Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyposażenie pojazdu wymagane w Słowacji, Węgrzech, Chorwacji
Autor Wiadomość
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
  Wysłany: 2019-08-02, 22:18   Wyposażenie pojazdu wymagane w Słowacji, Węgrzech, Chorwacji

Hej,

Wybieram się pierwszy raz samochodem na południe Europy.

Czy możecie mi podpowiedzieć, jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdu na Chorwacji, Węgrzech i Słowacji?

Co, poza rzeczami wymaganymi przez polskie prawo, muszę zabrać ze sobą?
 
wuju 



Marka: Peugeot
Model: 206
Silnik: 1.1
Dołączył: 17 Kwi 2017
Posty: 409
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-08-02, 22:23   

Na Słowacji wymagane są zapasowe żarówki ale nie przywiązują do tego uwagi
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4054
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-02, 23:23   

Nie musisz mieć niczego więcej niż to co obowiązuje w PL. Na terenie całej UE obowiązuje tzw konwencja wiedeńska, co oznacza że jeśli masz wyposażenie które wg przepisów jest obowiązkowe w PL to niczego więcej nie musisz mieć .Ale niektóre rzeczy warto mieć ( chociażby zapasowe żarówki/apteczkę) Bo jeśli nie będziesz miał sprawnych świateł to policja może nie pozwolić Ci dalej jechać dopóki ich nie naprawisz.
Wszystko uregulowane zostało przez konwencję wiedeńską o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3487
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2019-08-03, 04:54   

Na Słowacji żarówki, apteczka wg słowackiego wzoru i kamizelka dla każdej osoby w zasięgu ręki (w kabinie). Ale sprawdzają tylko jeśli podpadniesz.
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-03, 08:20   

Od prawie 20 lat jeżdżę po południu Europy i:
po pierwsze: faktycznie istnieje Konwencja w myśl której obowiązuje Cię wyposażenie zgodne z krajem rejestracji - i tyle w temacie...ale:
* jedziesz na wakacje więc zakładam, że nie masz ochoty tłumaczyć (w razie "Z") funkcjonariuszowi, że jest taka konwencja i dlatego nie posiadasz:
- linki holowniczej;
- w pełni wyposażonej apteczki (zgodnie z normami unijnymi) wraz z dodatkami wymaganymi np. przez Słowaków tj. zestawu agrafek :), 50 ml jodyny i była także opaska uciskowa, ale nie wiem czy to aktualne;
- kamizelki odblaskowej (we Włoszech musi być tyle ile osób w pojeździe);
- zestawu bezpieczników;
- zestawu żarówek;
Ja dodatkowo biorę zestaw podręcznych narzędzi, zestaw naprawczy koła, płyny eksploatacyjne w małych pojemnikach oraz (mogę Ci poradzić) plandekę na samochód zwłaszcza jeśli przewidujesz parkowanie np. w rejonie lasów sosnowych, albo w pełnym słońcu.
... i nie zapomnij sprawdzić datę ważności apteczki czy gaśnicy.

W czerwcu przejechałem tą trasę (tyle, że przez Czechy Słowację i Węgry) - proponuję Ci zatrzymać się na parę dni w rejonie Balatonu - warto!
Dużo informacji na temat przejazdów, korków itp. możesz znaleźć tutaj:
https://www.cro.pl/samoch...y-uwagi-f4.html
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2019-08-03, 08:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-08-03, 08:42   

Ale musisz też wiedzieć czego Ci nie wolno mieć - np. wideorejestratora.
http://autempoeuropie.pl/...ozna-ich-uzywac
_________________
Od f126p do Dustera
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-03, 09:20   

To są bzdury, po prostu nie możesz tych filmów udostępnianiać publicznie.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-08-03, 11:51   

DrOzda napisał/a:
To są bzdury....


Jeżeli Ty masz rację (a oby tak było jeżeli kolega SWilk zaufa Twojej opinii) to ci wszyscy poniżej się mylą (przede wszystkim Austria):

https://www.youtube.com/watch?v=HzpLEk2kYOQ

https://40ton.net/wideorejestrator-samochodowy-w-austrii-czyli-co-konkretnie-za-to-grozi-dlaczego-i-co-mowia-o-tym-sady/

http://www.brd24.pl/spole...-duzo-kosztuje/

https://www.antyradio.pl/...mochodzie-23679

https://www.radiozet.pl/N...a-groza-mandaty

https://tvn24bis.pl/moto,99/kamera-w-samochodzie-ograniczenia-w-krajach-unii-europejskiej,946762.html
_________________
Od f126p do Dustera
Ostatnio zmieniony przez maugu 2019-08-03, 12:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-03, 12:32   

Powielenia mitów ma się dobrze, niestety nieznajomość języka robi swoje:

https://www.oeamtc.at/the...erkehr-16180594

Tłumaczenie z google:
"Print article
To press
Admissibility of Dashcams in Austrian traffic

Dashcams - small cameras mounted on dashboard or windshield are not allowed in all European countries.


In the publication or disclosure of personal data without consent threatened high penalties.
Dashcams in Austria

In Austria, permanently installed cameras with a view to public areas are subject to the strict requirements for "image processing" of the Data Protection Act (DSG) as well as the provisions of the General Data Protection Regulation (DSGVO) with regard to the processing of personal data.
Individuals who publish or share images or video material on which you can recognize people or license plates, make themselves punishable.
What is allowed, what is forbidden?

Online posting of recordings:
When a Dashcam record is posted on the Internet and made accessible to the public without blurring people and vehicle registration numbers, it has clearly violated their right to privacy of personal data without the consent of those involved.

Proof of offenses of others:
The right to protection of personal data is violated even if one indicates a (wrong) behavior of others in the police or public agency and wants to prove this with video recordings or digital photos. Recordings of videos or the creation of digital photos for prosecution are permitted on public transport roads only to the police and only under fairly strict conditions. A private individual must expect punishment and civil claim for injunctive relief due to the breach of data protection law.

Proof of own (unf) debt:
If you yourself complain and can disprove a alleged facts or facts based on a random incidentally taken from the roadside or from the car, the transmission of the data is then no data protection infringement, if on the transmitted passage no personal data of uninvolved persons are recognizable. It is unclear whether one must give ingested data by means of which one would burden oneself. In Germany a few months ago, a cyclist wanted to influence the clarification of a question of guilt in his favor by presenting a video. Instead, he has burdened himself with the video itself.

Recordings for private purposes:
It is possible, of course, that someone just wants to document the beautiful scenery or a trip by car, motorcycle or bicycle. If a video is recorded purely for private use, it will not violate privacy even if it involves recording other people or characteristics. However, it should not be a systematic surveillance activity or the deliberate collection of evidence.

Dashcams in Europe

Dashcams are allowed in Bosnia-Herzegovina, Denmark, France, Great Britain, Italy, Malta, Netherlands (for private use only), Norway, Sweden, Serbia and Spain.
In Belgium, Germany, Luxembourg, Portugal and Switzerland, use should be avoided due to data protection concerns."
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-03, 15:15   

DrOzda napisał/a:
Recordings for private purposes:
It is possible, of course, that someone just wants to document the beautiful scenery or a trip by car, motorcycle or bicycle. If a video is recorded purely for private use, it will not violate privacy even if it involves recording other people or characteristics. However, it should not be a systematic surveillance activity or the deliberate collection of evidence.


I tutaj jest "clue" całego problemu a w szczególności: ..."However, it should not be a systematic surveillance activity or the deliberate collection of evidence"... Kamery samochodowe w Austrii traktowane są jako urządzenia monitorujące przestrzeń publiczną na co TRZEBA mieć zezwolenie. Nawet w mapach Googla Austria jest "białą plamą" pozbawioną widoku street view - dlaczego? Odpowiedź chyba sama się nasuwa.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-03, 15:32   

Oj widzę że czytanie ze zrozumieniem kuleje. Na użytek prywatny możesz filmować co chcesz. Nie mozesz jedynie użyć tych nagrań w celach prawnych czy jako narzędzie do celowego śledzenia konkretnego celu.
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-03, 16:01   

DrOzda napisał/a:
Oj widzę że czytanie ze zrozumieniem kuleje. Na użytek prywatny możesz filmować co chcesz. Nie mozesz jedynie użyć tych nagrań w celach prawnych czy jako narzędzie do celowego śledzenia konkretnego celu.


Oczywiście nikt minie nie zamknie za filmowanie wakacyjnych wojaży wykonywanych nawet w rejonie szlaku komunikacyjnego, ale na nagrywanie ruchu drogowego (co czynisz SYSTEMATYCZNIE - patrz opis - używając wideorejestratora umieszczonego na stałe na przedniej szybie samochodu na której generalnie, zgodnie z przepisami nie powinieneś mieć niczego poza lusterkiem wstecznym) jest już karalne - w myśl prawa austriackiego. Czym innym jest odpowiedzialność cywilna w przypadku opublikowania nagrania - jeśli komuś się to nie spodoba, a czym innym odpowiedzialność związana z nielegalnym wejściem w kompetencje określonego organu posiadającego zgodę na prowadzenie monitoringu miejsc publicznych.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-03, 16:22   

Ciekawe skąd ten wymóg że nie można mieć niczego na przedniej szybie , skoro wszędzie gdzie są bramki powszechnie instaluje się tam transpondery Telepass czy u nas ViaAuto. W Austrii przy dodatkowo płatnych tunelach i autostradach również.
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-03, 16:52   

Urządzenia VIA z reguły instalujesz poniżej "na podszybiu" (albo w prawym dolnym rogu szyby) i w ten sposób pokrywają się one ze strefą maski nadwozia nie ograniczając jednocześnie widoczności - za to nikt Cię nie ukarze, ale spróbuj coś takiego zainstalować centralnie przed sobą na wysokości oczu - gwarantuję, że daleko nie zajedziesz. :) Kamerę natomiast przeważnie montujesz centralnie w okolicy lusterka wstecznego (nie piszę o zintegrowanej) co zdaniem niektórych (patrz kraje skandynawskie, Słowacja i Austria także) może ograniczać pole widzenia stąd może być penalizowane - kwestia uznaniowa kontrolującego na drodze.

Co do tekstu powyżej, dlaczego wśród krajów "are allowed" nie ma Polski, Słowacji, Węgier i paru innych. Chyba może to świadczyć o rzetelności także i tego artykułu skoro informacje zawarte w źródłach podanych przez "maugu" określasz jako mity.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
Ostatnio zmieniony przez BLACHA_997 2019-08-03, 17:34, w całości zmieniany 3 razy  
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-03, 19:02   

W Austrii jest zabronione używanie wideorejestratorów, a np. antyradarów w góle posiadanie w pojazdach. Z drugie strony przesadzacie z tym że nie wolno mieć niczego - nie wolno mieć niczego w zasięgu wzroku kierowcy - oczywiście jest wyjątek który podobno nie przeszkadza - to ... winietka polecana w górnym zewnętrznym rogu szyby po stronie kierowcy. Wielokrotnie byłem w Austrii z ViaAuto powieszonym po stronie pasażera nad lusterkiem, policja wielokrotnie sprawdzała czy mam winietkę ( robią to przez lornetki i przechodząc pieszo przez parkingi autostradowe ) i nikt nie miał zastrzeżeń. Zresztą producenci zalecają montowanie właśnie tam urządzeń tego typu, szyba ma tam inne właściwości, kto nie wierzy odsyłam do instrukcji obsługi Dustera.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-03, 19:10   

Ten tekst jest autorstwa austriackiego ADAC czyli ichnego PZM.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-03, 20:40   

DrOzda napisał/a:
Ten tekst jest autorstwa austriackiego ADAC czyli ichnego PZM.

To jedź i sprawdź - ja byłem w Austrii z 10 razy, przejeżdżałem w drodze do Włoch i Chorwacji ze 20 wte i wewte i nie widziałem samochodu z wideorejestratorem. Ale mogę się mylić - dlatego jak jesteś taki pewny proponuję test :mrgreen:
Ale ostrzegam że w Austrii kary są drastyczne - za przekroczenie w miejscu o dopuszczalnej prędkości 90km/h o 11km zapłaciłem 55 E, kolega za brak winietki kilkaset E, a podobno za przekroczenie o powyżej 50/h trafiasz prosto do aresztu - możesz ruszyć dalej dopiero po sprawie sądowej za kilka dni i zapłaceniu wysokiej kary.
Ostatnio zmieniony przez PiotrWie 2019-08-03, 20:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
BLACHA_997 



Marka: Dacia
Model: Comfort
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2019
Dołączył: 17 Sie 2011
Posty: 787
Skąd: ŚLĄSK
Wysłany: 2019-08-04, 08:49   

DrOzda napisał/a:
Ten tekst jest autorstwa austriackiego ADAC czyli ichnego PZM.


To teraz wkleję Ci informację naszego PZM-otu:
https://pzmtravel.com.pl/pzminfo/wyposazenie,pojazdu,274.html

Tak więc wydaje mi się, że austriacki ADAC klarownie informuje, że dozwolona jest rejestracja "It is possible, of course, that someone just wants to document the beautiful scenery or a trip by car, motorcycle or bicycle. If a video is recorded purely for private use, it will not violate privacy even if it involves recording other people or characteristics." - czyli na przykład tzw. "nagrywanie z wolnej ręki" scenerii nawet siedząc w jadącym samochodzie oczywiście na własny użytek. Jeśli natomiast "However, it should not be a systematic surveillance activity or the deliberate collection of evidence." - czyli gdy zamontujesz tą kamerę na stałe i będziesz z nią podróżował przez kawał Austii - interpretacja tekstu jest jasna. No chyba, że moje pojmowanie angielskiego i opisu regulacji prawnych (bo nie są to przepisy sensu stricto) jest jakieś inne :)

PiotrWie napisał/a:
... Z drugie strony przesadzacie z tym że nie wolno mieć niczego - nie wolno mieć niczego w zasięgu wzroku kierowcy - oczywiście jest wyjątek który podobno nie przeszkadza - to ... winietka polecana w górnym zewnętrznym rogu szyby po stronie kierowcy....

Zgoda, dlatego napisałem, że w większości przypadków nikt nie będzie miał o "rozsądny" montaż urządzeń na przedniej szybie żadnych uwag, a kwestie te stają się subiektywną oceną służb i samego zainteresowanego. Z tego co się orientuję, to chyba tylko w którymś z krajów skandynawskich jest stosowany szablon według którego określana jest strefa dopuszczalności montowania urządzeń na przednich szybie.
_________________
Nowa zabawka DD 2 :)
 
matucha 



Marka: Skoda / VW
Model: Rapid / Up!
Silnik: 1,0 TSI / 1,0 MPI
Rocznik: 2019/2017
Dołączył: 24 Maj 2010
Posty: 813
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-08-04, 20:46   

Ja nie pamiętam teraz gdzie, ale CB radio też w którymś kraju jest zabronione.
_________________
Było Sandero Stepway 1,6MPI + LPG 2010 i Logan MCV 1,6MPI + LPG 2012
Ostatnio zmieniony przez matucha 2019-08-04, 20:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomek73 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster/Scenic
Silnik: 1,6 SCe LPG/ 1,6 16V LPG
Rocznik: 2019 / 2003
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Maj 2019
Posty: 43
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 2019-08-05, 07:59   

CB jest zabronione m.in. w Austrii.
Więcej na https://www.cargonews.pl/czy-radia-cb-sa-legalne/
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2019-08-05, 10:00   

Niby najlepiej pytać się u źródła, ale czasami i to zawodzi. Pytania (moje na niebiesko) do Austrian National Tourist (link ze strony ambasady), a i tu austriackie gadanie - najlepiej zadzwonić na policję :)

Dashcam pytanie_odpowiedź Austrian National Tourist.JPG
Plik ściągnięto 27 raz(y) 91,65 KB

_________________
Od f126p do Dustera
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-08-05, 10:25   

Dziękuję za wszystkie rady.

Dyskusja o wideorejestratorach mnie na razie nie dotyczy. Jakoś ciągle są ważniejsze wydatki i odkładam ten zakup na przyszłość.


Natomiast bardzo ważnych informacji udzielił mi kolega BLACHA_997 za co serdecznie dziękuję.
Niby wiem o konwencji wiedeńskiej, ale słyszałem też, że nie każdy policjant przyjmuje jej istnienie do wiadomości. Wolę być świętszy od papieża podczas tego przejazdu, bo droga długa i nie chcę tracić czasu na niepotrzebne dyskusje.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2019-08-05, 10:38   

SWilk napisał/a:
Dziękuję za wszystkie rady.

Dyskusja o wideorejestratorach mnie na razie nie dotyczy. Jakoś ciągle są ważniejsze wydatki i odkładam ten zakup na przyszłość.


Natomiast bardzo ważnych informacji udzielił mi kolega BLACHA_997 za co serdecznie dziękuję.
Niby wiem o konwencji wiedeńskiej, ale słyszałem też, że nie każdy policjant przyjmuje jej istnienie do wiadomości. Wolę być świętszy od papieża podczas tego przejazdu, bo droga długa i nie chcę tracić czasu na niepotrzebne dyskusje.

Konwencja to jedna rzecz a niektóre przepisy są tak sformułowane że ich nie dotyczy - np we Włoszech nie ma obowiązku posiadanie kamizelek ale jest zakaz wysiadania bez nich z samochodu na autostradzie ( oczywiście nie na parkingu) więc jak ich nie masz i np złapiesz gumę czy masz inną awarię i wysiądziesz to jesteś załatwiony.
PS Skąd i dokąd jedziesz że nie przez Austrię - tam są najlepsze drogi i wbrew pozorom najniższe opłaty na drogach.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-08-05, 10:47   

tomek73 napisał/a:
CB jest zabronione m.in. w Austrii.
Więcej na https://www.cargonews.pl/czy-radia-cb-sa-legalne/

Nie jest zabronione, zabronione jest używanie radia które nie spełnia warunków technicznych pasma CB obowiązującego w Austrii. Zresztą identycznie jak w Polsce.
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2019-08-06, 12:05   

PiotrWie napisał/a:
PS Skąd i dokąd jedziesz że nie przez Austrię - tam są najlepsze drogi i wbrew pozorom najniższe opłaty na drogach.


Lecę z Lublina do Splitu. Trasa już ustalona, bo nocleg po drodze zaklepany.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne