Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Butla gazowa + kartusze
Autor Wiadomość
tomekh086 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 02 Maj 2018
Posty: 28
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2018-09-05, 21:44   Butla gazowa + kartusze

Mam w domu butlę gazową turystyczną 2 kg. Do tej butli mam palnik i na wyprawy w sam raz.
Czy ktoś wie, czy istnieją kartusze z takim samym gwintem?
Zastanawiam się nad tym czy da się kupić kartusz do wykorzystania awaryjnego gdy w butli skończy się gaz.

Ewentualnie ktoś zna miejsc po wschodniej stronie Poznania gdzie można napełniać butle gazowe? Znam tylko Hadex-Gaz ale to totalnie po drugiej stronie Poznania.
_________________

 
Marek1603 


Marka: Dacia,
Model: 1300, Lodgy, Duster
Silnik: 1.3 8V, 1.6MPI, 1.6Sce 4x4 AT
Rocznik: 1981, 2014, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 27 Gru 2007
Posty: 7414
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2018-09-06, 05:35   

Na niektórych stacjach LPG mają przejściówki. Musisz popytać.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3598
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-09-06, 08:55   

Nie wolno już napełniać butli turystycznych na stacjach. W razie jakiegoś wypadku obsłudze grozi kryminał. Jedyna możliwość to wymienić w firmie która napełnia butle na inną. Dopytaj , w Warszawie są dwa punkty które to robią.
Problemem jest sama legalizacja butli bo to robią w tej chwili dwie trzy firmy które mają do tego uprawnienia. Jej koszt jest w zasadzie zbliżony do zakupu już nabitej butli.
IMHO do przyczepy lepiej wziąć normalną 10kg którą wymienisz wszędzie, a na turystyczne wyprawy pod namiot kupować kartusze.
 
tomekh086 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 02 Maj 2018
Posty: 28
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2018-09-06, 10:53   

DrOzda napisał/a:

IMHO do przyczepy lepiej wziąć normalną 10kg którą wymienisz wszędzie, a na turystyczne wyprawy pod namiot kupować kartusze.


No właśnie a mi chodzi o rozwiązanie pomiędzy przyczepą kempingową a namiotem czyli Duster + spanie w środku :-P
_________________

 
CzarnY 


Marka: Dacia
Model: Lodgy + Logan
Silnik: 1,6 SCe LPG + 1,0 Sce LPG
Rocznik: 2017 +2018
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 247
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2018-09-06, 13:33   

W juli są fajne kuchenki za 150pln plus kartusze do niej za 10-12pln. Starczają spokojnie na 3-4 dni gotowania dla 3 osób.
_________________
3 szt => Dacia Lodgy 1,6 SCE + LPG
5 szt =>Dacia Logan 1,0 SCE + LPG
1 szt=> Dacia Logan Stepway 1,0 TCE + LPG
1 szt =>Dacia Sandero'09 1,6 MPI + LPG

Tanie muły robocze :)
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-09-06, 14:48   

Najprostszy FMS za równowartość dwóch lepszych win z Biedry:



Ja mam takiego klasyka, sprzęt ma już ćwierć wieku (!) dopiero niedawno się dowiedziałem, że jeden z ostatnich egzemplarzy "made in England", bo teraz EPIgas jest już z kraju Nissana :)



W popularnym francuskim markecie sportowym kupisz pod to kartusz za 2 dyszki, starczy na kilka wyjazdów (pod warunkiem, że nie będziesz gotować dwudaniowych obiadów).

Ważne: wybierać modele na gwint (choć teraz już przebijalnych bodajże w ogóle nie ma).
 
tomekh086 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 02 Maj 2018
Posty: 28
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2018-09-08, 22:39   

A tak trochę zmieniając temat. Ktoś ma obadaną sprawę dostępu do kartuszy za granicą?
Napełnienie butli turystycznej w okolicach własnego domu nie jest problematyczne, natomiast na wyjeździe, tym bardziej zagranicznym pewnie już tak.

Jaki standard kartuszy jest najpopularniejszy? Czy kartusze z linku poniżej są popularnym rozwiązaniem:

Nabój gazowy Tiross

Mają chyba najtańszy stosunek ceny do ilości gazu.
_________________

Ostatnio zmieniony przez tomekh086 2018-09-08, 22:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-09-09, 00:20   

Tak są dość popularne. Występują pod różnymi nazwami. Są również dość wydajne
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-09-09, 08:55   

Teoretycznie norma EN 417 oznacza wszystkie typy kartuszy, jednak co ciekawe najczęściej w handlu rozumie się przez to "klasyczny gwint".

W stosowaniu takiej tubki (nawet jeśli ma pasujący gwint) widzę inny problem: jak na tym postawisz zwykłą menażkę czy czajnik? Wywróci się.
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-09-09, 18:54   

Te karusze są do kuchenki turystycznej. Większość kuchenek może być zasilana z kartuszy lub butli gazowej bodajże 2 kg
 
tomekh086 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 02 Maj 2018
Posty: 28
Skąd: Kobylnica
Wysłany: 2018-09-09, 20:54   

defunk napisał/a:

W stosowaniu takiej tubki (nawet jeśli ma pasujący gwint) widzę inny problem: jak na tym postawisz zwykłą menażkę czy czajnik? Wywróci się.


Przykładowe rozwiązanie jest następujące:
Palnik
Przejściówka kartusz-kuchenka
Przejściówka palnik-butla turystyczna

Palnik trochę kosztuje ale podobno dobry. Turystyczną butlę gazową sobie napełnię w domu a taki kartusz w razie potrzeby kupię na wyjeździe.
_________________

 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2018-09-12, 13:36   

Ja kupiłem za ok. 70 zł palnik w Juli "Kayoba", są tam też kartusze różnych rozmiarów (nakręcane EN417). Sprawdziłem, że kartusze są dobrej jakości - porównywałem z innymi nakręcanymi i nie było żadnych problemów. W innych np. zawór był zrobiony z jakiegoś tandetnego metalu i pod wpływem ciepła zmieniał właściwości albo gaz był o mniejszej wartości kalorycznej (mierzony czas zagotowania litra wody).
Palnik służy mi okazjonalnie już ponad 4 lata.

Alternatywą są kuchenki spirytusowe albo benzynowe. Te pierwsze są bardzo łatwe w obsłudze: nalewasz dowolny denaturat lub spirytus, podpalasz i działa. W komplecie z menażką w Juli jest taki palnik spirytusowy - do zagotowania wody wystarcza. Benzynowe są drogie w zakupie, kłopotliwe w użyciu, ale tanie w eksploatacji. Polecane są w sytuacjach podróży w dalekie kraje, gdzie może być problem z zakupem gazu, a benzyna jest wszędzie (no, może poza Antarktydą).
https://www.jula.pl/catal...ki-turystyczne/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne