Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2008-12-21, 01:07
Radio SD + CD
Autor Wiadomość
Marcin 
Administrator



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.6 CDTI
Rocznik: 2016
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 325
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-03-21, 15:55   

Szaruś napisał/a:
Instalacja antenowa w Dacii jest zakończona wtyczką DIN czy wtyczką ISO?

Chciałem zainstalować sobie radio, ale niestety złącze antenowe w radiu nie pasuje do złącza antenowego w Dacii. Prawdopodbnie jedno jest ISO a drugie DIN, ale nie wiem które jest które :-D .

Na Allegro widziałem można kupić przejściówki (np. tu), tylko nie wiem w którą stronę taką przejściówkę kupić.

Ja kupowalem taka przejsciowke w norauto ;-) Na miejscu dobralem odpowiednia i nie bylo najmniejszych problemow :mrgreen: Mozesz tez sprawdzic w mediamark. Ja dalem za nia chyba cos kolo 10 zl ;-)
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-22, 15:06   

Ja kupiłem a Mediamarkt za niecałe 10zł - kupowałem "na oko", podobnie jak przejściówki do głośników.
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-03-22, 22:25   

Ta, też już kupiłem, i szafa gra.

Ale nie podoba mi się za bardzo umieszczenie tylnej pary głośników w drzwiach, a nie jeszcze gdzieś bardziej z tyłu (w bagażniku?).

Pasażerowie trzeciego rzędu są pokrzywdzeni. W Nissanie Serena (też 3-rzędowy) mam głośniki na samym końcu samochodu, i tak jest o wiele lepiej.

Czy ktoś kombinował nad umieszczeniem głośników gdzieś w bagażniku?
 
kuba18 



Marka: Dacia
Model: Logan Laureate
Silnik: 1,6
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Mar 2008
Posty: 12
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-26, 16:48   

Black Eryk napisał/a:
A CD + AUX CI nie starczy? Przecież do AUX możesz podpiąć np odtwarzacz mp3 ;-)


Pomóż "Black Eryk". W nowokupionym Loganie jest radio Sony z CD. Nie mam do niego opisu.Są tam jakieś miniaturowe oznaczenia, m.in. AUX. Jak podpiąć do takiego radia MP3? :?:
Czy można w jakiejś firmie kazać wyjąć te radio (ma frontpanel) i przerobić na wyjmowalne. Ile ta rozkosz teraz kosztuje :?:
Pozdro! :-D Kuba18
_________________
Pozdro dla Wszystkich!
 
Gregosa 



Marka: dacia
Model: logan MCV
Silnik: dCi
Rocznik: '07
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 243
Skąd: ...
Wysłany: 2008-03-26, 17:34   

kuba18 napisał/a:
Black Eryk napisał/a:
A CD + AUX CI nie starczy? Przecież do AUX możesz podpiąć np odtwarzacz mp3 ;-)


Pomóż "Black Eryk". W nowokupionym Loganie jest radio Sony z CD. Nie mam do niego opisu.Są tam jakieś miniaturowe oznaczenia, m.in. AUX. Jak podpiąć do takiego radia MP3? :?:
Czy można w jakiejś firmie kazać wyjąć te radio (ma frontpanel) i przerobić na wyjmowalne. Ile ta rozkosz teraz kosztuje :?:
Pozdro! :-D Kuba18


Do wejścia AUX podpinasz kabel z końcówką typu 'mały jack' - taki sam jak wejście słuchawkowe mp3 playera. Drugą końcówkę kabla (tez mały jack) wciskasz właśnie w wejście słuchawkowe mp3 playera. Na panelu wybierasz źródło dźwięku aux (zamiast CD albo tunera), włączasz mp3 playera i ... gra :-)
_________________
Gregosa
---------
MCV dCi lauréate | 63k+ km
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-03-30, 21:17   

No więc tak sobie rozmyślałem nad umieszczeniem dodatkowych głośników gdzieś całkiem z tyłu (dla pasażerów 3-go rzędu). Obejrzałem sobie podsufitkę, i niby miejsce na jakieś głośniczki 10 cm powinno być.

Teraz pytanie. Czy istnieją głośniki samochodowe o impedancji 8 Ω? Czy też to już przeżytek, i wszystkie są 4 Ω?

Bo tak sobie myślałem, że najłatwiej było by mieć w tylnych drzwiach i z tyłu (w bagażniku) głośniki 8 Ω połączone równolegle (czyli razem 4 Ω). I obeszło by się bez wzmacniacza.

Hmm ...
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-03-31, 06:34   

8 Ohm można dostać, ale potężne głośniki basowe tzw. subwoofery. Są to często głośniki dwucewkowe.

Rozwiązaniem jest zastosowanie dobrego głośnika średniotonowego od kolumn Hi-Fi o średnicy 12cm. Nie będzie grał łagodnie, płasko, miękko. Polecam Tonsil GDM 12/60/8.

http://www.skleptonsil.pl/go/_info/?id=725

http://www.protonsil.pl/?...&k=2&cid=11&p=0

Dobrze by się sprawiły szerokopasmowe GD 10/10/1 8 Ohm.

http://www.skleptonsil.pl...icznik=1&page=6

albo GD 12/8/2 8 Ohm.

http://www.skleptonsil.pl...icznik=1&page=6

Miłego kombinowania :-)
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-03-31, 09:42   

Dzięki za info.

To chyba jednak nie będę kombinował.

Zamierzam zrobić tak.

1. Podłączyć głośniki przednie do radia bez żadnych tricków (czyli po prostu podłączyć do kabelków, które są w drzwiach)
2. Kupić wzmacniacz samochodowy czterokanałowy.
3. Podłączyć lewe i prawe wyjście radia RCA głośników tylnych poprzez dwa rozgałęźniki do czterech wejść wzmacniacza
4. Podłączyć głośniki w tylnych drzwiach do 'przedniego' wyjścia wzmacniacza (głośniki już mam, Alpine SXE-1325S)
5. Podłączyć dodatkowe głośniki (fi 10 cm) umieszczone gdzieś w bagażniku do 'tylnego' wyjścia wzmacniacza (głośników nie mam, jakie byłyby najlepsze do tego celu?)

Czy to się trzyma kupy?
 
Black Eryk 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 06'
Wersja: Laureate
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 541
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2008-03-31, 11:27   

kuba18 napisał/a:
Black Eryk napisał/a:
A CD + AUX CI nie starczy? Przecież do AUX możesz podpiąć np odtwarzacz mp3 ;-)


Pomóż "Black Eryk". W nowokupionym Loganie jest radio Sony z CD. Nie mam do niego opisu.Są tam jakieś miniaturowe oznaczenia, m.in. AUX. Jak podpiąć do takiego radia MP3? :?:
Czy można w jakiejś firmie kazać wyjąć te radio (ma frontpanel) i przerobić na wyjmowalne. Ile ta rozkosz teraz kosztuje :?:
Pozdro! :-D Kuba18


Zapodaj zdjęcia tego radia - przedniego panelu, bo możliwe ze tam nie ma standardowego wejscia i moze okazac sie ze jest AUX ale podpinane od tyłu, A jezeli jest standardowy jack - to jaki jest problem z podpięciem mp3? Wyjęcie radia i włożenie innego to koszt nowego radia+ usługa montażu - może nawet około 120 - 140zł.
_________________
LOGAN 1.5 DCI 8-) (niestety troszke się poobijał i został sprzedany)

Przejechane 97000km, Only ON BP ULTIMATE.
Pozdrawia Krystian
gram w http://www.speedimspeed.pl
 
licek 



Marka: Dacia
Model: MCV Ambiance
Silnik: 1.4
Rocznik: 2007
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 92
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-03-31, 16:54   

Ja mam takie pytanie

Kupilem glosniki pioniera za jakies 130 zl, 13 cm, dwudrozne i radio sony na cd nowe, najtansze 4x50

Ogolnie gra tak sobie, basow prawie wogle nie ma, co jest przyczyna ? glosniki są slabe czy radio kiepskie?
_________________

 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 17:23   

Winna jest mała średnica głośnika - niestety im mniejsza tym bas bardziej papierowy - po poprostu nie ma czym tego powietrza tłoczyć :cry: Najlepiej pomógłby "mały" SUB :-D
_________________
GeRRaD
 
licek 



Marka: Dacia
Model: MCV Ambiance
Silnik: 1.4
Rocznik: 2007
Dołączył: 05 Sty 2008
Posty: 92
Skąd: Bialystok
Wysłany: 2008-03-31, 19:49   

GeRRaD napisał/a:
Winna jest mała średnica głośnika - niestety im mniejsza tym bas bardziej papierowy - po poprostu nie ma czym tego powietrza tłoczyć :cry: Najlepiej pomógłby "mały" SUB :-D


A gdyby kupic 13 za kwote powiedzmy 250 -300 zl byloby duzo lepiej niz przy pionierach za 130?
_________________

 
jacek 



Marka: dacia
Model: logan mcv
Silnik: 1.5 dci85KM
Rocznik: 2007
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 433
Skąd: Tychy
Wysłany: 2008-03-31, 20:14   

Ja mam magnaty dostałem od dilera spoko ciupią
 
GeRRaD 



Marka: DACIA
Model: LOGAN BlackLine ;)
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 918
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-31, 21:00   

licek napisał/a:
A gdyby kupic 13 za kwote powiedzmy 250 -300 zl byloby duzo lepiej niz przy pionierach za 130?

Moim zdaniem, na ucho przecietnego czlowieka, roznica nieodczuwalna co do glebi basu.

13 cm to wymiar sredniotonowki w systemach i nie wiem jak drogi glosnik hi end nie odda basu lepiej niz glosnik niskotonowy np.25 cm ......nie liczac tub made in china :lol:
_________________
GeRRaD
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-04-01, 20:38   

Szaruś napisał/a:
[Zamierzam zrobić tak.

1. Podłączyć głośniki przednie do radia bez żadnych tricków (czyli po prostu podłączyć do kabelków, które są w drzwiach)
2. Kupić wzmacniacz samochodowy czterokanałowy.
3. Podłączyć lewe i prawe wyjście radia RCA głośników tylnych poprzez dwa rozgałęźniki do czterech wejść wzmacniacza
4. Podłączyć głośniki w tylnych drzwiach do 'przedniego' wyjścia wzmacniacza (głośniki już mam, Alpine SXE-1325S)
5. Podłączyć dodatkowe głośniki (fi 10 cm) umieszczone gdzieś w bagażniku do 'tylnego' wyjścia wzmacniacza (głośników nie mam, jakie byłyby najlepsze do tego celu?)


To może ktoś pomoże (El Logano ;-) ?) jakie głośniki 10 cm (4 Ω) wybrać? Dane wzmacniacza, do którego mają być podłączone to:

-zakres zasilania od 6 do 16V (napięcie stałe - akumulator lub zasilacz)
-moc użyteczna (prawdziwa) od 22 do ponad 25W
-pasmo przenoszenia – 22Hz - 22kHz
- opcja "mute" - powoduje że nie ma trzasków podczas włączania i wyłączania wzmacniacza (powoduje opóznienie podczas startu o około 5sek.)
-współpraca z głośnikami o średnicy do 20cm- 4ohm/30-100W(RMS) lub 8ohm/30-80W(RMS)
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-04-02, 07:35   

Odpowiadam hurtem:

Po pierwsze: Rozwiązanie ze wzmacniaczem trzyma się kupy. Ja bym tylko pod wzmak podpiął przód i 10cm w 3 rzędzie, ale to kwestia gustu odnośnie sceny i prostoty montażu (wymienione wcześniej rozwiązanie jest dużo prostsze.
Pamiętajmy, że kabli cinch nie można kłaść koło wiązki do elektryki tylnej auta (najczęściej wiązka ta idzie pod progami z lewej strony auta - chodzi o tylne światła, centralny, wycieraczka itd.).

Głośniki 13cm mogą grać ładnym basem. Nie będzie to taki dźwięk jak z subwwofera, ale może być wystarczający. Większość współczesnych kolumn Hi-Fi bazuje na głośnikach 13 - 16cm i są w stanie wydać z siebie naprawdę potężny bas. Przykłady takich głośników do zastosowań domowych:

http://www.protonsil.pl/?...ge=1&k=2&cid=37

I jak to gra:

http://www.av.com.pl/index.php?art=17

http://www.highfidelity.p...707/tonsil.html

Tezę o tym, że głośnik o średnicy zalediwe kilkunastu cm nie zagra przyzwoitym basem uważam więc za obaloną. Warto doinwestować i dzięku głośnikom droższym o 150zł mieć o - powiedzmy - 20% przyjemniejszy dźwięk.

Kluczem do uzyskania lepszych niskich tonów jest wytłumienie i uszczelnienie przestrzeni, w której gra głośnik czyli np drzwi, przy czym należy wygłuszyć dwie strony: i blachę i plastikowy boczek drzwi. Ważne jest też solidne umocowanie głośnika nie do plastiku, ale do blachy za pomocą solidnych wkrętów (w Loganie mamy to w standardzie - bardzo dobrze jest to fabrycznie rozwiązane.

Jedne głośniki są stworzone do grania w większych przestrzeniach inne w mniejszych. Nie będę się tutaj wdawał w szczegóły parametrów technicznych i zawiłą teorię. Można przyjąć za mocno uproszczoną regułę, że głośniki o dużym wychyleniu membrany (miękkie, okazałę zawieszenie itp.)np.

http://www.allegro.pl/ite...neer_slask.html

zagrają lepiej w większej przestrzeni, głośniki o małym wychyleniu membrany lepiej grają w małej przestrzeni. Te ostatnie warto wręcz zadusić w szczelnej komorze na głębokości 5-10cm. Przykład takich głośników:

http://www.allegro.pl/ite...gent_rc130.html

Inna sprawa to wysterowanie jednostki sterującej (końcówki mocy w radiu, wzmacniacza itp.). Niektóre głośniki nie lubią konturowego wzmicnienia. W takich głośnikach podkręcanie basu i sopranów daje umiarkowane rezultaty, dźwięk staje się męczący i szybko zaczyna charczeć. Jest tak w większości przypadków z samochodowymi trzynastkami. Warto wtedy podkręcać bas i soprany do połowy możłiwości radia, ale nie więcej. Np. jeśli radio daje możliwość ustawiania basu -6 do +6 to przy głośnikach 13 cm ustawiamy w zakresie -3 do +3. Dodając mniej basu (np. zamiast +5 -> +2) możemy ustawić głośność na wyższym poziomie( np. jeśli radio ma potencjometr dajmy na to do 30, to z basami ustawionymi na +6 charczenie pojawia się przy głośności ustawionej na 14, bas jest nieprecyzyjny, uwypuklony w wąskim zakresie częstotliwości i zakłóca scenę tak sopranów, średnich jak i niskich tonów, przy basach ustawionych ma +2 można radio rozkręcić bez charczenia np. do głośności 20, dźwięk będzie bardziej dynamiczny, bas cieplejszy, ale będzie się mniej wyróżniał z utworu, jak się wsłuchamy, da nam sporo przyjemności), bo zniakształcenia dźwięku pojawiają się później. Zaowocuje to zwiększeniem dynamiki całego zakresu od basów do sopranów, ale basy będą bardziej harmonijne i przyjemniejsze niż w pierwszym wypadku. Dzieje się tak za sprawą wielu czynników, o których nię będę się rozpisywał.

Głośniki 10cm i mniej to już absolutnie najniższa półka i jakich byśmy nie kupili różnica będzie minimalna.

Przykładowe solidne konstrukcje takich głośników:

http://www.allegro.pl/ite...uper_cena_.html

http://www.allegro.pl/ite...owe_dealer.html

Powinny wytrzymać ten wzmacniacz jeśli ma on 25W RMS na kanał.

Uwaga!

Pod radio nie podłącza się głośników o mocy wyższej niż 50W RMS, najlepiej jeśli jest to ok 20-40W RMS przy wydajności ponad 90Db w przypadku głośników 13cm i około 90 Db dla głośników 10cm.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Szaruś 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 86KM
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 119
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2008-04-03, 07:44   

El Logano napisał/a:
Rozwiązanie ze wzmacniaczem trzyma się kupy. Ja bym tylko pod wzmak podpiął przód i 10cm w 3 rzędzie, ale to kwestia gustu odnośnie sceny i prostoty montażu (wymienione wcześniej rozwiązanie jest dużo prostsze.


Ja dlatego podłączam drugi i trzeci rząd (a nie perwszy i trzeci) pod wzmacniacz, aby mieć możliwość oddzielnej regulacji przodu i tyłu (funckja 'fade' w radiu).

A które rozwiązanie jest wymienione wcześniej?
 
El Logano 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.5 DCi K9K 68KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Wrz 2007
Posty: 213
Skąd: Okolice Trójmiasta
Wysłany: 2008-04-03, 20:16   

Wymienione wcześniej to te z podłączonym środkowym tylnym zestawem głośników pod wzmacniacz - faktycznie w takim przypadku funkcjonalność fadingu przód/tył zostaje utrzymana.
_________________
102 000km zadowolenia za kierownicą Dacii.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne