Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Wizualizacja czujników parkowania w MediaNav
Autor Wiadomość
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
  Wysłany: 2023-08-16, 19:20   Renault Master 3 lift ddt4all/czujnik parkowania/mediaNavEV

Witam.
Zarejestrowałem się na tym forum ponieważ zauważyłem że jest tu ogromna ilość wiedzy i użytkowników którzy znają się na rzeczy. Forum mastera i fb nie pomaga w dłubaniu.


Dzięki pomocy z tego forum w moim Masterze 3 lift 2020 zagościła oryginalna kamera cofania. Wszystko jest identyczne jak w każdym renault/dacia z tego roku. Kostki piny itp. Kamera działa po włączeniu wstecznego i wyświetla linie pomocnicze.
https://drive.google.com/file/d/1zjzYbjRJohOb0yZtwHN0QjelUdqQRWRD/view

Idąc za ciosem dołożyłem tylny zderzak z ori czujnikami PDC tył. (instalacja była w słupku)
Za schowkiem pasażera była wtyczka od modułu.
https://drive.google.com/file/d/1wWJ-NjQnYoaITf6IH7RaQV2m7QNRmm0Z/view?usp=drive_link

Radio MediaNavEvo ustawione w taki oto sposób w micomtest i mam opcje do włączenia PDC oraz kamery. Natomiast po restarcie radia ustawienie od PDC zmienia się na wyłączone
https://drive.google.com/file/d/1zQYL_q6AePAWtgGAC7H_nFAd5PHwhwP5/view
https://drive.google.com/file/d/1IZMP4YeGFVp2NX9iyE3Kb1UxH4xM5rVr/view
https://drive.google.com/file/d/1jnPcPTvoDq6Wb0THDAwqlUJmW9GVcobH/view
Licznik ustawiony w ddt4all bo wywalało błędem error prog oraz sam moduł PDC też ustawiony tylko na tył. Wyłączony programowo również przycisk wł/wył manualny w desce (oryginalnie niektóre mastery nie mają tego przycisku jak jest mediaNav)

I tutaj stoję w miejscu. Problem polega na tym że w moim masterze nie mogę zlokalizować wtyczki od buzzera/brzęczka. Przed liftem buzzer był pod kierownicą, a wtyczka powinna być za licznikiem. Szukałem dwa dni i nie mogę jej zlokalizować.

Przełom nastąpił gdy w ddt4all wyłączyłem wcześniej opisany przełącznik (wł/wył) oraz wyłączyłem programowo buzzer. Zniknęły związane z nimi błędy i o dziwo podczas testu CLIPEM zauważyłem że czujniki tylne żyją lecz nigdzie nie są wizualizowane.

W ddt4all w liczniku włączyłem opcje wizualizacji i PDC działa wraz z wizualizacją pojazdu lecz tylko w liczniku oraz niestety bez dzwięku.
https://drive.google.com/file/d/1oPHOwtcOAYNfno55P8BoY59Pixvp-cOL/view?usp=drive_link

Wygląda na to że coś jest źle ustawione i MediaNav nie dostaje informacji z modułu PDC
Mam ori moduł BIC natomiast strony ecojazdy i temperatura w MNE nie działają. Może tu jest problem braku komunikacji?

Nie mogę załączyć zdjęć na forum. Udostępniam dysk tymczasowo
Ostatnio zmieniony przez szymoonk88 2023-08-16, 19:55, w całości zmieniany 9 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-17, 07:25   

 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-17, 07:26   

szymoonk88 napisał/a:
Mam ori moduł BIC natomiast strony ecojazdy i temperatura w MNE nie działają. Może tu jest problem braku komunikacji?
Funkcją BIC jest zapewnienie komunikacji pomiędzy MNE a magistralą CAN samochodu, MNE nie ma bezpośredniego wyjścia na magistralę CAN- komunikuje się przez BIC. Jeżeli temperatura i dane na ekranie EcoDrive nie działają, to mogłoby sugerować, że nie ma łączności MNE z danymi samochodu. Wtedy i PDC nie będzie na MNE widoczne.
 
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-08-17, 09:34   

Witam.
Po odpięciu BIC i uruchomieniu auta radio MNE się włącza normalnie, natomiast licznik a raczej wyświetlacz nic nie komunikuje Wyświetla błąd. Czyli z tego modułu idą informacie do licznika. A dlaczego do radia nie? Po podłączeniu clipem mam dostep tylko do radia w can M. Zgłasza błąd nieznanej konfiguracji can M, po podłączeniu do ddt4all widzę tylko radio bez innych modułów takich jak BIC
Ostatnio zmieniony przez szymoonk88 2023-08-17, 09:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-17, 10:09   

Tu będzie trudno pomóc, bo to jednak Renault a nie Dacia. U nas nie ma tak rozbudowanych wyświetlaczy w licznikach żeby pokazywały czujniki PDC. Być może w Daciach najnowszej generacji również obecność BIC wpływa na działanie wyświetlacza w zegarach, ale tym się jeszcze nikt nie bawił- zbyt młode modele a schematów brak.
Nie wiem jak to jest połączone w Renault- może ten BIC obsługuje tylko wyświetlacz w liczniku i nie ma w ogóle łączności z MNE? Może sprawdzisz to najpierw fizycznie na złączach MNE- czy piny M-CAN łączą się z M-CAN na BIC?
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-08-17, 10:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-08-29, 17:06   

Aktualizacja

Okazało się że nie mam BIC
Moduł który myślałem że jest BIC'em to maduł BAT który steruje licznikiem.(wyglądają identycznie)

Kupiłem odpowiedni moduł o prawidłowych numerach na 100%

Pod deską w wiązce od radia nie było wtyczki do BIC natomiast była czarna duża wtyczka od modułu telematycznego do nawigacji tej górnej w podsufitce lub tomtom w desce.

Są w niej przewody plus, masa , can oraz can multimedia.

Podpiąłem to wszystko pod BIC i niestety nic.

Mam ELM327 z przełącznikiem
Na pozycji 1 wykrywa mi wszystkie moduły oprócz BIC
Na pozycji 2 wykrywa mi tylko navi MNE i nic więcej

Mam zdjęcie oryginalnej wtyczki do tego BICa z Matera 3 lift takiego jak mój
Są w niej przewody opisywane wielokrotnie czyli (CAN na pinach 17,18) + (CAN M 15,16) nawet jest stały oryginalny "+" na pinie 2 i 3 Masa na pinie 12

Jest też dodatkowy przewód na pinie 11. Nie wiem co tam powinno być.
Jest gdzieś pełny schemat BICa ?

https://www.fotosik.pl/zd...S85tthDsvOlW1lZ
Ostatnio zmieniony przez szymoonk88 2023-08-29, 17:17, w całości zmieniany 5 razy  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-30, 09:42   

Nadal pozostała podstawowa kwestia- czy piny CAN M na tym złączu mają fizyczne połączenie z radiem i złączem OBD?
BIC podłączony czterema przewodami do zasilania i do CAN M powinien być widziany przez ELM. Szukanie funkcji dodatkowych pinów BIC nic tu nie pomoże.
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-08-30, 09:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-08-30, 09:55   

Bardziej mi chodzi o to czy przypadkiem nie trzeba podać jeszcze masy na ten pin 11.

Sprawdziłem multimetrem przejście między tymi przewodami a OBD i wszystko się pokrywa.
Nie sprawdzałem natomiast przejścia pinów CAN M z radia do gniazda obd. Jest możliwe że mimo że ddt4all wykrywa radio przewody idą gdzie indziej ??
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-30, 10:08   

Jeżeli ELM przełączony na CAN M wykrywa radio, to znaczy, że połączenie CAN M od OBD do radia jest.
Jeżeli prawidłowo testowałeś połączenie CAN M pomiędzy BIC a OBD, to w zwiażku z powyższym połączenie BIC z radiem też jest. O pinie 11 było kiedyś pisane TUTAJ, ale nic to nie wnosi- my tego pinu w Daciach nie używamy. Na próbę możesz tam podpiąć ale nie masę a +12V.
 
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-08-30, 16:57   

Nic nie działa, dałem nawet na stół, pod prostownik. Piny podłączone do obd i tak nic nie wykrywa. Podanie + na pin 11 nic nie zmienia. Czas się poddać.

Znalazłem wtyczkę do buzzera i mam już dźwięk z Pdc. Wizualizacja w liczniku i buzzer pdc muszą mi wystarczyc
Ostatnio zmieniony przez szymoonk88 2023-08-30, 16:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-30, 20:58   

Może po prostu Twój BIC nie żyje?
 
szymoonk88 
Zielony listek


Marka: Renault
Model: Master 3 lift PH2
Silnik: 2.3
Rocznik: 2020
Dołączył: 16 Sie 2023
Posty: 6
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2023-08-30, 21:22   

Miałem dwie identyczne sztuki na testy
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 302
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2024-01-31, 12:55   

odświeżę temat. Ktoś kojarzy zestaw czujników albo moduł PDC, żeby pokazywał wizualizację na MNE
_________________
 
Dymek 



Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 105 razy
Dołączył: 01 Cze 2017
Posty: 3627
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-31, 14:51   

Czajo napisał/a:
odświeżę temat. Ktoś kojarzy zestaw czujników albo moduł PDC, żeby pokazywał wizualizację na MNE
Rozkminiałem to kiedyś- chciałem zrobić podmiankę... Główny problem z takim modułem od Renault albo z nowszych Dacii, to zupełnie inne złącza na tym PDC a więc i wiązki. Zniechęciło mnie to...
Generalnie wystarczy rozrysować pinologię i... no właśnie- ja to bym najchętniej zrobiłł przejściówkę jeżeli to by było możliwe, plus oczywiście dociągnięcie przewodów do wpięcia się w CAN. Bo stare czujniki powinny chyba wspólpracować z nowym modułem, chociaż też nie ma pewności.
Oczywiście posiadanie modułu BIC jest podstawą do wizualizacji.

PDC-Dacia_conn.jpeg
SANDERO II
Plik ściągnięto 2 raz(y) 58,82 KB

PDC-Duster2_conn.jpeg
DUSTER II
Plik ściągnięto 2 raz(y) 54,89 KB

Ostatnio zmieniony przez Dymek 2024-01-31, 15:18, w całości zmieniany 7 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne