Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Media Nav ULC4 Linux - cicho słychać rozmówce przez głośniki
Autor Wiadomość
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
  Wysłany: 2022-03-21, 15:40   Media Nav ULC4 Linux - cicho słychać rozmówce przez głośniki

Cześć,

Posiadam CLIO IV gdzie do tej pory miałem Media Nav z softem 9.1.3.0 na Win CE i wszystko było ok jeżeli chodzi o rozmowę przez telefon Bluetooth jako zestaw głośnomówiący. Na autostradzie było mega głośno słychać, teraz w korku ledwo słyszę na Media NAV Linux.

Zamontowałem sobie najnowszego Media Nav 3 i zauważyłem że coś jest nie tak. Bardzo cicho słychać osobę po drugiej stronie i nie wiem o co chodzi. Po kolei:

1. Sprawdzone na sofcie 1.0.13.3 oraz 1.0.15.3.21_r1

2. Sprawdzone na 4 różnych telefonach z Android 9 i 11 (rożne marki Nokia, LG, Xioami, Poco - wcześniej działało OK)

3. Audio słychać z dwóch dużych głośników, w dmicom LHD jest na BHD (Both, dwa głośniki)

4. Gdy puszczam muzę po bluetooth to jest pełna moc głośników, tak samo podczas słuchania radia.

5. Gdy puszczam muzę to zmiana głośności na tel wpływa na sygnał wysyłany do navi, czyli mogę ściszać/zglaśniac. Podczas rozmowy zmiana głośności rozmowy na tel na nic nie wpływa na każdym z 4 telefonów więc nie mam jak podbić sygnału źródłowego rozmowy.

6. Wyłączałem w opcjach programisty na tel opcje Głośność bezwzględna która ma pomagać w takich sytuacjach ,nic sie nie zmieniło po restarcie telefonu

7. Oczywiście ustawiałem głośność na maxa podczas rozmowy, na 31 bardzo słabo słychać a na 15 prawie nic

8. To samo podczas rozmowy przez Android Auto

Pojęcia nie mam o co chodzi. Tak jakby sygnał źródłowy z telefonów był na niskim poziomie i jego podgłaśnianie nic nie daje. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Gdzie szukać przyczyny? Jedyna zmienna to Media Nav więc tu chyba coś nie gra.

Załączam moje ustawienia z dmicom

dmicom z softu 1.0.13.3
https://photos.app.goo.gl/sCwZcmc5PPcmgmhA9

dmicom z softu 1.0.15.3
https://photos.app.goo.gl/ZuCr7ooUZGYfbCL98
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-22, 21:15   

cos cicho w wątku...

dodam tylko że głośność podczas rozmowy ustawiona na 31 to tak jakby radio lub muzyka bluetooth była ustawiona na 8...

- zmiana profili bluetooth na telefonie nie pomaga (testowane na v1.4 i pozostałych czyli 1.3 i 1.5 i 1.6)
- ponowne parowanie z poziomu telefonu jak i z poziomu navi nie pomaga

zastanawiam się gdzie może być problem bo sprawdziłem chyba wszystko :roll:
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2022-03-23, 11:31   

Próbowałeś w Micom zmiany głośników? To znaczy innego ustawienia niż Both na dwa głośniki? Pytam trochę w ciemno, ale to są właśnie takie ustawienia, które działają na połączenia telefoniczne a nie wpływają na odtwarzanie muzyki po bluetooth, która zawsze idzie na wszystkie głośniki.
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-23, 18:39   

Dzięki za zainteresowanie.
Tak jak pisałem podczas rozmowy głos jest na obu głośnikach, czuć to przykładając dłoń do głośnika.

Ale sprawdziłem opcje Left, Right, Both oraz Unknown (ustawiło Left) i nic to nie zmieniło - to chyba miejska legenda, czy ktoś może to zweryfikować?
Sprawdzałem też Bose, Ldns oraz ta zmianę głośności podczas jazdy co ma ustawienia od off do 5 w samej navi. Bez poprawy
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2022-03-24, 11:18   

dewil napisał/a:
Ale sprawdziłem opcje Left, Right, Both oraz Unknown (ustawiło Left) i nic to nie zmieniło - to chyba miejska legenda, czy ktoś może to zweryfikować?

Faktycznie masz rację- sprawdziłem teraz w MN3 i nie rzutuje. A wydawało mi się, że kiedyś któraś z opcji wpływała na aktywny głośnik podczas rozmów tel...
Cytat:
Sprawdzałem też Bose, Ldns oraz ta zmianę głośności podczas jazdy co ma ustawienia od off do 5 w samej navi. Bez poprawy
Ldns to jest dokładnie to samo, co opcja "Głośność" w normalnym menu MediaNav, ustawienia głośności od prędkości to też dokładnie to samo, co w Menu- zmiany tych ustawień w Micom są tożsame ze zmianami w normalnym Menu.
A właziłeś w menu od BT, BT Test? Nie wiem co prawda wszystkiego, czy da się tam coś zmienić, ale bawiłem się tym kiedyś i na pewno nie da się tam nic zepsuć. :-P
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2022-03-24, 11:29, w całości zmieniany 3 razy  
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-03-24, 20:45   

Ciekawy trop.

Byłem w tym menu
https://photos.app.goo.gl/YoSgJuLYTvfR1tfH7

Po włączeniu BT SIG ENABLE można wejść do SIG MENU
https://photos.app.goo.gl/7X1gaBeDviMgKZEY9

Z tego poziomu mozna otworzyc kanał audio BT (czyli wlaczyc muze) i nastepnie ja kontrolowac przyciskami typu Play, Pause, Next, Previous itd z tego menu. Czyli to jest takie menu do uzywania funkcji ktore sa wbudowane.

Opcja BT DUT Enable nie zauwazylem by cos zmieniala (i nie pamietam jaka byla wartosc domyslna, jakby ktos mogl sprawdzic, dzieki)
BT RF Test tez nie wyglada jakby mial pomoc
https://photos.app.goo.gl/MvHYXHiu6F8tt2Vo9

No ciezko cos jeszcze zrobic, dziwny temat.
Jak jest u Was z glosnoscia? Tak jak pisalem rozmowa na 31 to tak jakby muza przez BT na 6.
Jak puszcze muze BT na 31 to przeciez z kapciow mozna wypasc a tutaj ledwo da sie rozmawiac...
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2022-03-25, 00:32   

Odsłuch rozmówcy podczas połączenia telefonicznego to optymalnie 12-15, oczywiście w czasie jazdy musiało by być głośniej a na postoju ciszej. Ale w tych granicach. Ja zresztą w zasadzie przez MN nie rozmawiam, bo u mnie z kolei w drugą stronę nie działa - czyli mnie nie słychać, bo układ mikrofonowy jest do d... 😋
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-05, 19:21   

Nie można się poddawać. Posprawdzałem jeszcze trochę rzeczy:

1. Podpiąłem po BT stary telefon Nokii, taki mega podstawowy który nawet nie jest smartphonem. I jest to samo. Czyli mamy wykluczony telefon

2. Sprawdziłem czy działają tweetery. Podczas rozmowy nie jestem pewien, ale podczas Radia na pewno grają bo jest różnica jak się je zasłania

3. Wyłączałem i włączałem w Micom tylne głośniki, tylne i przednie tweetery. Nic to nie zmieniło jeżeli chodzi o sam problem

4. Testowałem na Android Auto rozmowę telefoniczną, to samo

5. Testowałem rozmowę na WhatsUp która uruchamiania jest w interfejsie Telefonu MediaNav, to samo. Czyli coś może z tym modułęm Telefonu jest nie tak ustawione...? Ale gdzie to zmienić? Moze coś w ddt4all?

6. Testowałem na Android Auto rozmowę z Asystentem. Zwykła opcja Opowiedz kawał. Jak zwiększyłem podczas opowiadania kawału głośność na 31 to chciało okno wywalić... Czyli moc jest dla dźwięku rozmowy...

Tylko czemu nie podczas rozmowy telefonicznej
 
topdrive 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Lodgy Outdoor, 500
Silnik: 1.5dCi, 1.2
Rocznik: 2017, 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 27 Lip 2017
Posty: 124
Skąd: Dobczyce
Wysłany: 2022-04-05, 19:33   

Może głupie pytanie, ale przywracałeś ustawienia fabryczne?
Nie doczytałem się, żebyś o tym wspominał w opisach (albo przeoczyłem, jeśli tak to pardon!)
Ostatnio zmieniony przez topdrive 2022-04-05, 19:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-05, 19:34   

wcale nie glupie, pytanie czy zrobic to z jakiegos normalnie dostepnego Menu w Media Nav? Bo nie kojarze. Czy gdzies z serwisowego?

edit: opcja Resetu do ustawień fabrycznych z poziomu Media Nav (opcja Wszystko) nie pomogła
Ostatnio zmieniony przez dewil 2022-04-05, 20:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-05, 22:49   

Zaczynam się zastanawiać nad tym, że to nie bug softu skoro występował na rożnych wersjach Media Nav, nie bug telefonu skoro występuje na rożnych telefonach tylko kwestia configa.

Navi była kupowana jako nieużywana z komunikatem Connect diag tool i później jakiś fachowiec ją aktywował.

Aby aktywować wtedy Navi wgrywa sie między innymi configa dla parametrów akustycznych.
I może tutaj coś poszło nie tak...

Chodzi o parametry CNF_SOUND3 i CNF_PACT
https://lisandru.eu/automotive/ddt4all-hacks/how-to-rewrite-the-audio-soft-bass-equaliser-or-bluetooth-calls-sound-by-ddt4all-on-mn3-1-0-x-xx.html

https://www.blogarama.com...ng-clear-virgin

No nic, zorganizuje kompatybilnego OBDII, ddt4all i będę kminił w tamtym miejscu bo nic innego nie pozostaje
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-12, 19:37   

Bingo! To było dokładnie to na co wpadłem, błędny config.
Dziękuję wszystkim za pomoc.
Poniżej informacja na przyszłość + config, który zmienia brzmienie systemu audio :)

Co potrzebujemy:
1. RENAULT DACIA INTERFEJS zamiennik CAN CLIP ELM327 od PMfactory z Allegro, koszt 135zł
Jedyny jaki znalazłem, który ma przełącznik na OBD High/Low dzięki czemu można połączyć się z Navi i przykładowo wgrać od nowa config jeżeli zastaniemy ekran Connect diag tool

2. ddt4all z bazą ecu, użyłem jakiejś 19MB z goduster.pl

3. około 20h na doktorat lub ten manual


Wszystko sprowadza się do wybrania Audio - MediaNav 4 v1.4 - Configuration - Tunning parameters

Tam mamy dostępne zmienne:

CNF_SOUND3 która podmienia brzmienie całego audio

CNF_PACT / CNF_PACT2 / CNF_PACT3 które związane są z akustyką połączenia telefonicznego bluetooth i to właśnie tutaj wstawiłem config opisany w necie jako domyślny dla MediaNav ULC4 czyli dla wersji z Linuxem i Android Auto. Pomogło

Wpisujemy ustawienie, dajemy Write a na końcu Apply only (Hard reset) i Navi się resetuje i pamięta nowe ustawienia.

Configi w załączniku

Są tam 3 configi dla CNF_SOUND3 czyli zmieniające cała akustykę, ja użyłem bass attack :)
Oraz domyślne parametry dla różnych wersji ULC, ja użyłem dla wersji ULC4 i wgrałem CNF_PACT / CNF_PACT2 / CNF_PACT3 co rozwiązało problem.

komendy.zip
configi
Pobierz Plik ściągnięto 130 raz(y) 8,27 KB

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2022-04-13, 08:28   

dewil napisał/a:
Są tam 3 configi dla CNF_SOUND3 czyli zmieniające cała akustykę, ja użyłem bass attack :)
Oraz domyślne parametry dla różnych wersji ULC, ja użyłem dla wersji ULC4 i wgrałem CNF_PACT / CNF_PACT2 / CNF_PACT3 co rozwiązało problem.

No i super, cóż- człowiek się uczy całe życie, dzięki za doktorat, wrzucenie tu plików i opis rozwiązania dla potomnych! :mrgreen:
Jedno pytanie- skoro powód Twojego problemu był po stronie PACT, to co ci dała podmiana SOUND3 z wersji 'stockowej" na wersję "bass attack"?
A swoją drogą- ciekawe czy modyfikacje tych lub innych wsadów wpływają również na pracę mikrofonu...
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2022-04-13, 09:22, w całości zmieniany 5 razy  
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-04-13, 14:35   

Zmiana CNF_SOUND3 nic nie zmieniła w kontekście problemu.
Ten parametr jest opisany jako cała akustyka wiec zmieniłem go jako pierwszy. Nie pomogło wiec wtedy przeszedłem do ustawień PACT

Co do mikrofonu to mogę jedynie powiedzieć że w Clio IV działa bardzo dobrze a rozmówca jak volume jest nawet na maxa to nie słyszy swojego pogłosu.

Co ciekawe w Micom są jakieś opcje dla mikrofonu typu Narrowband albo External więc może da się tutaj coś pokombinować. Ale nie widziałem w ddt4all opcji związanych z samym mikrofonem.
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3625
Skąd: Warszawa

Wysłany: 2022-05-31, 09:47   

Wracając po czasie do tematu- ciekawostka, bo u mnie wszystkie te pozycje wpisów CONFIG nie są w ogóle odczytywane- te komórki mam "na czerwono", więc nie mogę ich podejrzeć ani tym bardziej edytować.
 
dewil 


Marka: Renault
Model: Clio IV
Silnik: 1.2
Rocznik: 2017
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Mar 2022
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-31, 11:43   

U mnie też ich nie czytało ale dało się zapisać nowe dane
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne