Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dodatkowe kamery boczne
Autor Wiadomość
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 17:39   

eio napisał/a:
Fruxo napisał/a:
Wszystko fajnie ale w zimę ta kamera będzie co dziennie brudna.

A ja mam pytanie - czy nie lepiej montować kamerek przód-tył w środku auta, przy szybie i na wysokości wycieraczek? Wtedy nagrany obraz będzie zawsze czysty i nagranie dobrej jakości w trakcie deszczu / śniegu.

Opisywane kamerki mają za zadanie uchronić nasz "czubek" i "tyłek" od kolizji kiedy kierowca nic jeszcze nie widzi, a samochód już wtacza się w zagrożony obszar. Kamery w pobliżu środka nie wiele pomogą w tej sytuacji ta z przodu we wnętrzu kabiny da ok. 60cm lepszej perspektywy, natomiast ta z tyłu za tylną boczną szybą, max. wysunięta do tylnej krawędzi okna - dobry pomysł. Prosty montaż i czysty obiektyw.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-02-27, 18:22   

maugu napisał/a:

Opisywane kamerki mają za zadanie uchronić nasz "czubek" i "tyłek" od kolizji kiedy kierowca nic jeszcze nie widzi, a samochód już wtacza się w zagrożony obszar. Kamery w pobliżu środka nie wiele pomogą w tej sytuacji ta z przodu we wnętrzu kabiny da ok. 60cm lepszej perspektywy, natomiast ta z tyłu za tylną boczną szybą, max. wysunięta do tylnej krawędzi okna - dobry pomysł. Prosty montaż i czysty obiektyw.

Tak. To wiem już z pierwszego postu. Myślałem o kamerkach dla siebie - wewnątrz auta dla innego wykorzystania (nagrywanie dowodowe na wypadek stłuczki + kamera cofajia). Miałem nadzieję że ktos mi podrzuci jakieś możliwe wady tego rozwiązania. Ale rozumiem że nie jestem w temacie, więc sorki ;)
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 18:45   

eio napisał/a:

Tak. To wiem już z pierwszego postu. Myślałem o kamerkach dla siebie - wewnątrz auta dla innego wykorzystania (nagrywanie dowodowe na wypadek stłuczki + kamera cofajia). Miałem nadzieję że ktos mi podrzuci jakieś możliwe wady tego rozwiązania. Ale rozumiem że nie jestem w temacie, więc sorki ;)

Wręcz przeciwnie - bardzo dobry pomysł, dodatkowe kamery zewnętrzne będą wykorzystywane incydentalnie w pozostałym czasie ich wejścia mogłyby być wykorzystane do wewnętrznego monitoringu (tu należałoby wpiąć ewentualnie rejestrator) przez kamery o których piszesz.
Co prawda trochę dużo by się zrobiło tych kamer, ale widziałam już filmiki z wypadków, w których widać, że kamera skierowana na kierowcę dowodzi jego prawidłowej i szybkiej reakcji w czasie kolizji.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 19:43   

Montując swoje kamery, sporo czasu spędziłem na ich umiejscowieniu i kontroli widoczności. Zanim coś będzie się wiercić, dobrze jest przetestować "widoki" z danego miejsca.
maugu napisał/a:
Wręcz przeciwnie - bardzo dobry pomysł, dodatkowe kamery zewnętrzne będą wykorzystywane incydentalnie w pozostałym czasie ich wejścia mogłyby być wykorzystane do wewnętrznego monitoringu (tu należałoby wpiąć ewentualnie rejestrator) przez kamery o których piszesz.
Co prawda trochę dużo by się zrobiło tych kamer, ale widziałam już filmiki z wypadków, w których widać, że kamera skierowana na kierowcę dowodzi jego prawidłowej i szybkiej reakcji w czasie kolizji.

O rejestratorach było już wcześniej na forum. I raczej dla spełnienia swoich funkcji muszą mieć osobne instalacji niż MN. Właśnie dlatego rejestratory przednie czy tylne najlepiej sprawdzają się montowane wewnątrz kabiny. A do kontroli trakcji, czy manewrów, na zewnątrz. Za bardzo wypasione rejestratory mogą się czasami za bardzo przysłużyć właścicielowi /czy się nie zagapił, co powiedział, i z jaką rzeczywistą prędkością jechał/.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 19:56   

paul7 napisał/a:
... Za bardzo wypasione rejestratory mogą się czasami za bardzo przysłużyć właścicielowi /czy się nie zagapił, co powiedział, i z jaką rzeczywistą prędkością jechał/.

Dokładnie tak i zgodnie z obowiązującym prawem karty pamięci m u s z ą być udostępnione na żądanie (?).
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 21:03   

Wybór kamerek jest spory;

tylko dopasować w odpowiednie miejsce.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 21:19   

Wszystko ładnie, ale kluczowe dla naszego projektu będzie pewnie intelektualne zaangażowanie kolegi jas_pik w zgrabne podłączenie wszystkiego w całość. Ja tu wysiadam.
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2018-02-27, 21:39   

Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.
_________________
Rzeczy niemozliwe robie od reki, a na cuda trzeba dzien poczekac.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 22:04   

shrek napisał/a:
Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.

Też, racja. Kamery boczne byłby przecież odpalane incydentalnie.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 22:16   

Ale wracając do tematu na początku, czy ktoś założył kamerki tak jak na pierwszym rysunku? Oczywiście do DD. Chętnie bym zobaczył jak się udało zamontować.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-27, 22:25   

paul7 napisał/a:
.... Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.

No, właśnie szukam producenta, albo istniejącego, albo potencjalnego - może ktoś pomoże?
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-27, 22:59   

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:
.... Z pewnością można znaleźć producenta takiego gotowca w Chinach, by pasowało od razu.

No, właśnie szukam producenta, albo istniejącego, albo potencjalnego - może ktoś pomoże?

w ULOTCE NA NOWY DD KAMERA PRZEDNIA -TAK POKAZANO- WIDZI NA 180 STOPNI Z PRZODU ! Mogłoby to zastępować kamerę przednią skrajną, ale to niemożliwe.
Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?
 
Valwit 



Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2014
Dołączył: 02 Sie 2017
Posty: 60
Skąd: Dublin
Wysłany: 2018-02-28, 01:18   

maugu napisał/a:

Dokładnie tak i zgodnie z obowiązującym prawem karty pamięci m u s z ą być udostępnione na żądanie (?).


1. jestes pewna? mozesz podac stosowny przepis?
2. zawsze moze sie przypadkiem skasowac/zgubic
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2018-02-28, 04:29   

maugu napisał/a:
shrek napisał/a:
Jas_pik to wszystko mozna ogarnac na MNE. U mnie dwie przod, tyl dzialaja bez problemu. Dolozyc tylko prawo lewo i gra. Odpalanie kamer z panelu MN i tylko dolozyc przelacznik 3 stopniowy.

Też, racja. Kamery boczne byłby przecież odpalane incydentalnie.

Mam juz zalozone dwie i mysle jeszcze o dwuch w lusterlach, ale to bardziej jako bajer niz pomoc. W przednia wogole nie patrze, w tylnia czasami.
_________________
Rzeczy niemozliwe robie od reki, a na cuda trzeba dzien poczekac.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-28, 07:20   

paul7 napisał/a:

Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?

Nie bardzo rozumiem pytanie. Samą grafikę Dustera(tę bez dachu) chyba ze strony dacia.pl, emotikon, strzałki itp. - są w zasobach graficznych pakietu Microsoft Office, inne grafiki samochodów z "netu" tj. darmowych portali graficznych. Nie wiem czy o to Ci chodziło?
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-28, 07:27   

Valwit napisał/a:


1. jestes pewna? mozesz podac stosowny przepis?
2. zawsze moze sie przypadkiem skasowac/zgubic

1. Tak jak pisałam, nie jestem prawnikiem, ale podstawa prawna jest ogólna pewnie w KPK i na nią zapewne powołują się prowadzący czynności dochodzeniowe - tak jak mogą żądać od właścicieli monitoringów prywatnych obiektów dostępu do zapisów.
2. Być może są rejestratory szyfrujące zapis i z tego co wiem - jak na razie nie ma penalizacji w Polsce odmowy podania klucza, ale uwaga nie jestem prawnikiem to tylko przypuszczenia.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-28, 07:30   

shrek napisał/a:

Mam juz zalozone dwie i mysle jeszcze o dwuch w lusterlach, ale to bardziej jako bajer niz pomoc. W przednia wogole nie patrze, w tylnia czasami.

Przy moim wyjeździe z osiedla taka opcja (lewo!!!, prawo?) przydawałaby się codziennie.
 
shrek 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 110 hp
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 7 os.
Pomógł: 55 razy
Dołączył: 15 Wrz 2013
Posty: 2858
Skąd: Romilly sur Seine/Siemianowice Sl.
Wysłany: 2018-02-28, 08:55   

No dobra, ale kamera to taki troche bajer niz pomoc. Kamera zamontowana w prawym lusterku ppatrzaca w prawo troche nie ma sensu, bo widzi to co my(wyjatek skierowana na przednie kolo). Musialo by to byc zamontowane w zdezaku przednim po prawej / lewej stronie, ale:
- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.
- te kamery cofania sa za slabej jakosci zle widac szybko zblizajace sie pojazdy.
- w kamerze nie mozna ocenic odleglosci.
Tak wiec jak dla mnie bajer.
No i kwestia ekonomiczna.Ja zrobilem to u siebie kosztem okolo100 pln ( komponenty elektroniczne+kamera+ reszte mialem) no i troche sie znam.
Jak zlecisz komus zrobienie systemu na 4 kamery w MN to nie wiem czy bedzie tanio.
_________________
Rzeczy niemozliwe robie od reki, a na cuda trzeba dzien poczekac.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-28, 09:15   

shrek napisał/a:
...
....- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.....

Tak to jest problem poważny, ale wg. mnie statystycznie jest tak dużo dni bezdeszczowych i bezśnieżnych, że lekkie zabrudzenia pewnie byłyby akceptowalne bo obserwujemy czy cokolwiek nadjeżdża z za przeszkody, a mniej nas interesują już szczegóły. Poza tym stojąc obok dostawczaka i wycofując z parkingu na ruchliwą ulicę ja bym odżałowała palec, lub chusteczkę jednorazową i przetarła obiektyw, ale masz rację dla wytrawnych kierowców to trochę bajer.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-02-28, 09:35   

maugu, fakt, że nie doczytałem w Twojej powitalni, skąd pochodzisz więc zwracam honor. :-)

A tak, to mam pewien pomysł jak umieścić kamerę z przodu:
1. pod znaczkiem Dacia kamerkę, taką jak pokazał kolega Paul7 - duży wybór, obiektyw skierowany w lewo (tylko obraz na ekranie będzie "leżał" - obiektyw obrócony o 90 stopni, chyba, że jakoś można zrobić by "obrócić" obiektyw by obraz na ekranie był normalny).
2. Pod reflektorem, przypominający dyszę spryskiwacza reflektorów w autach wyższej klasy, ale wtedy wizualnie to trzeba zamontować drugą kamerę w prawo albo atrapę, inaczej to psuje ogólny wygląd auta. Chyba, że ktoś zrobi prawdziwe spryski reflektorów i umieści w niej kamerę...
3. Nie mam innego pomysłu... ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-28, 09:44   

maugu napisał/a:
paul7 napisał/a:

Maugu a skąd wzięłaś te rysunki, może tam jest rozwiązanie?

Nie bardzo rozumiem pytanie. Samą grafikę Dustera(tę bez dachu) chyba ze strony dacia.pl, emotikon, strzałki itp. - są w zasobach graficznych pakietu Microsoft Office, inne grafiki samochodów z "netu" tj. darmowych portali graficznych. Nie wiem czy o to Ci chodziło?

Bo zrozumiałem , widać źle, że sposób takiego montażu został już gdzieś zaprezentowany i jest więcej informacji o nim.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-28, 09:53   

shrek napisał/a:
No dobra, ale kamera to taki troche bajer niz pomoc. Kamera zamontowana w prawym lusterku ppatrzaca w prawo troche nie ma sensu, bo widzi to co my(wyjatek skierowana na przednie kolo). Musialo by to byc zamontowane w zdezaku przednim po prawej / lewej stronie, ale:
- zawsze jest brudna i zle widac lub nic w deszczowe i sniezne dni.

Zgadzam się, ale bajer to już jest samo MN, więc warto mu trochę rozszerzyć możliwości. Z prawym lusterkiem bym polemizował, u mnie widać doskonale to czego nie mogę zobaczyć zza kierownicy, kamerka rzadko jest zabrudzona. Oczywiście to kwestia odpowiedniego ustawienia tak aby najwięcej widziała "przed maską", trochę przeszkadza brzuszaste nadkole , ale przy manewrach wystarcza. Dokładnie obserwuję koło i co przed nim. Mam w kamerze podświetlanie, więc full kolor jest zawsze.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-28, 10:01   

route2000 napisał/a:
2. Pod reflektorem, przypominający dyszę spryskiwacza reflektorów w autach wyższej klasy, ale wtedy wizualnie to trzeba zamontować drugą kamerę w prawo albo atrapę, inaczej to psuje ogólny wygląd auta. Chyba, że ktoś zrobi prawdziwe spryski reflektorów i umieści w niej kamerę...
3. Nie mam innego pomysłu... ;-)

Z uwagi na estetykę, kamerkę przednią , patrzącą w lewo próbowałbym umieścić w najbardziej wysuniętym miejscu pojazdu np. w tablicy rejestracyjnej. Jest pole do doświadczeń, choć często może ulec zabrudzeniu. Lepiej było by umieścić wyżej, gdzieś na wysokości reflektora, ale sposób montowania?? estetyka, czy np. w myjni mi nie wyczyści..
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2018-02-28, 10:04   

[quote="paul7"]
maugu napisał/a:
...
Bo zrozumiałem , widać źle, że sposób takiego montażu został już gdzieś zaprezentowany i jest więcej informacji o nim.

Tak, być może, że gdzieś się nieprecyzyjnie wyraziłam i odesłałam do tutorialu z montażu, ale tam jest pokazana instalacja gotowego zestawu czujników zbliżeniowych - wydawało mi się, że sposób demontażu zderzaka i demontażu ekranu w nowym Dusterze będzie pomocny w naszym projekcie.
 
paul7 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2014
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 14 Lip 2015
Posty: 1115
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-02-28, 12:14   

Ok. Wiec trzeba się wsiąść do pracy. Może się coś wymyśli. Najczęściej parkuje się przodem i wyjeżdża do tyłu, więc ważniejsza by była dla mnie kamerka boczna tylna na początek. Z resztą kiedyś miałem już incydent na drodze bo nic nie widziałem. I z tyłu łatwiej coś dostawić. Mam hak, może tam? Trzeba tylko rozsądnie zrobić przełączanie kamer podczas pracy kamery dedykowanej do cofania. Wpierw popróbować umieścić gdzieś tam kamerkę i zobaczyć co ona tam widzi.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne