Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2015-11-18, 02:20
Zamiast tradycyjnego radioodtwarzacza - MP3?
Autor Wiadomość
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 19:48   Zamiast tradycyjnego radioodtwarzacza - MP3?

Ukradli mi radio, więc teraz chciałbym sprawę audio w samochodzie rozwiązać jakoś inaczej niż kupując następną sztukę.

Czy ktoś z osób posiadających większą widzę w tym zakresie może mi doradzić, w jaki sposób do istniejącej w Loganie instalacji podłączyć jakiś zwykły odtwarzacz mp3? Nie jesteśmy rodziną nietoperzy, więc jakość dźwięku w zupełności nam wystarczy... (;

Bezpośrednio pewnie się nie da i chyba trzeba by jakiś wzmacniacz - czy coś takiego: http://allegro.pl/item364...5w_okazja_.html się nadaje? Nie chodzi o ten konkretny egzemplarz, tylko o ogólny typ urządzenia - taniego i prostego. Na co ewentualnie zwrócić uwagę?
Ostatnio zmieniony przez laisar 2009-01-21, 23:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
Marcin 
Administrator



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.6 CDTI
Rocznik: 2016
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 325
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-16, 20:25   Re: Zamiast tradycyjnego radioodtwarzacza

laisar napisał/a:
Ukradli mi radio, więc teraz chciałbym sprawę audio w samochodzie rozwiązać jakoś inaczej niż kupując następną sztukę.

Czy ktoś z osób posiadających większą widzę w tym zakresie może mi doradzić, w jaki sposób do istniejącej w Loganie instalacji podłączyć jakiś zwykły odtwarzacz mp3? Nie jesteśmy rodziną nietoperzy, więc jakość dźwięku w zupełności nam wystarczy... (;

Bezpośrednio pewnie się nie da i chyba trzeba by jakiś wzmacniacz - czy coś takiego: http://allegro.pl/item364...5w_okazja_.html się nadaje? Nie chodzi o ten konkretny egzemplarz, tylko o ogólny typ urządzenia - taniego i prostego. Na co ewentualnie zwrócić uwagę?

To juz chyba lepiej kupic jakies uzywane radio na allegro i nie bawic sie w odtwarzacze mp3.
Sam uzywam takiego radyjka jak ponizej i jestem bardzo zadowolony. Co prawda nie odtwarza mp3, ale plyty graja pieknie ;-)



Gdybys byl zainteresowany jest na allegro za 160 zl ;-)

http://www.allegro.pl/ite..._w_okazja_.html
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 20:31   

Jest alternatywa kupienia PDA z radiem np ETEN - niektóre modele maja wyjście jack na zewnętrzne głośniki - trzebaby jednak pokombinować z ukrytym wzmacniaczem, no i koszt > 1000 zł (lecz to sa kombajny z navi, windowsem, mp3 itp)
_________________
GeRRaD
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 21:41   

1. Kiedy właśnie nie chcę radia - nawet taniego i dobrego <: To oczywiście też nie da pewności, że złodziej nie zechce sprawdzić, czy nie ma czegoś ukrytego pod fotelem - ale zawsze jest szansa że się jednak nie zdecyduje sprawdzać...

No a poza tym mógłbym ją używać poza autem [:

2. PDA to za duża armata, ale i tak podłączenie go jest dokładnie takie same jak przy zwykłej "empetrójce" - one wszystkie mają jakiegoś jacka (dokładny typ jest nieistotny, bo istnieją przejściówki chyba we wszystkie strony).

A właśnie o ten wzmacniacz chodzi...
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-17, 16:43   

Ja miałem taki fajny patent na radio w Palio. Radio było bez ramki i wchodziło głębiej w otwór, na to miałem założoną zaślepkę tak jakby radia nie było, a na tą zaślepkę zamontowałem uchwyt do telefonu za piątaka (uchwyt był do niczego, miał tylko za zadanie ściemnianie )
Dodałem zdjęcie na którym może coś tam widać, lepsiejszego nie mam.
Radio było mocno wypasione, ale przez 6 lat użytkowania nikt się nie włamywał po radio.
Żeby nie zdejmować za każdym razem osłony, zamontowałem sobie pilota między przednimi fotelami.

radio.jpg
Plik ściągnięto 433 raz(y) 214,54 KB

 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-18, 22:41   

Mamert napisał/a:
uchwyt był do niczego, miał tylko za zadanie ściemnianie


Nie tak dawno temu miałem poloneza i zaślepkę w formie radia z przed 20 lat. Ale tam konsola z radiem była lekko pochylona i to działało. W dacii to nie przejdzie. Chyba żeby wyjąć ramkę?
 
DomBad 


Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1.4
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 22
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2008-05-19, 08:29   

Mogę koledze poradzić zakup radia na kieszeń i problem z głowy sam takie mam i sobie chwale. Radio zabieram zawsze ze sobą i sie nie martwię :lol: . Pozdrawiam
_________________
Dacia Logan 1.4
Laureate 2005 r. 2xairbag alu felgi ABS cdmp 3 granat
przebieg 44000 tyś i ciągle rośnie
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-19, 12:19   

Koledzy, naprawdę bardzo dziękuję za wszystkie porady, ale chyba za mało dobitnie podkreśliłem, że już jestem zdecydowany na opisane na początku rozwiązanie i pytałem konkretnie o sposób jego realizacji.

Nie chcę klasycznego radia - ani taniego, ani wypasionego, ani schowanego, ani zamaskowanego, ani z panelem, ani w kieszonce (tsd już widzę minę mojej żonki na wieść że ma tachać taki kawał żelastwa ze sobą... <;). Po prostu - w ogóle nie chcę.

Mam 4 głośniki - albo takie (fi 13cm, nominalne 25W, max.130W) albo jakieś bardzo podobne.

Poradźcie, jaki i jak zamontować wzmacniacz, żeby całość grała po podłączeniu jakiegoś odtwarzacza mp3 / mp4 / discmana / telefonu (;

Np na Allegro jest całkiem spory wybór, ale ja się prawie nie znam na technice audio.

Tzn. wiem oczywiście, że np odtwarzacz mam podłączyć do wzmacniacza przez wejście niskopoziomowe (jakiś-jack - RCA), ale czy 4 głośniki mogę tak po prostu podłączyć to jego wyjść? Pewnie tak, ale lepiej się upewnić... [:

I jakiej mocy powinna to być maszynka? 4x25W, czy 4x50 (czyli 2x więcej niż nomnalna) to 100/200W, więc wygląda na to, że nawet taka najsłabsza (240W) by nadawała... Czy może coś mi umyka? (Cenowo i tak nawet te sporo mocniejsze - nawet 1800W - są jeszcze całkiem do przyjęcia - poniżej 100zł).

I pewnie trzeba by zamontować jakiś ekstra włącznik urządzenia, bo z tego co widzę to większość uruchamiana jest jakimś sygnałem z radia (np z anteny).
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-19, 14:09   

Laisar, powiem tak, trochę marudzisz.
Te wzmacniacze trzeba gdzieś zamontować, pewnie w schowku, albo gdzieś pod deską rozdzielczą (pewnie mają być dwa na 4 głośniki), a ich jakość jest bardzo wątpliwa.
Prościej, taniej wychodzi zamontowanie radia z supermarketu w schowku czy pod deską rozdzielczą (takie same miejsce montażu jak tych wzmacniaczy) i zamontowanie oryginalnej półeczki w miejsce radia (jeżeli chcesz pokazać złodziejowi że nie masz radia)
Tylko się tak zastanawiam co zrobisz z anteną i otworami na głośniki, wymontujesz i zakleisz taśmą ???
Złodziej nie rozumie tego że jak masz antenę i otwory głośnikowe to NIE MASZ radia, i tak jak będzie chciał to go będzie szukać.
Nie będę Ciebie namawiał na "moją zasłonkę" radia, ale chciałem tylko powiedzieć stempikowi że numer z Safari 5 jest już rozpracowany przez złodzieji, za to numer z uchwytem powoduje że złodziej jest przekonany o braku radia ponieważ wisi tam komórka czyli jest nierozbieralne. :-P
 
Paf 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV Arctica 7os.
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 7 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-20, 09:32   

Sprawa nie jest b. trudna, ale jest kilka uwag, które może pomogą:
1. Wzmacniacz MUSI mnieć moc mniejszą nż dopuszczalna moc głośników. Trochę komplikuje fakt, że moce podawane są czasami różne. Najlepiej chyba dobierać moc średnią głośnika i wzmacniacza.
2. Podłączenie MP3 lub coś innego -> wejście wzmacniacza nie powinno sprawiać problemu. Są to we/wy liniowe niskonapięciowe. Wyjście powinno być niskoomowe (na słuchawki lub wzmacniacz w głośnikach), wejście wzmacniacza wysokoomowe.
3. Podłączenie wyjście wzmacniacza -> głośniki daje o tyle problem, że proste wzmacniacze obsługują jeden głośnik dla jednago kanału, tzn. np. lewy przedni i tylny trzeba połączyć razem. I tu problem impedancji wyjściowej wzmacniacza i głośników. Muszą być takie same. Traci się też przy tym regulację przód/tył (u mie ważną przy dzieciach). Głośniki można połączyć szeregowo (podwojenie impedancji) lub równolegle (o połowę mniejsza). Jeśli nie da się dobrać impedancji, to niech głośniki lepiej mają za dużą, czyli podłączenie szeregowe. Najlepiej byłoby jednak nabyć wzmacniacz 4-ro kanałowy, z osobnymi wyjściami, lub ewentualnie 2 dwukanałowe i połączyć razem wejścia.
Może to trochę skomplikowanie napisałem ale w sumie sprawa jest dość prosta.
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-20, 10:03   

laisar napisał/a:
Nie chcę klasycznego radia ....... Po prostu - w ogóle nie chcę.

Nie jestem w stanie zrozumieć, i nie pochwalam pomysłu. Ale klient ma zawsze rację. W końcu to on płaci za własne błedy.

laisar napisał/a:
Czy może coś mi umyka?

Tak umyka Ci coś. A nawet prawie wszystko

1800 W ?
To co mnie nurtuje to czy na pewno potrzebujesz tych 1800 watów. To pewnie więcej niż rozrusznik w twoim aucie.

laisar napisał/a:
wygląda na to, że nawet taka najsłabsza (240W) by nadawała...


Jasne że by sie nadawała.............ale, w aucie masz 12 do około 15V , a głosniki pewnie 4Ω. No to nawet tych marnych 240 watów też nie będzie.
Mam też dobrą wiadomość. Nagłośnić pomieszczenie można dysponując mocą 1W , sinus oczywiście (słownie jeden wat, ciągłej mocy w kablach a nie na papierze), aż się wierzyć nie chce, prawda? No ale w autku jest hałas, a w dacii nawet spory. Niech będzie 20W. Wszystko ponad,..... to już luksus. Trzeba tylko pamiętać o głosnikach. Tak naprawdę to one "grają".

Wracając do sprawy, jeśli nadal upierasz się przy swoim:

1_zobacz jakie masz głosniczki (ile wat i omów) i do nich dobierz wzmacniacz. Pamiętaj że do dyspozycji masz tylko te 13 voltów. Trzeba sprawdzić przy jakim napięciu wzmacniacz uzyskuje swoją moc maksymslną i jakie ma wtedy zniekształcenia. (Nie ma co za bardzo na tym oszczędzać bo te popularne mają dość duże zniekształcenia) Jeśli jest oparty na jakimś scalaku to charakterystyki znajdziesz na stronie producenta. (najlepiej nadają się te z radioodbiorników samochodowych, są odpowiednio optymalizowane, jeśli masz więc jakieś zbędne radio samochodowe to zawsze można to coś z niego wydłubać)
2_jeśli nie zamierzasz dokładać korektora a MP3-ka ma wyjście możesz bezposrednio połączyć je z wejściem wzmacniacza i też zadziała, stracisz jednak praktycznie mozliwość regulacji (najlepiej gdybyś z radia z którego wydłubałeś juz końcówkę wyjął jeszcze korektor, o optymalizacji juz pisałem więc nie bede powtarzał)
3_jeśli żle zadziałało ( za cicho lub za głośno) a wszystko połączyłeś dobrze to musisz dodać stopień korekcyjny który obniży lub podniesie napięcie z wyjścia MP3-ki do akceptowalnego dla wzmacniacza (najczęściej 0,7 V, ale jeśli mnie posłuchałeś to taki wzmacniacz międzystopniowy nie jest Ci potrzebny, on jest w tym wydłubanym korektorze.... optymalizacja, pamietasz)
4_odradzam łączenie głośników, raczej niech każdy ma swój wzmacniacz, można wtedy ładnie ustawić bazę. Zakładam że głośniki w aucie są, po jednym w przednich drzwiach i dwa w podszybiu za tylnymi siedzeniami. Potrzebne są więc cztery wzmacniacze mocy. No chyba że mnie posłuchałeś to już je masz....
5_masz pierwszy kłopot (dwa wyjscia z MP3_ki i cztery wzmacniacze końcowe). W twojej sytuacji połączyłbym po dwa, bo znależc inne rozwiazanie w twojej sytuacji , ..... no chyba że...... Jasne, chyba że mnie posłuchałeś. Masz wtedy to już w tym korektorze, cztery cyfrowe potencjometry i Bóg wie co jeszcze
6_pozostaje sprawa zakłóceń.... niestety nie podejmę sie doradzać. Za cienki jestem. Jednak,... gdyby wyjąć z tego radia jeszcze filtr przeciwzakłóceniowy. Wiesz, byłby, niemal idealny (wiadomo idealnych rzeczy nie ma)
7_teraz tylko jeszcze jakaś rozsądna obudowa, taka nie za duża i koniecznie metalowa, żeby wszystko ładnie ekranowała do której możnaby pomocować wszystkie wyjścia i wejścia gniazdo bezpiecznikowe i jakiś potencjometr. Byłoby nieżle gdyby ją można zmieścić w miejscu przeznaczonym na radio, bo wtedy tego potencjometru nie trzebaby w nocy szykać.

Teraz finanse, miałem o tym nie pisać ale właśnie pokapowałem że jęśli...... no, no właśnie. Już wiesz. Najtaniej wychodzi radyjko. Musiałbyś to jednak jakos przełknąć i dać sobie słowo że, w życiu go słuchał nie będziesz, a tylko jako wzmacniacz będzie robiło. I po sprawie.


Grzecznie oświadczam że w żadnym razie celem moim nie było żartowanie z kolegi, a jedynie w przystępny sposób uzmysłowienie mu ze wybiera się z przysłowiową motyka na słońce. Jeśli na opakowaniu pisze 1800 wat, to na 100% napisał je jakis chińczyk w nadziei że akurat na tej lekcji fizyki przysnąłeś. A dla tych co nie przysnęli wymyśla sie inne normy niż DIN. I jeszcze jedno, choć na allegro, można kupić niemal wszystko, to trzeba pamiętać że przedmioty te sprzedawane są dla zysku a nie Twojego zadowolenia


----------------------------------------------------------------
Przekonałem? Mam nadzieję. Z drugiej jednak strony, każdy ma prawo wybrać żle!
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-20, 21:12   

Dzięki, chłopaki, świetnie - wreszcie chyba coś kumam (;

Czyli taki zestaw przykładowy (nic nie wybrałem, to egzemplarze pierwsze z brzegu, byle miały wystarczająco pełną specyfikacją) powinien w zasadzie zadziałać (?):

* mp3:
wyjście: 12mW + 12mW, 32ohm (nie wiem czy dobrze liczę, ale wyszło mi 0,6V)

* wzmacniacz:
wejście: 0.1-1V, 10Kohm
wyjście: 2 x 60W (max 2 x 120W), 2/4/8ohm (120W to prawie na pewno przy 2Ω, ale nie wiem czy 60W też?)

* głośniki:
moc nominalna: 25W (max 130W)
impedancja: 4ohm

[tak po prawdzie z tyłu są jakieś blaupunkty, ale nie mają kompletnie żadnych oznaczeń - przypuszczam jednak, że specyfikacją raczej i tak nie powinny odbiegać od tych pioneerów]


Wyjście mp3 i wejście wzmacniacza chyba do siebie pasują.


2 głośniki równolegle na kanał (+ z + do + wyjścia jednego kanału wzmacniacza, analogicznie minusy, analogicznie drugi kanał?) to 2Ω i nominalnie 50W (max 260W) - wzmacniacz daje co prawda nominalnie 60W, ale max tylko 120W, czyli i tak mniej niż max wytrzymuje jeden głośnik (130W).



Ergo - jeśli wszystko dobrze jarzę (?) - działa! (:

* * *

@Paf:

Brak regulacji przód/tył to dla mnie nie problem - i to mimo że też mam dzieci (3).

Wydaje mi się, że nie napisałeś nic skomplikowanie, ale okaże się to sprawdzając czy ja dobrze zrozumiałem (;

* * *

@stempik:

Cytat:
Cytat:
Nie chcę klasycznego radia ....... Po prostu - w ogóle nie chcę.

Nie jestem w stanie zrozumieć

Nie, no, zrozumieć to chyba mnie prosto - ideja fiksja! (;

Cytat:
i nie pochwalam pomysłu.

Zniosę to mężnie... <;

Cytat:
Ale klient ma zawsze rację. W końcu to on płaci za własne błedy.

O! Wreszcie nuta optymizmu - też dokładnie tak mówię na koniec swoim klientom (((:


1800W było podane tylko jako przykład, że w razie potrzeby są dostępne i takie wzmacniacze - a wyraźnie przecież napisałem że właśnie wydaje mi się, że nawet najsłabszy powinien się nadać.


O mocach napisałem wyżej - ciekawe czy tym razem nic mi nie umknęło (;


Zniekształcenia: nie mam najmniejszego pojęcia, czy 0.05% to dużo czy mało...


Regulacja: jakieś proste korektory to mają i mp3, ale tak po prawdzie to właściwie nawet w ś.p. radiu nie użyłem chyba ani razu, więc myślę że nawet ewentualny brak jakoś przeżyję.


Baza: ??? A wszystkie cztery głośniki są w drzwiach - w MCV-ce na tylnym podszybiu chyba nie byłoby zbyt rozsądne montować cokolwiek...


O łączeniu było przy okazji mocy.


Zakłócenia: czy podanym na początku przykładowym zestawie faktycznie należy się jakichś spodziewać?


Obudowa: w związku z nieposłuchaniem i brakiem wolnego radia do wybebeszania nie ma czego obudowywać ani opotencjometrowywać (;


Finanse: najtańszy (ten przykładowy) wzmacniacz to jakieś 50zł, tyle samo tania mp3 - w sumie chyba jednak taniej niż najtańsze radyjko, choć oczywiście ciężko coś powiedzieć o jakości... Nawet jeśli radio wygrywa, to zawsze można podrasować np mp3 (; - ale jak pisałem: jam nie nietoperz i jeśli nic nie będzie szumieć ani charczeć to naprawdę będę w pełni usatysfakcjonowany.

(Mam nadzieję, że żaden caraudiofil nie dostał jeszcze zawału ;))) ).


A druga sprawa, to że jak dla mnie taki zestaw jest bardziej:

1) ergonomiczny - mp3 będę sobie nosił i używał, a w autku podłączę w razie potrzeby;

2) bezpieczny - bardzo wątpię, żeby nawet gdyby złodziej-idiota znów się włamał, to chciało mu się szukać / udało znaleźć / ukraść taki mały wzmacniacz, który można zamontować właściwie wszędzie (gniazdko czy kabelek ukryć jeszcze łatwiej). I niech sobie kradnie - gąbkę... d:

Cytat:
Z drugiej jednak strony, każdy ma prawo wybrać żle!

Dalece nie zawsze wybór jest pomiędzy "dobrze" a "źle" - najczęściej jest jakiś milion stopni pośrednich (;


Na koniec - w żadnym razie nie czuję się wyśmiany i naprawdę szczerze dziękuję za wszelkie wyjaśnienia oraz rady [:

* * *

@Mamert:

Nie marudzę, tylko mam swoje Głębokie Przemyślenia (; i pytam co o nich sądzą inne osoby. Być może faktycznie są OKDR, ale jak nie zapytam, to się tego nie dowiem, prawda? (;

A antenę, owszem, zamierzam odkręcić (tzn. przynajmniej sam bacik) jeśli się faktycznie okaże zbędna...
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-20, 23:35   

laisar napisał/a:
Nie marudzę, tylko mam swoje Głębokie Przemyślenia (; i pytam co o nich sądzą inne osoby. Być może faktycznie są OKDR, ale jak nie zapytam, to się tego nie dowiem, prawda? (;

A antenę, owszem, zamierzam odkręcić (tzn. przynajmniej sam bacik) jeśli się faktycznie okaże zbędna...


Widzę że jesteś trochę rozgoryczony utratą radia i zepsutym zamkiem.
Ja przez rok nie mogłem do siebie dojść jak mi okradli mieszkanie "na śpiocha".
Zastanawiam się tylko co ty chcesz zrobić z MCVki, jakieś skrzyżowanie Drakuli, Frankensteina i statku kosmicznego ?? Przed kradzieżą miał być climatroniksonic własnej roboty, a teraz jakieś wzmacniacze powiązane taśmą klejącą z wystającymi kablami wyglądające jak produkt rurabombera. Mnie by chyba żona zabiła za takie coś w aucie.
A może tak podejść do sprawy na nowo, rześko i bardziej optymistycznie. Powiedzieć sobie: no dobra zdarzyło się, następnego razu nie będzie ! A jutro pojechać np do MM i kupić sobie coś nowego na poprawę humoru.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-21, 00:01   

((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((:

Na szczęście całkowicie mylne odczytujesz mój nastrój - ja właśnie optymistycznie i z zapałem projektuję oryginalny zestaw audio zamiast fatalistycznie kupić w jakimś (za przeproszeniem) media-markecie następną potencjalną ofiarę kradzieży. A tak - kupię sobie więcej klocków i coś z nich fajnego zbuduję! Tzn. jak już się dowiem - do czego walnie i niezawodnie się przyczyniacie - jak to zrobić żeby właśnie MCV-eczka nie odleciała...

I chodzi właśnie o to, żeby NIC nie było widać - a już zwłaszcza kabli... (taśma to by jeszcze była pół biedy).

(O, właśnie mi poddałeś ideę: a może do wzmacniacza zamontowanego np pod podwoziem <chłodzenie ważna rzecz!> podpiąć po prostu jakieś mini-radyjko za przysłowiowe 5zł, a dźwięk przesyłać bezprzewodowo jakimś transmiterem-fm czy coś... hm... radyjko przy każdym głośniku? hmmm......).

Tak swoją drogą to coś się uczepiłeś tego climatroniksa, a to właśnie on miałby być poniekąd takim tworem dr F. - w końcu to moje ręce będą nim sterować na komendę centralnego komputera biologicznego znanego pod kodową nazwą "MÓZG", a wyposażonego w czujniki OCZKa-2, sprzężone z termometrem...

Poza tym: żonę mam bardzo tolerancyjną i w pełni ufającą w moje działania techniczne - zwłaszcza, że oboje nie mamy nabożnego stosunku do przedmiotu użytkowego pt. "auto" (;

Choć przyznaję, że pomysł z bębenkami zamków może faktycznie nie jest do końca najlepszy... mam za to jeszcze kilka innych, naprawdę świetnych - w odpowiednim czasie nie omieszkam się pochwalić [:
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 06:38   

laisar napisał/a:
a dźwięk przesyłać bezprzewodowo jakimś transmiterem-fm czy coś


Drobna niekonsekwencja, żeby było FM potrzebne jest radyjko (z FM)

laisar napisał/a:
Nie, no, zrozumieć to chyba mnie prosto - ideja fiksja! (;


Widocznie za stary już jestem. :-(

laisar napisał/a:
ale tak po prawdzie to właściwie nawet w ś.p. radiu nie użyłem chyba ani razu, więc myślę że nawet ewentualny brak jakoś przeżyję.


Nigdy nie zwracamy uwagi na rzeczy które działają. To pewnie dlatego.

To co napisałem powstawało dobre dwie godzinki Pisałem w pracy a tam wiadomo warunków nie ma. W ten sposób umknął mi tekst skrobnięty przez kolegę Paf . On doradzał ja straszyłem. Ale mając na uwadze oba teksty powinno zadziałac. Powinno. Choć nie objecuj sobie dzwięku jak z radyjka.


--------------------------------------------------
Strasznie lubię radyjka a zwłaszcza jedną stację i pewnie dlatego twój pomysł trafić do mnie nie może.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-21, 07:27   

Cytat:
Drobna niekonsekwencja, żeby było FM potrzebne jest radyjko (z FM)

Oj, chyba oczka jeszcze zaspane były (; - przecież napisałem o radyjku-z-fm:

do wzmacniacza [...] podpiąć po prostu jakieś mini-radyjko za przysłowiowe 5zł, a dźwięk przesyłać bezprzewodowo jakimś transmiterem-fm


Cytat:
Nigdy nie zwracamy uwagi na rzeczy które działają. To pewnie dlatego.

Zapewne - a już zwłaszcza jeśli nie działają bo ich nie używamy <<<:


Cytat:
On [Paf] doradzał ja straszyłem

Ależ wcale nie czułem się straszony - oba teksty były wysoce informacyjne, za co bardzo dziękuję.


Cytat:
powinno zadziałac

Juuupi! [:


Cytat:
nie objecuj sobie dzwięku jak z radyjka

Byle nie szumiało i charczało - brak "basów takich, a sopranów owakich" naprawdę nie będzie problemów (mam trzeci stopień umuzykalnienia - wiem, kiedy grają ;)


Cytat:
Strasznie lubię radyjka a zwłaszcza jedną stację i pewnie dlatego twój pomysł trafić do mnie nie może.

Nie wiem czemu - bo wiesz, tzw. "empetrójka" jak najbardziej może mieć również radyjko (w sensie tunera). I ponieważ ja też lubię słuchać różnych stacji radiowych, to szukany przeze mnie odtwarzacz nawet powinien je mieć... To co - pax? [:
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 08:26   

laisar napisał/a:
Oj, chyba oczka jeszcze zaspane były (; - przecież napisałem o radyjku-z-fm:

laisar napisał/a:
1. Kiedy właśnie nie chcę radia - nawet taniego i dobrego <:


Bez komentarza.

Żartowałem że bez komentarza (skąd wiedziałeś że 7.00 to dla mnie środek nocy?)
Radyjko o którym piszesz to żródło. Ja natomiast wspomniałem o radyjku które jest (koniecznym w wypadku transmiterka) odbiornikiem sygnału.


laisar napisał/a:
Zapewne - a już zwłaszcza jeśli nie działają bo ich nie używamy <<<:


A gdyby głośik z radyjka był cienki, piskliwy taki bez basów, lub na odwrót gruby i płaski To czy to, nie skłoniłoby Cię do próby regulacji?

Zerknij tu:
http://www.allegro.pl/ite..._mp3.html#photo
Samo radyjko bez Cd ale nowe i ze wzmacniaczem. Nie chcesz radyjka, przecinasz dwie sciezki na druku i podpinasz swoja MP3-kę

Ale wybór należy do Ciebie
"wiesz kiedy grają" ? To ciekawe. W zasadzie tak jak ja.


laisar napisał/a:
To co - pax? [:


Słowo harcerza.
Daję śmiało bo nigdy harcerzem nie byłem.
Ostatnio zmieniony przez stempik 2008-05-21, 08:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
Paf 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV Arctica 7os.
Silnik: 1.6 16V
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 7 os.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 91
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-21, 08:34   

Czy doradzałem, to sam nie wiem. Ja niestety wyjechałem z salonu z oryginalnym radiem. Niestety, bo aktualnie po miesiącu jest w naprawie gwarancyjnej (Blaupunkt). Na pewno z własnej woli bym nie brał, tylko zamontował coś innego, ale diler nie bardzo chciał wymontowywać.
Natomiast sam mam straszne zamiłowanie do dłubania i żadnych obiekcji przed eksperymentowanim, dlatego laisar-a rozumiem doskonale.
Twój zestaw powinien działać, ale jednak głośniki chyba bym łączył szeregowo. Owszem, moc nieco spadnie, ale na pewno będzie bezpieczniej (patrz na te 25 W mocy ciągłej a nie na 130 szczytowej). Zresztą poeksperymentuj. Natomiast oznaczenia +/- na głośnikach są mniej istotne. Oznaczają tylko fazę dzwięku. Co prawda teoretycznie złe podłączenie może całkowicie wytłumić dzwięk, ale to się w praktyce nie zdarza (choć tak działają wytłumiacze hałasu o bardzo wysokiej skuteczności).
Jeśli nie jesteś bardzo wrażliwy na zniekształcenia to proponuję jednak tańsze dwa proste dwukanałowe wzmacniacze mniejszej mocy i łączenie głośników niezależne. Można wtedy dać łatwo balans przód/tył lub prawo/lewo, albo nawet oba. Podłączyć można wyjście MP3 -> wejście wzmacniacza poprzez zwykły potencjometr i masz regulację głośności może nawet lepszą niż w odtwarzaczu. Dla Twojego zestawu to najlepiej potencjometr logarytmiczny (oznaczenie "C") 2,2 lub 4,7 kOhm. Można dwa takie łatwo zmieścić w dziurze na radyjko.
Jeśłi się zdecydujesz na taką robotę to z niecierpliwością czekam na info o efektach.
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 08:54   

Paf napisał/a:
sam mam straszne zamiłowanie do dłubania i żadnych obiekcji przed eksperymentowanim


To tak jak ja. Tyle że ja nigdy niczego nie kończę. (to zdanie żony, nie wiem czemu tak uważa). Wiem jednak że przecięcie dwóch ścieżek to mniej pracy niż majstrowanie przy całości. No i daje szanse na pomyślne i szybkie zakończenie.

Paf napisał/a:
Twój zestaw powinien działać, ale jednak głośniki chyba bym łączył szeregowo.

I ja jestem tego zdania.
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-21, 08:56   

Sorry chłopaki ale nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:

audi3.jpg
Plik ściągnięto 217 raz(y) 90,82 KB

 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 09:09   

Ta realizacja przeszła wszystko co wczesniej widziałem.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-21, 09:55   

Mamert napisał/a:
Sorry chłopaki ale nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:

No wiesz, Mamert, od tej strony Cię nie znaliśmy... tylko zdradź czy to ta stara Siena czy Logan, bo jakoś ciężko rozpoznać <;
 
Mamert 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 110 LPG
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate Plus 7 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 31 Mar 2008
Posty: 1104
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-05-21, 10:07   

Nie, nie, to jest jakieś audi, napewno nie moje, nie gustuję w składakach z trzech części i jeszcze dwa razy bite przez TIRa.
Chciałem tylko pokazać karykaturalnie jak mogą się skończyć "drobne usprawnienia i przeróbki zwłaszcza AUDIO-VIDEO"
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-21, 10:39   

stempik napisał/a:
laisar napisał/a:
Oj, chyba oczka jeszcze zaspane były (; - przecież napisałem o radyjku-z-fm:

laisar napisał/a:
1. Kiedy właśnie nie chcę radia - nawet taniego i dobrego <:


Bez komentarza.


Aj no bo raz piszemy o radiu jako "urządzeniu mieszczącym się w kieszenie deski" a drugi jako o medium (de facto: stacjach radiowych) - nie chcę tego pierwszego, o tym drugim już wyjaśniłem że też lubię (i dużo używam).

Cytat:
Radyjko o którym piszesz to żródło. Ja natomiast wspomniałem o radyjku które jest (koniecznym w wypadku transmiterka) odbiornikiem sygnału.


Wcale nie - więc jeszcze raz... (:
laisar napisał/a:
do wzmacniacza [...] podpiąć po prostu jakieś mini-radyjko za przysłowiowe 5zł


Cytat:
A gdyby głośik z radyjka był cienki, piskliwy taki bez basów, lub na odwrót gruby i płaski To czy to, nie skłoniłoby Cię do próby regulacji?

Martwiłbym się tym, gdybym to zauważył - do tej pory nie zamierzam, a dotychczasowe doświadczenie raczej nie wskazuje na taką potencjalną ewentualność...

Cytat:
Samo radyjko bez Cd ale nowe i ze wzmacniaczem. Nie chcesz radyjka, przecinasz dwie sciezki na druku i podpinasz swoja MP3-kę.

Ooo! To faktycznie jest jakaś dość ciekawa alternatywa wobec wzmacniacza - jakoś nie udało mi się znaleźć wcześniej nic podobnego, prawie wszędzie tylko modele z przestarzałymi CD-kami... (Ale oczywiście nic bym nie przecinał, bo - powtórzę się - radia w sensie stacji radiowych bardzo lubię posłuchać).

Obawiam się tylko, czy złodziej najpierw nie kradnie, a potem dopiero sprawdza co ukradł - w dyscyplinie "bezpieczeństwo" chyba zdecydowanie wygrywa moje rozwiązanie.

No ale obiecuję, że poważnie przemyślę - naprawdę dziękuję!

* * *


Paf napisał/a:
wyjechałem z salonu z oryginalnym radiem. [...] z własnej woli bym nie brał, tylko zamontował coś innego

U mnie podobnie - dostałem auto razem z radioodtwarzaczem, więc nie zaglądałem temu koniowi w zęby (; ale teraz chcę sobie dobrać coś możliwie idealnie dla mnie.

(Na marginesie: "Laisar" to normalne imię, nie skrótowiec, więc odmienia się też zwyczajnie - np "laisara" a nie "laisar-a". Nic się oczywiście nie stało, ale to tak, gwoli informacji :)

Cytat:
głośniki chyba bym łączył szeregowo. Owszem, moc nieco spadnie

Moc to żaden problem, przecież nie będę sobie ani rodzinie robił kogla-mogla z mózgów.

Oczywiście wierzę, że to może i bezpieczniejsze - ale właściwie dlaczego? Właśnie ze względu na moc? Ale przecież i przy połączeniu równoległym mieści się w granicach?

Cytat:
Zresztą poeksperymentuj.

Nie omieszkam, ale jestem z tych co lubią się najpierw dobrze teoretycznie przygotować - stąd ten temat [:

Cytat:
proponuję jednak tańsze dwa proste dwukanałowe wzmacniacze mniejszej mocy

Będzie ciężko - nie znalazłem nic mniejszego niż tamten przykładowy... [:

Cytat:
balans przód/tył lub prawo/lewo [...] regulację głośności

Podobnie jak z korektorem - chyba nigdy tego nie użyłem, więc małe szanse żeby to uczynił w przyszłości. Ergo: zbędny wysiłek.

Cytat:
Jeśłi się zdecydujesz na taką robotę to z niecierpliwością czekam na info o efektach.

To dopiero za jakiś tydzień, może dwa, jak już auto wróci z ASO i będę miał chwilkę na zabawy... /:
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-21, 12:41   

laisar napisał/a:
Ooo! To faktycznie jest jakaś dość ciekawa alternatywa wobec wzmacniacza - jakoś nie udało mi się znaleźć wcześniej nic podobnego


Ooo!
Pisząc to wszystko miałem na myśli własnie cos takiego. Przecinasz dwie scieżki. I masz. Nie chcę porzesądzać ale z dużym prawdopodobieństwem płyta w radyjku jest uniwersalna i ma jeśli nie potrzebne złącze to miejsce na nie. A wtedy już tylko jedna ścieżka.

Ale można, oczywiście po zastanowieniu pozostawić jak jest.:)))


----------------------------------------------------------------------------------------
laisar napisał/a:
Moc to żaden problem


Nie chodzi o moc tylko o to żeby nie popalić końcówek. (mały opór to duży prąd)

To na wypadek gdyby miało się okazać że przyjemność z eksperymentowania wygrała
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne