Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Dacia Lodgy - upolowana pod Leroy Merlin
Autor Wiadomość
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-13, 12:00   Dacia Lodgy - upolowana pod Leroy Merlin

No i stało się. W poniedziałek (a nie piątek ) 13 upolował mnie starszy pan w hondzie. Przejeżdżając przez parking dostałem strzała w tylne prawe drzwi. Drzwi wgięte, listwa ozdobna urwana. Próg i słupek chyba ok (na pierwszy rzut oka).
Likwidacja z OC sprawcy ale czy zgłaszać do ubezpieczyciela sprawcy czy bezpośrednio blacharni dać temat do przerobienia (samochód jeszcze na gwarancji)?

Jest szansa na samochód zastępczy 6-osobowy? Nie bez powodu w rodzinie jest Lodgy :).

Ostatnio zmieniony przez gg 2021-09-13, 12:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
eliks 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 0.9
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 10 Lip 2021
Posty: 337
Skąd: Lidzbark
Wysłany: 2021-09-13, 12:46   

Na 6 osób ciężko będzie. Siostra przy naprawie serwisowej Grand Scenica dostała Toyotę Corolle.
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-13, 12:53   

Ciężko, nie ciężko ale jednej osoby z rodziny się nie pozbędę bo to dzieci ;).
 
SWilk 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe 100KM
Rocznik: 2017
Wersja: Outdoor
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 21 Sie 2017
Posty: 359
Skąd: Lublin
Wysłany: 2021-09-13, 14:44   

Kto jest ubezpieczycielem sprawcy?

W kwestii zastępczego musisz postawić sprawę jasno ubezpieczycielowi - masz 6 osobową rodzinę i transportu dla takiej ilości osób potrzebujesz. I albo podstawią 6 osobowy samochód zastępczy, albo będziesz przedstawiał rachunki za taxi dla osób, które się nie zmieszczą.

Warto też wnosić o zwrot kosztów zakupu nowych fotelików w miejsce tych, które były w tym czasie w samochodzie. Każdy producent wyraźnie pisze w instrukcji, że fotelik po wypadku nie może być dalej używany. Niektórzy - jak Recaro - oferują bezpłatną wymianę fotelika na koszt producenta po przesłaniu dowodów wypadku (np. notatki policyjnej). Za inne foteliki trzeba ścigać sprawcę, czyli de fakto ubezpieczyciela.

Powyższe przefiltruj przez "nie znam się, to się wypowiem".
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-13, 15:01   

Sprawca ubezpieczony w Warcie. Prędkości były minimalne, bo to za zakrętem na parkingu, ale czasu na reakcję nie było - tylko poczułem uderzenie i mogłem wysiąść pooglądać efekty kolizji.

Fotelikowe mam tylko jedno dziecko jednak jechałem sam, biorąc pod uwagę prędkości to fotelikowi raczej nic nie jest.
 
norton1 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2017
Wersja: Stepway
Dołączył: 21 Kwi 2017
Posty: 131
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-14, 06:32   

Ja bez żadnego zbędnego proszenia dostałem auto 7-osobowe jak zostawiałem auto na 2 tygodnie w ASO. Nie mieli Lodgy wiec dostałem Mercedesa Vito.
_________________
 
Michał B24 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 90tce
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Mar 2017
Posty: 1055
Skąd: Chwaszczyno
Wysłany: 2021-09-14, 07:28   

Dostaniesz pewnie busa.

Jesli chodzi o zgloszenie, najlepiej zglosic online w ubezpieczalni sprawcy. Mialem problem z tym, to jest druga opcja, ze mozna zglosic we wlasnej ubezpieczalni, a oni skontaktuja sie z ubezpieczalnia sprawcy. Mialem tak, jak PZU mi odrzucalo wniosek online. Dalem spokoj i zglosilem Compensa, a to byla moja ubezpieczalnia.

Foteliki wymienia sie po wypadku, a nie po stluczce/kolizji. Tam nie bylo wiekszych sil niz przy ostrzejszym hamowaniu.
 
telecaster1951 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.0 Sce
Rocznik: 2019
Wersja: Laureate
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2019
Posty: 630
Skąd: Łódź
Wysłany: 2021-09-15, 15:38   

Michał B24 napisał/a:
, najlepiej zglosic online w ubezpieczalni sprawcy
Nie. Najlepiej nie robić nic. Jechać do ASO, napisać upoważnienie, których druki są najczęściej gotowe na stole i wsio. U mnie w ASO właśnie dzwonili do ubezpieczyciela i zgłaszali. Ja nie musiał już nic robić.
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-21, 09:39   

Samochód ostawiony do ASO. Żeby nie było tak łatwo to od jakiegoś czasu prowadzę działalność gospodarczą i jestem płatnikiem VAT. W papierach od ASO informacja, że będę musiał zapłacić VAT bo ubezpieczalnia wypłaci im kwotę netto.
Mam teraz dokładać do interesu? Nie tłukę samochodów zbyt często i z taką sytuacją mam pierwszy raz do czynienia.

Sprawa druga - utrata wartości samochodu na skutek uszkodzenia. Jakieś specjalne pismo do Ubezpieczyciela> Macie może przykładowe wzory takich pism?
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-21, 10:19   

VAT będzie dla Ciebie neutralny. Odliczysz to co będziesz musiał zapłacić (musisz dopilnować, żeby dostać połowę VAT-u, jeśli użytkujesz w sposób mieszany).
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-21, 10:23   

Dokładnie jest tak jak piszesz - użytkuję w sposób mieszany.
Czyli jak sądzę powinienem dostać od ASO fakturę z połową VAT?
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-21, 10:59   

Ubezpieczyciel powinien oddać cały VAT, nawet jeśli możesz odliczyć połowę -- "Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego" (uchwała SN z 11 września 2020 r., III CZP 90/19).
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-21, 11:09   

Z zacytowanego fragmentu wynika coś przeciwnego.
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-21, 11:25   

Nic o leasingu nie pisałem. Pojazd jest mój i bank/leasingodawca nie występują tutaj.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-21, 14:45   

gfedorynski napisał/a:
Z zacytowanego fragmentu wynika coś przeciwnego.


Jak wynika, jak nie wynika? ;-)

Było tak:
- naprawa po kolizji z polisy OC sprawcy,
- przedsiębiorca (leasingobiorca) miał możliwość odliczenia połowy VAT,
- ubezpieczyciel zwrócił koszty naprawy, "odmawiając jednak wypłaty podatku od towarów i usług w części w jakiej leasingobiorca był zobligowany go zapłacić, a nie miał możliwości jego odliczenia",
- sprawa idzie do sądu, ten w I instancji uznał, że "odszkodowanie obejmuje także kwotę podatku od towarów i usług w takim zakresie w jakim nie mógł być on objęty odliczeniem",
- sąd II instancji dostrzega rozbieżności w orzecznictwie, pyta SN o to czy w przypadku przedsiębiorcy, który ma "prawo do odliczenia wyłącznie 50 % podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" polisa pokrywać powinna "podatek VAT w części, w jakiej leasingobiorca nie jest uprawniony do jego odliczenia"?
- Sąd Najwyższy stwierdza, że definicyjnie szkoda obejmuje całość uszczerbku majątkowego, a "zakresem szkody może być zatem objęta niemożność odliczenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego" -- podatek VAT ma charakter cenotwórczy, a więc skoro poszkodowany go zapłacił, to ma go odzyskać -- przeciwna wykładnia prowadziłaby do nieuzasadnionego zróżnicowania sytuacji prawnej różnych przedsiebiorców (tych, którzy mogą odliczyć 50% i 100%).

gg napisał/a:
Nic o leasingu nie pisałem. Pojazd jest mój i bank/leasingodawca nie występują tutaj.


Nie ma znaczenia czy leasingobiorca czy nie, leasingobiorca w uchwale pojawia się dlatego, że problem dotyczył leasingu (a był jeszcze ciekawszy, bo w sprawie udział brał leasingodawca, na którego leasingobiorca scedował te roszczenia przeciwko ubezpieczycielowi).
 
gfedorynski 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 468
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-21, 14:59   

Moment. Sąd orzekł, że polisa pokrywa "podatek VAT w części, w jakiej leasingobiorca nie jest uprawniony do jego odliczenia", gdzie masz, że pokrywa w części, w której jest uprawniony do odliczenia? Żeby było neutralnie, ubezpieczyciel oddaje tyle, ile nie możesz odliczyć - czyli w tym wypadku połowę.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 834
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-09-21, 15:15   

No dobrze, chyba to sobie źle policzyłem :)
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-09-30, 10:48   

Lola wróciła do żywych. Niestety deszczowa pogoda nie pozwala ocenić właściwie jakości prac - trzeba poczekać na słońce.

Tak z ciekawości tzw. utrata wartości handlowej przy szkodzie to jaki procent/kwota? Przerabiał to ktoś z Was?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18015
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-30, 11:59   

http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=6650
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-13, 21:45   

Nie wiem czy śmiać się nerwowo czy robić coś innego. Dzisiaj 13.11.2021 ponownie zostałem upolowany - tym razem pani postanowiła zahamować na moim tylnym zderzaku. Zderzak, klapa bagażnika do wymiany. I znów bujanie się z ubezpieczycielem.

Macie jakieś doświadczenia z ubezpieczycielem - Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?
 
dudu$ 



Marka: Fiat
Model: TIPO II Sedan
Silnik: 1.4 16v 95km
Rocznik: 2019
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 49 razy
Dołączył: 21 Mar 2017
Posty: 1812
Skąd: Ząbki
Wysłany: 2021-11-13, 22:17   

gg napisał/a:
Nie wiem czy śmiać się nerwowo czy robić coś innego. Dzisiaj 13.11.2021 ponownie zostałem upolowany - tym razem pani postanowiła zahamować na moim tylnym zderzaku. Zderzak, klapa bagażnika do wymiany. I znów bujanie się z ubezpieczycielem.

Macie jakieś doświadczenia z ubezpieczycielem - Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?


masz pecha, drugi raz w roku uszkodzenie auta, współczuje. Nie słyszałem nigdy o takim ubezpieczycielu, gdybym był na Twoim miejscu oddał bym auto do ASO, wziął od nich samochód zastępczy i upoważnił ich do załatwienia wszystkich spraw czyli wycena kosztów naprawy, naprawa auta itp
 
chrom6 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway
Silnik: 100 TCE
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 04 Lis 2021
Posty: 381
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2021-11-13, 22:26   

gg napisał/a:
Nie wiem czy śmiać się nerwowo czy robić coś innego. Dzisiaj 13.11.2021 ponownie zostałem upolowany - tym razem pani postanowiła zahamować na moim tylnym zderzaku. Zderzak, klapa bagażnika do wymiany. I znów bujanie się z ubezpieczycielem.

Macie jakieś doświadczenia z ubezpieczycielem - Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych?


Daleki krewny PZU, najgorsi nie są, ale trochę wolno działają. ogólnie to oddaj do ASO i niech walczą im będzie łatwiej niż Tobie samemu.

Zastępczy bierz z TUW, koszty najmu zastępczego świetnie motywują do szybkiego działania. TUW albo wskaże wypożyczalnie z którą ma umowę albo sam poprosi taką wypożyczalnie o kontakt z Tobą.

ODradzam branie zastępczego na własną rękę lub firmę-wypożyczalnie która obieca bezproblemowe rozliczenie z TUW.
 
gg 


Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Stepway
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 153
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-11-13, 22:41   

W sumie pecha to nie mam bo nic się nikomu nie stało a to najważniejsze.
Trochę mam obawy czy 13-go wyjeżdżać na ulice :D

Likwidację szkody już przerabiałem więc pewnie nie będzie problemu - samochód do ASO na naprawę + zastępczy. Tylko kumulują mi się terminy serwisu, przeglądu rejestracyjnego i ubezpieczenia łącznie z likwidacja szkody ;).

Jak na razie Lodgy dzielnie znosi upokorzenia ;).
 
yeti65 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Prestige
Dołączył: 21 Lis 2021
Posty: 115
Skąd: Warmia
Wysłany: 2021-11-26, 21:42   

To czy sam zapłacisz VAT jest uzależnione od formy ubezpieczenia. Ja miałem ubezpieczenie na kwotę brutto i ubezpieczyciel rozliczał się z ASO z VAT-nic nie musiałem dopłacać. Jeżeli masz ubezpieczenie na kwotę netto, to będziesz musiał dopłacić VAT.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne