Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Pieszy kontra pieszy
Autor Wiadomość
Żywiec 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige
Dołączył: 16 Kwi 2015
Posty: 240
Skąd: Żywiec/wieś stołeczna
Wysłany: 2018-11-19, 09:19   Pieszy kontra pieszy

Cześć i czołem. Sprawa jest bardzo prozaiczna. Tak się mi wydaje, aczkolwiek... Kodeks Ruchu Drogowego mówi dość jasno jak poruszać mają się pojazdy silnikowe, również wspomina o "ograniczonych kamikadze" na rowerach (sam jeżdżę na rowerze i nie mogę powiedzieć ani jednego dobrego zdania o rowerzystach) ale nie mogę doszukać się przepisów dotyczących ruchu pieszych. Otóż wychodząc z założenia KRD w PL obowiązuje prawostronny ruch pojazdów i lewostronny ruch pieszy - to tak ogólnie. Ale idąc chodnikiem nie wiem którą stroną mam się poruszać, czy mam chodzić prawą stroną chodnika uznając chodnik jako ciąg komunikacyjny i podpinając go pod prawostronny ruch w RP czy poruszać się lewą stroną chodnika podpinając ten sposób poruszania się pod KRD??!! Rozumiem ze przyjęło się chodzenie prawą stroną chodnika ale czy jest na to jakiś paragraf??
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-19, 16:31   

Nic nie wiem o żadnej ustawie poruszajacej obowiązek chodzenia po jednej czy drugiej stronie chodnika. Podejrzewam że nie ma takiego przepisu. I całe szczęście. Przecież nie jesteśmy w wojsku a na publicznym deptaku. Taki przepis niepotrzebnie podnosiłby sie poziom emocji u osób które czują potrzebę ścisłego przestrzegania prawa.

Jest inne prawo, niezapisane, zwyczajowe. W Polsce przyjął się ruch prawostronny na chodnikach. Ale jego przestrzeganie jest raczej w ramach kultury osobistej, czy może sytuacji na chodniku. Nie ma tu spinki.
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2018-11-19, 16:38   

Nie ma przepisów precyzujących, którą stroną powinien poruszać się pieszy na chodniku. Istnieje jedynie zapis wskazujący, że opiekun dziecka powinien poruszać się od strony jezdni. Z logicznego punktu widzenia, zasada prawostronnego ruchu pieszych na chodnikach i deptakach powinna znaleźć swoje uzasadnienie w przepisach. Pieszy korzystający z drogi (gdy nie ma chodnika) jest obowiązany poruszać się jej lewą stroną (przodem do nadjeżdżających pojazdów).
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2018-11-19, 17:41   

A czy po chodniku w tunelu wolno iść tyłem?
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
tosiek 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 K7J 714 LPG
Rocznik: 2010
Dołączył: 07 Sie 2015
Posty: 431
Skąd: wlkp
Wysłany: 2018-11-19, 18:20   

Jakie kroki należy stawiać od stycznia 2019r. aby nie dostać mandatu?
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-19, 18:26   

tosiek napisał/a:
Jakie kroki należy stawiać od stycznia 2019r. aby nie dostać mandatu?
:lol:
On idzie lewą stroną. Ale tam obowiązuje lewostronny ruch, więc wszystko się zgadza :-)
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2018-11-19, 23:05   Re: Pieszy kontra pieszy

Żywiec napisał/a:
idąc chodnikiem nie wiem którą stroną mam się poruszać

Tu masz porady dla pieszych :arrow: http://www.daciaklub.pl/f...pic.php?t=16900 (pkt. IX).
Ostatnio zmieniony przez BogdanK 2018-11-19, 23:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2018-11-20, 00:34   

Pisz to EU, żeby i to znormalizowali.
Proponuję jeszcze bezkolizyjne skrzyżowania chodników, korytarze życia na bazarach oraz obligatoryjne oznakowanie wszystkich matek z wózkami "long vehicle".

 
Dar1962 



Marka: była Dacia
Model: był Duster 4x4 szary bazalt
Silnik: był 1,6 16v
Rocznik: był 2012
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Paź 2011
Posty: 3865
Skąd: Włodawa
Wysłany: 2018-11-20, 08:45   Re: Pieszy kontra pieszy

Żywiec napisał/a:
przyjęło się chodzenie prawą stroną chodnika ale czy jest na to jakiś paragraf??

nie ma żadnego przepisu regulującego tą kwestię , zwyczajowo (z uwagi na ruch prawostronny) przyjęło się,że chodzimy tak samo, widać to szczególnie w miejscach ,gdzie jest wielu pieszych czyli w dużych aglomeracjach, gdzie jest ciasno i potrzebna jest jakaś elementarna dyscyplina przy poruszaniu się,podobnie jest na schodach, w podziemnych przejściach itd. Oczywiście zawsze znajdzie się jakiś irytujący indywidualista :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Dar1962 2018-11-20, 08:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne