Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: jas_pik
2015-11-20, 00:53
Media Nav - ostrzeżenie przed fotoradarem
Autor Wiadomość
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-13, 20:11   Media Nav - ostrzeżenie przed fotoradarem

Czy jest ktoś w stanie opisać jak Media Nav powinien sygnalizować zbliżanie się do fotoradaru? Dziś dwukrotnie włączył mi się "ciągły pisk" zmieszany z "pierdzeniem" z głośników. Podejrzewam, że nie jest to poprawny sygnał - zwłaszcza to pierdzenie. Za pierwszym razem myślałem że jest to wina "zgubienia się" nawigacji w tunelu (sygnał się właczył tuż przed wjazdem do tunelu i wyłączył się po 'odnalezieniu' się nawigacji po wyjeździe z tunelu), natomiast drugi raz włączył się kilkaset metrów przed wjazdem do tunelu i wyłączył się tuż przed wjazdem (ale tu raczej zwolniłem). Jako że zwykłe przekroczenie prędkości jest sygnalizowane krótkim piskiem, to taki ciągły pisk troszkę mnie rozproszył - szukałem czerwonych kontrolek, źródeł ognia itp.
 
orzeszek2 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Wersja: Access
Dołączył: 01 Lis 2012
Posty: 192
Skąd: wschód
Wysłany: 2013-07-15, 07:38   

Widzę, że większość nawigacji tak ma. U mnie innej firmy z 2008 r. Nie pamiętam teraz nazwy też miał ostrzegać przed fotoradarami. Ostrzegał przed każdym, strażackim, meteorologicznym. Tylko raz ostrzegł przed policyjnym radarem. Czy twoja nawigacja też tak działa. W moim sygnalizował czy trzeba czy nie. Tak sam sygnał przy fotoradarze policyjnym i innym.
 
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-15, 07:47   

Tutaj polega to po prostu na odczycie z map lokalizacji najprawdopodobniej znaku "fotoradar", gdyż sytuacja miała miejsce w tunelu pod katowickim Rondem, a tam fotoradaru jako takiego nie ma, jest tylko znak. Problemem jest sposób "sygnalizacji" a nie "detekcji". Jeżeli to pierdzenie jest sytuacją normalną, to po prostu tą opcję wyłączę. Jeśli natomiast jest sytuacją nienormalną to trzeba będzie coś z tym zrobić.
 
Boogie 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 283
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-15, 12:05   

U mnie piszczy ciągle jeśli jadę z wyższą prędkościa niż dopuszczalna, nawet 5km/h. Dźwięk jest tak irytujący że musiałem wyłączyć ostrzeżenia.
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-15, 12:08   

Boogie napisał/a:
U mnie piszczy ciągle jeśli jadę z wyższą prędkościa niż dopuszczalna, nawet 5km/h. Dźwięk jest tak irytujący że musiałem wyłączyć ostrzeżenia.

 
Boogie 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 283
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-15, 12:48   

bebe, przesłania nie rozumiem ;-)
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-15, 14:15   

Boogie napisał/a:
bebe, przesłania nie rozumiem ;-)

Dało się zauważyć. :) Po prostu lekko załamał mnie fakt, że nie wpadłeś na najprostsze i najbardziej oczywiste rozwiązanie - nie łamać przepisów. :)

Nie chciałem (po raz kolejny) rozwlekle wykładać, co to są przepisy, po co one są, i dlaczego fajnie jest ich przestrzegać, bo ten temat na forum był już wielokrotnie wałkowany i strony konfliktu pozostały nieprzekonane, łagodnie mówiąc. :) Rysunkiem powyżej chciałem tylko zwięźle przekazać mój stosunek do takiej partyzantki. :]
 
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-15, 14:26   

Jest jedno ale ;-) Z moich obserwacji wynika, iż Media Nav nie do końca sobie radzi z ograniczeniami prędkości. Ma po prostu zapisane lokalizację znaków ograniczeń i je wyświetla, ale już nie radzi sobie z sytuacjami odwołującymi to ograniczenie (np. po przejechaniu skrzyżowania dalej wyświetla znak ograniczenia obowiązujący przed skrzyżowaniem) co faktcznie może trochę irytować.
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2013-07-15, 17:34   

Gwoli prawdy, nie każde skrzyżowanie znosi ograniczenie szybkości :roll:
 
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-15, 17:58   

Tak, ale jeżeli np. zjeżdzam "ślimakiem" z autostrady i wjeżdzam na drogę krajową to ograniczenie 50km/h obowiązujące na ślimaku raczej nie obowiązuje dalej na drodze krajowej 2km od ślimaka, prawda? To tylko jeden z przykładów.
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2013-07-15, 18:17   

Kol. radzio, to też nie jest prawda, bo węzeł może być w terenie zabudowanym i wtedy ograniczenie nadal istnieje. Aby to ocenić dobrzeby bylo podać dokladnie jakie znaki są przed zjazdem na ślimak i jakie jest oznakowanie po zjeździe. Ja się mogę zgodzić z tym, że są błędy w bazie programu Media-Nav. Ale nie warto generalizować, bo wydaje mi sie, że ludzie opisujący algorytm oszczegania o przekroczeniu prędkości mają prawodłową wiedzę o przepisach ruchu drogowego.
 
radzio 



Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: 2013
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Paź 2012
Posty: 199
Skąd: Zagłębie Dąbrowskie
Wysłany: 2013-07-15, 18:29   

Węzeł A4/DK86 (Murckowska/Górnośląska) teren zabudowany to tam był może przed I wojną światową, ale mniejsza o to. Nie twierdzę że algorytm jest do dupy, po prostu nie zawsze sygnalizacja odpowiada sytuacji rzeczywistej. Pozatym mapy są z końca 2011 roku, a teraz mamy połowę 2013 roku. To też może mieć wpływ na aktualność komunikatów.

Odeszliśmy od tematu, wszyscy wiedzą lepiej gdzie ja jeżdzę, a nikt jak dotąd nie odpowiedział mi w temacie pierdzenia przed fotoradarem :evil:
 
Boogie 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 283
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-16, 15:19   

bebe napisał/a:
Boogie napisał/a:
bebe, przesłania nie rozumiem ;-)

Dało się zauważyć. :) Po prostu lekko załamał mnie fakt, że nie wpadłeś na najprostsze i najbardziej oczywiste rozwiązanie - nie łamać przepisów. :)

Nie chciałem (po raz kolejny) rozwlekle wykładać, co to są przepisy, po co one są, i dlaczego fajnie jest ich przestrzegać, bo ten temat na forum był już wielokrotnie wałkowany i strony konfliktu pozostały nieprzekonane, łagodnie mówiąc. :) Rysunkiem powyżej chciałem tylko zwięźle przekazać mój stosunek do takiej partyzantki. :]


Ale tu nie chodzi o łamanie przepisów. Jak jest ograniczenie nie zasuwam 20km/h więcej, trzymam się w tych 10%. Chodzi o to, że MediaNav wyje jak przekroczę nawet o 1km/h. A że ciężko utrzymywać równo prędkość z ograniczeniem, to jestem zmuszony jechać poniżej. Dodatkowo są sytuacje, że przed wjazdem do miejscowości wyhamowuję silnikiem i nie zawsze trafię, żeby równo z tablicą terenu zabudowanego (najczęściej umiejscowioną w polu) mieć już te 50 i znów mi się nadziera bo 500m dalej stoi radar.
 
chriskb 



Marka: Dacia
Model: Duster 4X4
Silnik: 1.5 dCi 110 KM
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 11 Lut 2011
Posty: 1679
Skąd: Rotmanka
Wysłany: 2013-07-16, 17:00   

Tak wracając do łamania przepisów, są kraje, gdzie przekroczenie o 1 km/h skutkuje taką samą karą jak o 9 km/h i nie ma zmiłuj się. Mandat taki sam. Tam nie ma poprawki na błędy pomiaru.
 
Boogie 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 283
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-16, 18:20   

Ale jesteśmy w Polsce ;-) , bo tak to sobie możemy dywagować również o promilach alkoholu i innych przepisach.

A tak w ogóle to temat o ostrzeżeniach Media Nav i wg mnie dzwięk jest przesadzony po prostu i tyle :mrgreen:
Ostatnio zmieniony przez Boogie 2013-07-16, 18:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Pomógł: 48 razy
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-17, 17:40   

No tak fajnie ale są znaki postawione bez powodu .
Na trasie na Augustów z warszawy przez Legionowo Zegrze Pułtusk jest 2 pasmowa droga na której jest 100 km/h
Trasa zaczyna się od Zegrza . Często tam jeżdżę i znaki zmieniają się raz w miesiącu . Aktualnie po wyjeździe z zakrętu za Zegrzem jest ograniczenie do 40 km/h ! na prostej dwupasmowej dobrej drodze ! Wszystko po to żeby policja miała gdzie łapać . Ta trasa to jeden wielki przekręt , pół roku temu położono na niej łaty , ale nic nie cięto ani wykopywano . Asfalt jest jak nowy , po zimie łaty odpadły ukazując niezmieniony asfalt . Teraz ci złodzieje znowu położyli łaty na dobrym asfalcie i znowu odpadły (po miesiącu ) ukazując nowiutki asfalt . Jeszcze nigdy nie widziałem nikogo kto by jechał za tym ograniczeniu do 40 mniej niż 80 . I jak Polacy mają szanować przepisy ?
_________________
Moje auto
 
fotolabor 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,5 dci 110 KM 4x4
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate2
Dołączył: 13 Lip 2012
Posty: 121
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2013-07-18, 10:05   

A tak w ogóle to temat o ostrzeżeniach Media Nav i wg mnie dzwięk jest przesadzony po prostu i tyle :mrgreen: [/quote]

Mam MIO 550 z Auto Mapą (ponoć najlepsza) w ustawieniach ustawiam szybkość większą od dopuszczalnej
mam ustawione o 10 km .Hołowczyc w momencie przekroczenia szybkości powtarza zwolnij .Szybkości można zmniejszać lub zwiększać, lub w ogóle wyłączyć. 8-)
 
Boogie 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5dCi
Rocznik: 2012
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 03 Sty 2013
Posty: 283
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-18, 21:42   

W Automapie jest to zdecydowanie lepiej rozwiązane.
Ostatnio zmieniony przez Boogie 2013-07-18, 21:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
ajax 



Marka: Daćka i "łopel"
Model: Duster 4X4
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 912
Skąd: z Powołania ;-P
Wysłany: 2013-07-19, 18:59   

Na tyle, na ile się orientuję, to MediaNav jest oparte na IGO, a tą aplikację można bardzo szeroko modyfikować. Wszystkie alerty, komunikaty i inne wyjce można wyłączać, zmieniać, dopasowywać itp. Zresztą podobnie jest z mapami. Konieczny sprzęt to (wersja minimum) komputer, notatnik i Total Commander. Przydatne - dostęp do netu i konto na my-navia.pl. Oczywiście trochę wiedzy nie zaszkodzi, a potem metoda "na Słodowego" czyli zrób to sam - swoja własna nawigacje ;-)
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-19, 21:27   

ajax napisał/a:
Na tyle, na ile się orientuję, to MediaNav jest oparte na IGO, a tą aplikację można bardzo szeroko modyfikować.

Wszystko fajnie, tylko jak dotąd nie jest znana metoda wpięcia się w MediaNav w jakimś trybie diagnostycznym, żeby sobie w czymkolwiek pogrzebać. Jedyne, co jak na razie wiadomo, to to, że MediaNav umie zassać upgrade firmware'u po USBie, i to zasadniczo wszystko. Jaki miałby mieć format ten firmware, czy to w ogóle jakiś kulturalny format, czy binarna kula z nosa - jeden wuj raczy wiedzieć. :|
 
BogdanK 



Marka: Renault
Model: Thalia
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2005
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 26 Sty 2013
Posty: 326
Skąd: Katowice
Wysłany: 2013-07-19, 21:35   

Ostatnio zgodnie z zapowiedzią na niektórych odcinkach dróg zwiększono dopuszczalną prędkość, a na innych ją zmniejszono. Taki przegląd dróg dopiero się zaczął i myślę, że jeszcze na innych odcinkach będzie zwiększona dopuszczalna prędkość. Tylko kto to wgra / ustawi w MediaNav? Jak np. zwiększą dopuszczalną prędkość z 70 na 90 km/h, to i tak trzeba będzie jechać 69km/h lub słuchać wymienionych dźwięków / pisków.
 
ajax 



Marka: Daćka i "łopel"
Model: Duster 4X4
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 912
Skąd: z Powołania ;-P
Wysłany: 2013-07-20, 06:46   

bebe napisał/a:
jak dotąd nie jest znana metoda wpięcia się w MediaNav w jakimś trybie diagnostycznym, żeby sobie w czymkolwiek pogrzebać

Nie miałem w ręku, to nie wiem. Lecz skoro jest USB, to zrobiłbym kopię na kompie (Active Sync?, Total Commander?) i tam pooglądał. Może ktoś, kto to "cuś" ma podeśle na priv? Mogę zobaczyć, czy cokolwiek zrozumiem, bo IGO trochę znam i swoje aplikacje składałem sam. Oczywiście są znacznie lepsi, prawdziwi mistrzowie (choćby na "my-navia" - choćby Viman, Pan Karpik i wielu innych - można też popytać tam)
Ostatnio zmieniony przez ajax 2013-07-20, 06:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
bebe 
Moderator
I aim to misbehave



Marka: Jeep
Model: Grand Cherokee
Silnik: 4.7 V8
Rocznik: 2004
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 02 Sie 2010
Posty: 2384
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-07-20, 08:51   

ajax napisał/a:
Lecz skoro jest USB, to zrobiłbym kopię na kompie (Active Sync?, Total Commander?) i tam pooglądał.

To jest host USB, nie klient (czyli "podpinać to do nas, a nie nas" ;).

Ja bym zaczekał, aż ktoś się złamie i wyszarpie MediaNav z deski rozdzielczej, po spojrzeniu na bebech może coś się wyjaśni. :] Ewentualnie można pobawić się w reverse engineering update'u map/firmware'u. Istnieje niewielka szansa, że to zwykłe archiwum ze strukturą katalogów i plików do zastąpienia istniejących.
 
ajax 



Marka: Daćka i "łopel"
Model: Duster 4X4
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2011
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 22 Lis 2010
Posty: 912
Skąd: z Powołania ;-P
Wysłany: 2013-07-21, 20:26   

bebe napisał/a:
To jest host USB, nie klient

To zmienia rzeczy postać. Jak pisałem - nie miałem w ręku, to nie wiem. Inna sprawa, że co jeden człowiek zamknie, to inny otworzy ;-)
 
Rysiob 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: 1.0 TCe LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 339
Skąd: Częstochowa, Polska
Wysłany: 2013-07-23, 18:23   

Śledzę temat, bo mnie zaintrygowało to, że nie można dostać się do bootloadera. Hmmm NA RAZIE nie można. Póki co, to zorientowałem się, że jest to oczywiście na Windowsie 6 CE (oj starutki już :D) i mapy Navteqa, a program to iGo Primo.
Ja mam navi Clariona z 2007 r., także na Win6 i z iGo, a tam dostanie się do bootloadera to po prostu jednoczesne przyciskanie Power i blokady. Tutaj zapewne jest podobny myk. Albo drugi port USB z tyłu urządzenia.
Wiem, że ludzie kombinują przeszczepić soft z RLink do MediaNav, bo tam są już chyba mapy TomToma.

EDIT:
RLink oparto na Androidzie (!) i aktualizacje odbywają się przez apkę stworzoną przez Renault, a nie przez Google Play.
Rosjanie rozwalili system! Kto zna rosyjski, niech tłumaczy:

Cytat:
Проверено на практике:
(Для работы нам нужен компьютер с Windows 7 или 8)

1. При скачивании с официального сайта обновления на флешке будет файл upgrade.lgu (например версия 3.0.5, кроме того файлы upgrade_root.lgu и synctool_log.txt - эти файлы не трогаем)

2. Копируем upgrade.lgu на комп в пустую папку (в ней производим все действия).

3. В эту же папку распаковываем lgu2dir.zip и dir2lgu.zip

4. Запускаем командную строку, переходим в нашу папку.

для тех кто не работал в командной строке:
в командной строке видим, например, С:\Windows\system32>
(это рабочая папка)
А наши файлы, например, в папке С:\Users\ivanov\renault
выполняя команду
cd ..\
окажемся в С:\Windows\ ещё раз
cd ..\
- в С:\ теперь можем набрать
cd \Users\ivanov\renault
видим С:\Users\ivanov\renault>
- мы в нужной папке


5. В командной строке выполняем:
lgu2dir upgrade.lgu root

6. Переименовываем файл "root\upgrade\Storage Card\System\MicomManager.exe" в "root\upgrade\Storage Card\System\MicomManager2.exe"

7. ULC_2_1_0_1_mscr.zip распаковываем в папку "root\upgrade\Storage Card\System" (таким образом в ней произойдет замена оригинального MicomManager.exe и добавятся 3 новых файла)

8. Создаём папку new.

9. В командной строке выполняем:
dir2lgu 3.0.5.1 root new/upgrade.lgu

10. Создаём в текстовом редакторе, например блокноте файл DusterNavi.mscr, в него пишем:
Run( "\Storage Card\System\MicomManager2.exe" )
Sleep( 20000 )
Close (ActiveWindow())
Sleep( 5000 )
Run( "\Windows\explorer.exe" )
Kill( "nngnavi.exe" )
Сохраняем файл.

11. Файл upgrade.lgu из папки new и DusterNavi.mscr закидываем на флешку (+Навител и видеоплеер из этой сборки - путь к плееру должен быть /Soft/CorePlayer/<здесь файлы сборки>)


12. Обновляем Media Nav c этой флешки... После того как появится меню "Пуск" запускаем проводник (Start->Programs->Windows Explorer)


13. Делаем двойной клик по MD (это наша флешка)


14. Выделяем upgrade.lgu и удаляем (верхнее меню File->Delete).

Примечание: Если после перезагрузки не появляется кнопка "Пуск" через 30 сек после загрузки Media Nav, необходимо увеличить время ожидания флешки до 5 сек для этого в файле MicomManager.mscr в 4 строке "Sleep( 3000 )" меняем на "Sleep( 5000 )"
удаляем в папке new файл upgrade.lgu и собираем новый upgrade.lgu и перепрошиваем устройство (пункты 9-14).


za: http://gpsunderground.com...edia-nav-7.html

A swoją drogą działa Wam w MediaNav kombinacja podgłoszenie głośności + power ?
_________________
Ostatnio zmieniony przez Rysiob 2013-07-23, 18:39, w całości zmieniany 3 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne