Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zakup samochodu - propozycja kredytu od dealer'a
Autor Wiadomość
mageno 
Zielony listek


Marka: Jeszcze brak
Model: Jeszcze brak
Silnik: Jeszcze brak
Dołączyła: 23 Lut 2020
Posty: 1
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2020-02-23, 19:30   Zakup samochodu - propozycja kredytu od dealer'a

Dzień dobry,

Nie wiem czy to właściwa kategoria forum, jeżeli nie proszę o przeniesienie tematu.

Szukając samochodu udałam się do autoryzowanego salonu Dacii.
Poprosiłam o ofertę na jeden z modeli, poinformowałam że zakup byłby gotówkowy.

Pan, który wykonywał ofertę stwierdził, że w Dacii taka opcja nie jest warta uwagi (!), lepiej wykonać operację 70% wkładu gotówkowego, a resztę kredytem, przy czym można spłacić kredyt w dwóch pierwszych ratach (po prostu szybka nadpłata) i odsetki zostaną zwrócone.
Ten zabieg ma spowodować większe oferowane dodatki do zakupu tj. serwis na 5 lat, brak płatności za przeglądy z częściami (filtry) itp. Podobno to standardowa oferta dla klientów.

Czy to jest normalna praktyka salonu samochodowego, a nie jakieś naciąganie? Byłam na ten moment tylko w jednym salonie Dacii.
W innych markach (nie Dacia), które odwiedziłam nie proponowano takiej opcji, po prostu akceptowali gotówkę, nie wspominali o opcji 70%+kredyt z szybką nadpłatą.

Z tego co rozumiem w opcji z kredytem jest jeszcze jeden haczyk, samochód należy do banku, dopiero po spłacie kredytu, czyli po dwóch-trzech miesiącach mogę przepisać samochód na siebie.

Dziękuję za wszelkie komentarze.
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-02-23, 20:22   

Jeśli bierzesz pod uwagę Easy Service (czyli plan serwisowy na 4 lub 5 lat), to faktycznie bardziej opłaca się wziąć auto na kredyt, który można szybko spłacić. Po prostu wtedy Easy Service jest oferowane w promocyjnej cenie.

Jeśli natomiast nie zależy ci na Easy Service, to spokojnie możesz kupować za gotówkę. Innych korzyści z kredytu nie ma. Parę lat temu, jak były wyższe odsetki na lokatach można było kombinować, że opłaca się wziąć kredyt 0%, w tym czasie założyć lokatę i parę złotych na tym zarobić - teraz to gra nie warta świeczki. Oczywiście kredyt 0% nie jest za darmo, jest opłata przygotowawcza. RRSO dla Kredytu 50/50 wynosi 5,01%.

Przy kredycie 50/50 samochód nie należy do banku (a w każdym razie bank nie jest wpisany do dowodu rejestracyjnego), natomiast trzeba wykupić OC/AC z utrzymaniem pełnej wartości samochodu, co może być droższe niż oferty z "lżejszym" AC. Przypuszczalnie dealer ma podpisaną umowę z firmą ubezpieczeniową i na tym zarabia.
 
tommylee1 


Marka: Dacia
Model: Duster 1.6 SCE LPG
Silnik: 1,6
Dołączył: 21 Lut 2019
Posty: 206
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-02-23, 20:22   

Wg mnie bardzo fajnie Ci doradził jak zyskać dodatkowe korzyści takie jak easy service w dobrej cenie i jak się domyślam pakiet ubezpieczeniowy.

Dacia ma korzystniejsze warunki przy zakupie przy ich finansowaniu. Na Twoim miejscu wróciłbym i poprosił o porównanie korzyści jaki daje zaproponowane rozwiązanie vs zapłacenie gotówką.

Co do własności auta w czasie trwania kredytu - każdy tak ma. No chyba, że pożyczasz gotówkę w w banku i idziesz z nią do salonu. Wtedy auto jest Twoje.

Zapytałbym jeszcze jakie są dodatkowe koszty takiego szybkiego zakończenia kredytu. To będzie w cenniku.
Generalnie, propozycji nie traktowałbym jako podejrzanej a raczej korzystniejszej.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-23, 20:24   

mageno napisał/a:
Czy to jest normalna praktyka salonu samochodowego

Tak - sprzedawcy dostają prowizję od kredytu i dodatkowych opcji jak kontrakt serwisowy, więc dla nich to też opłacalne.


mageno napisał/a:
w opcji z kredytem jest jeszcze jeden haczyk, samochód należy do banku

Niekoniecznie - zwykle zależy to od kwoty kredytu i procentu wkładu własnego, przy stosunkowo niewielkim kredycie bank czasem zadowala się cesją ubezpieczenia albo co najwyżej współwłasnością.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4052
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-24, 08:56   

Osobiście Ci mogę polecić zakup 50/50.
Dlaczego ?
Policz.
Przy zakupie płacisz 50% ceny + ok 1200 zł prowizji .
Nie potrzebujesz żadnych zaświadczeń , nic nie jest wpisywane w DR.
Co uzyskujesz :
1. Ubezpiecznie z ceną fakturową na 1 rok za super niską cene (ja płąciłem ok 400 zł ) ale cesja na RCI Bank
2. Duzo dodatków od dealera bo z ceny urwiesz niewiele ale możesz dobrać sporo rzeczy za darmo( np komplet kół zimowych/hak/Mn3 zamiast zwykłego radia itd)
3. Easy service za super niską cenę nawet do 100kkm
4. Drugie 50% wpłacasz na roczną lokatę ( w dobrych bankach dostaniesz ze 2,5%)
Sam policz ile to będzie :)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-02-24, 10:42   

jas_pik napisał/a:
w dobrych bankach dostaniesz ze 2,5%

No właśnie nie bardzo. Obecnie oferty powyżej 2% są tylko dla nowych klientów i na 3 miesiące albo w ramach sprzedaży wiązanej, tzn. musisz założyć w banku konto, na które będzie wpływać comiesięczna pensja. Teoretycznie lepsze oferty są w bankach typu IdeaBank albo Facto BFF Banking Group, ale trzeba mieć świadomość ryzyka - że nie są to "dobre" banki, a wręcz przeciwnie - mają duże problemy finansowe, a ich poziom obsługi klienta jest poniżej standardów (czytaj - jak są problemy, to kliencie radź sobie sam). A od tych 2,5% jeszcze trzeba odliczyć podatek Belki.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-02-24, 12:44   Re: Zakup samochodu - propozycja kredytu od dealer'a

mageno napisał/a:
Dzień dobry,

Nie wiem czy to właściwa kategoria forum, jeżeli nie proszę o przeniesienie tematu.

Szukając samochodu udałam się do autoryzowanego salonu Dacii.
Poprosiłam o ofertę na jeden z modeli, poinformowałam że zakup byłby gotówkowy.

Pan, który wykonywał ofertę stwierdził, że w Dacii taka opcja nie jest warta uwagi (!), lepiej wykonać operację 70% wkładu gotówkowego, a resztę kredytem, przy czym można spłacić kredyt w dwóch pierwszych ratach (po prostu szybka nadpłata) i odsetki zostaną zwrócone.
Ten zabieg ma spowodować większe oferowane dodatki do zakupu tj. serwis na 5 lat, brak płatności za przeglądy z częściami (filtry) itp. Podobno to standardowa oferta dla klientów.

Czy to jest normalna praktyka salonu samochodowego, a nie jakieś naciąganie? Byłam na ten moment tylko w jednym salonie Dacii.
W innych markach (nie Dacia), które odwiedziłam nie proponowano takiej opcji, po prostu akceptowali gotówkę, nie wspominali o opcji 70%+kredyt z szybką nadpłatą.

Z tego co rozumiem w opcji z kredytem jest jeszcze jeden haczyk, samochód należy do banku, dopiero po spłacie kredytu, czyli po dwóch-trzech miesiącach mogę przepisać samochód na siebie.

Dziękuję za wszelkie komentarze.


a) przy wpłacie bodajże co najmniej 30 czy 50 % (ja miałem 50/50 i sie łapię) - nie ma żadnych wpisów w kartę pojazdu czy dowód rejestracyjny. Jest cesja na AC i upowaznienie od banku, że jeśli szkoda z AC nie przekracza 10 000 to możesz wszystko załatwiać na swoją rękę z autem - czyli cesja działa realnie przy szkodzie ponad 10 000 zet. Jesli spłace przed terminem na tyle wcześnie, by dostać potwierdzenie, że jużkredyt rozliczony (2 tygodnie przed terminem? miesiąc?) to już na następny rok śladu nie będzie w kartotece żadnej, że auto było z przewłaszczeniem na bank (jest taki kwit, który stwierdza, że jesli nie spłacam kredytu auto przechodzi na bank oraz że nie wolno mi bez zgody banku sprzedać auta).
b) ubezpieczenie przy kredycie jest za 1.9% - w moim przypadku prawdziwa składka był ponad 2000 i rozbicie na 2 kwoty - kwota płacona przez klienta (ja) i kwota płacona przez bank (mniej więcej równa prowizji za 50/50).
c) jeśli kupujesz EASYSERVICE, to masz je w zdecydowanie lepszej cenie niż bez kredytu w RCI
d) teoretycznie biorac, jesli bierzez kredyt i spłącisz przed terminem możesz domaac się zwrotu części prowizji. DOtyczy tylko kredytu konsumenckiego - czyli na osobę prywatną , nei na działalność. Teoretycznie - jest to w ustawie , więc masz prawo - ale czy to zadziała - na razie nikt nie opisywał takowego zachowania. Aby zadziałało musi upłynąc ponad 14 dni kredytu - inaczej jest to odstąpienie od umowy - zatem dostajesz co prawda z powrotem (prawie) całą prowizję - ale skoro kredyt był "niebyły" - bank ma pełne prawo cofnąć wszelkie profity. I bank może się domagać i refinansowania jego udziału w ubezpieczeniu i w zwrotu rabatu na EASYSERVICE (bez kredytu w RCI zdecydowanie droższego).
Czyli - jesli spłacić kredyt wcześniej - to na pewno nie w ciągu 2 tygodni OD URUCHOMIENIA. W moim wypadku odbór auta był bodajże 29 czerwca a kredyt uruchomiany 3 lipca
Reasumując - sprzedawca pokazał najkorzystniejszą finansowo dla Ciebie drogę. Prawdopodobnie jest ona dobra i dla niego. Sponsorem sytuacji jest bank RCI i jego motywy są bliżej nieznane - ale pewnie im większy obrót ma kredytami, tym centrala Renault milej na to patrzy. Jakieś tam inżynierie finansowe widać działają. Może bank zarejestrowany w kraju o lepszej stopie podatku dochodowego i w ten sposób transfer zysków robią?
Rezygnuj z tego (jakiegoś kredytu czy to 50/50 czy tego podpowiedzianego przez sprzedawcę) tylko wtedy , gdy nie chcesz mieć ani AC ani EasyService.

A zyski na lokacie z tych 30% czy 50 % - potraktuj jako napiwek - zapewne na pizzę z winem wystarczą. Ale to nie jest decydujące przy wyborze sposobu opłacenia auta.
_________________
Spritmonitor.de
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2020-02-24, 12:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne