Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Koszt utrzymania samochodu
Autor Wiadomość
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2018-03-21, 11:21   

mekintosz napisał/a:
Czasem się zastanawiam, czy potrzebuje samochód w Warszawie. Komunikacje jest, podobno niezła. Do pracy mam 1 km, więc chodzę pieszo. Biedronka pod domem, więc też daje radę na nogach. Tylko jestem wygodny i wolę pojechac za miasto z rodziną samochodem, z dzieckiem do lekarza samochodem, czy cokolwiek załtwić samochodem. No i pojawi się problem wakacji, ile by kosztował wynajem samochodu typu suv na okres 2 tygodni ? Na zasadzie do dyspozycji przez 2 tygodnie ? Czasem na krócej an dalszy wyjazd z rodziną ? Obawiam się, że nie taki mały.

Dustera nie znalazłem, Nissan QQ 100 zł za dobę.
Gdybym mieszkał w miescie - to raczej bym sie pozbył samochodu - do lekarza czy znajomych można taksówką lub samochodem miejskim, na wyjazd można wynająć. Odpada problem z parkowaniem, kto jedzie po imprezie itp. Koszty najczęściej porównywalne z nowym samochodem zmienianym co 5 lat.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 20:33   

Wszystko zależy od potrzeb/chęci czy tez osobistych preferencji czy wyrzeczeń.
Syn ma na uczelnię w linii prostej 13 km, najkrótsza trasą 16 km drogową , drogami rewerowymi 24km komunikacją miejską 32 km
Samochodem jedzie się około 20 do 30 minut
Komunikacją miejską nie mniej niż 60 ale zazwyczaj 90 minut jak jest alarm bombowy w metrze to zazwyczaj 180 minut ( w tamtym roku było 40 alarmów)
Dlatego syn jeździ samochodem elektrycznym ( z którego ja korzystam kiedy mogę)
Zaleta - jeździ się po buspasach i parkuje w centrum Warszawy za darmo .
Na upartego za prąd można by było nie płacić ładując się na słupkach miejskich ale nie mamy na to czasu ani chęci - koszt przejazdu średnio 1500 km miesięcznie to około 90 zł z podlicznika - płacę sporo za prąd w spółdzielni ( z miejskich ładowań jak pobrałem z 20 kWh to wszystko)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 20:48   

A od kiedy niby w Warszawie można jeździć elektrykiem po buspasie czy parkować w strefie za darmo ? Wiem że jest ustawa o elektromobilnosci od 01.2018 ale na razie żadnych przepisów rada miasta nie zmieniła. Ba jakiś czas temu przestano wydawać przepustki na trakt królewski jak się zbyt dużo ich pojawiło.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2018-03-21, 20:58   

Mój ma do pracy 3,5 km, tramwajem ( ma wydzielone torowisko ) 10 min, pieszo 40 min, samochodem w korku ze 40 + 15 min poszukiwania miejsca do zaparkowania. W zeszłym roku raz wynajął samochód na urlop - 2000 zł i kilka razy na krótsze wyjazdy - jak ocenia razem z 1500 zł i jakiś 1000 zł na taksówki gdy nie dało się jechać komunikacją miejską - czyli jak porównasz z bezawaryjną eksploatacją samochodu za 40 tyś przez 5 lat - 20tyś utraty wartości + ubezpieczenie to jednak taniej i bez problemów - jak dla mnie kupno samochodu w takiej sytuacji to przesada.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 21:18   

Od dnia wejścia ustawy w życie czyli już od miesiąca. Ustawa jest wyższym aktem prawnym niż uchwały radnych.Co prawda radni teraz mogą wydac swoje uchwały np określające że po buspasie moga jeździć elektryki z określona ilością osób itd .
Dla mnie dużo ważniejsze jest jednak ustawowe zwolnienie z opłat za parkowanie w centrum miasta lub innych parkingach ( nawet prywatnych ale ulokowanych w pasach drogowych dróg publicznych) które również są bezpłatne .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Kauris 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV II Ph1
Silnik: 1.2 16v 73KM
Rocznik: 2015 120kkm
Wersja: Laureate
Dołączył: 21 Sie 2015
Posty: 618
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-23, 01:40   

@Czort
Jeśli kupujesz samochód tylko dlatego, że "nowa praca", to warto patrzeć na utratę wartości samochodu jak na koszt utrzymania. Przykładowa nowa MCVka za 40k, używana przez 20 lat to równowartość 150zł/miesiąc.

Czyli przewidujesz 200zł na paliwo, 200zł na ubezpieczenie ...i z takim dodatkowym 150zł/mies. robi się pod 30% niedoszacowania kosztów. Samochód kosztuje więcej niż się ludziom wydaje, a potem ciągle zaskoczeni jakimś wydatkiem.

U mnie przy przebiegach 15kkm/rok koszt posiadania samochodu podchodzi pod 1000zł/miesiąc bez wliczania utraty wartości.
 
misioooo 


Marka: Saab
Model: 95 Aero
Silnik: 2.3T
Rocznik: 1999
Dołączył: 20 Mar 2018
Posty: 37
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-23, 06:55   

Kauris napisał/a:
U mnie przy przebiegach 15kkm/rok koszt posiadania samochodu podchodzi pod 1000zł/miesiąc bez wliczania utraty wartości.

Serio? Ostatnio właśnie liczyłem całkowity koszt miesięczny utrzymania mojego 18-letniego Saaba 95 2.3T Aero... I wychodzi mi 1000zł/miesiąc przy ok 12tys km/rok... A spalanie mam znacznie większe, samo OC to niemal półtora tysiaka no i koszty eksploatacji - rozrząd to dobre 3tys etc ;P To jak Logan kosztuje tyle samo, to w poopie mam zmianę na nowe. 8-) Utraty wartości mój saabik już całe szczęście praktycznie nie ma ;P
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-23, 08:34   

Kauris napisał/a:
U mnie przy przebiegach 15kkm/rok koszt posiadania samochodu podchodzi pod 1000zł/miesiąc bez wliczania utraty wartości.

Jeżeli to jest koszt bez wliczonej ceny zakupu (tylko paliwo, ubezpieczenie, itp. koszty) to albo co drugi dzień wysyłasz daćke do spa dla aut ;-) , albo dużo płacisz za parking/garaż.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
Ostatnio zmieniony przez damiaszek 2018-03-23, 08:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
histe 


Marka: Renault
Model: Megane Grandtour
Silnik: 1.2
Dołączył: 08 Lip 2014
Posty: 53
Skąd: Poznań
Wysłany: 2018-03-23, 09:48   

Nie wiem czy jest sens liczyć i porównywać takie koszty, bo przecież samochód jak każda rzecz zużywa się, ale kupujemy go dla wygody i czasu, który jest czasami bezcenny.
Nie liczymy przecież np kosztów zużycia butów, płaszcza, czy lodówki
Czasami może się wydawać, że taniej niż posiadanie samochodu wyjdzie korzystanie z wypożyczalni, komunikacji miejskiej i taksówki. Nie znam jednak nikogo, ( co najmniej średnio aktywnego) kto by tak na dłuższą metę robił.
U mnie wygląda to na chwile obecną tak:

2-letnie RM przy przebiegu do 15 tyś km/rok koszty za ostatni rok ( bez utraty wartości):
paliwo 4700 zł
ubezp. 2400 zł
przeglad. 800 zł
drobiazgi: szampon, wosk, przekł. opon 300 zł
8200 zl/12 = 680 zł/mc
Za parking, myjnie, sprzątanie nie płacę
Auto firmowe więc ostatecznie wychodzi nieco ponad 500 zł Koszt biorąc pod uwagę wygodę- rozsądny
_________________

 
misioooo 


Marka: Saab
Model: 95 Aero
Silnik: 2.3T
Rocznik: 1999
Dołączył: 20 Mar 2018
Posty: 37
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-23, 11:12   

histe napisał/a:
Nie liczymy przecież np kosztów zużycia butów, płaszcza, czy lodówki

Ja liczę :) Wolę buciory za 500zł kupić, które wiem, że wytrzymają z 6 lat niż co roku za 200 kupować...
Lodówkę też brałem taką, co 10 lat gwarancji na kompresor dają.. Droższa o kilka stówek niż "zwykła", ale na 10 lat spokój i koszt łączny w planowanym okresie eksploatacji znacznie niższy ;P

Tak samo auto... Mój obecny to ok. 1000zł/miesiąc. Jak nowy kupię - w okresie 5 lat wyjdzie taniej o jakieś 150-200zł (w nowy wliczam ratę kredytu, przeglądy, ubezpieczenie i paliwo o połowę mneijsze niż obecnie ;P )

Oczywiście mądre głowy dookoła krzyczą "Dacia?! Powaliło cię? To szajs, skrzypi, jakby się miało rozpaść, pali 15l/100 i silnik 0,9 nie jedzie w ogóle!" Niestety na pytanie, czy mądrzy jechali nową... "Nie, bo to szajs, nie wsiądę do tego"... I wolą nastoletniego VW w TDIku od "niemca", bo on lepszy, łądniejszy, większy (na uj mnie większy?) i w ogóle się nie psuje przez lata od zakupu... Tak jak to myślałem - największą wadą daci jest to, że... Ma znaczek i nazywa się Dacia. Po prostu. Jak Rumuni z francuzami dalej tak będą działać to skończą jak... Kia i Hyundai - to też były "auta dla biedaków, złomy, trzeszczące, psujące się etc..." :) O tym już wielu nie pamięta, bo to przecież zajefajne auta, tylko drogie... VW tańszy ;P (heh, w zakupie od "niemca" chyba tylko...)
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1814
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-23, 19:17   

Z moich osobistych obserwacji wynika, ze najlepszym rozwiązaniem jest zakup 2-3 letniego auta z nie za dużym przebiegiem. W ciągu pierwszych 3 lat auto najwięcej traci na wartości. Drugi właściciel z tego względu nie poniesie kosztów a jak egzemplarz który kupi będzie w doskonałym stanie to przez kolejne 2 lata od zakupy również nie poniesie dużych kosztów utrzymania. Przykład mojego auta, pierwszy właściciel w 2015r zapłacił za niego około 39tyś zł. Ja po dwóch latach użytkowania odkupiłem to auto w 2017r z przebiegiem 55tyś za kwotę niespełna 23tyś zł ( cena rynkowa 25 tyś zł) czyli pierwszy właściciel podczas sprzedaży stracił około 16 tyś zł + koszta serwisowe i paliwa. Ja przez rok przejechałem około 17 tyś km i w samochód zainwestowałem około 2500zł z czego 2/3 tej kwoty to wymiana boczków od bogatszej wersji, zakup kamery cofania, MNE, owiewek itp. Są to jednak rzeczy których nie musiałem wymieniać czy dokładać wiec koszt które faktycznie poniosłem to 300zł za tarcze + klocki, 300zł za 2 wymiany filtrów olej, 40zł świece zapłonowe i 100zł ustawienie zbieżności łącznie 740zł. Do tej kwoty należy dodać koszta paliwa - w miesiącu tankuję 2 razy za około 200zł , na początku i w połowie miesiąca z czego wyjeżdżam paliwa maks za 320zł. Do pracy w jedną stronę mam 15km czyli dziennie robię minimum 30km wiec miesiecznie przepalam około 220zł. Od początku roku jeżdżę w trojkę do pracy co skutkuje tym, że koszta dojazdy do pracy zmniejszyły mi się do 75zł ale to jest nie istotne. W zaokrągleniu wychodzi że na paliwo w skali roku wydałem około 6000zł dodając kwotę serwisu 740zł daje wynik 6740zł czyli około 560zł na miesiąc. Tylko od kwoty rocznej muszę odjąć jeszcze pieniądze które wydałbym na bilety miesięczne dla 2 . Licząc najbardziej ekonomicznie bilet 3 miesięczny kosztuje 250zł czyli 250zł X 4=1000zł x 2 osoby = 2000zł. 6740-2000=4740zł czy na utrzymanie auta kosztowało mnie około 400zł. Oczywiście kwota zależy od różnych czynników i w kazdym roku będzie inna. W tym roku musiałem opaci ubezpieczenie co kosztowało mnie 700zł , na chwile obecna auto jest w 100% sprawne wiec nie muszę nic wymieniać ale z biegiem lat na pewno coś będzie trzeba zrobić choćby np. rozrząd. Niestety ale auto to skarbonka i koszta jego utrzymania są na pewno wyższe niż poruszanie sie komunikacja miejską czy rowerem. Niestety ale do dobrego łatwo sie przyzwyczaić i wiele osób przymyka oko na wydatki miesięczne które wydaje na auto. Przypomina mi się sytuacja z przed kilu lat gdy ceny paliw poszły bardzo w górę. Dużo osób mówiło, że przestaną jeździć albo ograniczą użytkowanie samochodów do minimum bo nie widzi im sie płacić około 6zł za litr. I co ? nic się nie zmieniło. Ludzie jeździli autami i robili miesiecznie tyle samo km co przed podwyżką cen. taka jest prawda
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-03-23, 20:01   

Owszem, na nowym zawsze się traci szczególnie tak jak piszesz na początku , ale za to kupując używkę nie masz najważniejszego, czyli frajdy z użytkowania nowego , pachnącego auta :-) .Ja na przełomie sierpnia i wrzesnia będę wyjeżdżał z salonu już swoim 4- tym nowym autem i wiem , że warto jest mieć nowe. Wykupujesz pakiet Eassy Serwis ( często w ramach zniżek i promocji) i masz wszystko gratis na przeglądach, gwarancja jak i AC natomiast daje ci spokojny sen o awarie auta. Sprawa druga, traci dużo głównie ktoś, kto sprzedaje auto młode 2-3 letnie , ale jak się trzyma samochód minimum 5 lat albo trochę dłużej, to ta różnica już się zatraca, bo w kolejnych latach nie ma już tak drastycznych spadków ceny :-) .
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-03-26, 04:19   

Kupując auto używane nigdy nie masz pewności jak ktoś je użytkował, czy np nie palił sprzęgła przy ruszaniu albo jeździł po dziurach zamiast ich omijać. Może stan auta wykazywać, że jest wszystko ok i 2-3 lata zużycia Ci nie pokażą, ale one wyjść mogą po roku, dwóch... a wtedy auto robi się skarbonką.

W nowym aucie docierasz je na swój sposób, ale kosztem wyższej ceny.
_________________
Moja galeria
Ostatnio zmieniony przez michele 2018-03-26, 04:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3622
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-26, 07:47   

Nie zniechęcajcie tak ludzi do kupowania nowych pojazdów, bo skąd wtedy weźmiecie te 2-3 latki w doskonałym stanie? :mrgreen:
 
Domel2250 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance 5 os.
Dołączył: 19 Gru 2011
Posty: 752
Skąd: internet
Wysłany: 2018-03-26, 09:08   

Dymek napisał/a:
Nie zniechęcajcie tak ludzi do kupowania nowych pojazdów, bo skąd wtedy weźmiecie te 2-3 latki w doskonałym stanie? :mrgreen:

A widziało kto takie auta??? Kto sprzedaje 2 letnie auto, które nie ma wad i jest w super stanie??? Większość ma jakieś mniejsze/większe mankamenty. Jeżeli pojawiają się takie auta-igły, to są to promile udziału w rynku. Jakie mamy szanse tak z ulicy na takie auto trafić....?
_________________
Były: Polonez Atu plus 1,6 gsi, Skoda Felicja HB 1,3 glx, fiat uno 0,9....
Ostatnio zmieniony przez Domel2250 2018-03-26, 09:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
jammo 



Marka: Hyundai, Dacia
Model: i30, Duster2
Silnik: 1.4 MPi, 1,6 SCe
Rocznik: 2015, 2018
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 682
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2018-03-26, 09:29   

Niedawno, któryś z forumowiczów pisał tu właśnie, jak u nich w firmie eksploatują auta, chodziło o model Volkswagena , którego po 2 latach z przebiegiem grubo ponad 100 kkm ( chyba pisał o wyższych przebiegach , ale nie chcę skłamać) odsprzedają znajomemu handlarzowi , który potem to auto wystawia z przebiegiem 40kkm jako stan idealny, a podobno jak pisał ten kolega, w środku wszystko jest praktycznie do remontu, gdyż jak to jest na ogół w firmach, gdzie auto użytkuje kilku kierowców , wszyscy są głównie od jazdy a od dbania nie ma nikogo. I kup sobie pan takie auto , ma tylko dwa lata, więc co może w nim być nie tak , jeszcze Volkswagen?
Ostatnio zmieniony przez jammo 2018-03-26, 09:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-26, 16:15   

Ja w podobny sposób kupiłem focusa. 3lata ~200kkm w komisie (który to odkupił ze 30 takich z ph.morrisa) tyle że przebieg był orginalny. Przejeździłem nim 6lat i 140kkm i nie żałuję. Auto nie miało nawet wytartych boków fotela kierowcy, a tył był jak z fabryki. Do 333kkm nic nie wymieniłem z kluczowych i drogich podzespołów (turbina, dwumasa, wtryski itp) jedynie łożyska i amortyzatory z przodu (ale to ja na dziurze rozwaliłem), oraz "kości" i "cukierki" z tyłu. Chciałbym drugi raz trafić na takie auto, ze względu na przebieg było 2x tańsze w swoim roczniku niż średnia na rynku z niewiadomym przebiegiem wiec zapas na remont był uwzględniony ale nie został wykorzystany.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1814
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-26, 16:41   

Domel2250, ja widziałem a raczej kupiłem rok temu swojego Logana. Jedyna wada to brak gwarancji i z racji przebiegu ( 55 tyś. km) do wymiany były tarcze i klocki z przodu. Wszystko inne w 100% sprawne i na chwilę obecną takie jest nadal a na liczniku jest już 71tyś km z groszem.
 
gregorisan 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway Laureate
Silnik: 0.9 TCe 90 S&S
Rocznik: 2015
Wersja: Stepway2
Dołączył: 30 Sie 2015
Posty: 1353
Skąd: Racibórz
Wysłany: 2018-03-26, 17:07   

Szukałem przez prawie 2 lata auta 2-3 letniego od pierwszego właściciela sprzedajnego jako osoba prywatna - takie egzemplarze są jak Yeti :mrgreen:

A co do kosztów to u mnie wypada to zazwyczaj w ten sposób.
1. Miesięcznie na paliwo 200-250 zł ( czasami mniej) - w tym są co dwa tygodnie dojazdy do pracy po 2x9 km.
2. Ubezpieczenie - od dwóch lat 1650 zł ( pierwszy rok milem gratis).
3. Serwis - na własnych częściach wychodzi coś około 500 - 550 zł \ rok.
4. Od jesieni zeszłego roku jeżdżę regularnie na myjnie - zostawiam tam raz na miesiąc 7 zł.
5. Jakieś tam dodatkowe wydatki związane z odgrzybianiem klimatyzacji we własnym zakresie ( 50 zł), żarówki itp.
6. Wymiana opon 130 zł \ rok
7. Dokupiłem też listwy na drzwi, jakieś odbojniki, matę do bagażnika itp. - to wydałem na to wszystko od nowości około 250 zł.
8. Opony zimowe - 1200 zł

Do auta też zakupiłem nawigację, rejestrator, bagażnik na dach i do przewozu rowerów, ale to już nie jest związane z kosztami bezpośrednimi.
_________________
enjoy the silence
Ostatnio zmieniony przez gregorisan 2018-03-26, 17:08, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne