Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przeniesienie polisy na nabywcę.
Autor Wiadomość
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2018-05-26, 08:12   Przeniesienie polisy na nabywcę.

Witam . Nie bawię sie w czeste sprzedawanie pojazdów. Dlatego zapytanie. Wysłałem informację /faktura potwierdzona w urzedzie/ na adres ubezpieczyciela. Po dwóch dniach napisali mi ,ze mam uzupełnić dokumenty w postaci poprzedniej umowy zakupu./komis/ taką podesłałem .Dostali też potwierdzenie przeniesienia własnosci na mnie poprzez urząd miasta .Polisa jest w dwóch ratach. Pierwsza tyczy luty - sierpień .Drugą trzeba potem opłacić. W każdym przypadku dostałem maila o odebraniu dokumentów. Ale jest cisza .Z tego co wiem na to jest 5 dni roboczych. Czy dostanę jakies potwierdzenie o przeniesieniu polisy na nabywcę. Tyczy OC. Słyszałem o przypadkach zajec komorniczych z tytułu braku wpływu takiej składki. Dlatego szukam odpowiedzi na forum.
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-05-26, 12:05   

Kolego napisałeś tak tego posta, że trudno jest zrozumieć o co dokładnie Tobie chodzi, ale spróbuję pomóc. Jeżeli kupujesz auto masz obowiązek iść do wydziału komunikacji gdzie przedstawiasz umowę przeniesienia własności na Ciebie ( umowa kupno-sprzedaż lub faktura), tablice rejestracyjne,książkę pojazdu ( każdy pojazd od 1997 lub 98 taką ma) stary dowód rej. pojazdu, opłacasz podatek 2% ( tylko i wyłącznie w przypadku zakupu używanego auta od osoby prywatnej, kiedy samochód kupujesz od firmy lub nowy z salony nie płacisz tego podatku) i w sumie tyle robisz w UM. Po zakupie samochodu masz również obowiązek poinformowania o tym ubezpieczalni w której jest wykupiona polisa OC ( polisa nie jest przypisana do właściciela auta a do pojazdu wiec automatycznie po zakupie przechodzi na nowego właściciela). Aby to zrobić dzwonisz na infolinię ubezpieczalni i podajesz wszystkie dane o które Cię poproszą oraz przesyłasz im drogą mailową skan umowy kupna sprzedaży lub faktury zakupu auta. Drugi sposób to wejście na stronę internetową ubezpieczyciela naszego nowo nabytego samochodu i tam trzeba poszukać opcji nabycie kupna auta lub czegoś w tym stylu. Wpisujemy wszystkie dane + w załączniku dodajemy skan lub zdjęcie umowy nabycia auta i tyle.

Tak wygląda sytuacja jak Ty kupujesz używane auto.
W przypadku kiedy to Ty sprzedajesz pojazd, nowemu właścicielowi z autem przekazujesz, książkę pojazdu, dowód rejestracyjny, dowód zawarcia polisy OC, umowę kupna sprzedaży/ fakturę ( zawsze wystawiane sa 2 sztuki i nie ma tu znaczenia czy jesteś kupującym czy sprzedającym)oraz co chyba jest jasne tablice rejestracyjne i kluczyki do samochodu :). Nowy właściciel Twojego auta ma obowiązek zrobić wszystko co opisałem powyżej a Ty jako sprzedający musisz poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela auta ( telefonicznie lub przez internet) oraz musisz iść do Wydziału komunikacji gdzie wypełniasz jeden dokument który tam dostaniesz , wpisujesz na nim dane nowego właściciela oraz dołączasz umowę kupna sprzedaży lub fakturę sprzedaży pojazdu na której pracownik urzędu stawia pieczątką z datą przyjęcia oraz ją kseruję ( oryginał dla Ciebie, który trzymasz 5 lat). i w sumie to tyle.

Oczywiście pamiętajmy jeszcze o tym, że nowy właściciel pojazdu może zrezygnować z Policy OC zakupionej z samochodem. Wtedy to musi podpisać nowa u tego samego lub innego ubezpieczyciela. Gdy to zrobi Ubezpieczyciel starej polisy OC robi kalkulację i za okres nie wykorzystania OC zwraca poprzedniemu właścicielowi pojazdu wyliczaną przez siebie kwotę.
Ostatnio zmieniony przez dudu$ 2018-05-26, 12:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2018-05-26, 18:51   

Witaj Kol.Duduś. Jesli faktycznie jest temat dla Ciebie niezrozumiały to przepraszam. Oczywiscie padła odpowiedz z Twojej strony na temat, ale nie do konca. Prowadzę działalnosc. I autko zostało sprzedane na fakturę. Cały numer polega na tym , czy dostane potwierdzenie od ubezpieczyciela o przeniesieniu na nabywce polisy. Inaczej - czy mają taki obowiązek poinformowac mnie o tym co dalej po okresie pierwszej raty. Ubezpieczyciel zażądał odemnie uzupełnienia dokumentów w postaci poprzedniej umowy kupna-sprzedazy. Po co nie wiem.Teraz milczy. Cała historia z tym co opisałeś już jest dawno za mną . I jest dokładnie jak to opisałeś. Nie martw się az tak ciemno mi w głowie nie ma. Ludzie padają ofiarą blokowania kont komornikami , poniewaz nabywcy kombinuja i jadą na plecach poprzednika. Za pomoc i zainteresowanie dziekuję.
 
anples 


Marka: dacia
Model: reno
Silnik: 2.3 dci
Dołączył: 01 Maj 2017
Posty: 102
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 2018-05-27, 00:17   

Krystian67 napisał/a:
Inaczej - czy mają taki obowiązek poinformowac mnie o tym co dalej po okresie pierwszej raty

Od dnia sprzedaży (po poinformowaniu ich , co zrobiłeś ) to już nie jest twoja polisa ,
Ubezpieczyciele nie mają w zwyczaju wysyłać żadnych powiadomień (chyba że zalegasz z kasą)
O następna ratę ubezpieczenia sprzedanego auta , będą gnębić nowego właściciela .
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2018-05-27, 07:11   

No i o to chodzilo. Jeszcze raz dzieki za odpowiedzi.
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-05-29, 12:52   

A jak chcesz mieć pewność, że Ciebie się czepiać nie mogą, to kopię umowy kupna-sprzedaży wyślij do ubezpieczyciela listem poleconym "za potwierdzeniem odbioru".

Potwierdzenie odbioru to taki żółty kartonik wielkości pocztówki, który przykleja się do koperty listu właściwego. Notujesz sobie na nim, że list zawierał umowę k-s samochodu o numerze rej. XY 1234 i adresujesz zwrotkę do siebie.

Pracownik ubezpieczyciela będzie musiał przy odbiorze pokwitować przyjęcie tego listu i ten podpisany kartonik wróci do Ciebie po kilku dniach. Chowasz go do dokumentów na czarną godzinę, najlepiej razem z umową k-s i jesteś czysty. Jak się ubezpieczyciel będzie do Ciebie rzucał, to pokazujesz mu kartonik, że w takim a takim liście poleconym otrzymali umowę i dalsza część składki to nie twoja sprawa.

Ogólnie, wszystkie wypowiedzenia i ważne sprawy warto w ten sposób załatwiać, bo to udowadnia, że Ty dopełniłeś potrzebnych formalności.
 
anples 


Marka: dacia
Model: reno
Silnik: 2.3 dci
Dołączył: 01 Maj 2017
Posty: 102
Skąd: Kuj-Pom
Wysłany: 2018-05-29, 13:55   

SWilk napisał/a:
listem poleconym "za potwierdzeniem odbioru"

Jeżeli chcemy się zabezpieczać aż tak ,
to również można u najbliższego ajenta danej firmy złożyć osobiście w dwóch egzemplarzach ,
jeden dla mnie na którym ajent potwierdza przyjecie info o zbyciu .
 
Krystian67 


Marka: Dacia
Model: Dokker
Silnik: 1.6 Sce 100 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Paź 2017
Posty: 530
Skąd: Chorzow
Wysłany: 2018-05-29, 15:16   

Ok. Forma elektroniczna też jest dostępna .Tak stanowi regulamin. Przy zgłoszeniu dostałem automatyczna wiadomosc że sprawa jest zarejestrowana. Konsultant to powierdził. Wystarczy miec wydruki korespondecji .Sprawy z danymi się komplikuja Weszlo RODO i zmieniło się cos w tym zakresie. Mam takie sygnały od kolegów.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne