Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
MediaNavEvo: System not configured. Please connect Diag tool
Autor Wiadomość
hausmajster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Dołączył: 12 Mar 2021
Posty: 6
Skąd: google
Wysłany: 2021-03-13, 07:37   MediaNavEvo: System not configured. Please connect Diag tool

Niniejszym chcę się przywitać z forumowiczami, tak więc witam Szanowne Grono :)

Stałem się posiadaczem urządzenia o nazwie Media Nav Evolution o oznaczeniu LAN5800WR0 config: B51RWB. Sprzęt jest fabryczni nowy i nigdy nie był zamontowany w samochodzie.
Po podłączeniu zasilania na ekranie wyskakuje "system not configured please connect diag tool"

Czy jest opcja aby uruchomić ten sprzęt "na biurku" bez CLIPa i dostępu do sieci Renault?
Przewertowałem to forum oraz czeluście internetu i mam niejednoznaczne info na temat systemu na jakim pracuje ten sprzęt. Jeśli dobrze wyczytałem, to starsza wersja MN1 była na Windows a ta jest albo na Linux albo na Androidzie.
Jaki tam w końcu system siedzi?

Na płycie urządzania są wyprowadzone piny do których w wersji MN1 jest przylutowane złącze do podłączenia Jtaga czy konsoli. Czy brak tego złącza świadczy o tym, że nie ma możliwości podłączenia jtaga ? Czy przed konfiguracją sprzętu w serwisie jakiś soft w ogóle tam jest?

Jak to ugryźć?
Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.

diag_tool.jpg
Plik ściągnięto 13 raz(y) 34,42 KB

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-13, 10:08   

Jest to sprzet na Linuxie .
Niestety wyjście z trybu Connect Diag Tool" nie jest łatwe i darmowe w warunkach na biurku. Konieczny jest Clipa i dostęp do RenaultNet , Bez dostępu do RenaultNet jest możliwe tylko wtedy gdy masz Clipa i pulę VIN-ów w których to było montowane .
Dostęp do Jtag jest możliwy po przylutowaniu do punktów na płycie ale nie ma sposobu na wyjście z CDT na razie

mn3_rx_tx.jpg
Plik ściągnięto 95 raz(y) 148,19 KB

_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
hausmajster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Dołączył: 12 Mar 2021
Posty: 6
Skąd: google
Wysłany: 2021-03-13, 13:01   

Dziękuję za to info.
Skoro jest Jtag, to powinno pomóc wgranie uwolnionego wsadu z działającej sztuki do NANDów.
No chyba, że w jakiejś szeregowej pamięci jest np nr seryjny i muszą się zgadzać...

Zakładam, że wersja LAN5800WR0 B01RWD też jest na Linux

A te wersje na czym są?
LAN5810RW0 B21RWB
LAN5810WR0 B01RWD
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-13, 15:03   

To tak nie działa - Nie wgrasz wsadu z konfiguracją bo każdy ma swoją własną konfigurację zgodną z numerem seryjnym oraz VIN-em samochodu.
Jesli masz dostęp do kabla Derelec ( francuskiego hakera) to przy użyciu tego kabla sie uda.
Możesz spróbować za pomocą ddt4all ( ale mi się do tej pory nie udało ) na różnych konwerterach ( przewodowych i BT)
Kabel Dereleca niestety jest bardzo drogi - bo on podpisał już stały kontrakt z Renault
http://www.derelek.com/nos-produits/
Potrzebujesz kabla USB-Diag3
Musisz zainstalować MN3 w samochodzie wybrać własciwe ECU a w Audio wybrać Ulc_gen4_v1.2.

Uwaga trzeba zapisać wszystkie niezbędne ustawienia bo po raz drugi nie uda się tego zrobić .
Jeśli uda Ci się dojść do tzw Walidacji i zapisać to znaczy że już wiesz jak to zrobić :)
Uwaga pamięć jest jednokrotnego zapisu przerwanie bez zakończenia konfiguracji zazwyczaj kończy się utraceniem możliwości uruchomienia radia .
Dlatego zakup MN3 z CDT jest czasami ryzykowny ( bo na rynku pojawiają się urządzenia z nieudanych programowań w serwisach lub po skasowaniu ustawień fabrycznych - na razie nie udao się rozgryźć tej komunikacji i zabezpieczeń .
Końcówki oznaczają konfigurację fabryczną
B01RWB oznacza wersję ze zmniejszoną pamięcią - jako wersja bez map
B41RWB wersja z pamięcią 4GB na mapy .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
hausmajster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Dołączył: 12 Mar 2021
Posty: 6
Skąd: google
Wysłany: 2021-03-14, 11:43   

Mam te urządzenia nowe, tak więc nie ma ryzyka iż są zbrickowane przez jakieś grzebanie.
Pisząc o ddt4all masz na myśli tą solucję:
https://lisandru.eu/automotive/renault-dacia-medianav-tips/how-to-restore-medianav-mn3-device-configuration-fix-connect-diag-tool-error-after-pushing-clear-virgin-on-1-0-13-x.html
?

Podłączyć "na biurku" można bez problemu:
MediaNav 24-stykowe złącze
MediaNav styk 15 CanH <---> styk OBD 13
MediaNav styk 16 CanL <---> styk OBD 12

styk ELM 06 CanH
styk ELM 14 CanL

Kwestia tylko czy VIN pobiera z auta, czy z ręki się wklepuje.

Mniemam, że wprogramowanie VIN auta jest tylko zabezpieczeniem "formalnym" i nie powoduje tego, że sprzętu nie da się uruchomić w innym aucie skro handel używanymi kwitnie.
MNE3 mam więcej niż jedno i jeśli dostaną identyczny SN oraz VIN, to nie będzie dla mnie jakimś wielkim problemem, ważne aby urządzenia można uruchomić bez ingerencji serwisu i sieci Renault.
Ostatnio zmieniony przez hausmajster 2021-03-14, 11:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-14, 12:58   

W Mn1 i Mn2 było to możliwe za pomocą ddt4all lub innych programów ale w Mn3 na Linuxie to nie działa bo jest inaczej zabezpieczone .
Zostaje kabel Derelec lub CLIP z dostępem do RenaultNet.
Lub kontakt z osobami które to mogą zrobić :) Ale zazwyczaj nie jest to tania usługa
SN każdego radia jest inny a istnieje zapewne jakiś zwiazek z numerem VIN i SN Radia.
Tak to nie jest jak w innych samochodach blokada nie pozwalająca na uruchomienie ale zapewne do czasu .
Bo nowe standardowe radia nie pytają już o kod tylko po odczycie VIN-u samochodu albo się uruchamiają albo nie .
A jesli na wyświetlaczu jest Conect Diag Tool to też wymagają CLIP-a z ReanultNet
Podejrzewam że przy następnej aktualizacji softu może być to samo
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
gggg 


Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 0,9
Rocznik: 2017
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 382
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-03-14, 17:15   

Co masz na myśli? To, że po wgraniu aktualizacji softu znowu będzie ten komunikat o diag tool ?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-14, 19:11   

Jeśli urządzenie jest w CDT to wgrywanie nowszych wersji niczego nie zmieni.
Po analizach jak soft jest zbudowany sądzę że w następnych wersjach ( upgrade softu) prawdopodobnie zostanie wprowadzone zabezpieczanie sprzętu sprawdzające zgodność VIN-u samochodu z VIN-em wpisanym w radio . Jeśli VIN nie będzie zgodny to sprzęt się nie uruchomi
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
gggg 


Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 0,9
Rocznik: 2017
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 382
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-03-14, 19:22   

Czyli niczego nie podejrzewając użytkownicy widząc, że jest nowy sofcik zaktualizują go i już radio im się nie uruchomi bo mają kupione radyjko z innego auta. To będzie nie miła niespodzianka. jedynie to do pewności nie aktualizować albo dać komuś kto się zna i wpisze w radio vin samochodu. Czy raz wpisanego vinu także się już nie zmieni ? Czyli będzie tak, że auto przeznaczone na złom będzie także i radyjko zamontowane w nim. Zero odzysku ? Tylko i wyłącznie zakup nowego u dealera lub montaż alternatywnego sprzętu. Oj to bardzo nie dobrze jakby tak zrobili. :-(
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-14, 19:46   

Tak w tym sofcie na linuxie jest to możliwe i sa przygotowany soft ale wciąż nie jest to odpalone.
Wgrywanie VIN-u jest jednorazowe. Chciaż w MN1 i MN2 udało się znaleźć spsób na nadpisanie numeru VIN
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
hausmajster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Dołączył: 12 Mar 2021
Posty: 6
Skąd: google
Wysłany: 2021-03-15, 06:28   

Gdzie są te ustawienia?
Jest pewne, że jest to pamięć OTP?
Jeśli jest to jakaś pamięć szeregowa, to nie ma większego problemu, jeśli jednak jest to kawałek procka, to trzeba to jakoś obejść.

ROOT złamany, jest pełen dostęp do systemu przez konsolę :)

Co dalej ?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-15, 09:21   

Niestety to że jesteś w systemie to nic nie znaczy bo tutaj się nic nie da zrobić .
A że nie wypłynął jeszcze nigdzie schemat Mn3 to nic dalej nie potrafimy zrobić.
Nie wiem gdzie jest zapisany numer fabryczny urządzenia niestety .
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
aviko
Gość
Wysłany: 2021-03-16, 01:33   

na wstepie chcialbym powitac wszystkich,
byc moze po prostu wynika to z mojej niewiedzy (mam na stole od 2 dni jeszcze wczoraj zero pojecia nie mialem co jest co, ktore to mn2 a ktore mn3)
nie zgodze sie ze nic sie nie da zrobic. zalutowalem uarta pod debug i tylko przy uzyciu konsoli i paru pendrakow zrucilem najpierw zawartosc emmc w stanie zastanym (not configured) i po analizie zawartosci (w szczegolnosci roznych skryptow .sh) postawilem urzadzenie na nogi. nie mam dostepu do auta a jedynie mn na stole ale radio odbiera jakies stacje, moge uruchomic nawigacje z mapami jakie byly, zrobilem aktualizacje do 1.0.13.3.r60
uboot obecnie w wersji U-Boot 2016.03-imx_v2016.03_4.1.15_2.0.0_ga+ga5c3a94 (Oct 17 2019 - 09:41:03 +0900)

nie udalo mi sie jednak uruchomic elma i skorzystac z ddt4all a przy uzyciu wbudowanych narzedzi skonfigurowac na tyle na ile potrafilem. pole vin puste ale nie byl od poczatku zapisany i tak pozostalo. w kazdej chwili moge wpisac jaki bedzie trzeba tak jak sn mn czy licencje map hasla czy nawet seedy od secure boot

@jas_pik podesle ci na pw loga z putty, mysle ze cie zainteresuje :)

 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 75 razy
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-16, 07:48   

Gratulacje. Mnie się to nie udawało :)
I już wiem dlaczego :)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
kiniu_tar 


Marka: Ranault
Model: Captur
Silnik: 1.2 TCe
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 31 Maj 2017
Posty: 120
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2021-03-16, 10:50   

@aviko zrób jakiś foto poradnik, pewnie niejednej osobie sie przyda. Gratulacje.
 
hausmajster 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.6
Rocznik: ---
Dołączył: 12 Mar 2021
Posty: 6
Skąd: google
Wysłany: 2021-03-17, 07:07   

Czy ktoś może udostępnić jakiś "wypasiony" VIN ?
VIN powinien być od auta które ma pełne możliwe wyposażenie.
Zostanie wprowadzony do jednego z urządzeń aby przetestować możliwość pobrania aktualizacji ze strony Renault.
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-17, 10:51   

Dowolna wersja - https://www.otomoto.pl/os...earch[country]=
 
gggg 


Marka: Renault
Model: Captur
Silnik: 0,9
Rocznik: 2017
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 382
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2021-04-14, 20:29   

Czy coś więcej wiadomo w temacie?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne