Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Parkowanie w garażu podziemnym auta z gazem LPG
Autor Wiadomość
Pepiś 



Marka: Fiat
Model: Seicento SX
Silnik: 900 SPI
Rocznik: 1998
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 38
Skąd: SK / TJE / TOP / NO
Wysłany: 2013-09-25, 07:15   

zastanawia mnie fakt czemu w niektorych podziemnych garazach nie wolno prakowac samochodami z lpg? grozi to wybuchem czy jak? :roll:
_________________
Bedzie Dacia... Duster? Logan? hmmmmm... :)
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-25, 13:20   

Pepiś napisał/a:
zastanawia mnie fakt czemu w niektorych podziemnych garazach nie wolno prakowac samochodami z lpg? grozi to wybuchem czy jak? :roll:

Grozi, LPG jest cięższe od powietrza i w odróżnieniu od oparów benzyny ciężko się ulatnia gromadząc w studzienkach, kanałach itp.
Rozwiązaniem jest instalacja czujek propan-butan i chwytów wentylacji na poziomie podłogi garażu. Niestety nie jest to obowiązkowe tak jak czujek CO więc taniej powiesić zakaz wjazdu.
 
Pepiś 



Marka: Fiat
Model: Seicento SX
Silnik: 900 SPI
Rocznik: 1998
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 38
Skąd: SK / TJE / TOP / NO
Wysłany: 2013-09-25, 18:45   

DrOzda napisał/a:
Pepiś napisał/a:
zastanawia mnie fakt czemu w niektorych podziemnych garazach nie wolno prakowac samochodami z lpg? grozi to wybuchem czy jak? :roll:

Grozi, LPG jest cięższe od powietrza i w odróżnieniu od oparów benzyny ciężko się ulatnia gromadząc w studzienkach, kanałach itp.
Rozwiązaniem jest instalacja czujek propan-butan i chwytów wentylacji na poziomie podłogi garażu. Niestety nie jest to obowiązkowe tak jak czujek CO więc taniej powiesić zakaz wjazdu.


to nie dobrze bo jadac do pracy to bedzie dl amnie problem gdyz czesto auto zostawiam w podziemnym parkingu :evil:
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-29, 11:12   

Co za problem wyłączasz potlenek lpg i wjeżdżasz sobie na PB . Przecież to tylko jeden przycisk .
_________________
Moje auto
 
Pepiś 



Marka: Fiat
Model: Seicento SX
Silnik: 900 SPI
Rocznik: 1998
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 38
Skąd: SK / TJE / TOP / NO
Wysłany: 2013-09-29, 13:48   

Karenzo napisał/a:
Co za problem wyłączasz potlenek lpg i wjeżdżasz sobie na PB . Przecież to tylko jeden przycisk .


no banalne ale wogole nie wolno wjezdzac autom z butla lpg mimo ze przelacze na benzyne :evil:
_________________
Bedzie Dacia... Duster? Logan? hmmmmm... :)
 
Karenzo 


Marka: Dacia--> Subaru
Model: Duster 4x2 -->Forester
Silnik: 1.6 16V 105 LPG K4M 616 --> 2.0 16v FB20
Rocznik: 2012 --> 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 4551
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-09-29, 16:50   

Niby dlaczego ? Jak mają to sprawdzić ?Kto ma to zrobić ?
Po to jest możliwość wyłączenia żeby w takich sytuacjach jej użyć .
Równie dobrze mogę sobie na drodze dojazdowej do domu powieści zakaz wjazdu dla golfów i passatów , będzie miało taka samą moc prawną .

Te zakazy powiesili bo lpg kojarzy się z rupieciem ktory zaraz się rozsypię i wybuchnie , często nieszczelne instalacje , oraz kombinowane wydechy dają tego efekt .
_________________
Moje auto
 
kapelusznik 



Marka: Seat
Model: Ateca
Silnik: 1.0 TSI
Rocznik: 2022
Dołączył: 24 Kwi 2012
Posty: 912
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-09-29, 17:25   

poczytaj przepisy
jest mowa o instalacjach gazowych w niewentylowanych pomieszczeniach poniżej poziomu ziemi

włączona, czy nie - instalacja jest na pokładzie samochodu i trzeba to przyjąć na klatę

powiem tak - w centrach handlowych wjeżdżam i mam zakazy w pompie - bo za chwilę wyjadę, ale do własnej hali garażowej bez wentylacji bym się nie odważył - auto parkowałoby tam przez 90% roku, więc ryzyko, że gaz się ulotni i zostanie w piwnicy - jest zdecydowanie większe
a w razie wybuchu, to bym się nie wypłacił

dlatego szukając mieszkania, celowałem w takie które mają wentylowaną halę i brak zakazu - udało się - miejsca (2) mam już kupione, na mieszkanie jestem w trakcie załatwiania kredytu :-P

instalacja ładnie poprowadzona, zaczyna się przy samej ziemi; nie rozumiem tylko dlaczego w dużo większych inwestycjach, dużo większych developerów hala garażowa przystosowana do LPG to jak jednorożec - jak już znajdziesz, to się okazuje że mieszka w lesie i do miasta ciężko się dostać
 
Pepiś 



Marka: Fiat
Model: Seicento SX
Silnik: 900 SPI
Rocznik: 1998
Dołączył: 17 Wrz 2013
Posty: 38
Skąd: SK / TJE / TOP / NO
Wysłany: 2013-09-29, 17:49   

skoro sie gaz ulatnia w nowym aucie tzn ze nieszczelny uklad jest i trzeba to w serwisie zglaszac?

no to mam stawac na widoku na sloncu gdzie kamer nie ma? balbym sie :evil:
_________________
Bedzie Dacia... Duster? Logan? hmmmmm... :)
 
h4jt 


Marka: Renault, Dacia
Model: Scenic III, Dustrer
Silnik: 1.4TCe H4JT BRC SQ32, 1.6 K4M BRC SQ32
Rocznik: 2013, 2014
Dołączył: 17 Lis 2016
Posty: 20
Skąd: Wrocłove
Wysłany: 2017-10-27, 08:10   Parkowanie w garażu podziemnym auta z gazem LPG

http://www.daciaklub.pl/f...1740213#1740213
jas_pik napisał/a:
Jak parkujesz w garażu podziemnym to nie możesz montować [LPG].


Nikt Ci nie zakaże parkowania auta z LPG w garażu podziemnym, nie ma też takiego znaku w przepisach ruchu drogowego jeśli, ktoś stawia tego typu zakazy to znaczy, że ma niesprawną wentylację w parkingu i nie powinien być on w ogóle użytkowany, można powiadomić o tym inspektora straży pożarnej.

Na jednym z nowych Wrocławskich osiedli z parkingiem podziemnym grupa ambitnych inaczej sąsiadów, podkablowała do administracji dwóch sąsiadów parkujących auta z LPG, była staż miejska, wzywano policję, był inspektorat ochrony środowiska, byli strażacy i inspektor pożarnictwa, jedyne co sprawdzono użytkownikom aut z LPG za ich zgodą to ważny przegląd i legalizacje zbiorników LPG. Jedno z tych, aut to Opel Zafira 1.4T z fabryczną instalacją. Obaj kierowcy nadal parkują swoje auta i nikt ich za to nie ukarał, ani nie wygonił z parkingu.
 
marcinonline 


Marka: Skoda
Model: Rapid
Silnik: 1.2
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 109
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-27, 08:35   

Zależy od wentylacji. Skodę rapid tez mam z lpg i parkuje w garażu podziemnym ale mamy wentylacje mechaniczna.
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 08:44   

To że jest wentylacja mechaniczna nie oznacza że możesz parkować .
Ważnijesze jest czy są czujniki lpg , tak naprawdę dopero w garażach nowo projektowanych po lipcu 2009 sa te czujniki.
Cytat:
Kwestia parkowania samochodów zasilanych gazem płynnym propan-butan w garażach zamkniętych wynika z przepisów techniczno-budowlanych w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Przepisy jednoznacznie stanowią, że w garażach zamkniętych, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem płynnym, i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu, należy stosować wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan. Wymaganie to, od lipca 2009 r., dotyczy budynków nowo projektowanych oraz istniejących, w przypadku ich odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania. Z kolei w garażach, których wspomniany obowiązek zastosowania wentylacji mechanicznej formalnie nie dotyczy, podmiot władający określonym garażem, na przykład administracja, samodzielnie określa, czy mogą być w nim parkowane samochodowy zasilane tego typu paliwem.
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
marcinonline 


Marka: Skoda
Model: Rapid
Silnik: 1.2
Dołączył: 26 Paź 2017
Posty: 109
Skąd: Wawa
Wysłany: 2017-10-27, 08:51   

Garaż z 2016 roku i podobno można.
A jak masz wlew gazu we wlewie paliwa to jak sprawdza ze masz lpg? Maskę administrator mi każe podnieść? Wyśmiałbym go 😉
 
DrOzda 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 3596
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 11:00   

No jak z dziećmi. Jak schowam grabki pod koszulkę to przedszkolanka nie zauważy.
Wszystko jest w porządku dopóki jest dobrze. Będzie jakieś rozszczelnienie instalacji dojdzie do pożaru czy ktoś zginie i wtedy będziesz się tłumaczył przed prorokiem czemu zignorowałeś zakaz wjazdu. Wyrok pewnie w zawiasach ale odpowiedzialność materialna też może wchodzić w grę.
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-10-27, 12:00   

Tak jak pisał kolega, wszystko jest dobrze, dopóki nic się nie stanie. Pożar od LPG = odpowiedzialność materialna. Osobiście parkowałem nielegalnie w garażu podziemnym z LPG, ale dla pewności sprawdzałem szczelność co 6 mcy.
Ostatnio zmieniony przez pixa 2017-10-27, 12:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
Fruxo 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: lpg 1.6 16v
Rocznik: 2012
Wersja: Laureate
Dołączył: 16 Lis 2016
Posty: 1825
Skąd: wwa
Wysłany: 2017-10-27, 12:13   

DrOzda napisał/a:
czemu zignorowałeś zakaz wjazdu

Wysoki sądzie ktoś mi zamontował lpg przez noc !
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2017-10-27, 12:17   

Z forum prawnego: https://forumprawne.org/dyskusja-ogolna/581457-garaz-podziemny-z-zakazem-wjazdu-lpg.html

Cytat:
W garażach podziemnych nie można parkować samochodów z instalacją gazową LPG, ponieważ gaz ten jest cięższy od powietrza i zostaje na dole pomieszczenia, przez co system wentylacji nie jest w stanie odpowiednio wentylować takiego pomieszczenia. Inaczej jest z instalacją gazową CNG. Gaz ten nie jest przechowywany w postaci ciekłej i nie ma takiego problemu jak z LPG.
Wspólnota może pozwać właściciela naruszającego porządek domowy i uzyskać wyrok zakazujący dalszych naruszeń. W tym wypadku naruszeniem byłoby parkowanie. Dopiero na podstawie prawomocnego wyroku możliwe byłoby odholowanie pojazdu, oczywiście na koszt właściciela.

Ale jak się okazuje z tym LPG to nie jest taka oczywista sprawa, bo:

A. "Aktualnie obowiązujące przepisy przeciwpożarowe nie regulują kwestii parkowania samochodów zasilanych gazem płynnym propan – butan (LPG ) w garażach podziemnych"
źródło: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Serwis www (pl) - Pytania i odpowiedzi Komendanta Głównego PSP

B. "Z jednej strony nie istnieją obecnie żadne zakazy dotyczące wprost parkowania. Z drugiej § 108 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nakazuje aby: garaże zamknięte, w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem płynnym propan – butan, i w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu powinny posiadały wentylację mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia gazu propan-butan.
źródło: Czy wspólnota mieszkaniowa może zakazać parkowania samochodu na LPG w garażu? | Radzimy.co


Ja to rozumiem i jest w tym racja... Wszystko zależy od dostosowania budynku to parkowania samochodów w lgp.
_________________
Moja galeria
Ostatnio zmieniony przez michele 2017-10-27, 12:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
route2000 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 8V MPI+LPGTECH
Rocznik: 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 01 Sty 2014
Posty: 3696
Skąd: Lublin
Wysłany: 2017-10-27, 12:43   

Fruxo napisał/a:
DrOzda napisał/a:
czemu zignorowałeś zakaz wjazdu

Wysoki sądzie ktoś mi zamontował lpg przez noc !

:mrgreen:
_________________
Dacia nie gubi oleju, tylko tak znaczy swój teren.
 
Piitubski 


Marka: Dacia będzie
Model: Duster był
Silnik: będzie
Dołączył: 17 Lis 2015
Posty: 716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 13:54   

Czy jest jakiś przepis jakie sankcje grożą za parkowanie samochodu LPG w garażu podziemnym który nie jest do tego przystosowany?
 
jas_pik 



Marka: Mitsubishi
Model: Outlander PHEV
Silnik: 2,0
Rocznik: 2014
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 02 Lut 2014
Posty: 4055
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 14:22   

Ogólne przepisy KC.
Czyli jeśli któryś z sąsiadów doniesie ( a zazwyczaj to robią) że mimo zakazu wjeżdżasz do garaży podziemnego to mogą Cie pozwać ( administracja/wspólnota/spółdzielnia)
Jeśli zaś zdarzy się pożar i np Twój oraz inne pojazdy się spalą to ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania Tobie zaś innym wypłaci ale regres skieruje przeciwko Tobie jako że niezgodnie z prawem korzystałeś z garażu w sposób niewłaściwy - i nie ma tu znaczenia czy administracja wprowadziła zakaz wjazdu czy nie.
Bo to Ty powinieneś wiedzieć że mając instalację LPG w samochodzie nie możesz korzystać z garażu w którym nie ma instalacji wykrywającej LPG -czyli garażu nie dostosowanego do parkowania pojazdów z LPG.
Ryzyko jest po Twojej stronie ( i oczywiście koszty tego ryzyka i następstw)
_________________
http://bit.ly/3n82hb8
 
Piitubski 


Marka: Dacia będzie
Model: Duster był
Silnik: będzie
Dołączył: 17 Lis 2015
Posty: 716
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-27, 19:46   

A gdzie są te przepisy, że nie można parkować samochodem z LPG w garażu bez tej instalacji? Jakie kary za to grożą? Czy jest to przestępstwo ścigane z urzędu?
 
zoronde 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.2 16v
Rocznik: 2011
Dołączył: 19 Maj 2017
Posty: 5
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2017-10-28, 09:49   

Ja nie rozumiem tej mentalności... ludzie jest zakaz to zakaz, nie jest to wyssane z palca, nigdy nie wiesz czy masz szczelną instalację... Ile jeszcze osób w tym temacie ma pisać jak zachowuje się gaz, czym grozi itp? To tylko sprzęt, który może być wadliwy. Na 99% nic by się nie stało, a jak się wydarzy nieszczęście to ci sami ludzie będą zrzucać winę na wszystkich dookoła... trochę pokory panowie...
 
hohnender 


Marka: Volvo
Model: S40 II
Silnik: 2.0D
Dołączył: 23 Paź 2017
Posty: 21
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-10-28, 11:04   

Zgadzam się z przedmówcą. Chętnie kupiłbym auto na gaz, ale ze względu na zakaz w moim garażu nie zamierzam tego robić. Zapłacę za benzynę więcej? Trudno - liczę się z tym. Zawsze mam opcję parkować pod chmurką jeśli tak ważne jest dla mnie LPG. To czy wlew mam pod klapą czy na zderzaku jest nieistotne - zakaz to zakaz i skoro nie wolno wjeżdżać na parking z instalacją to znaczy, że musi być jakiś powód. Jeżeli może stwarzać to jakiekolwiek zagrożenie to dla mnie jest to argument wystarczający. Tyle w temacie.
_________________
Nie mam jeszcze Dustera, jasna chol....ra :(
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-10-28, 11:55   

Powód jest - gaz jest cięższy od powietrza :-) Każdy ryzyko kalkuluje sam - na 99% wszystko będzie ok, ale w razie pożaru można się nie wypłacić do końca życia. Jak pisałem sam tak parkowałem, ale sprawdzałem częściej szczelność instalacji.

Teraz mam Sandero, średnie spalanie 5.8 litra PB na sto więc i gaz niepotrzebny. Dla tych realnych 20-30% oszczędności nie warto się w to babrać - filtry, regulacje, przeglądy, szybsze zużycie silnika, wypalone zawory, etc.
 
hohnender 


Marka: Volvo
Model: S40 II
Silnik: 2.0D
Dołączył: 23 Paź 2017
Posty: 21
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-10-28, 12:22   

Dokładnie. Ja robię rocznie około 15 tysięcy km i też uważam, że gra nie jest warta świeczki :)
_________________
Nie mam jeszcze Dustera, jasna chol....ra :(
 
Lza 



Marka: g..o wort
Model: Tourneo Grand Connect
Silnik: 1.5
Rocznik: 2016
Dołączył: 15 Cze 2014
Posty: 1061
Skąd: okolice Krakowa
Wysłany: 2017-10-30, 11:08   

hohnender napisał/a:
Chętnie kupiłbym auto na gaz, ale ze względu na zakaz w moim garażu nie zamierzam tego robić. Zapłacę za benzynę więcej? Trudno - liczę się z tym.


Ja kupiłem diesla bo musiałem (Chciałem LPG, ale wybrany przeze mnie model samochodu nie jest oferowany z silnikami benzynowymi). I? Płacę za paliwo tyle samo co w poprzednim samochodzie, który był na gaz. A tankuję go 3 razy rzadziej, bo zbiornik starcza na 1000km a nie nie 300 jak w przypadku LPG było. Z LPG musiałem co chwilę stacji szukać.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Lza 2017-10-30, 11:10, w całości zmieniany 2 razy  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne