Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2021-06-12, 22:07
Zwykła czy bezpośrednia likwidacja szkody?
Autor Wiadomość
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 373
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2021-06-12, 14:55   Zwykła czy bezpośrednia likwidacja szkody?

Witajcie.
Dzisiaj na parkingu wjechał we mnie gość i uszkodził mi drzwi. Jak się okazało był to znajomy mojego taty.
Spisaliśmy oświadczenie i kazdy pojechał do domu.
Jak załatwić sprawę z ubezpieczeniem? Gosc ma OC w PZU a ja w link4. Zgłosić sprawe do PZU czy skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody u swojego ubezpieczyciela?
Czy macie jakieś doświadczenia z bls?
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-12, 15:07   

Szkodę zgłoś do ubezpieczyciela sprawcy. Bazy danych CEPiK nie są doskonałe i bywa, że szkoda likwidowana przez bls widnieje jako własna. Nie będzie też problemu korzystaniem z wszelkich przywilejów poszkodowanego (w tym samochód zastępczy na okres naprawy). Jak będziesz miał wycenę ubezpieczyciela, to się nią pochwal (można sprawdzić, czy jest poprawnie sporządzona).
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 51 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3668
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-12, 15:14   

... plus oczywiście pokaż uszkodzenia ... Jeden obraz więcej jak tysiąc słów :)
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-12, 15:50   

dokładnie jak opisał kol. hak64. - likwiduje / płaci ubezpieczyciel sprawcy i to on zajmuje się sprawą . Dodam uwagę , że moim zdaniem najlepiej jest naprawiać bezgotówkowo .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 373
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2021-06-12, 16:01   

https://photos.app.goo.gl/SpzvtYkma544znAs6
https://photos.app.goo.gl/zSsNVUPsrJpNSs177
https://photos.app.goo.gl/9UmuUN5gwUtCwCzB7
Wycena na stronie PZU 341zl 😂
Ostatnio zmieniony przez keisyzrk 2021-06-12, 16:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-12, 16:33   

keisyzrk napisał/a:
Wycena na stronie PZU 341zl

Pokaż tą wycenę, bo sądząc po przyznanej kwocie to policzyli chyba tylko koszt zakupu lakieru w sprayu. Te drzwi kwalifikują się do wymiany, a głębokość wgniecenia świadczy, że możliwa jest także konieczność dokonania korekty słupka "B". Jak dla mnie ta wycena powinna mieć jeszcze cyfrę 2 (z przodu).
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-12, 16:46   

wyceniał "automat" czy rzeczoznawca z krwi i kości?
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-12, 17:08   

Możliwe jest sporządzenie wyceny szkody w trybie uproszczonym (na podstawie zdjęć uszkodzeń nadesłanych przez poszkodowanego). Nie zmienia to jednak faktu, że to ma być wycena (wskazanie zakresu prac naprawczych obejmujących zakres uszkodzeń, wraz z podaniem rodzaju i cen części zamiennych, przyjętej stawki rbg, oraz zastosowanych korekt. Podejrzewam więc, że kolega keisyzrk otrzymał tylko "propozycję odszkodowania", który to dokument jest sprzeczny z kryteriami zawartymi w wytycznych KNF dotyczących likwidacji szkód i nie spełnia żadnych wymogów prawnych.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 373
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2021-06-12, 17:39   

Słupek na szczęście jest cały ;) Tylko drzwi są do wymiany.
Dostałem propozycję odszkodowania zrobioną prawdopodobnie przez automat. Po odrzuceniu propozycji dostałem informację, że skontaktuje się ze mną likwidator szkody.
Ja wycenianiam to mnie więcej tak: drzwi 1600, lakierowanie 450, wymiana 200.
Znając życie to pewnie mi zaproponuja ok 800-1000zl...
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-12, 20:13   

Cytat:
Znając życie to pewnie mi zaproponuja ok 800-1000zl...

I dlatego ponownie namawiam do bezgotówki - ubezpieczyciel liczy na brak doświadczenia poszkodowanego , dobry warsztat ma mocniejszą pozycję w rozmowach . Mnie proponowano 1680 zł ( pewnie myśleli że będę klepał młotkiem ) , kosztorys z warsztatu na 8 800 przyjęli bez mrugnięcia okiem ( wymiana drzwi i błotnika , oczywiście z malowaniem ) . A to było jakieś 15 lat temu.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
Ostatnio zmieniony przez EBmazur 2021-06-12, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 22 razy
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2021-06-13, 04:19   

A co to był za samochód, że szkoda całkowita nie wyszła? Rolls Royce? :-D

edit: No chyba, że wszystkich 4 (5) drzwi, ten trudny polski język... :-D
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2021-06-13, 04:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-13, 09:08   

Cytat:
A co to był za samochód, że szkoda całkowita nie wyszła? Rolls Royce?

corolla E12 w wieku 8 czy 9 lat
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 373
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2021-06-15, 07:49   

Dzisiaj dostałem wycenę uszkodzenia: 2765zl.
PZU czeka na potwierdzenie sprawcy.
 
corrado 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.5 DCi (86KM/200Nm-130KM/300Nm)
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate
Pomógł: 51 razy
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 3668
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-06-15, 19:18   

Co robiłeś żeby taka wycenę dostać?
Nie zaakceptowałes tylko mailowo pierwszej wyceny...? Czy inaczej?
 
keisyzrk 


Marka: dacia
Model: duster 4x2
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: 2015
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 373
Skąd: LUBACZÓW/ZAMOŚĆ/RZESZÓW/TARNÓW/LUBLIN
Wysłany: 2021-06-15, 19:22   

Odrzuciłem pierwszą propozycję która pojawiła się na stronie. Wysłałem z 15 zdjęć, które pokazywały szkodę i tyle..Dzisiaj już dostałem kasę na konto ;)
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-06-15, 22:50   

keisyzrk napisał/a:

Dzisiaj dostałem wycenę uszkodzenia: 2765zl.

Cytat:
Ja wycenianiam to mnie więcej tak: drzwi 1600, lakierowanie 450, wymiana 200.
Co to za lakiernia, co 450zł bierze za lakierowanie drzwi? Na malowanie drzwi trzeba liczyć z dwie roboczogodziny, co już daje minimum 400zł. A gdzie materiał? Gdzie amortyzacja? Gdzie podatek? Lakierowanie drzwi to niezła lakiernia weźmie z 700zł, a dobra lakiernia weźmie tysiaka.
EBmazur napisał/a:
I dlatego ponownie namawiam do bezgotówki
Ja nie wyobrażam sobie innego sposobu likwidacji szkody. Wstawiam auto do ASO, podpisuję upoważnienie, odbieram z lawety auto zastępcze i czekam na auto. PZU jak zawsze kombinuje z tym, że ASO nie są ich warsztatem partnerskim, żeby wstawić do ich warsztatu, ale nie ma co się w to bawić. Auto do ASO, gwarancja 24 miesięcy na naprawione elementy i święty spokój.
Naprawa tylu w Loganie, po tym jak wjechała weń Astra:
Wycena PZU (rzeczoznawcy) 3 tysiące z hakiem.
Faktura ASO - 19 tysięcy.
Ale to załatwia warsztat i PZU nie ma prawa się Ciebie czepiać.
Ostatnio zmieniony przez telecaster1951 2021-06-15, 22:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-16, 05:50   

telecaster1951 napisał/a:
to załatwia warsztat i PZU nie ma prawa się Ciebie czepiać.

To nie do końca prawda. Likwidator szkody (ubezpieczyciel) musi zaakceptować kosztorys warsztatu, jeśli więc w kosztorysie znalazła się jakaś pozycja nie związana ze szkodą, to tego nie zapłacą. Podobnie dzieje się w przypadku uszkodzeń części, które już przed szkodą nosiły ślady napraw, zużycia, bądź korozji. Wtedy ubezpieczyciel zastosuje korektę do ceny nowej części.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-16, 06:06   

hak64masz świętą racje . tylko że przy naprawie bezgotówkowej ubezpieczyciel robi poprawkę na to , że "rozmawia" z doświadczonym warsztatem / jego pracownikiem a nie z "panią Zosią" całą w nerwach i nie wiedzącą co ma poczynić
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-06-16, 07:07   

Tu jest jeszcze jeden problem... Akurat nie dotyczy likwidacji z OC tylko z AC. Jeśli oddasz auto do ASO, to kosztorys może być tak wysoki, że wchodzisz na szkodę całkowitą. W mniejszym warsztacie przy niższej wycenie jest prawdopodobieństwo naprawy bezgotówkowej bez szkody całkowitej. Kwestia tylko taka co jest bardziej opłacalne w danej chwili.
Miałem taką akcję z moją poprzednią Corsą. Wydawało się, że naprawa to tylko lampa i błotnik, a Opel policzył mi tak kosztorys, że wyszła szkoda całkowita. Akurat w moim przypadku było to wtedy opłacalne...
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-16, 11:15   

EBmazur napisał/a:
przy naprawie bezgotówkowej ubezpieczyciel robi poprawkę na to , że "rozmawia" z doświadczonym warsztatem / jego pracownikiem a nie z "panią Zosią" całą w nerwach i nie wiedzącą co ma poczynić

Owszem, ale można też podejść do tematu nieco inaczej.
Poszkodowany, który czuje się oszukany przez ubezpieczyciela, zleca sporządzenie niezależnej wyceny szkody (może to zrobić ASO, inny warsztat, lub niezależny od ubezpieczyciela rzeczoznawca). Taką wycenę wysyła się ubezpieczycielowi wraz z odwołaniem zawierającym uzasadnienie, i wezwaniem do zapłaty. Jeśli to nie skutkuje, sporządzamy skargę do rzecznika finansowego z prośbą o rekomendację procesową. Potem jeszcze raz wysyłamy wezwanie do zapłaty z informacją, że po upływie dwóch tygodni składamy pozew sądowy i naliczamy karne odsetki.
Pozdrawiam.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-16, 11:26   

hak64oczywiście masz rację - tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu , tracimy czas a czasem "inwestujemy pieniądze " . Znam prawie z autopsji ( rodzina i znajomi ) korowody z odzyskaniem pieniędzy , na które były wystawione faktury. W dodatku naprawy dokonywały warsztaty ze "średniej półki " korzystając z zamienników , a przy pewnej naprawie blacharskiej wręcz z używki .To ja już wolę nie zaoszczędzać na naprawie i mieć święty spokój . Ale każdy postępuje jak mu pasuje .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-16, 13:10   

EBmazur napisał/a:
Znam prawie z autopsji ( rodzina i znajomi ) korowody z odzyskaniem pieniędzy , na które były wystawione faktury. W dodatku naprawy dokonywały warsztaty ze "średniej półki " korzystając z zamienników , a przy pewnej naprawie blacharskiej wręcz z używki

Tu jest pies pogrzebany. Wytyczne KNF mówią jednoznacznie, że szkoda ma zostać wyliczona w oparciu o części nowe, a w przypadku gdy dana część nie była skorodowana, czy wcześniej naprawiana, także oryginalne. Tak więc okazanie litości ubezpieczycielowi i zastosowanie zamienników w naprawie zwykle jest korzystne tylko dla likwidatora szkody (ubezpieczyciela). Ubezpieczyciel zyskuje bowiem argument, że dokonanie naprawy było możliwe jeszcze taniej, gdyby poszkodowany skorzystał z warsztatu partnerskiego ubezpieczyciela. Od kilkunastu lat zajmuję się odszkodowaniami i wiem, że kosztorys niezależnego rzeczoznawcy (nie wykraczający poza zakres uszkodzeń stwierdzony przez ubezpieczyciela) jest nie do podważenia, a przy tym zwykle wartość należnego odszkodowania jest o ponad 100% wyższa. W tym przypadku (szkoda kolegi keisyzrk) ubezpieczyciel zastosował stawkę 48 zł za rbg, co jest kpiną, bo stawki w ASO przekraczają obecnie 150 zł, a średnie stawki w profesjonalnych warsztatach naprawczych wynoszą 120 zł. Niestety nie mogę odnieść się do pozostałych pozycji wyceny ubezpieczyciela, bo kolega podesłał tylko dwie strony kosztorysu, bez strony końcowej, w której zawarte są uwagi i uzasadnienie zastosowanych korekt.
EBmazur napisał/a:
masz rację - tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu

To raczej błędne przekonanie wykorzystywane najczęściej przez firmy skupujące szkody i oferujące tzw. "dopłaty do odszkodowania". Prawda jest taka, że owe firmy postępują dokładnie jak opisana w moim poprzednim poście procedura i zwykle nie czekają na pieniądze dłużej niż miesiąc, lub dwa (gdy trzeba uzyskać jeszcze rekomendację procesową rzecznika).
Pozdrawiam.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-17, 05:53   

Cytat:

]EBmazur napisał/a:
masz rację - tylko że bujamy się ileś tam czasu z problemem zanim zapadnie decyzja sądu

hak64
To raczej błędne przekonanie wykorzystywane najczęściej przez firmy skupujące szkody i oferujące tzw. "dopłaty do odszkodowania".

Jakieś 18 miesięcy od rozpoczęcie sporu do decyzji sądu w 1 instancji , ubezpieczyciel nie odwoływał się
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
hak64 


Marka: Mercedes
Model: 300SE
Silnik: 3,0
Rocznik: 1987
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Gru 2015
Posty: 180
Skąd: Żory
Wysłany: 2021-06-17, 08:01   

EBmazur napisał/a:
kieś 18 miesięcy od rozpoczęcie sporu do decyzji sądu w 1 instancji , ubezpieczyciel nie odwoływał się
Ja piszę o sytuacji, gdy pozew sądowy staje się zbędny. Poszkodowany dysponujący pozytywną rekomendacją rzecznika finansowego, zwykle nie musi kierować sprawy do sądu. Ubezpieczyciele doskonale zdają sobie sprawę, że już przegrali i starają się zawrzeć ugodę, zanim poszkodowany złoży pozew.
_________________
specjalista z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych i odszkodowań powypadkowych
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2021-06-17, 11:14   

Czyli jak Obywatel nie wie gdzie iść to ........ ( wpisać urząd , firmę czy cokolwiek innego ) wali po rogach . I nic dziwnego , ze jesteśmy państwem o tak słabym zaufaniu do instytucji i administracji .
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne