Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dodatkowe kamery boczne
Autor Wiadomość
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-12, 15:34   

maugu napisał/a:
Na początku szukałam kamery o większym kącie, ale to byłby błąd bo nadjeżdżające pojazdy byłyby bardzo małe na ekranie - tak jak to ma miejsce w kamerze akcesoryjnej 180° gdzie pojazdy widziane z odległości 30 - 40m to już pojedyncze piksele. Skierowanie kamery lekko dół było natomiast celowe bo bardziej interesuje mnie pobliski krawężnik niż chmury i gałęzie drzew na dalszym planie.

Pozwoliłem sobie ten fragment zacytować, bo to bardzo ważna uwaga. I trzeba ją na grubo "wytłuścić". Przyda się przyszłym konstruktorom.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-12, 21:32   

@Dymek; Niestety nie jest tak szybko - na niektóre zmiany czekam od nowości.
@paul7; Przyszli konstruktorzy mogą mieć jednak inne preferencje w takcie montażu słyszałam sugestie [oczywiście żartobliwe], że kamery od strony chodnika powinny być skierowane nie na dół, a do góry ;)
_________________
Od f126p do Dustera
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-13, 15:55   

@maugu szukałam kamery o większym kącie, ale to byłby błąd bo nadjeżdżające pojazdy byłyby bardzo małe na ekranie
To jest zdanie o dużym znaczeniu.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-13, 17:13   

@paul7 ... chyba że - znajdzie się na forum informatyk potrafiący dopisać do oprogramowania MNe apkę potrafiącą np. po dotknięciu palcem ekranu z interesującym nas punktem ustawić go centralnie na ekranie. a obraz powiększyć np. 4x (taki zoom cyfrowy)
_________________
Od f126p do Dustera
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-13, 17:40   

Już w androidzie jest to możliwe.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-13, 19:11   

No to jest robota dla przyszłych daciomanniaków :)
@paul7 Ciekawostka. Nie doszła na czas przesyłka z modułem przełącznika impulsowego do zamontowania w skrzynce z rozdzielaczem sygnału video (+ przekaźnik zasilania) i dostałam retoryczne pytanie czy akceptuję nietypowe rozwiązanie. Odpowiedź – jeżeli niezawodne i tanie to OK. W efekcie w skrzynce znajdują się w zasadzie tylko 3 przekaźniki jeden sygnałowy, a dwa robią za przełącznik impulsowy. Dostałam schemat to załączam jako ciekawostkę. Przekaźnik C jest odpowiedzialny za interesujący nas sygnał AV, a przekaźniki A i B jak w opisie.

edit Muszę dodać, że schemat (lekko przerobiony) też z podanego mi źródła

przełącznik impulsowy.JPG
Plik ściągnięto 60 raz(y) 19,91 KB

_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2019-02-13, 19:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-02-13, 20:40   

Ten schemat to był chyba ostatnio w Elektronice dla wszystkich (gazeta AVT) https://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/8-elektronika-dla-wszystkich
w konkursie "jak to działa" albo podobnym. :lol:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-13, 21:04   

Niestety taka literatura jest poza moim "poziomem" - co innego Pudelek :) Ale dobra wiadomość to to, że działa.
_________________
Od f126p do Dustera
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-02-13, 21:09   

Ja tranzystorki i scalaki uwielbiam. I na takich robiłem zawsze, gdzieś na forum pokazywałem, nawet w wersji gotowego modułu., ale to ze względu na wielkość.
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-02-13, 21:24   

Proszę, to właśnie ta zagadka:

WIN_20190213_21_15_18_Pro (3).jpg
Plik ściągnięto 35 raz(y) 232,91 KB

_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-13, 21:33   

Moje przyszły "dzień po", ale to niewielki wydatek.
Ja niespecjalnie lubię elektronikę bo oczekuję pewności (powtarzalności) działania 100% (no prawie), a nie cierpię kiedy mi elektronik/informatyk mówi błąd systemu/modułu/układu/procesora itp. To tak jakby inż. mechanik powiedział urwało się bo się urwało nie wiadomo dlaczego.

edit;@eplus -chyba masz rację, ale podane mi źródło jest z 2006r - wygrywa :))
_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2019-02-13, 21:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-02-14, 11:23   

Przeczytałam mój ostatni post i chyba muszę doprecyzować co miałam na myśli bo koledzy/koleżanki informatycy się obruszą, a ja ich naprawdę podziwiam, ale najlepiej to odda poniższy anegdotyczny już tekst :)


Na ostatniej wystawie komputerowej COMDEX, Bill Gates dokonujac porownania przemyslu komputerowego z samochodowym powiedzial:

"Gdyby GM dokonal takiego postepu, jaki mial miejsce w przemysle komputerowym, wszyscy jezdzilibysmy samochodami kosztujacymi 25 dolarow i zuzywajacymi galon paliwa na 1000 mil."

W odpowiedzi na te uwage, rzecznik GM zlozyl na konferencji prasowej nastepujace oswiadczenie: Gdyby GM rozwinal technologie taka, jaka rozwinal Microsoft, wszyscy jezdzilibysmy samochodami o nastepujacych wlasnosciach:


Auto ulegaloby wypadkowi dwa razy dziennie bez zadnego powodu.

Po kazdym nowym malowaniu znakow na jezdni nalezaloby kupic nowe auto.

Od czasu do czasu auto stawaloby bez powodu na drodze; nalezaloby to uznac za normalne, zapalic ponownie silnik i kontynuowac jazde.

Wykonywanie jakiegokolwiek manewru np. skretu w lewo, powodowaloby czasami wylaczenie silnika, niemoznosc ponownego uruchomienia i w konsekwencji koniecznosc ponownego wbudowania silnika do samochodu.

Tylko jedna osoba bylaby uprawniona do korzystania z auta, chyba ze kupiloby sie wersje "Auto95" lub "AutoNT". Ale wowczas nalezaloby dokupic wieksza liczbe siedzen.

Macintosh wyprodukawalby wprawdzie pieciokrotnie szybszy, dwukrotnie latwiejszy w obsludze i niezawodny samochod napedzany energia sloneczna, ale mogacy jezdzic tylko po 5% drog.

Wskazniki temperatury oleju, wody i lampka kontrolna alternatora zastapione bylyby przez pojedynczy wskaznik "general car default".

Nowe siedzenia zmuszalyby kazdego do posiadania tylka tego samego rozmiaru.

Przed zadzialaniem, system airbag zapytalby "Are you sure?".

Od czasu do czasu, bez powodu, samochod zamknalby sie i dalby sie otworzyc tylko przez jednoczesne pociagniecie za klamke, przekrecenie kluczyka i przytrzymanie anteny radiowej.

GM wymagalby od kazdego klienta zakupu luxusowej wersji map samochodowych wydawnictwa Rand McNally (bedacego wowczas firma podlegla GM) nawet, jesli kupujacy ani ich by nie chcial, ani nie potrzebowal. Rezygnacja z tej opcji powodowalaby natychmiastowe zmniejszenie osiagow samochodu o 50% lub wiecej. Ponadto spowodowaloby to rozpoczecie sledztwa przez Deparartament Sprawiedliwosci na wniosek GM.

Za kazdym razem, gdy GM zaprezentowalby nowy model, kupujacy samochody musieliby uczyc sie wszystkiego od poczatku, gdyz nic nie dzialaloby tak, jak dotychczas.

Aby zgasic silnik nalezaloby nacisnac przycisk "Start".

_________________
Od f126p do Dustera
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-05-06, 08:54   

Dokończenie projektu dodatkowych kamer. W załączeniu foto kompletnego podłączenia kamer do centralki (sumatora) i foto miejsca umiejscowienia kamer tylnych.

sumator obrazu z podłączonymi 4 kamerami.jpg
Plik ściągnięto 31 raz(y) 178,97 KB

miejsce montażu tylnej kamery.jpg
Plik ściągnięto 15 raz(y) 121,69 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-06, 10:25   

Jak rozumiem, elektronikę umieściłaś pod schowkiem? zakrywając plexi.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-05-06, 10:50   

Tak, generalnie cała konstrukcja jest z plexi, która też jest też osłoną przed ewentualnym "zespołem niespokojnych nóg" pasażera. Wszystko wisi pod schowkiem i praktycznie jest niezauważalne. Nie mam jeszcze fotek z jazdy, ale niedługo zrobię to tu wrzucę. Chyba będę musiała też zamówić zrobienie jakiegoś uchwytu do pilota sumatora bo przeskakiwanie opcji wyboru kamery z manipulatora przy kierownicy dla 4 kamer jest trochę uciążliwe i lekko rozparaszające . Pilot daje możliwość natychmiastowego wyboru konkretnej kamery, lub konkretnej konfiguracji sumy obrazów.
_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2019-05-06, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1110
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-05-06, 16:01   

Ja jednak jestem przeciwnikiem patrzenia na ekran MN podczas szybkiej jazdy. To nie Playstation . Z pewnością też używasz kamerek do manewrów na miejskich parkingach.
Marzy mi się [np. dodatkowy] ekran wystawiony wyżej na linii szyby. Tzw. mirror. A tak Dacia zafundowała nam niezłą gimnastykę szyi :roll:
Czekamy na resztę zdjęć, bo Twój projekt jest inspirujący.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-05-06, 22:22   

Kilka fotek na dokończenie tematu. Niestety jakość zdjęć trochę kiepska i miejsce (parking Manufaktury) też nie wymagał zastosowania podglądu z kamer, ale te ujęcia pozwalają ocenić zasadność ich montażu. Kamery w codziennym użytkowaniu okazały się szczególnie przydatne przy wyjazdach tyłem z parkingów usytuowanych prostopadle do ruchliwej ulicy. Jest (był do tej pory) to dla mnie dość stresujący manewr. Natomiast bezpośrednio w ruchu ulicznym - gdzie decyzje podejmuje się w ułamkach sekundy lepiej sprawdza się jednak bezpośredni kontakt wzrokowy (widzenie 3D) – lepsza ocena odległości i prędkości poruszających się pojazdów.
Generalnie projekt spełnił moje oczekiwania, okazał się pomocny nie tylko przy wyjazdach z bram, parkingów i spoza stojących samochodów, ale też np. przy wyjeździe z osiedla z kiepskim widokiem na boki.
Dodatkowym walorem jest sumator z opcją rejestratora (+ kilka $) z 4 kam. jednocześnie. Przybliżony koszt materiałowe projektu to;
kamery ok. 200 zł
sumator + karta pamięci ok. 150 zł
elementy elektroniczne, kabelki itp. ok. 150 zł

trudny wyjazd do przodu - tu tylko parking.JPG
Plik ściągnięto 15 raz(y) 87,08 KB

widok z przedniej lewej kamery.JPG
Plik ściągnięto 16 raz(y) 67,04 KB

trudny wyjazd do tyłu - tu tylko parking.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 84,37 KB

widok z tylnej prawej kamery.JPG
Plik ściągnięto 7 raz(y) 66,59 KB

widok z 4 kamer.JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 69,52 KB

Pilot.JPG
Plik ściągnięto 4 raz(y) 66,97 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
Belphegor 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi 110 KM EDC
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 27 Cze 2018
Posty: 1560
Skąd: WE, WPR
Wysłany: 2019-05-07, 09:42   

Zatrudnij się w biurze projektowym jakiejś marki samochodowej, bo myślę, że takiego bajeru (jeszcze z pilotem), to chyba nikt nie ma. Co innego czujniki ułatwiające wyjazd, a co innego widzieć co i jak na własne oczy. :-)
_________________
EDC - Ekonomiczny Duster Codziennie. 8-)
Psycho the rapist

 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-05-07, 10:16   

A na dodatek mozesz zalozyc punkt zakladania takiej instalacji.... Na pewno znajd sie chetni....

Sam bym kiedys takie cos chcial miec...
 
Obywatel MK 



Marka: Dacia
Model: Duster II Blanc Glacier
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Gru 2018
Posty: 736
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2019-05-07, 10:24   

Patent bardzo dobry, ale. Gdzie tylko mogę to parkuję najpierw tyłem, żeby wyjazd mieć już przodem. Przy kamerach jakie mam w multiview i czujnikach z tyłu aż chce mi się parkować w zatłoczonych galeriach.
Najśmieszniejsze jest to, że szwagier zamówił sobie RAV4 za 140 tys. i będzie miał tylko kamerę z tyłu. Chyba mu dam link do tego wątku :mrgreen:
_________________
Browar domowy Mariampol
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-05-07, 12:53   

Belphegor napisał/a:
Zatrudnij się w biurze projektowym jakiejś marki samochodowej, bo myślę, że takiego bajeru (jeszcze z pilotem), to chyba nikt nie ma. ....

Myślę, że mają i to cała masę, ale kroplomierzem dawkują nam wszelkie nowinki by je jak najlepiej sprzedać.

pikodat napisał/a:
A na dodatek mozesz zalozyc punkt zakladania takiej instalacji.... Na pewno znajd sie chetni.... .

No, nie bardzo bo nie mam zgody na podawanie namiarów firmy wykonawczej (inna branża).
Zresztą wszystko chyba dokładnie jest opisane i obfotografowane to samodzielne wykonanie nie będzie dla kolegów problemem. Adresy sprzedawcy kamer (Allegro) mogę podać, bo ten sumator (z Aliexpress) np. nie chciał współpracować z innymi kamerami o identycznych parametrach (wg opisu).

Obywatel MK napisał/a:
Najśmieszniejsze jest to, że szwagier zamówił sobie RAV4 za 140 tys. i będzie miał tylko kamerę z tyłu. Chyba mu dam link do tego wątku

Niekoniecznie musi być zainteresowany, dla osób łączących markę samochodu z prestiżem wszelkie hobbystyczne i do tego tanie przeróbki to druciarstwo.

Jeżeli ktoś będzie zainteresowany jak były wykonane poszczególne elementy to mogę się podpytać, ale proszę o szczegółowe i precyzyjne zapytania. Niestety nie mam zwymiarowanych poszczególnych elementów bo były poprawiane i dopasowywane na miejscu i chyba nikt ich nigdy nie mierzył, a jeżeli już to tego nie zapisywał (ja nie mam).
Mam za to dość dużo dokumentacji foto (nie zamieszczonej).
_________________
Od f126p do Dustera
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne