Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
RODO a wideorejestrator
Autor Wiadomość
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2018-05-25, 19:56   RODO a wideorejestrator

Mam pytanie czy ktos wie jakie znaczenie będą mialy nowe przepisy RODO na rejestrowanie zdarzeń na drodze za pomocą kamery samochodowej (wideorejestrator)? Taki rejestrator jest przydatny w przypadku kolizji. Dotychczas istniało prawo wg ktorego można było korzystać z pewnymi ograniczeniami (przedstawione np. tutaj: http://slaskie.naszemiast...rt,t,id,tm.html ).
 
arczi_88 



Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 MPI 84 KM
Rocznik: 2014
Wersja: Ambiance Plus
Dołączył: 22 Lut 2015
Posty: 1599
Skąd: Lędziny
Wysłany: 2018-05-25, 20:27   

Zaraz będzie dyskusja w stylu "tablice rejestracyjne a dane osobowe". Milion możliwości interpretacji. Ja to generalnie mam gdzieś. Codziennie kilkanaście kamer monitoringu miejskiego nagrywa mój ryj a mam się przejmować, bo mignę komuś na filmiku z kamerki samochodowej. No dejcie spokój :D tak samo w drugą stronę - kartę z kamery wyciąga się jak coś się stanie i ktoś oglądający nagranie (3/4 przypadków to policjant) nie zwróci uwagi na to, że nie masz zgody na nagrywanie osób na filmie tylko się skupi na zdarzeniu. Ja tu nie widzę żadnego problemu.

Z resztą o https://czasopismo.legeartis.org/2018/05/rodo-kamerki-samochodowe.html
_________________

Ostatnio zmieniony przez arczi_88 2018-05-25, 20:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2018-05-26, 06:06   

Czyli w PL mogę rejestrować na osobisty użytek. W razie kolizji policjant raczej nie będzie mi robił problemów z RODO gdy zobaczy nagranie. Nie mogę publikować. Jeśli byłbym zmuszony wykorzystać nagranie w sądzie jako dowód wcześniej muszę je zgłosić do GIODO :?:
 
tosiek 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 K7J 714 LPG
Rocznik: 2010
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 431
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-05-26, 08:55   

eio, anonimizujesz co trzeba i publikujesz.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2018-05-26, 19:42   

Niczego nie publikuje. Chcę mieć nagranie na wypadek kolizji czy czegos. Później natychmiast kasuję.
 
Lajkonik 



Marka: Dacia
Model: Duster 4x2
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Ambiance
Dołączył: 13 Cze 2012
Posty: 1133
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-28, 06:27   

Z tego co podają media, bardzo dużo firm nie jest jeszcze dostosowana do RODO, a my mamy się przejmować rejestratorem? Może wstrzymam się z zakupem drugiego do czasu wyklarowania się zasad, ale nie mam zamiaru demontować już posiadanego.
Co do zasad, na razie słyszałem, że wystarczy rejestrator zgłosić go GIODO i można korzystać na własny użytek. Czy to plotka, czy rzetelna opinia prawna - nie wiem.
_________________

 
rysiek223
[Usunięty]

Wysłany: 2018-05-28, 06:50   

Co do zasady rejestrowanie obrazu dla celów osobistych (na użytek prywatny) nagrywającego pozostaje bez żadnych konsekwencji prawnych. Mówi o tym zapis w Ustawie o ochronie danych określający, iż przepisów tych nie stosuje się w przypadku osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych. W związku z tym samo zamontowanie wideorejestratora w samochodzie oraz nagrywanie osób oraz pojazdów uczestniczących w ruchu nie zobowiązuje do rejestracji zbioru danych osobowych w GIODO. Gorzej jest, gdy zamierzamy wykorzystać nagranie w celach innych niż osobiste, czyli np. w postępowaniu sądowym przeciwko sprawcy wypadku, którego wina udowodniona jest na filmie.

Jeżeli nagranie z wideorejestratora będzie stanowiło dowód w sprawie sądowej, konieczne będzie zgłoszenie gromadzenia oraz przetwarzania przez nas danych osobowych innych osób do GIODO. Wynika to z braku odrębnych regulacji prawnych w tym zakresie, co zmusza do opierania się na przepisach Ustawy o ochronie danych osobowych.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-posiadasz-wideorejestrator-w-samochodzie-uwazaj-na-giodo
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-05-28, 09:10   

Nie ma już GIODO, nie ma rejestracji zbiorów danych w PUODO, nie ma potrzeby uprzedniej rejestracji wniosków dowodowych w jakimkolwiek urzędzie, w nowej ustawie o ochronie danych osobowych nie ma już wyłączenia zw. z celem prywatnym (ale jest w RODO).

Poza tym tak jak pod linkiem w 2. poście ;-)
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2018-05-28, 15:32   

To jakiś obłęd jest, mówią, że w przychodniach nie wolno już wołać Jana Kowalsiego, tylko pacjenta z godz. 12-tej. A jak zapisali dwóch na tę samą godzinę - decyduje refleks? Albo "pacjent z 12-tej z impotencją, proszę!" Hahaha. I mają być nazwiska lekarzy bez specjalności, bo kogo obchodzi, że siedzisz w kolejce do psychiatry. Tylko że wszyscy wiedzą, że dr Ożóg to psychiatra. Ale cóż, wymóg unii, hahaha. Nie ma dyskusji. :lol:
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
tsunami 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe Lpg
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 29
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2018-05-29, 09:42   

To ja tak nieśmiało zapytam - a co z kartami pojazdu?
Przecież w nich są dane poprzednich właścicieli ;-)
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 545
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-05-29, 10:08   

rysiek223 napisał/a:

Jeżeli nagranie z wideorejestratora będzie stanowiło dowód w sprawie sądowej, konieczne będzie zgłoszenie gromadzenia oraz przetwarzania przez nas danych osobowych innych osób do GIODO


To akurat nie jest problem. Nagranie jest dowodem i przetwarzaniem danych z nagrania nie zajmuje się ten co nagrywał tylko sąd.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
Tombak 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0,9 tce
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate
Dołączył: 19 Mar 2017
Posty: 49
Skąd: Turek
Wysłany: 2018-05-29, 19:53   

Wczorajszy artykuł o RODO i kamerkach samochodowych link
 
anples 


Marka: dacia
Model: reno
Silnik: 2.3 dci
Dołączył: 01 Maj 2017
Posty: 102
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 2018-05-29, 23:11   

Wejście w życie dyrektywy RODO o ochronie danych osobowych nie oznacza, że monitoring stał się nielegalny. Trzeba jednak pamiętać, że może być on wykorzystywany tylko w określonych celach - informuje resort cyfryzacji.
A kamera w aucie to po prostu monitoring , w dodatku prywatny ,
nie podmiotu gospodarczego , których przede wszystkim dotyczy rodo .
Ostatnio zmieniony przez anples 2018-05-29, 23:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-05-30, 06:29   

Ale zgodnie z tym mogę zażądać, aby nie rejestrowali mojego wizerunku?
a z karty pojazdu trzeba wyrwać stronę przy sprzedaży ;-)

a na umowie kupna sprzedaży napisać M..... K.... zamieszkały w W..... itd.... :-D
_________________
Moja galeria
Ostatnio zmieniony przez michele 2018-05-30, 06:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-05-30, 10:32   

Tombak napisał/a:
Wczorajszy artykuł o RODO i kamerkach samochodowych link



Tekst na moto.Onet mi się nie otwiera (blokada blokujących reklamy ;-) ale jeśli całość jest napisana tak rzetelnie jak to zdanie:

Cytat:
"Jeśli z zarejestrowanych nagrań możemy czerpać korzyści majątkowe, to wówczas narażamy się na zarzut o naruszenie dóbr osobistych"


to mnie się zapala lampka pt. może warto weryfikować wszystko, co jest podane?
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2021-10-14, 18:35   

Gdzieś na forum przed laty była dyskusja o możliwości publikacji niewymazanych z filmu tablic rejestracyjnych. Sam byłem przeciwnikiem ich publikacji. Spodziewałem się wtedy silnej ochrony wizerunku kierowcy auta i w powiązaniu z nim tablic jego auta. Ale kilka miesiecy temu, może pół roku, było orzeczenie jakiegoś sądu, ktory - ogólnie ujmując - ostatecznie zinterpretował publikacje tablic rej. auta jako zgodne z prawem. Przypomniałem sobie o tym po przeczytaniu tego artykułu - https://autokult.pl/42699,nagrywanie-policjanta-w-czasie-interwencji-przepisy . Zebrano w nim kilka informacji o nagrywaniu i warunkowych możliwościach późniejszego wykorzystania nagranego wizerunku policjanta na służbie, osoby publicznej, czy zwykłego obywatela. Nie zamierzam nagrywać wszystkiego i wysyłać na yt. Jestem daleki od takiej działalności. Jeśli ktoś chce to robić, lepiej niech to sprawdzi samodzielnie w przepisach.
 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7406
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2021-10-14, 19:43   

Bo kamerkę ma się dlawłasnego bezpieczństwa w razie W.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-10-15, 08:42   

eio napisał/a:
ostatecznie zinterpretował


Tak, to na pewno był kolejny "przełomowy" i "precedensowy" wyrok ;-) przynajmniej w opinii autora tekstu, który gdzieś go wygrzebał.
Natomiast a propos nagrywania policjantów wykonujących czynności -- i rozpowszechniania zarejestrowanego wizerunku -- wypowiadał się nawet Trybunał Sprawiedliwości UE (C-345-17), co oczywiście ma w Polsce niewielkie znaczenie, bo w Polsce wyroki TSUE liczą się dopiero po zatwierdzeniu przez wyższe władze ;-)
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-10-15, 17:43   

Cytat:
Ale kilka miesiecy temu, może pół roku, było orzeczenie jakiegoś sądu, ktory - ogólnie ujmując - ostatecznie zinterpretował publikacje tablic rej. auta jako zgodne z prawem.
nie podam źródła - nie zanotowałem . Ale jakiś czas temu czytałem o orzeczeniu sądu ( zapewne innego ) , że tablice rejestracyjne można przypisać do konkretnej osoby i dlatego podlegają ochronie . I tu pewna uwaga - orzeczenie jednego sądu rejonowego lub okręgowego nie jest wiążące dla innych sądów w innej sprawie ..
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2021-10-15, 17:50   

EBmazur napisał/a:
jakiś czas temu czytałem o orzeczeniu sądu ( zapewne innego ) , że tablice rejestracyjne można przypisać do konkretnej osoby i dlatego podlegają ochronie . I tu pewna uwaga - orzeczenie jednego sądu rejonowego lub okręgowego nie jest wiążące dla innych sądów w innej sprawie ..
I tu zagwozdka. Bylem pewien że orzeczenie było wiążące. Teraz już nie jestem. Widać stąd każdy domorosły filmowiec youtubowy powinien samodzielnie sprawdzić, jakie jest aktualne prawo. Spokojnie śpią ci, ktorzy nie publikują.
 
jurek 


Marka: renault
Model: thalia
Silnik: 1,2 benzyna
Dołączył: 20 Wrz 2007
Posty: 1106
Skąd: krakow
Wysłany: 2021-10-15, 18:17   

Wiążące jest orzeczenie Sądu Najwyższego w składzie co najmniej 5 sędziów. pozdr
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2021-10-15, 18:30   

Szybki, pobieżny przegląd internetu wskazuje, że są jeszcze spory ekspertów w tej sprawie. W gazecie prawnej znalazłem ciekawy o tym artykuł wraz z oznaczeniem sygnatur spraw. Szczególnie jeden akapit (i wytłuszczony przeze mnie fragment) przykuł moją uwagę:

Cytat:
(...) Sąd Okręgowy w Warszawie podzielił w nim pogląd wyrażony przez Naczelny Sąd Administracyjny w 2019 r. w głośnej sprawie dotyczącej warszawskich parkomatów (...). Można więc mówić o początku linii orzeczniczej, która uznaje, że numery rejestracyjne nie stanowią danych osobowych, a więc nie są chronione przez RODO. Oznaczałoby to, że popularne fora, na których wrzucane są zdjęcia źle zaparkowanych pojazdów wraz z tablicami, nie naruszają prawa do prywatności. Podobnie jak to, że Google nie musi zamazywać tablic na zdjęciach, które umieszcza w StreetView. (...)

więcej tutaj:
Gazeta Prawna
Sławomir Wikariak
14 czerwca 2021, 07:05

https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/8190132,rodo-internet-numer-rejestracyjny-pojazdu-nie-stanowi-danych-osobowych.html
Ostatnio zmieniony przez eio 2021-10-15, 18:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-10-15, 18:36   

Cytat:
I tu zagwozdka. Bylem pewien że orzeczenie było wiążące.

Jeśli stało się prawomocne to było wiążące dla stron postępowania . To nie hameryka - nie ma stosowania precedensu .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 886
Skąd: EL
Wysłany: 2021-10-15, 18:59   

Drugi tekst uzupełniający poprzedni - ale pokazujący też przeciwne zdanie:

Cytat:
(...) Z wyrokami sądów niezgodne jest stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który w kwietniu ubiegłego roku stwierdził, że tablice rejestracyjne są danymi osobowymi podlegającymi ochronie. Wszystko dlatego, że zidentyfikowanie po nich właściciela jest możliwe – tyle że w sposób pośredni. (...)

więcej tutaj:
kruczek.pl
Autor: Monika Magierska
18 czerwca 2021

https://kruczek.pl/publikacja-zdjec-aut-z-widocznymi-tablicami/
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-10-16, 09:25   

jurek napisał/a:
Wiążące jest orzeczenie Sądu Najwyższego w składzie co najmniej 5 sędziów. pozdr


7 sędziów SN (nie ma 5-osobowych składów w SN), ale tylko dla samego SN ;-)

EBmazur napisał/a:
Jeśli stało się prawomocne to było wiążące dla stron postępowania . To nie hameryka - nie ma stosowania precedensu .


A, to jest święta prawda: w przypadku tych konkretnych stron i tej sprawy -- pobite gary.

eio napisał/a:
Drugi tekst uzupełniający poprzedni - ale pokazujący też przeciwne zdanie:

Cytat:
(...) Z wyrokami sądów niezgodne jest stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), który w kwietniu ubiegłego roku stwierdził, że tablice rejestracyjne są danymi osobowymi podlegającymi ochronie. Wszystko dlatego, że zidentyfikowanie po nich właściciela jest możliwe – tyle że w sposób pośredni. (...)

więcej tutaj:
kruczek.pl
Autor: Monika Magierska
18 czerwca 2021

https://kruczek.pl/publikacja-zdjec-aut-z-widocznymi-tablicami/


Akurat to omówka tego samego orzeczenia, które linkowałeś wcześniej (tekst S. Wikariaka w "DGP") -- warto dodać, że kwestia tablic rejestracyjnych była w tym sporze analizowana na marginesie kluczowego pytania, które dotyczyło publikacji w albumie zdjęć cudzego samochodu bez zgody właściciela.
Ostatnio zmieniony przez defunk 2021-10-16, 09:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne