Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Najlepszy soft do MediaNav Evolution
Autor Wiadomość
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-12, 22:47   

Zobaczymy, własnie siedzę w aucie i zaktualizowałem oprogramowanie do 7.0.5. Nic nie pomogło tylko straciłem mapy - nawigacja sie nie odpala. Teraz jestem w trakcie powrotu do 6.0.3 a następnie do 6.0.4 uwolnionego z chomika kolegi jas_pik. Mam nadzieje że uda mi się uruchomić nawigację aby działała. Mapy miałem zgrane wie c mam nadzieje że będzie ok

Wersja 6.03 nie wniosła nic nowego. Dalej MNE widzi tylko 22 utwory. Po odpaleniu MNE wyskakuje mi komunikat twoja licencja nie pozwala na wczytanie mapy . Co z tym zrobić? jak naprawić aby mieć znowu mapy tomtom 4Q2017 ?

Własnie wgrywa się soft 6.0.4

Na chwilę obecna stanąłem na tym , iż wgrałem wersję 6.0.4 oraz udało mi się odpalić nawigację. Tylko teraz mam dwa małe problemu. pierwszy to taki, że przy wyłączonym aucie nie chce się włączyć MNE przedtem nie było z tym problemów, a drugi to taki, ze pojawia się logo startowe Dacii i zamiast napisu dboot 1.5 2016 i czerwonej kropki na środku pojawia mi się okienko TaskMenagera, które po chwili znika i pojawia się menu główne MNE. jak rozwiązać te dwa problemy? Aha no i niestety dalej występuje problem z nieczytaniem wszystkich plików mp3
Ostatnio zmieniony przez dudu$ 2018-03-12, 23:38, w całości zmieniany 2 razy  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-13, 00:05   

A dlaczego się nas nie słuchasz?
Zaczynasz mieszać w systemie , zaraz przestanie Ci się wszystko odpalać.
Zrobiłeś kopię wszystkich StorageCard? Czy tylko map?
Jak masz zamiar się bawić to zawsze rób kopie zapasową wszystkiego.
Nie wiemy co namieszałeś w systemie .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-13, 05:53   

Na pewno coś źle zrobiłem, pierwszy raz to robiłem i dlatego. Niestety ale dałem Ciała i zgrałem tylko zawartość map/poi/tcm i speedcam. Na samym początku zainstalowałem soft z mediaskin i odtwarzaczem pików wideo. Następnie Zainstalowałem soft z Twojego chomika o oznaczeniu 7.0.5. Później powróciłem do wersji 6.0.3 i 6.0.4 ( również z Twojego chomika MediaNavEvolution 6.0.4 FREE). Ostatnie zmiany które przeprowadziłem to tz. Etap II i etap III i na tym zakończyłem. Dzisiaj z rana dograłem jeszcze dboot i wszystko wróciło do stanu po zakupie MNE. Niestety ale dalej jest problem z mp3. jak wcześniej pisałem jutro spotykam się z kolegą Dymek i zobaczymy czy moje mp3 będą u niego odtwarzane bez problemu
Ostatnio zmieniony przez dudu$ 2018-03-13, 06:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2018-03-13, 07:49   

Ja się Tobie dziwię. Jesteś z Ząbek, do najlepszego speca od Navi w Polsce masz rzut beretem (mowa o jas_pik), ja bym od razu brał i się z nim umawiał na spotkanie, zapakowałbym co nieco do bagażnika ;-) i miałbym navi ustawione lepiej niż producent to przewidział. Ale Ty to kombinujesz...
_________________
Moja galeria
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-03-13, 08:15   

Jak jak widać, że kolega dudu$ nie kwapi się do kolegi jas_pik, bo chyba się wstydzi.... :->

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym tak, jak pisze kolega michele, że po prostu poprosiłbym kolegę jas_pik o osobiste spotkanie i pomoc, przecież ileś razy on na tym forum zawsze zaprasza na pomocne spotkanie, przecież on sam nikogo nie gryzie... ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-13, 09:12   

Spokojnie, z kolegą jas-pik na pewno będę chciał się spotkać, wiem że jest ogarnięty w sprawie MNE i mam nadzieję, ze uda mu się rozwiązać mój problem. Poza tym samemu też trzeba się, nauczyć wgrywania aktualizacji, podmiany map itp. , Jak kiedyś już pisałem lubię bawić się takimi rzeczami ale nigdy nie maiłem styczności z MNE i bałem się je uceglić. Od kilku lat bawię się laptopami, nawigacjami, tabletami, smartfonami, rootuje, wgrywam softy itp. dla was moje pytania są śmieszne tak samo jak dla mnie gdy ktoś idzie do serwisu komputerowego i za wgranie windowsa płaci 100zł gdzie w nowych sprzętach są partycje recovery i wystarczy nacisnąć jeden przycisk i system z całym oprogramowaniem i sterownikami nam się zainstaluje. Wczoraj posiedziałem 1,5 godziny i dużo się nauczyłem pewnie większość z was jak zaczynało swoją przygodę z MN i MNE miało takie same przygody jak ja, tylko wstydzą się o tym pisać. ja się nie wstydzę bo chciałem się czegoś nauczyć. Najważniejsze jest to, że swoje MNE udało mi się doprowadzić do stanu w chwili zakupy i to jest duży sukces.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-03-13, 09:26   

dudu$, cieszę się, że uczysz się tego... ;-)
Będziesz potem następcą kolegi jas_pik w tej sprawie.

Ale lepiej to zrobić z ogarniętym fachowcem, jak nie czujesz się na siłach tego robić, przy okazji nabierzesz w pełni wprawy do wszystkiego, a MNE będzie całe (nie uceglone) czyli wilk syty i owca cała. ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-13, 09:33   

Napisałem PW do jas_pik w prośbą o spotkanie, jak będzie maił chęci i czas wolny aby pomóc i się spotkać to fajnie. Na pewno poinformuję w tym temacie w czym tkwił problem oraz czy dało się go rozwiązać czy nie
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-13, 10:18   

Doskonale rozumiem, że gdybyś nie miał problemu z MP3, to nie grzebałbyś przecież bez potrzeby w tym sofcie... Ale chyba działasz jednak zbyt "gorączkowo" i na oślep. Ja bym jak najszybciej zweryfikował - porównał czytanie Twoich plików na innym MNE i dopiero (zakładam, że problem tkwi w Twoim sprzęcie) działał dalej. Istnieje też możliwość, że finalnie problem okaże się programowy, lecz leżący głębiej niż te nasze nakładki softu, lub sprzętowy, choć nie wiem co mogłoby być powodem, jakiś... brak pamięci? Nie wiem...
Poza tym, w razie udowodnienia wady- możliwość zwrotu niesprawnego urządzenia jest przecież zawsze, niezależnie od metody zakupu.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2018-03-13, 10:30, w całości zmieniany 1 raz  
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2018-03-14, 14:11   

Jak się okazało moje Media Nav Evolution jest 100% sprawne. Popełniłem gafe i tyle. Myślałem, że liczba podana z prawej strony nazwy plików mp3 to ilość utworów odczytanych przez MNE. Byłem w błędzie bo jak się okazało są to tz. strony na których znajdują się po 3 utwory/pliki czyli mając 22 strony po 3 utwory na każdej daje nam 66 plików czyli wszystko jest ok. Przyznaje się do błędu, przed zabawą z MNE trzeba było przeczytać najpierw instrukcję obsługi i wszystko było by jasne. Z całej zaistniałej sytuacji są dwa plusy. pierwszy to taki, że wiem jak wgrać aktualizację oraz podmienić/ skopiować mapy,a drugi plus , że osobiście poznałem kolegę Jas_pik, który sprzedał mi trochę wiedzy na temat MNE i nie tylko :)
szczerze, polecam kontakt z w/w kolega na prawdę można dużo przydatnych informacji od niego uzyskać...
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-14, 15:46   

No niestety, MNE to jest pozornie prosty "kombajn", ale żeby go dobrze poznać trzeba naprawdę długo się nim pobawić i dosłownie wymacać wszystkie zakamarki Menu. Nie wszystkie rzeczy są dokładnie opisane, zwłaszcza nawigacji trzeba poświęcić sporo czasu żeby się oswoić z ustawieniami i funkcjami, bo nie wszystko jest tam intuicyjne. A przy działającym TMC robi się jeszcze ciekawiej. Powodzenia na dalszej drodze życzymy :-D
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2018-03-15, 09:08   

dudu$ napisał/a:
Jak się okazało moje Media Nav Evolution jest 100% sprawne. Popełniłem gafe i tyle. Myślałem, że liczba podana z prawej strony nazwy plików mp3 to ilość utworów odczytanych przez MNE. Byłem w błędzie bo jak się okazało są to tz. strony na których znajdują się po 3 utwory/pliki czyli mając 22 strony po 3 utwory na każdej daje nam 66 plików czyli wszystko jest ok. Przyznaje się do błędu, przed zabawą z MNE trzeba było przeczytać najpierw instrukcję obsługi i wszystko było by jasne. Z całej zaistniałej sytuacji są dwa plusy. pierwszy to taki, że wiem jak wgrać aktualizację oraz podmienić/ skopiować mapy,a drugi plus , że osobiście poznałem kolegę Jas_pik, który sprzedał mi trochę wiedzy na temat MNE i nie tylko :)
szczerze, polecam kontakt z w/w kolega na prawdę można dużo przydatnych informacji od niego uzyskać...

Czyli nauka nie poszła w las... ;-)
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
gwr760 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Mar 2018
Posty: 11
Skąd: poznań
Wysłany: 2018-03-15, 23:58   

Mam uwolnioną Dacia Media Nav MediaNav Evolution
z TMC mapy tomtoma soft 8,05 i mam problem taki że gdy mam ustawioną nawigację przejdę chwilę na radio i wracam do mapy to już ją nie widać i muszę ustawiać od nowa ale nawigacja w tle cały czas nawiguje i mam prośbę do kolegów może ktoś podpowie jak to poprawić
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 00:01   

Może zacznij od przeczytania instrukcji czyli RFTM :)
W MNE z nawigowania przechodzisz do Radia i z radia przez ikonę wracasz do nawigacji - nie widzę tu żadnego problemu .
Ale może się mylę i odkryłeś jakiś nowy sposób wejścia do radia ?
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 10:18   

jas_pik napisał/a:
W MNE z nawigowania przechodzisz do Radia i z radia przez ikonę wracasz do nawigacji - nie widzę tu żadnego problemu .

Przy przejściu do radia albo do odtwarzania z USB i powrotu do nawigacji- zgoda, są ikonki.
Ale ja np. też mam problem w sytuacji gdy nawigacja jest włączona, słucham radia a chcę przejść na słuchanie muzyki z USB (albo odwrotnie). Przechodzę do radia, ale żeby się przełączyć na USB muszę przejść do ekranu głównego menu i po przejściu na odtwarzanie z USB nie ma już ikonki nawigacji, trzeba wrócić do ekranu głównego i odpalić nawigację normalnie- wtedy widać i słychać, że nawigacja cały czas pracuje, ale nie wyświetla nawigowania, tylko opcje ustawienia trasy lub mapy i nie wiem jak wywołać normalny ekran z widoczną trasą. Jedynie mogę ponownie zatwierdzić punkt docelowy i trasa oblicza się na nowo. Jest jakiś skrót żeby wrócić do normalnego ekranu nawigacji, skoro trasa jest pamiętana? Nie udało mi się znaleźć...
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2018-03-16, 10:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 10:39   

Klikasz ikonę MAPA i już :mrgreen:
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 10:41   

jas_pik napisał/a:
Klikasz ikonę MAPA i już :mrgreen:

Sprawdzę...

Ja pier.... MISTRZU!!! Jesteś Wielki! :mrgreen:
Od grudnia tego szukałem, ale nie wpadłem na to, żeby szukać nawigacji nie wchodząc w NAWIGACJĘ... :lol:
Uznałem, że MAPA to zawsze taka mapa bez nawigacji.
Myślę, że koledze powyżej też o to chodziło.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2018-03-16, 10:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 12:12   

Pisałem to już nie raz. Sam chyba nawet o tym wspomniałeś że trzeba czytać instrukcję i jeszcze samemu nawigację trochę rozkminić
jas_pik napisał/a:
Może zacznij od przeczytania instrukcji czyli RFTM :) :mrgreen:


Pamietaj tez o tym że funkcje ww wszystkich wersjach Media_Pik sa jeszcze bardziej rozbudowane bo wykorzystuje rozwiązania które zazwyczaj nie istnieją w żadnej innej wbudowanej nawigacji fabrycznej a jedynie w specjalizowanych nawigacjach.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3604
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 13:22   

jas_pik napisał/a:
Pisałem to już nie raz. Sam chyba nawet o tym wspomniałeś że trzeba czytać instrukcję i jeszcze samemu nawigację trochę rozkminić

Tak jak napisałem- rozkminiam od 3 miesięcy i na pewno jeszcze wszystkiego nie rozkminiłem. A tylko na własne rozkminianie albo pomoc starszego użytkownika można liczyć.
Bo na instrukcję w tym wypadku się nie powołuj, pomimo pozornej szczegółowości nie opisuje wszystkiego, szczególnie interakcji pomiędzy funkcjami a w paru miejscach wręcz mija się z prawdą. W każdym razie nie ma tam słowa o przypadku, którego szukałem. Nawet nie bardzo może być, bo na obrazku w instrukcji w miejscu przycisku MAPA widnieje przycisk DRIVING Eco z bogatszych wersji... Z kolei gdzieś później opisują przycisk MAPA przypisując mu funkcje dostępne pod przyciskiem NAWIGACJA a tak przecież nie jest jeśli nawigacja nie jest uruchomiona.
No nic, obsługiwałem jeszcze Elektroniczną Maszynę Cyfrową ODRA, to może i Media Nav jakoś z czasem rozkminię... :roll:
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2018-03-16, 13:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-16, 13:38   

Dymek napisał/a:
No nic, obsługiwałem jeszcze Elektroniczną Maszynę Cyfrową ODRA, to może i Media Nav jakoś z czasem rozkminię... :roll:

Ja też :) Mój pierwszy duży program był w Fortranie na kartach które sam kodowałem a w moim programie było ich ponad 5000 sztuk.

Wersje z uruchomionymi zakładkami ECO czy też w wersji 8.0.5 ikony Pojazd powodują dość duże zmiany innych ikon i funkcji.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
gwr760 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Mar 2018
Posty: 11
Skąd: poznań
Wysłany: 2018-03-16, 23:54   

To nie jest tak co koledzy mówią ,po odpaleniu samochodu pojawia się ekran główny choć zostawiłem na radiu a radio gra na kanale który był ustawiony przed zgaszeniem dzień wcześniej , a teraz przechodząc z radia na mapę muszę ustawić trasę by się mapa ukazała bo mam ekran meni i po ustawieniu trasy mam mapę i już nawiguje po naciśnięciu ikonki radio przechodzę do radia i teraz naciskam ikonkę mapa i pokazuję się ekran menu mapy a nawigacja w tle pracuje aby zobaczyć mapę muszę ponownie ustawić trasę a tam tą anulować
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-17, 09:48   

@gwr760 A jaką wersję softu masz ?
Przeczytaj co napisałem.
Jeśli masz już ustawioną trasę w nawigacji i przejdziesz do innej funkcji ( radio/odtwarzacz) to aby wrócić do nawigowania wg wcześniej ustawionej trasy przyciskasz ikonę MAPA a nie NAWIG
Chyba że masz wersję z ECOJAZDA wtedy to rozwiązanie nie działa
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
gwr760 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Mar 2018
Posty: 11
Skąd: poznań
Wysłany: 2018-03-17, 13:44   

Soft mam v. 8.0.5 a ten manewr co piszesz to nie działa a czy mam ECOJAZDę nie wiem a gdzie to w ogóle odczytać
 
gwr760 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Mar 2018
Posty: 11
Skąd: poznań
Wysłany: 2018-03-17, 14:23   

Soft mam v. 8.0.5 a ten manewr co piszesz to nie działa a czy mam ECOJAZDĘ nie wiem a gdzie to w ogóle odczytać
Przepraszam nie mam ECOJAZDY
 
gwr760 


Marka: dacia
Model: duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 12 Mar 2018
Posty: 11
Skąd: poznań
Wysłany: 2018-03-20, 00:22   

Nikt ni nie pomrze?????
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne