Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
1.0 LPG - filtry, inne części i instrukcje
Autor Wiadomość
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
  Wysłany: 2021-11-30, 20:19   1.0 LPG - filtry, inne części i instrukcje

Zestaw danych w ramach kompendium wiedzy o Duster II 1.0 LPG.


Sprawdzone płyny i części eksploatacyjne:

1. Olej Castrol 5W30 RN17 (lub inny 5W30 z normą RN17) - ok. 4,5 litra na wymianę pod kreskę max na bagnecie.

2. Filtr oleju 152 095 084R (dostępny również poza ASO, niezły).
Zamiennik Filtron OE 666/3 (ułatwia znalezienie innych zamienników).

3. Podkładka pod korek oleju (zgniatana miedziana w kształcie toroidalnym) TOPRAN TOP 721 131.

4. Filtr powietrza 165 466 859R (obecnie tylko ASO).
Brak oficjalnych zamienników.
Tymczasowy zamiennik to AP 133/4 (Renault Twingo II - 1.2 16V Turbo TCE). Należy go nieco przyciąć na długości od dołu. Więcej info ze zdjęciami - http://www.daciaklub.pl/f...1828657#1828657

5. Filtr kabinowy - używam węglowego o wysokim stopniu filtracji Kamoka 6080079 (oryginał węglowy 272 773 151R).
Zamienniki zwykły Filtron K1321 i węglowy K1321A.

6. Filtr benzyny - brak.

7. Filtr gazu fazy ciekłej - oryginał wraz z dwoma oringami 169 196 566R lub wersja z której pasuje filtr i oring zewn. 169 198 413R.
Sam filtr ma wiele zamienników za kilka złotych, jest dość standardowy w plastikowej obudowie z jednej strony zamknięty.
Np.:
Czaja Tomasetto TMSP01 - obudowa z tworzywa, wzmacniana. Filtr taki jak oryginał.
Czaja Tomasetto TMS01 - obudowa metalowa z siatką wzmacniającą.
Oba mają te same wymiary (filtr z otworem z jednej strony, średnica zewn. 35 mm, średnica otworu 16 mm, grubość/wysokość 22 mm):
Rysunek-TMS01
(Źródło danych - https://zwmczaja.pl ).

8. Filtr gazu fazy lotnej - oryginał Filgaz FLPG25.
Zamiennikiem może być np. Czaja FL01S (lub poliestrowy FL01SP) z króćcami 12 / 12 mm [patrz uwagi montażowe niżej].


Częstotliwość wymian (moja opinia + uwagi):

ad.1. 10 - 15 000 km
ad.2. wraz z 1
ad.3. wraz z 1
ad.4. 10 - 30 000 km
ad.5. 10 000 km (im częściej tym mniej problemów z czyszczeniem parownika i "zapachami") lub co pół roku, lepiej raz na kwartał
ad.7. 10 - 15 000 km (jeżeli się tankuje na sprawdzonych lub markowych stacjach to filtr jest dość czysty - sprawdziłem u siebie po 13 000 km).
ad.8. wraz z 7


Sposób wymiany:

ad.1, 2 i 3. Otworzyć korek uzupełniania i wyjąć bagnet. Od spodu odkręcić osłonę zespołu napędowego - odkręcić 2 śruby od zderzaka aby go poluzować i dostać się do 2 śrub z przodu, 3-cia jest widoczna na środku plus po 3 śruby po bokach. Wszystkie "10" (wszystkie śruby polecam posmarować całościowo aby zawsze się odkręcały). Korek oleju to "renaultowski" kwadrat wewnętrzny (jest na tej samej linii co obudowa filtra oleju, z tyłu silnika) a obudowa filtra oleju to "27". Obudowę filtra dobrze jest umyć benzyną i wysuszyć (na początku z opiłków a potem z osadu który nanosi olej). Przy zlewaniu oleju uważać na zapowietrzanie - można porozlewać olej wokoło pojemnika - dobrze pojemnik umieścić blisko otworu zlewowego. Na obudowie filtra wymienić oring i posmarować go nowym olejem. Wymienić podkładkę pod korkiem przed ponownym przykręceniem. Poskręcać i wlać olej - voila :->. Poziom oleju nowego na bagnecie jest słabo widoczny, ale należy pod dobrym światłem sprawdzić tą "kreskę" która jest cała. Boki są zwykle wyżej "usmarowane" olejem w takie U. Spód tego U wyznacza poziom oleju.

ad.4. Pokrywa obudowy filtra jest zamocowana na klamry z lewej i prawej strony (podważyć dużym, płaskim śrubokrętem). Pokrywę podnosimy lekko do góry od przodu i wysuwamy do przodu samochodu. Ze środka wysuwamy do góry pod kątem filtr w pomocniczej ramce. Wymiana bardzo prosta. Wsunąć do środka nowy filtr w ramce i docisnąć górą w stronę kabiny. Pokrywę założyć w odwrotnej kolejności.

ad.5. Filtra kabinowy jest z lewej strony przy nogach pasażera z przodu. Mocuje go jedna śrubka torx (chyba T25). Potem jest jeszcze zatrzask u góry (od niej zaczynamy) i na dole. Strzałka przepływu powietrza skierowana w stroną tyłu samochodu). Uwaga: jest łatwy dostęp gdyby trzeba było umyć wymiennik - jest zaraz za filtrem idąc w stronę tyłu auta.

ad.7 i 8. Wstępnie: zakręcić zawór na butli (zdjąć osłonę z prawej strony zbiornika - 2x "10-tka") i wypalić resztę gazu; teoretycznie są 2 elektrozawory a w przewodach nie ma strasznie dużo gazu, ale zgodnie z zasadami bezpieczeństwa (...). Wymieniać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i nie używać otwartego ognia / żarzących się przedmiotów.

ad.7. Filtr jest w elektrozaworze za osłoną termiczną mniej więcej na środku podszybia. Trzeba wypiąć linkę regulacji prawego reflektora i odkręcić jego mocowanie oraz kilka mocowań pod podszybiem (odkręcają się a potem wystarczy je wcisnąć). Odchylenie osłony pozwala na dostanie się do filtra. 3 śrubki "8" do których można użyć płasko-oczkowej "ósemki". Uwaga na zgubienie śrubek, dekla i zewn. oringu :-P . Filtr delikatnie wyciągnąć małym płaskim śrubokrętem. Uwaga na wypadnięcie oringu wewn. Składać jak zawsze w odwrotnej kolejności.

ad.8. Filtr znajduje się pod obudową filtra powietrza. Aby ją zdjąć ściągnąć plastikowy przewód doprowadzenia powietrza w górę (na wcisk, 2 stopnie wciskania) a potem wyjąć go z okolic przedniej atrapy i odłożyć na bok. Odkręcić gumową rurę (karbowana) wyjścia z filtra, opaska na "7-kę", a następnie ją poluzować. Odkręcić mocowanie obudowy z prawej strony (patrząc od przodu auta) - klucz "10". Zdjąć gumową karbowaną rurę i jednocześnie wyciągnąć obudowę do przodu (tylna guma mocująca) i do góry (dolna guma mocująca). Uważać aby nic nie wpadło do tej gumowej rury dolotu powietrza do silnika. Filtr gazu jest mocowany nakrętką "10". Najpierw zdjąć zacisk i górną rurkę, potem odkręcić obejmę, następnie wyciągnąć nieco filtr do góry i zdjąć dolną rurkę. Montaż w ... odwrotnej kolejności :-D . W/w filtr Czaja jest mniejszy - trzeba dodać dodatkową gumę wokół obudowy, żeby nie "latała".

Fajnie gdyby w tym temacie dopisywać tylko sprawdzone i pasujące części zamienne oraz sprawdzone instrukcje wymian/napraw - bez zbędnej dyskusji o wyższości świąt a nad świętami b ;-) .
Ostatnio zmieniony przez laisar 2021-12-02, 01:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
lukas888 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 Tce LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 3
Skąd: Tczew
Wysłany: 2022-01-02, 10:31   

Czy mógłby Pan dokładnie napisać jak zakręcić butlę ? Sprawdzalem u mnie, ale nie zlokalizowalem tych śrub. Wymianę filtrów opisał Pan dokładnie, więc raczej dam radę.
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-01-02, 17:30   

Na butli (konkretnie to w D2 f.1 z boku butli) jest tylko jeden zawór - taki zakręcany. Swoje filtry będę zmieniał za około 6000 km więc podeślę inne zdjęcie, na którym zawór jest oznaczony numerem 4.

Źródło: https://gazeo.pl/
Obudowa zaworu i śruby są zaznaczone tutaj:

Żródło: auto-swiat.pl
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-01-02, 17:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
lukas888 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 Tce LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 3
Skąd: Tczew
Wysłany: 2022-01-24, 16:35   

Dziękuję za instrukcję wymiany filtrów gazu. Sam wymieniłem (robiłem to pierwszy raz) i wszystko działa. W serwisie chcieli 400 zł z wymianą, a ja kupiłem za 60 zł.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-01-24, 17:01   

Bardzo szczegółowo i jasno opisane. Dzięki! Mimo wszystko szkoda, że jeszcze nie pojawiła się taka sama instrukcja dotycząca modelu Sandero III z tym silnikiem. Chciałbym też samodzielnie dokonać wymiany ale nadal nie znalazłem informacji jak dostać się do filtra fazy ciekłej w nowym Sandero.
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 57 razy
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3694
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-01-25, 08:45   

sobol1976 napisał/a:
Bardzo szczegółowo i jasno opisane. Dzięki! Mimo wszystko szkoda, że jeszcze nie pojawiła się taka sama instrukcja dotycząca modelu Sandero III z tym silnikiem. Chciałbym też samodzielnie dokonać wymiany ale nadal nie znalazłem informacji jak dostać się do filtra fazy ciekłej w nowym Sandero.

Poszukaj w okolicy reduktora...
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
brzuch0 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 w benzynie
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 27 Maj 2016
Posty: 214
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-05-28, 19:37   

lukas888 napisał/a:
Czy mógłby Pan dokładnie napisać jak zakręcić butlę ? Sprawdzalem u mnie, ale nie zlokalizowalem tych śrub. Wymianę filtrów opisał Pan dokładnie, więc raczej dam radę.

Mi wymieniali filtry i żadnych zaworów nie zakręcali,wymiana pod moim okiem .
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-06-06, 14:51   

brzuch0 napisał/a:
Mi wymieniali filtry i żadnych zaworów nie zakręcali,wymiana pod moim okiem .

To tylko źle świadczy... Układ powinien być opróżniony z gazu, tam jest duże ciśnienie. Właśnie po to zakręca się zbiornik i jeździ się do odcięcia LPG (przełączenia na benzynę) żeby gazu w układzie było jak najmniej. Nic tego, że są po drodze inne zabezpieczenia ale zagrożenie jest realne.
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 07:53   

sobol1976 napisał/a:
brzuch0 napisał/a:
Mi wymieniali filtry i żadnych zaworów nie zakręcali,wymiana pod moim okiem .

To tylko źle świadczy... Układ powinien być opróżniony z gazu, tam jest duże ciśnienie. Właśnie po to zakręca się zbiornik i jeździ się do odcięcia LPG (przełączenia na benzynę) żeby gazu w układzie było jak najmniej. Nic tego, że są po drodze inne zabezpieczenia ale zagrożenie jest realne.


Bez przesady. Odkręcasz powoli śruby na reduktorze, ciśnienie uchodzi. Zaczniesz kręcić zaworami przy butli to okaże się, że po 5 takich zakręceniach zawór masz do wymiany, bo przepuszcza. Nie podchodzić z fajką w zębach i zapalniczką, a nic nikomu się nie stanie. Już widzę gazowników co każdemu wyjmują graty z bagażnika, demontują pół bagażnika, aby dostać się do zaworu i go zakręcić. Sam nigdy nie zakręcam zaworu tylko odkręcam powoli śruby na zewnątrz, gaz uchodzi i odkręcam do końca.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-10, 12:02   

dacialoganmcv napisał/a:
Sam nigdy nie zakręcam zaworu tylko odkręcam powoli śruby na zewnątrz, gaz uchodzi i odkręcam do końca.

Sam możesz robić co tylko chcesz. Jednak słowo pisane publicznie, będące radą dla innych, powinno być odpowiedzialne. Procedura pod względem bezpieczeństwa jest jasna - zabezpieczenie jest wymagane. Poza tym temat ma służyć do wymiany sprawdzonych rozwiązań, treści merytorycznych/technicznych - takie było moje życzenie przy założeniu pierwotnego wpisu.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 12:17   

Myslisz, ze w ASO zakrecaja zawor? Tak samo jak orzy fiktrze paliwa ktos obniza cisnienie w ukladzie? Ale faktycznie wedlug ukubionych przez Ciebie DTR nalezy tak zrobic. A ze w zyciu nikt tak nie robi, to inna sprawa. Wystarczy nie latac z fajka w zebach, uwazac i nikomu nic sie nie stanie. Nawet rak nie odmrozisz gazem.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-06-10, 12:20   

dacialoganmcv napisał/a:
nikomu nic sie nie stanie

Nie sądzę, żebyś zobowiązywał się do wypłaty odszkodowania "jeżeli coś się jednak stanie" ... . O to tutaj chodzi i na tym ten temat jest dla mnie zakończony.

Prace na nieopróżnionej instalacji LPG w samochodzie mogą prowadzić do:

    Niekontrolowanego odpadnięcia z dużym impetem pokrywy filtra gazu fazy ciekłej, a w następstwie uszkodzenia ciała i samochodu.
    Szok spowodowany niekontrolowanym rozprężeniem gazu = możliwości uszkodzeń ciała i pojazdu.
    Odmrożenie części ciała w związku z gwałtownym spadkiem temperatury rozprężającego się gazu.
    Przy niekorzystnych warunkach (zapłon) może dojść do niekontrolowanego wybuchu oraz pożaru co może doprowadzić do poparzeń i innych uszkodzeń ciała, pojazdu i miejsca wokoło (oraz innych osób przebywających w pobliżu).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-06-10, 12:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
dacialoganmcv 


Marka: Dacia
Model: był Logan MCV, jest Lodgy
Silnik: był 1.2 75 GPL, jest 1.6 Sce 100
Rocznik: był 2013, jest 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 22 Wrz 2013
Posty: 444
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2022-06-10, 12:27   

tomkasz napisał/a:
dacialoganmcv napisał/a:
nikomu nic sie nie stanie

Nie sądzę, żebyś zobowiązywał się do wypłaty odszkodowania "jeżeli coś się jednak stanie" ... . O to tutaj chodzi i na tym ten temat jest dla mnie zakończony.


To jako wlasciciel tematu pokasuj co jest nieodoowiednie i zamknij temat, bo widze, ze ambicjr urazilem.
_________________
Programowanie nowszych Dacia/Renault po CAN (np. wyłączanie czujników ciśnienia w oponach, Start Stop, itd.). Moje auto: http://www.daciaklub.pl/f...c.php?p=1714641 Instalacja gazowa BRC Sequent 32
 
Mirek 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 Tce LPG
Rocznik: 2020
Dołączył: 22 Maj 2020
Posty: 16
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-06-22, 09:04   

tomkasz napisał/a:
dacialoganmcv napisał/a:
Sam nigdy nie zakręcam zaworu tylko odkręcam powoli śruby na zewnątrz, gaz uchodzi i odkręcam do końca.

Sam możesz robić co tylko chcesz. Jednak słowo pisane publicznie, będące radą dla innych, powinno być odpowiedzialne. Procedura pod względem bezpieczeństwa jest jasna - zabezpieczenie jest wymagane. Poza tym temat ma służyć do wymiany sprawdzonych rozwiązań, treści merytorycznych/technicznych - takie było moje życzenie przy założeniu pierwotnego wpisu.


ludzie sami zadecyduja co zrobic. Maja dwa wybory zakrecic i nie zakrecac zaworu. Dzieki wam wiedza co sie moze stac w kazdym z przypadkow. Ja np. zakrecam zawor i wyjezdzam gaz poniewaz nie jestem profesjonalista i wole nie ryzykowac. W wielu zakladach widzialem jak wymieniali mi filtry bez zakrecania zaworu, ale oni wymieniaja takich filtrow X dziennie wiec maja wprawe i wyczucie.
Ogolnie dzieki za temat i informacje - mi sie przydaly.
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 112
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-07-10, 14:41   1.0 tce filtry lpg

Zaraz nastukam 10k przebiegu w mojej dacii jogger 1.0 tce i przymierzam się do kupna filtrów lpg.
Oryginalne to:
169196566R
169194462R

Montujecie te oryginalne (które kosztują w okolicach 40 zł, są na bibułce?) Czy jakieś alternatywne i lepsze (poliester lub włókno szklane) ?
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-07-10, 20:38   

Ja przeszedłem już przez:

13000 (bo przy 3000 olej) - filtr ciekłej oryginał (papier), gazowej metal-papier Czaja
23000 - ciekłej Czaja metal-papier, gazowa metal-papier Czaja
30000 - ciekłej plastik-papier (zamiennik oryginału), gazowa plastik-papier Filgaz oryginał

Najbardziej zanieczyszcza się (tak ja piszą zwykle inni) fazy ciekłej. Pierwsza wymiana po 13000 był szary, druga wymiana - szary, trzecia wymiana po 7000 - bardzo dużo brązowych zanieczyszczeń (a w 98% tankuję na jednej stacji "markowej").
Jak wymieniasz co 10 000 (a tak by było najlepiej) to nie ma znaczenia jaki wg mnie. Poza tym nawet ten przypadek bardzo zabrudzonego po 7000 z jednej strony, z drugiej był koloru zbliżonego do nowego, czyli spełnia swoją rolę. A po drodze jest jeszcze drugi ...

Dla potomności czy warto wymieniać oba co 10 000 km (ten poniżej po 7000):
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-07-10, 20:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
Szlepster 



Marka: Dacia
Model: Był Logan MCV II PH II / jest Jogger
Silnik: Było 0.9 TCe LPG / jest 1.0 TCe LPG
Rocznik: 07.12.2016 / 2022
Wersja: Extreme 5-os.
Dołączył: 23 Paź 2016
Posty: 46
Skąd: Warszawa/Ruda Śląska
Wysłany: 2022-07-11, 04:45   

sobol1976 napisał/a:
Bardzo szczegółowo i jasno opisane. Dzięki! Mimo wszystko szkoda, że jeszcze nie pojawiła się taka sama instrukcja dotycząca modelu Sandero III z tym silnikiem. Chciałbym też samodzielnie dokonać wymiany ale nadal nie znalazłem informacji jak dostać się do filtra fazy ciekłej w nowym Sandero.



https://youtube.com/watch?v=1Zhay2hmd3c&feature=share
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 112
Skąd: Waw
  Wysłany: 2022-07-11, 07:00   

Szlepster napisał/a:
sobol1976 napisał/a:
Bardzo szczegółowo i jasno opisane. Dzięki! Mimo wszystko szkoda, że jeszcze nie pojawiła się taka sama instrukcja dotycząca modelu Sandero III z tym silnikiem. Chciałbym też samodzielnie dokonać wymiany ale nadal nie znalazłem informacji jak dostać się do filtra fazy ciekłej w nowym Sandero.



https://youtube.com/watch?v=1Zhay2hmd3c&feature=share


Serio trzeba demontować koło żeby filtr lpg wymienić w sandero ?


Okej znalazłem sobie takie filtry do 1.0 tce

https://allegro.pl/oferta/filtr-fazy-lotnej-czaja-12-12-mm-poliester-10639781221

Natomiast do fazy ciekłej wziąć np ten ?
https://allegro.pl/oferta/filtr-fazy-cieklej-reduktora-tomasetto-at-09-artic-9858108314
Nie ma do niego obudowy tylko sam wkład ?

@tomkasz Mógłbyś podrzucić linki gdzie kupowałeś ?

Jak wygląda teraz kwestia gwarancji jeżeli wymieniamy te filtry na inne niż zalecane ?
Ostatnio zmieniony przez Jarekf3d 2022-07-11, 07:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-07-11, 15:53   

No to raczej nie będzie problemu z wymianą filtra fazy ciekłej pod domem :)
Interesuje mnie tylko czy przy wymianie trzeba zmienić też oringi/uszczelki) bo o tym na filmie nie ma słowa, a też nie wygląda żeby uszczelki były w komplecie z zamiennikami. Tylko w oryginałach je widziałem.

Jeśli chodzi o komentarz nt. wyglądu oryginalnego filtra fazy lotnej to donoszę, że ja miałem od nowości założony ten lewy (tzn. z takimi 2 nadrukowanymi blokami - miejscami do zapisywania przebiegu), jeśli autor filmu miał w oryginale ten prawy tzn. że serwis ASO i tak nie połapie się czy ktoś zmieniał filtry. Prawdopodobnie montują w fabryce to co jest dostępne i żadne inne nadruki nie będą tu dowodem "winy".
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2022-07-11, 15:54, w całości zmieniany 1 raz  
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-07-11, 19:15   

Jarekf3d napisał/a:
https://allegro.pl/oferta/filtr-fazy-lotnej-czaja-12-12-mm-poliester-10639781221

Natomiast do fazy ciekłej wziąć np ten ?
https://allegro.pl/oferta/filtr-fazy-cieklej-reduktora-tomasetto-at-09-artic-9858108314
Nie ma do niego obudowy tylko sam wkład ?

@tomkasz Mógłbyś podrzucić linki gdzie kupowałeś ?

Jak wygląda teraz kwestia gwarancji jeżeli wymieniamy te filtry na inne niż zalecane ?


Jarekf3d tam gdzieś wyżej napisałem, że ten Czaja (metal, lotna) jest mniejszy i trzeba opaskę dodatkową np. z gumy dać. Poza tym jak ktoś zobaczy to w ASO to raczej bardzo łatwo o podważenie gwarancji. Chyba, że przed oddaniem do ASO zmienisz na nowy plastikowy :mrgreen: ... ale nie warto przecież (ja potestowałem te co wymieniłem i zostaję przy tych co poniżej podałem linki - oryginał lotny i identyczny z oryginałem ciekły). Kompletny zestaw dla wymiany całej filtracji zasilania LPG składa się z dwóch filtrów: wkład elektrozaworu Tomassetto czyli faza ciekła oraz przepływowy Filgaz fazy lotnej.

Do fazy ciekłej możesz użyć tego co podałeś: https://allegro.pl/oferta/filtr-fazy-cieklej-reduktora-tomasetto-at-09-artic-9858108314
lub taki jak ja kupiłem https://allegro.pl/oferta/filtr-landi-renzo-lr-li10-fazy-cieklej-161040000-10123109362 (oba są takie same w budowie, materiałach i wymiarach, to jest taki sam jak np. w Opel Astra 1.4 T z fabrycznym gazem)
Do gazowej, oryginał Filgaz: https://allegro.pl/oferta/filtr-filgaz-12-12-fazy-lotnej-sekwencja-filterek-7021636896

PS Ja kupiłem je z tych linków od jednego sprzedawcy (po 3 sztuki) i wtedy się łapie na Smart jak ktoś ma. A jak się je zamknie w szczelnym worku i przechowuje w suchym miejscu to mogą sobie leżeć kilka lat :-) .
PS2 Ja nie jestem wyrocznią w sprawie czy na gwarancji nikt się nie doczepi do filtrów ... każdy musi sam ocenić. Jednak jak chodzi o fazę ciekłą to nie ma na oryginale oznaczenia, ważne żeby był plastikowy i miał papierową, żółtą bibułę. A jak chodzi o lotną to jak jest Filgaz FLPG25 to to jest dokładnie to co nazywa się "oryginałem".

sobol1976 napisał/a:
Interesuje mnie tylko czy przy wymianie trzeba zmienić też oringi/uszczelki)


Jeżeli nie są uszkodzone, to nie trzeba. Są odporne na działanie LPG, więc się nie niszczą, a "pracują" głównie przy wymianie filtra. Oczywiście po wymianie należy sprawdzić czy gaz nie uchodzi.

sobol1976 napisał/a:
Jeśli chodzi o komentarz nt. wyglądu oryginalnego filtra fazy lotnej to donoszę, że ja miałem od nowości założony ten lewy (tzn. z takimi 2 nadrukowanymi blokami - miejscami do zapisywania przebiegu), jeśli autor filmu miał w oryginale ten prawy tzn. że serwis ASO i tak nie połapie się czy ktoś zmieniał filtry. Prawdopodobnie montują w fabryce to co jest dostępne i żadne inne nadruki nie będą tu dowodem "winy".


Słuszna uwaga, myślę że tak właśnie jest (różne serie mają różne nadruki).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 112
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-07-12, 09:43   

"tomkasz napisał/a:
Jeżeli nie są uszkodzone, to nie trzeba. Są odporne na działanie LPG, więc się nie niszczą, a "pracują" głównie przy wymianie filtra. Oczywiście po wymianie należy sprawdzić czy gaz nie uchodzi.


To już wszystko wiem i zaraz zamawiam. Tylko jeżeli te uszczelki od filtra już nie będą się nadawać to skąd kupić nowe ? Bo z tych linków co podaliśmy to chyba są bez tych oringów/uszczelek.
 
sobol1976 



Marka: Dacia
Model: Sandero III Stepway
Silnik: TCe100 LPG
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 04 Cze 2013
Posty: 742
Skąd: Poznań
Wysłany: 2022-07-12, 14:39   

Jarekf3d napisał/a:
Tylko jeżeli te uszczelki od filtra już nie będą się nadawać to skąd kupić nowe?


Teoretycznie można takie oringi dokupić w sklepach z uszczelnieniami technicznymi (w Poznaniu jest np. takie miejsce) tylko nie mam ich wymiarów. Może ktoś dysponuje wiarygodnymi informacjami dot. wymiarów obu uszczelek? Też wolałbym mieć komplet na zapas - różnie to bywa czasami - przy demontażu może się uszkodzić albo zagubić...
Ostatnio zmieniony przez sobol1976 2022-07-12, 14:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 112
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-07-13, 09:26   

Tutaj są z oringami. Filtr chyba ten sam.
https://allegro.pl/oferta/tomasetto-alaska-at09-filtr-fazy-cieklej-oringi-11995219412
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-07-13, 19:36   

Tak jak napisał sobol1976 te oringi (pierścienie uszczelniające) można kupić w sklepach z uszczelnieniami, motoryzacyjnych czy nawet w częściach do maszyn rolniczych.

Zmierzyłem rozmiar tego zewn. oznacza się je: średnica wewnętrzna x grubość. I tak dla zewn. jest to 39,34 x 2,62. Jeżeli chodzi o wewnętrzny to u mnie cały czas się trzyma ładnie na dnie obudowy i nie chcę go wyciągać bo może być go trudno tam umieścić. Tutaj mówię o Dusterze. W Sandero 3, jak widziałem na filmie, jest do góry nogami, więc może wypaść ... choć niekoniecznie. Ja bym tego wewn. nie ruszał jak nie wypadnie. A najprawdopodobniejsze jego oznaczenie (kiedyś znalazłem na alledrogo wymiary) to 26,64 x 2,62.

Co do materiału trudno mi się wypowiedzieć. Oryginały są koloru zielonego. Na pewno muszą być odporne na LPG (propan, butan) i niską temperaturę. Tu jest przykład materiału który chyba spełnia wymagania temperaturowe, odporność na propan i butan - poglądowo: https://sklep.roda24.pl/oring-26-64-mm-x-2-62-mm-2453.html
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-07-13, 19:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
Jarekf3d 


Marka: Dacia
Model: Jogger
Silnik: 1.0 tce
Dołączył: 28 Mar 2022
Posty: 112
Skąd: Waw
Wysłany: 2022-07-14, 07:48   

Właśnie obejrzałem filmik :
https://www.youtube.com/watch?v=BhgcNodKvT4

Start stop - wiadomo zawsze go wyłączam :)
Natomiast jak postępujecie z tą instalacją lpg ? W sumie od początku zauważyłem że auto przełącza się na gaz bardzo szybko dosłownie po kilku sekundach (mowa tu o zupełnie zimnym silniku). Rozumiem że przejedziemy się nawet kilka km zaparkujemy i wrócimy za 1h to auto wiadomo od razu na lpg, ale wtedy silnik jest rozgrzany. Co do gaszenia to też zawsze gasze na lpg. Instalacja cały czas w auto i może kilka razy "manualnie" się przełączałem z benzyny na lpg i odwrotnie. Warto jednak przetrzymać auto powiedzmy na 20-30 sek (w tak ciepłe dni jak teraz 15-30) i dopiero ręcznie na lpg? Czy ten parownik nie dostaje za bardzo po swoich czterech literach ?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne