Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmienne fazy rozrządu w 1.0 SCe
Autor Wiadomość
yurec1st 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: SCe 75 1.0 ccm
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lut 2020
Posty: 366
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2021-08-02, 12:16   Zmienne fazy rozrządu w 1.0 SCe

Przeczytałem różne dostępne info na temat systemów zmiennych faz rozrządu np. VVTi Toyoty, i-VTEC Hondy, Ti-VCT Forda, Vanos BMW czy CVVT w Alfach Romeo. Nie znalazłem jednak nic o takim systemie w moim silniku SCe 75 1.0. Ktoś powie kiedy i w jakim zakresie zmieniają się fazy rozrządu?
_________________

Żeby nie otrzymywać głupich odpowiedzi nie należy zadawać głupich pytań :roll:
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 79 razy
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3593
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-02, 17:17   

Policz sobie z filmiku :)

https://www.youtube.com/w...AJAkV-ru0g&t=51
Ostatnio zmieniony przez DrOzda 2021-08-02, 17:20, w całości zmieniany 4 razy  
 
yurec1st 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: SCe 75 1.0 ccm
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Lut 2020
Posty: 366
Skąd: Podbeskidzie
Wysłany: 2021-08-02, 17:48   

Filmik już kiedyś widziałem, nic z niego nie wynika. Przeczytałem w jakimś opracowaniu, że używając auta tylko w ruchu miejskim wogóle nie wykorzystuje się tego dobrodziejstwa ale bez szczegółów. No to ciekawy jestem czy techniką jazdy można jakoś wymusić działanie tego systemu.
_________________

Żeby nie otrzymywać głupich odpowiedzi nie należy zadawać głupich pytań :roll:
Ostatnio zmieniony przez yurec1st 2021-08-02, 17:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 588
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2021-08-02, 19:09   

Ja bym obstawiał, że wariator przestawia fazy rozrządu gdzieś w okolicach 4300-4500 obr/min.
Powyżej tego zakresu silnik jakby nieco inaczej brzmi, jakoś tak ostrzej no i da się coś wtedy z niego wykrzesać. W mieście to rzadko sięgamy po takie obroty, a na trasie szybką, płynną redukcję przy wysokich obrotach trochę utrudnia hacząca nieco skrzynia i mało precyzyjny (działający z wyraźnym opóźnieniem) pedał gazu, co powoduje, że tego zakresu obrotów też nie używa się tak często, jakby się chciało. Po prostu sterowanie elektroniczną przepustnicą moim zdaniem nie jest w pełni przewidywalne i czasem się uda lepiej, czasem gorzej, ale po roku czasu wciąż nie mam zaufania do sterowania przepustnicą potencjometrem i jest wyraźnie gorzej, niż w innych samochodach, którymi jeździłem (z gazem na lince).
Dodatkowo, spalanie wyraźnie rośnie, gdy wkręcamy silnik powyżej tych 4000 obr/min. Moje rekordowe z trasy to nawet w okolicach 7.5 l/100 km, a spokojnie jadąc to zwykle nieco poniżej 6 l. Poniżej 5 l to już mi się tylko parę razy udało (4.6-4.7l).
Poniżej dwa filmy, gdzie moim zdaniem widać wyraźne ożywienie silnika powyżej 4300-4500 obr/min.
Tu polecam fragment od 4:09 (elasticity) i 6:02 oraz 6:24 (redukcja z 5 na 4) (autobahn).
https://www.youtube.com/watch?v=S8cS9BMbcwc
A tu też wyraźnie widać, że od 80 km/h na trójce i od 105 km/h na czwórce trochę lepiej silnik zaczyna ciągnąć (tylko że tu już opory powietrza go mocno tłumią).
https://www.youtube.com/watch?v=qH7kTrFUIJ0
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-08-04, 16:53   

yurec1st napisał/a:
Ktoś powie kiedy i w jakim zakresie zmieniają się fazy rozrządu?
Przyspiesz dynamicznie na dwójce. Około 4 tys. obrotów poczujesz wyraźnie że auto inaczej pracuje i jakby lepiej przyspiesza, czuć to dość wyraźnie i ostro.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne