Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2019-03-12, 00:45
Ładowność - jak liczyć?
Autor Wiadomość
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-28, 17:00   Ładowność - jak liczyć?

Zastanawiam się ile mogę przewieźć ładunku (w kg) moim kombi. I mam z tym problem. Myślę że dotyczy on wszystkich użytkowników nowych aut. Poniżej wyjaśnię w czym rzecz.

Ustawodawca zdefiniował następujące pojęcia:
Cytat:

53) masa własna – masę pojazdu z jego normalnym wyposażeniem, paliwem, olejami, smarami i cieczami w ilościach nominalnych, bez kierującego;

54) dopuszczalna masa całkowita – największą określoną właściwymi warunkami technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze;

55) rzeczywista masa całkowita – masę pojazdu łącznie z masą znajdujących się na nim rzeczy i osób;

56) dopuszczalna ładowność – największą masę ładunku i osób, jaką może przewozić pojazd, która stanowi różnicę dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej pojazdu;

zródło: http://prawo.sejm.gov.pl/...D19970602Lj.pdf

Dalej w skrótach: MW / DMC / RMC / DŁ.

W dowodzie rejestracyjnym mojego auta (pod moim nickiem) mam:
MW 1083 kg
DMC 1555 kg
z różnicy między DMC a MW wychodzi DŁ 472 kg. Wynik ten został podany także w karcie pojazdu.

Natomiast w na stronie auto-centrum podają:
MW (bez obciążenia) 980 kg
DMC 1555 kg
różnica: DŁ 575 kg.

Oba wyniki liczenia DŁ różnią się o 103 kg. Z czego to może wynikać? Próbowałem to rozkminić.

Znalazłem informację o innej definicji MW, zgodnej z dyrektywą unijną (wiem, wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem, ale innego w tej chwili nie mam). Zgodnie z nią do MW jest doliczana waga kierowcy - przyjęto 75 kg. Gdybym przyjął to "obciążenie", to pozostałoby jeszcze 28 kg do upchnięcia - pół baku paliwa?, oleje i inne ciecze, klima, koło awaryjne, tak myślę.

Jeśli dobrze kombinuję (w zgodzie z komentarzem w wikipedii), to czy MW w moim dowodzie rejestracyjnym (1083 kg) uwzględnia 75 kg kierowcy - niezgodnie z polską definicją i zgodnie z unijną? Wtedy mogę przewieźć ok. 470 kilo dodatkowego ładunku, a nie niecałe 400.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-11-28, 18:04   

Po pierwsze dyrektywa 95/48/WE została już uchylona, a uchylające je rozporządzenie PE i Rady (WE) nr 661/2009 w sprawie wymagań technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów silnikowych dotyczących ich bezpieczeństwa ogólnego, ich przyczep oraz przeznaczonych dla nich układów, części i oddzielnych zespołów technicznych nie określa sposobu obliczania masy własnej

Po drugie nawet w tamtej dyrektywie było określone, że masa pojazdu będzie weryfikowana w odniesieniu do pojazdu, który jest "pusty, tj. gotowy do jazdy według załącznika I dodatek 1 ppkt 2.6, ale bez kierowcy".

Po trzecie nawet jeśli ustawa nie wykonuje dyrektywy w pełni, to stosuje się ustawę.

Obowiązuje to, co napisano w dowodzie rejestracyjnym.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-28, 19:20   

Dziękuję @defunk za to wyjaśnienie. Upraszczając wynika z niego, albo tak tylko zrozumiałem, że twierdzisz że w dowodzie rejestracyjnym MW nie uwzględnia kierowcy. Nie byłbym sobą gdybym tego nie sprawdził.

Znalazłem ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) 2015/166 , które wskazało mi 3 dokumenty z masami i wymiarami - ostatni był z 2012 r.

W dokumencie tym rzeczywiście napisano, że rozporządzeniem z 2009 r. uchylono poprzednią dyrektywę z 1992 r. Ale jednocześnie w drugim zdaniu wskazano, że dokument z 2012 r. zawiera to wszystko (patrz Rozporządzenie (UE) nr 1230/2012 s. 1, p. (2)). Na drugiej stronie napisano "W celu zapewnienia spójności należy przejąć te definicje i w miarę potrzeby dostosować je w świetle wiedzy technicznej i naukowej."

A dalej w dokumencie napisano, że „masa pojazdu gotowego do jazdy” oznacza
Cytat:
a) w przypadku pojazdu silnikowego: masę pojazdu, ze zbiornikiem(-ami) paliwa napełnionym(-i) co najmniej w 90 %, łącznie z masą kierowcy, paliwa i płynów, z wyposażeniem standardowym, ...

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32012R1230&from=PL

Masa kierowcy (przyjęto 75 kg) jest włączona do definicji pojęcia „masa pojazdu gotowego do jazdy”. Przyjmuję, że Rumunii/Francuzi wykorzystali tę definicję do pojęcia MW. Nie wiem jak polska strona. Jeszcze nie szukałem.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2018-11-28, 20:16   

Weź jeszcze pod uwagę że podana ładowność jest dla normalnej eksploatacji - i tak jak jadąc na wakacje nie przekraczam dopuszczalnej ładowności - bo czasem jedziesz szybko i przeładowane auto jest niestabilne, to jednak zdarzało mi się przeładowywać samochody - ale wtedy jechałem powoli i spokojnie - wytrzymałość zawieszenie jest znacznie większa. Kiedyś przewoziłem kostkę betonową BMW E34 i po przeładowaniu o ok 1/3 nivomat dawał radę samochód który po załadowaniu stał skośnie po włączeniu zapłonu w ciągu 10 sekund stał już poziomo i tak jechał.
To jak z innym parametrem - maksymalnym obciążeniem dachu - dotyczy ono samochodu w ruchu z możliwą do osiągnięcia przez niego prędkością - co nie znaczy że jak na postoju w dachowym namiocie śpią dwie osoby to dach się zarwie.
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-28, 21:27   

Oczywiście mam tego świadomość. Ale także wiedzę, że wraz z rozwojem technologicznym i planowanym postarzaniem elementów auta - nowe auta mogą nie sprostać przeciążeniom ładunkowym, tak jak mogły ich starsze, dużo starsze modele. Pamiętam co wyczyniałem kiedyś z maluchem... ;-)

Zajrzałem do Świadectwa zgodności WE (że też tego wcześniej nie sprawdziłem). A tam pojęcia wg definicji UE (podejrzewam, że te najnowsze, czyli z 2012 r.):
Masa pojazdu gotowego do jazdy MPGJ - 1055 kg
Masa rzeczywista pojazdu MRP - 1158 kg
Technicznie dopuszcz. max masa całkowita DMC - 1555 kg

No i mam rozwiązanie. Zgodnie z def. rozp. UE z 2012 r. MPGJ, to:
Cytat:
a) w przypadku pojazdu silnikowego:
masę pojazdu, ze zbiornikiem(-ami) paliwa napełnionym(-i) co najmniej w 90%, łącznie z masą kierowcy, paliwa i płynów, z wyposażeniem standardowym, zgodnie ze specyfikacjami producenta oraz, jeżeli są zamontowane, z masą nadwozia, kabiny, sprzęgu i koła(-ół) zapasowego(-ych) oraz narzędzi

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32012R1230&from=PL


A dalej MRP
Cytat:
5) „masa wyposażenia dodatkowego” oznacza masę wyposażenia, które może być montowane w pojeździe oprócz wyposażenia standardowego, zgodnie ze specyfikacjami producenta;
6) „rzeczywista masa pojazdu” oznacza masę pojazdu gotowego do jazdy wraz z masą wyposażenia dodatkowego zamontowanego w danym pojeździe;


Teraz rozwiązanie.
MRP ze Świadectwa (1158 kg) jest większe o 103 kg od MPGJ (1055 kg). 103 kg to wyposażenie dodatkowe w Laurete i które dodatkowo zamówiłem ponad wersję najniższą Open.
Kierowca jest wliczony, a nawet paliwo co najmniej 90% baku.
DMC (1555) jest większe o 397 kg od MRP (1158). Czyli to jest moja ładowność - niecałe 400 kg.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-11-28, 21:30   

eio napisał/a:
Dziękuję @defunk za to wyjaśnienie. Upraszczając wynika z niego, albo tak tylko zrozumiałem, że twierdzisz że w dowodzie rejestracyjnym MW nie uwzględnia kierowcy.


Tak to wynika nawet z zacytowanych przez Ciebie przepisów: ładowność obejmuje także masę kierowcy, przy czym w papierach jest to 75 kg, ale na drodze nie możesz przekroczyć DMC, więc "ładowność netto" przy kierowcy 49 kg jest większa, niż przy kierowcy o masie 110 kg.

Co do rozbieżności między rozporządzeniem a pord, to potencjalne wyjaśnienia są dwa:
- "masa własna" i "masa pojazdu gotowego do jazdy" to różne pojęcia,
- to tożsame pojęcia, ale pord jako akt starszy nie został dostosowany do rozporządzenia (i tu znów można snuć wątki: bo rozporządzenie KE i tak stosuje się bezpośrednio, albo też zasada ta w ogóle nie odnosi się do rozporządzenia wykonawczego, które państwo może "olać").

Tak czy inaczej praktyka wskazuje, że rację ma ten, kto prawo stosuje -- dla nasz liczy się dowód rejestracyjny ;-)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-11-28, 22:05   

Jeszcze raz dzięki @defunk. Zainspirowałeś mnie do przejrzenia aktów prawnych. Teraz wszystko logicznie mi się ułożyło :)

ed. Dziwne, nie znalazłem tutaj przycisku "pomógł".
Ostatnio zmieniony przez eio 2018-11-28, 22:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-12-03, 19:47   

Chwilę poświęciłem poszukiwaniom, pomyślałem żeby nie trzymać rozwiązania w swoim Excelu i się podzielić - jak liczyć masy auta, ładowności. Dla potomnych ;-)

Logan MCV II 1.0 SCe wersja Laurete [jednostki kg]

1 MW podstawowa wersja 980,00 (standardowe wyposażenie wersji najniższej, płyny, bez kierowcy = MPGJ - 75 kg)
2 MPGJ 1 055,00 (standardowe wyposażenie wersji najniższej, płyny, + kierowca 75 kg)
3 MRP 1 158,00 (MPGJ + masa wyposażenia dodatkowego dla wersji wyższej)
4 MW dr 1 083,00 (MRP - masa kierowcy 75 kg)
5 DMC 1 555,00
6 ładowność z kierowcą 75 kg (def. UE) 397,00 (= DMC - MRP)
7 ładowność bez kierowcy 472,00 (= DMC - MWdr)


Źródła danych
2,3,5 - Świadectwo zgodności WE
4,5 - dowód rejestracyjny (F.2, F.3)
1,6,7 - oblicz samodzielnie
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-12-03, 22:00   

A i tak najważniejszy parametr do DMC <2,5 t ;-)
 
przemoc84 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4
Rocznik: 2010
Wersja: BlackLine 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lut 2017
Posty: 474
Skąd: zam. Elbląg, ur. Poznań
Wysłany: 2018-12-04, 09:22   

e tam ja na początku września zakupiłem płytki do rodziców na remont cała podłoga w łazience i ściany... masa płytek 565kg i jechał bez większego problemu ze mną i mamą na pokładzie :)
_________________
jednoosobowy SANDERO OFF ROAD TEAM POLAND
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-12-04, 15:27   

jak wrzucisz 1 tonę, to też Ci pojedzie bez problemu do czasu sytuacji kryzysowej, w której to jakiś element zawiedzie np. hamulce, czy zawieszenie itd... i komuś się krzywda zrobi.
_________________
Moja galeria
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 21 razy
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 887
Skąd: EL
Wysłany: 2018-12-04, 15:50   

przemoc84, miałeś szczęście, że jakieś dziecko nie wyskoczyło przed auto...

______
W moim poprzednim poście był błąd. Było:
eio napisał/a:
4,5 - dowód rejestracyjny (F.2, F.3)
Powinno być:
4,5 - dowód rejestracyjny (G, F.2)

Gdyby ktoś szukał opisu oznaczeń w dowodzie rejestracyjnym DR - np. tutaj link do pdf.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2018-12-04, 20:00   

Ja też jeździłem przeładowanym samochodem ( o jakieś 50%) ale nie przekraczałem na terenie zabudowanym 10% Vmax a poza 15%.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne