Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Mandat francja
Autor Wiadomość
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-24, 17:57   Mandat francja

Dziś otrzymałem pocztówkę z francji
koszt to 90 euro lub 350 euro jeżeli nie zapłacę w ciągu 71 dni
wykroczenie to 2 km/h ....

We francji moja noga długo nie postanie , takiego syfu i miłych ludzi dawno nie widziałem , 2 razy byłem za namową i żałuje. Zdjecia brak , samochód z wypożyczalni a nawet nie ja prowadziłem tylko ktoś z rodziny. Teraz pytanie coś tym robić czy olać. Żeby mandat się uprawomocnił musieli by iść do polskiego sądu a za taką kwotę jest to wątpliwe do tego dochodzi aspekt że to nie ja kierowałem.

Ktoś ma jakieś doświadczenia z żabojadami z fotoradarmi ?
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-02-24, 17:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4053
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-24, 18:12   

Niestety francuski standard.
Być może namierzył Cię stary grat ( Peugeot/Renault a nawet Dacaia) - lubią siedzieć na ogonie i popędzać światłami żebyś przyśpieszył a później taka niespodzianka.
Niestety na nacionalkach to jest częsty standard.
Przydaje się tam ogranicznik prędkości. W szczególności jak wprowadzili ograniczenie 80 km/h
teraz już wiesz że warto płacić za autostrady :)
Jak z wypożyczalni samochód to znaczy że firma wypożyczająca podała namiary na osobę która wypożyczała.
Lepiej zapłacić .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-24, 21:51   

Akurat tutaj doskonale pamiętam.
Cytat:
https://www.google.pl/maps/@43.7069762,7.2794471,3a,75y,51.78h,75.23t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6iM_YTKzrAMKfro9eUx7Kg!2e0!7i16384!8i8192

Strzelił mi wieczorem bez flesza na tył auta. Ja tam byłem po prostu świecie przekonany że na trasie przelotowej jest więcej niż 50.
Auto było z wypożyczalni ale na szczęście mam nawyk wymiany kart co jakiś czas więc ani złotówki mi nie zajęli (jest w regulaminie jakas kara za mandat )
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-02-24, 21:53, w całości zmieniany 2 razy  
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-02-24, 23:58   Re: Mandat francja

Fruxo napisał/a:
Żeby mandat się uprawomocnił musieli by iść do polskiego sądu a za taką kwotę jest to wątpliwe do tego dochodzi aspekt że to nie ja kierowałem.

Słyszałem, że takie sprawy są raczej załatwiane administracyjnie (należność mogą ściągnąć poprzez firmę windykacyjną).
 
pavulon78 


Marka: Dacia
Model: Duster 2 / VW Polo
Silnik: 1.6 SCe / 1.2
Rocznik: 2018 / 2002
Dołączył: 15 Maj 2018
Posty: 235
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2020-02-25, 07:55   

Należność z mandatu jak nie zapłacisz sprzedawana jest firmie windykacyjnej. Raczej się z tego nie wywiniesz. Ja przerabiałem niedawno ten temat bo dostałem dwa mandaty z Włoch za wpakowanie się w strefy ograniczonego ruchu we Florencji.

Te czasy gdy nie było wymiany danych między Państwami niestety dawno już minęły. Lepiej zapłacić i zapomnieć niż za 2, 3 lata upomni się o Ciebie firma windykacyjna. Wtedy koszty będą większe.
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-02-25, 08:10   

Będziesz się chłopie o 90 euro bawił? Przecież jesteśmy w UE. To jest żaden problem żeby załatwić to tak samo jak polskie mandaty. Przy rozliczeniu podatku Ci to dowalą, albo przyjdzie windykator. Tylko że wtedy to nie będzie już 90 euro a 350. Zapłać i będziesz miał z głowy.
Ty się ciesz że to nie Niemcy. Tam za przekroczenie o 50 km/h na autostradzie potrafią zatrzymać prawko na miesiąc. Tak, w Niemczech są ograniczenia prędkości na WIĘKSZOŚCI autostrad.
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3595
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-25, 08:16   

Oj tam , niech się na własnej skórze przekona że ściąganie mandatów transgranicznych działa. Tylko wtedy to będzie nie 90 euro tylko 900.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-02-25, 09:59   

Wszystko się zgadza, z tym, że egzekucja nastąpi w trybie administracyjnym (więc nie przyjdzie windykator, lecz skarbówka), przy wsparciu krajowego punktu kontaktowego przy CEPiK (decyzja Ramowa 2005/214 z 24 lutego 2005 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym).
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-25, 12:32   Re: Mandat francja

Fruxo napisał/a:
...samochód z wypożyczalni a nawet nie ja prowadziłem tylko ktoś z rodziny. Teraz pytanie coś tym robić czy olać.

Czyli sprawa wydaje się dość prosta- zapłacić a należność odzyskać od kierowcy z rodziny.
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-25, 13:23   Re: Mandat francja

Fruxo napisał/a:
Dziś otrzymałem pocztówkę z francji
....

Po polsku?
https://autokult.pl/35781,mandat-z-zagranicy-placic-czy-nie-okazuje-sie-ze-nie-zawsze-trzeba
_________________
Od f126p do Dustera
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3595
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-25, 14:31   

Bezbłędną polszczyznę stosują:
https://twitter.com/sikorskiradek/status/1231242716668973056
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-25, 20:00   

No ale zgadza się aby egzekwować cokolwiek w polsce trzeba mieć wyrok polskiego sądu , a już widzę jak Francuzi płacą kilka tysięcy za tłumaczenie dokumentów i czekają na proces wykroczenia które przedawnia sie za 8 miesięcy.
W myśl polskiego prawa a francuskiego również oskarżenie kogokolwiek o wykroczenie bez pewności jest karalne a skoro nie ma zdjęcia to nie muszę pamiętać kto prowadził.
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-02-25, 21:00   

Fruxo napisał/a:
No ale zgadza się aby egzekwować cokolwiek w polsce trzeba mieć wyrok polskiego sądu , a już widzę jak Francuzi płacą kilka tysięcy za tłumaczenie dokumentów i czekają na proces wykroczenia które przedawnia sie za 8 miesięcy.
W myśl polskiego prawa a francuskiego również oskarżenie kogokolwiek o wykroczenie bez pewności jest karalne a skoro nie ma zdjęcia to nie muszę pamiętać kto prowadził.

Chyba, że istnieją między rżadowe umowy dotyczące uznawania mandatów - wówczas będzie to nieco inaczej.
A oskarżenie kogokolwiek o wykroczenie jeśli jest karalno to co zrobić z prokuratorami, którzy oskarżyli kogoś później uniewinnionego?
Raczej masz na myśli publiczne oskarżanie przez osobę fizyczną lub prawną - ale nie z gatunku np. organów państwowych upoważnionych do wystawiania mandatów za wykroczenia.

Krótko mówiąc - nie płać. I opowiadaj co 3 miesiące przez 3 lata co się dzieje. Jak nic się nie stanie przez 3 lata - to spoko.
_________________
Spritmonitor.de
Ostatnio zmieniony przez pikodat 2020-02-25, 21:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
maugu 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2018
Wersja: Prestige2
Dołączyła: 16 Gru 2017
Posty: 615
Skąd: Polska
Wysłany: 2020-02-25, 21:34   

A może by tak odpowiedzieć długim listem (poleconym) pisanym odręcznie (!) jedyne co to pismem drukowanym dane osobowe i nr urzędowe (ew. z załączeniem kopii "pocztówki"). W odpowiedzi uzasadnisz swoich wątpliwości (może dodać, że 2km/h to tolerancja licznika), oraz złożysz deklarację zapłaty jeżeli tylko zostaną uwzględnione i rozpatrzone Twoje wątpliwości i jeżeli otrzymasz ponowne wezwanie. To takie amatorskie rozważania :)
_________________
Od f126p do Dustera
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3595
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-25, 21:55   

Oni i tak zaniżają przekroczoną prędkość o ok 7 km/h
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-25, 21:57   

Powiem przepisy znam , ci co piszą o firmach windykacyjnych naczytali się polskojęzycznych gazetek które tylko namawiają do bezmyślnego płacenia.
Pismo które przychodzi to nie żaden mandat tylko poszukiwanie sprawcy wykroczenia , organ ma na rok. Nie można skazać samochodu ani właściciela bo tylko osoba fizyczna może odpowiedzieć za wykroczenie(sprawca).
List który mi przysłali to nic innego jak dobrowolne przyznanie się do winy. Jeżeli się nie przyznam organ ma obowiązek znaleźć sprawce i go ukarać.

I tylko tyle pozwala żeby w życiu nie płacić za fotoradary, problem polega na tym że we francji fotoradary to ogromny biznes gorszy od tego który był kiedyś PL , dlatego w czasie protestów żółtych kamizelek zniszczono 70 % fotoradarów. We francjii płaci właściciel bez względu na sprawce, do tego mandaty najdroższe w europie i pochowane foto budki w krzakach. I za taki mandat 350 euro może już im się opłacać kombinować z polskim sądem , czytałem że firmy spedycyjne dostają setki takich mandatów i nikt tego nie płaci bo z jednego przejazdu może przyjść kilka.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-25, 22:00   

Fruxo napisał/a:
pochowane foto budki w krzakach

...pstrykające tych jadących przepisowo, żeby im wmówić przekroczenie? <;
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2020-02-25, 23:38   

Fruxo napisał/a:
Powiem przepisy znam , ci co piszą o firmach windykacyjnych naczytali się polskojęzycznych gazetek które tylko namawiają do bezmyślnego płacenia.
Uwielbiam to. Jacy biedni kierowcy, przecież ten fotoradar zrobił zdjęcie nieuczciwie i ja płacić nie będę! Jam Polak, nie będzie mi żaden Żabojad pluł w twarz.
Sorry, ale jak łamiesz przepisy, to musisz się liczyć z tym że dostaniesz mandat. Trzeba mieć choć odrobinę odpowiedzialności cywilnej, lub też jaj, żeby się przyznać i wziąć to na klatę. A nie kombinować że to nie ja, nie wiem kto prowadził, nie wiem kto prowadził pożyczonym przeze mnie autem.
Jechałem przez miasto 90 km/h i złapali? Trudno, mój błąd. Biorę na klatę. Złapał mnie fotoradar? Trudno, było zwolnić. Zapłacę.
Fruxo napisał/a:
czytałem że firmy spedycyjne dostają setki takich mandatów i nikt tego nie płaci bo z jednego przejazdu może przyjść kilka.
Nie płacą, bo im skarbówka na koniec roku dolicza do podatku. I tak idzie to w koszty działalności, więc się tym nie przejmują.
Fruxo napisał/a:
List który mi przysłali to nic innego jak dobrowolne przyznanie się do winy. Jeżeli się nie przyznam organ ma obowiązek znaleźć sprawce i go ukarać.
I możesz mi wierzyć że tak będzie. Prędzej czy później, ale będzie.
Fruxo napisał/a:

Pismo które przychodzi to nie żaden mandat tylko poszukiwanie sprawcy wykroczenia , organ ma na rok. Nie można skazać samochodu ani właściciela bo tylko osoba fizyczna może odpowiedzieć za wykroczenie(sprawca).
Nie wiem kto naopowiadał bzdur że to musi polski sąd orzec karę. Otóż jesteśmy w UE, co oznacza że orzeczenia sądów muszą być uznawane w obrębie Wspólnoty. A w takiej sprawie decyzję podejmie sąd właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia, czy francuski.
Ostatnio zmieniony przez telecaster1951 2020-02-25, 23:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2020-02-26, 00:18   

telecaster1951 napisał/a:
Fruxo napisał/a:

Pismo które przychodzi to nie żaden mandat tylko poszukiwanie sprawcy wykroczenia , organ ma na rok. Nie można skazać samochodu ani właściciela bo tylko osoba fizyczna może odpowiedzieć za wykroczenie(sprawca).
Nie wiem kto naopowiadał bzdur że to musi polski sąd orzec karę. Otóż jesteśmy w UE, co oznacza że orzeczenia sądów muszą być uznawane w obrębie Wspólnoty. A w takiej sprawie decyzję podejmie sąd właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia, czy francuski.

Zgadza się.

Fruxo napisał/a:
pochowane foto budki w krzakach.

Tam przepisy tego nie zabraniają.

Fruxo napisał/a:

wykroczenie to 2 km/h ....

Tylko w PL stacjonarne mierniki np. fotoradary mogą robić fotki kierowcom, którzy przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 10 km/h. Ale jeśli policaj będzie mierzył prędkość auta ręcznym miernikiem, to nawet za przekroczenie o 2 km/h może wystawić mandat (tylko w praktyce, któremu będzie się chciało).
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3595
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-26, 08:00   

Nie 2 km/h tylko około 9 km/h - oni sami zaniżają odczyt żeby odsiac wątpliwe przypadki.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 839
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-02-26, 12:23   

Fruxo napisał/a:
Powiem przepisy znam


Skoro znasz przepisy, to po co pytasz? W dodatku na początku piszesz, że ileś tam euro, a później, że to tylko poszukiwanie sprawcy wykroczenia?

Chcesz, to testuj system, zapewniam Cię, że system sobie radzi w 99,9998% przypadkach, ale jeśli widzisz lukę -- albo w dodatku jesteś niewinny, bo nie przekroczyłeś dopuszczalnej prędkości -- to walcz.
Ostatnio zmieniony przez defunk 2020-02-26, 12:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
pikodat 


Marka: dacia
Model: sandero techroad
Silnik: TCe 0.9 LPG
Rocznik: 2019
Dołączył: 20 Lut 2019
Posty: 774
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-02-26, 14:46   

Tak w formie trochę czarnego żartu - zapytaj się kolegi WLODAREK1 czy jego bratanek nie był ostatnio we Francji. Moze weżmie winę na siebie. Przecież mu prawa jazdy za to nie zabiorą:)
_________________
Spritmonitor.de
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3621
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-26, 15:19   

laisar napisał/a:
Fruxo napisał/a:
pochowane foto budki w krzakach

...pstrykające tych jadących przepisowo, żeby im wmówić przekroczenie? <;

No właśnie... Jestem zdania, że fotoradary w miarę możliwości powinny być właśnie ukryte, tylko wtedy spełniają swoje zadanie- pozwalają ukarać klienta, który standardowo przekracza prędkość a zwalnia tylko z powodu radaru. U nas tablice ostrzegające przed radarem to jakaś paranoja.
Dziwny wątek- dostałem wezwanie, pamiętam zajście, potwierdzam fakt przekroczenia prędkości...
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2020-02-26, 15:39   

Cytat:
Chcesz, to testuj system, zapewniam Cię, że system sobie radzi w 99,9998%

bo pęknę ze śmiechu
już mi się mała kupka takich listów uzbierała czy to z włoch austri , słowieni czy czech żadnego nie płaciłem bo były przedawnione lub w innym języku
tu jest inaczej język polski mandat dość szybko a kwota mocno astronomiczna
Ostatnio zmieniony przez Fruxo 2020-02-26, 15:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4053
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-02-26, 15:39   

Tylko we Francji z tymi radarami to jest tak że masz znak informujący o radarach ( a jakże ) z tym że na nim jest dopisek że dotyczy następnych 100 km :)
A wiele z nich trudno rozpoznać bo wyglądają czasami jak betonowa zapora stojąca na poboczu ( dla nas kojarząca się z zablokowanym zjazdem w boczną drogę) a ona ma obiektywy czasami nawet po obu stronach .
Najczęściej sa stawiane tam gdzie masz koniec dwupasmówki na której np dozwolono jazdę 110 km/h a po przejściu na drogę jednojezdniową masz jechać już 80 km/h . A "żółte kamizelki spor z nich opryskały farbami fluorescencyjnymi albo też opasali taśmami ( wraz z obiektywami)
Czy to wezwanie wygląda tak ?

Zapewne masz załacznik wg któego możesz oświadczyć że ze np ze względu na chorobę jendej z osób w samochodzie śpieszyłeś sie do lekarza bo osoba ta np zachłynęła się i nie ogła oddychać ( takie wytłumaczenia czasami przechodzą i tam :mrgreen:
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne