo ciągłych prac jestem wypoczęty :roll: .
_________________
mam suv-a...
Ostatnio zmieniony przez maro_1955 2017-11-07, 22:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
wojtek013 



Marka: Ford/Dacia
Model: Fiesta/Duster
Silnik: 1,4i LPG/ Blue dCi 115 4WD
Rocznik: 2013 Trend, GoldX/2020 Ptestige
Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 334
Skąd: KR
Wysłany: 2017-11-07, 21:46   

Ta, i zawsze wiesz dokąd jechać. Odkąd zaczęliśmy, powiedzmy trochę olewać, mamy przynajmniej normalne wakacje :)
_________________
miała być Sandero Laureate tce, jest Fiesta mk7, no i Duster
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-07, 21:51   

A w czym przeszkadza w wyjazdach wakacyjnych posiadanie hacjendy?
I tak co roku wypuszczamy się na wojaże a odpoczywamy po nich w naszej hacjendzie - na zasadzie że wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. A że trawa trochę zarosła - to co :)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
wojtek013 



Marka: Ford/Dacia
Model: Fiesta/Duster
Silnik: 1,4i LPG/ Blue dCi 115 4WD
Rocznik: 2013 Trend, GoldX/2020 Ptestige
Dołączył: 02 Mar 2014
Posty: 334
Skąd: KR
Wysłany: 2017-11-07, 22:00   

jas_pik,
Właśnie, na te trzy tygodnie w roku trza dać se na luz ;) A trawę albo się skosi trochę wyższą, albo uschnie.
_________________
miała być Sandero Laureate tce, jest Fiesta mk7, no i Duster
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-08, 08:18   

Dla mnie domek letniskowy to coś czego na pewno nie chcę mieć :-) Koszt takiego domku, zakładając z działką 100 tys zł, to 20 lat wyjazdów na porządne wakacje w 2 osoby :-) Poza tym jest się uwiązanym, ciągle coś trzeba tam zrobić. Jeśli już koniecznie chcesz domek, to ważne, żeby był blisko - godzinka-półtorej jazdy, bo jak będziesz miał dymać z gór nad morze , to odechce ci się tam jeździć.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2017-11-08, 10:02   

Można jeździć do domku oraz na wczasy, ale trzeba też czasem iść do pracy. (jas_pik)

Po 20 latach ten domek z działką jest warty 200.000 zł, a po forsie wydanej na podróże zostaną tyko ładne zdjęcia. Blisko powinien być, owszem. (pixa)

Trzeba tam jeździć, bo jak nie pokażesz się parę miesięcy, to szabrownicy się zaopiekują wszystkimi rzeczami ruchomymi - skoro i tak mają zniszczeć, to wg nich przynajmniej oni będą z nich mieć pożytek. (GRL)
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-08, 10:21   

@eplus
No ale praca się kiedyś skończy :)
A na emeryturę takie miejsce to skarb. ja się przeniosę jak dotrwam do wieku emerytalnego własnie na swoją hacjendę :) bo starszym ludziom w Warszawie trudno zyć , nie mówiac już o kosztach ( chociażby opłatach za mieszkanie)
To prawda trzeba bywać - żeby ktoś nagle nie stał się "posiadaczem" Twojego domku - takie "mamy przepisy"
Warto mieć też zaprzyjaźnionego sąsiada który przypilnuje domu- bo 4 lata temu ktoś mi ukradł prawie całe ogrodzenie z mojego domu jednorodzinnego w Warszawie gdy na kilka tygodni trafiłem do szpitala , a jak się okazuje standardowe ubezpieczenie domu w PZU nie obejmuje ogrodzenia - w moim przypadku bramy z napędem nie ukradli ale 30 paneli wyparowało. Policji nie udało się zaś namierzyć złodziei.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-08, 10:24   

eplus napisał/a:

Po 20 latach ten domek z działką jest warty 200.000 zł, a po forsie wydanej na podróże zostaną tyko ładne zdjęcia. Blisko powinien być, owszem. (pixa)


100 tys zainwestowane przez 20 lat może dać znacznie większy zysk niż inwestycja w domek. Nawet jeśli będzie warty 200 po 20 latach, to przez te prawie ćwierć wieku trzeba też wydać sporo na jego utrzymanie.
 
funyo 


Marka: Renault
Model: Kadjar
Silnik: 1.2 TCe
Dołączył: 29 Gru 2012
Posty: 255
Skąd: Mazury
Wysłany: 2017-11-08, 10:27   

eplus napisał/a:
Można jeździć do domku oraz na wczasy, ale trzeba też czasem iść do pracy. (jas_pik)

Po 20 latach ten domek z działką jest warty 200.000 zł, a po forsie wydanej na podróże zostaną tyko ładne zdjęcia. Blisko powinien być, owszem. (pixa)

Trzeba tam jeździć, bo jak nie pokażesz się parę miesięcy, to szabrownicy się zaopiekują wszystkimi rzeczami ruchomymi - skoro i tak mają zniszczeć, to wg nich przynajmniej oni będą z nich mieć pożytek. (GRL)

Na rozjazdy między domkiem a wczasami mało kto ma czas.
O wzroście wartości o 100% można już tylko pomarzyć. Dodatkowo nie bierzesz pod uwagę dodatkowych kosztów związanych z takim domkiem - dojazdów właśnie, remontów, ubezpieczenia itd. itp.
Co do wyższości forsy nad wspomnieniami - to zależy czy wolisz mieć, czy być.
Ja osobiście na stare lata, zamiast fortuny, wolałbym mieć albumy pełne zdjęć.
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2017-11-08, 10:53   

Gdy jeszcze mieszkałem z rodzicami na pojezierzu myśliborskim to mieliśmy ogródek z murowaną altaną tuż nad jeziorem - super miejsce na wypoczynek. Tylko, że co roku włamywali się nam do altanki i generowało to koszty.
Obecnie żona też mi truję, aby kupić jakąś działeczkę z altanką lub coś samemu postawić, ale mając doświadczenie nie spieszy mi się do tego.
No chyba, że udałoby mi się kupić działką koło mnie - od okna w pokoju mam 30 metrów do ogródków działkowych :-)
_________________
enjoy the silence
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2017-11-08, 11:17   

Najlepiej kupować w zimę , cenny niższe. Widać ewentualne problemy z dojazdem lub z przerwami w dostawach prądu (a takowe się zdarzają ). Jeżeli to budynek obowiązkowo przed zakupem badanie termowizyjne do oceny jak bardzo budynek jest dziurawy. Wyjdzie wszystko nawet stan fundamentów. Dom generuje 60-70% zimą więc warto liczyć pieniądze szczególnie pod kątem ogrzewania. Osobiście nie kupił bym niczego wybudowanego wolał bym sam zadbać o poprawne wykonanie budynku.
\
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2017-11-08, 11:28, w całości zmieniany 2 razy  
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-11-08, 11:33   

jas_pik napisał/a:
@eplus
No ale praca się kiedyś skończy :)
A na emeryturę takie miejsce to skarb. ja się przeniosę jak dotrwam do wieku emerytalnego własnie na swoją hacjendę :) bo starszym ludziom w Warszawie trudno zyć , nie mówiac już o kosztach ( chociażby opłatach za mieszkanie)
To prawda trzeba bywać - żeby ktoś nagle nie stał się "posiadaczem" Twojego domku - takie "mamy przepisy"
Warto mieć też zaprzyjaźnionego sąsiada który przypilnuje domu- bo 4 lata temu ktoś mi ukradł prawie całe ogrodzenie z mojego domu jednorodzinnego w Warszawie gdy na kilka tygodni trafiłem do szpitala , a jak się okazuje standardowe ubezpieczenie domu w PZU nie obejmuje ogrodzenia - w moim przypadku bramy z napędem nie ukradli ale 30 paneli wyparowało. Policji nie udało się zaś namierzyć złodziei.

Mieszkam w okolicy gdzie w latach 90-tych przeprowadziło się sporo ludzi z Wrocławia właśnie na emerytury. Wtedy mieli po 55 lat i byli zachwyceni - spokój, domek, ogródek itp. Po pewnym czasie - tak ok 70 - zaczęły się schody - nie dawali już rady ze wszystkim co trzeba zrobić, początkowo wynajmowali za "pół litra" miejscowych pijaczków, potem już żądli więcej, obecnie - nie znajdziesz nikogo kto przyjdzie i wykona usługę w ogródku - indywidualnym się nie chce, firmy połapały zlecenia przy zieleni miejskiej i wiejskiej i też nie obsługują pojedynczych zleceń. Zaczęły się też choroby - do lekarza u nas da się dostać łatwo, ale jak trzeba coś bardziej specjalistycznego - to Wrocław, jeden wyjazd by się zarejstrować, kolejny po kilku miesiącach oczekiwania do przyjęcia. Zaczęły się problemy z pamięcią i prowadzeniem samochodu - a to jest w takich warunkach niezbędne.
W każdym razie - z kilkunastu rodzin została jedna, pozostałe domki stoją puste i niszczeją. Pamiętaj że u Ciebie zacznie się to po 5- 10 latach emerytury - nie pójdziesz w wieku 55 lat.
Ja w każdym razie po takim przykładzie kupiłem mieszkanie w mieście, z windą do poziomu ziemi, miejskim CO . A ew. nadwyżki finansowe wolę przeznaczyć na wyjazdy do cieplejszych krajów na początku emerytury - dopóki będę do tego zdolny.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2017-11-08, 11:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2017-11-08, 11:46   

To zależy od człowieka jak ktoś dba o zdrowie to do 80 będzie miał lepszą koincydencje od 40-50 latka co lubi sobie wypić i zapalić peta. no i sport najważniejszy jest co dzienny sport. Ja mam w rodzinie 72 lata co dzień na piechotę 5-7 km.
Dom jest dobry bo nadaje sens każdego dnia nie można się w takim przybytku nudzić a w bloku co można zrobić ? chodzić na spotkania kółka emerytów ?
Z drugiej strony brat wcześniej wymienionej osoby 80 lat mieszkanie w centrum warszawy nadal jeździ samochodem pomogą w wychowaniu już pra wnucząt.
Natomiast widzę że ma już problemy z jazdą w godzinach szczytu (boi się ) na wsi nie ma takiego problemu.
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2017-11-08, 11:51, w całości zmieniany 2 razy  
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-08, 12:02   

Jasne, że zależy od człowieka. Można jednak kupić mieszkanie w bloku w fajnej lokalizacji - ja mam np. mieszkanie tuż przy parku z rzeką. Otwieram drzwi i jestem. Na lato super - można sobie poleżeć na kocyku. Do tego 500 metrów do lekarza, 50 do sklepu. W bloku podoba mi się też to, że nie obchodzą mnie remonty, ogrzewanie, etc. Na starość to jest naprawdę duży plus.
Ostatnio zmieniony przez pixa 2017-11-08, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2017-11-08, 12:20   

Wszystko piękne dopóki ktoś nie wynajmie studentom piętro wyżej.
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-08, 12:23   

Mam nadzieję, że nie :-) Na razie sąsiedzi spoko. A zarząd na tyle sprawny, że dość szybko pozbył się burdelu z sąsiedniego bloku :-)
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-11-08, 13:14   

Fruxo napisał/a:
Wszystko piękne dopóki ktoś nie wynajmie studentom piętro wyżej.

I dlatego ja kupiłem na najwyższym piętrze :mrgreen: - 53 m, salon z aneksem kuchennym, sypialnia, taras 16 m2.
A na wieś przeniosłem się w wieku lat 31 - to jest odpowiedni wiek by tu spokojnie pomieszkać, wychować dzieci, korzystać ze spokoju. A jak już nie będę ogarniał - to się wyprowadzę do miasta. Tez mam tu takiego jednego co ma 80 lat i daje radę - ale poza nim bardzo wielu takich co maja 10 - 15 mniej i nie dają rady - pomimo kilku wizyt dzieci w tygodniu. Piszę na podstawie tego co widzę - a nie co sobie wyobrażam. Ale oczywiście życzę wszystkim żeby byli jak ten jeden na kilka tysięcy - może się wam uda.
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2017-11-08, 14:36   

Ludzie ze wsi ale tacy prawdziwi a nie przesiedleńcy zwykle pracują do końca. 2 sąsiadki zmarły w wieku ok 70 lat z dnia na dzień. To znaczy w poniedziałek rąbała drewno w środę leżała w szpitalu w piątek już nie żyła. Sąsiad (mąż wyżej opisanej ) ta sama historia ale jemu pomogła miłość do alkoholu.
A jak już człowiek sie zasiedzi na swoim to za żądne skarby nie chce do bloku do "obcych"
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-08, 15:06   

Zależy - ja po 30 latach życia na wsi w domku jednorodzinnym przeprowadziłem się do miasta do bloku i nie żałuję :-) choc fakt, adaptacja zajela mi pol roku.
 
czco 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 2x4
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 67
Skąd: śląsk
Wysłany: 2017-11-08, 16:33   

polecam Karkonosze https://www.youtube.com/watch?v=MiZ0g6XzcJQ
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne