Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Duster II - poprawiamy fabrykę
Autor Wiadomość
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-04-19, 22:41   Duster II - poprawiamy fabrykę

Rozpoczynam temat dotyczący poprawek związanych z Dusterem II. Na pierwszy ogień pójdzie wyciszenie stukania i pukania/skrzypienia w desce rozdzielczej, dziwne dźwięki z tylnych boczków oraz stukanie klapy bagażnika.

Dźwięki z klapy bagażnika - trzeba wyregulować odbojniki oraz podkleić ramkę tablicy rejestracyjnej (piankowe kółka do stabilizowania [antypoślizgowe] np. nóżek kolumn/głośników to kupienia w sklepach budowlanych/wykończeniowych).

Dziwne dźwięki z tylnych boczków (u mnie z drzwi tylnych za kierowcą) - wystarczy z czuciem docisnąć wokoło cały boczek drzwi.

Wyciszanie deski rozdzielczej, strona kierowcy. Podklejenie małymi cienkimi filcowymi kółkami (takie do mebli) klapki bezpieczników/OBD. Włożenie po dwa sklejone ze sobą stronami klejącymi większych i grubszych podkładek filcowych (takich od podklejania nóg krzeseł) do dolnej części deski od strony kierowcy. Chodzi o te wąskie części pod kierownicą, które są słabo wytłumione (mała ilość mocowań).

Wyciszanie deski rozdzielczej, strona pasażera.
* Mocowanie lampki podświetlenia schowka. Otworzyć schowek. Wymontować tackę lampki schowka. Odciągnąć nieco pociągając ją w dół od strony zewnętrznej schowka aż wyskoczy ze sprężystych mocowań a następnie wyciągając z tylnych mocowań ciągnąć do siebie. Odpiąć wtyk lampki. Tylne mocowania, rogi, boki i boki przednich mocowań podkleić cienkimi filcowymi podkładkami (te do mebli). Odłożyć na bok klapę i przejść do 3 kolejnych kroków. Zamontować ją w odwrotnej kolejności (pamiętać o wtyczce lampki :-> ) dopiero po zakończeniu wszystkich prac w komorze ponad schowkiem.
* Airbag pasażera lata w swojej kieszeni i stuka na nierównościach. Tutaj mamy do czynienia z błędnym projektem mocowania tylnego poduszki. Poduszka jest z tyłu (dostęp po zdjęciu klapy z podświetleniem schowka) mocowana 4 nakrętkami samokontrującymi. Jednak ścianka tylna wnęki poduszki jest za cienka w stosunku do luzu mocowania i całość tłucze się na nierównościach. Aby to poprawić trzeba odkręcić wszystkie cztery nakrętki - dobra jest płasko-oczkowa 10tka (jest trochę kręcenia ;-) ). Odchylić blachę którą trzymają te 4 nakrętki (nie da się jej zdjąć bo blokuje to górna belka konstrukcyjna za nim). Da się ją na tyle odchylić od dołu aby na dwie dolne szpilki włożyć podkładki. Ja użyłem standardowych podkładek pod śruby M8 dlatego, że są nieco większe i grubsze, a otwory w tylnej ściance są dużo większe od szpilek. Podkładki należy włożyć pomiędzy plastikowy tył wnęki poduszki a tą blachę wzmacniającą, kolejno: ścianka tylna kieszeni poduszki, podkładka, blacha, nakrętka. Skręcić i cieszyć się ciszą :!: To jest prawdopodobnie najdonośniejszy hałas w kabinie. Poniżej poglądowy rysunek objaśniający problem - przekrój widziany z boku samochodu.

* Poluzowane mocowanie jednego z kabli przechodzących "za" schowkiem. Chodzi o plastikowe mocowanie do kabli po prawej stronie - trzeba sięgnąć ręką po wyjęciu całej pokrywy w której mocowana jest lampka podświetlenia schowka i docisnąć/zacisnąć mocowanie.
* Wyłącznik airbaga pasażera (metaliczny dźwięk jakby mała metalowa blaszka wpadała w rezonans). Ścisnąć boki mocowania wyłącznika od wnętrza za schowkiem i wysunąć na zewnątrz. Kabel jest krótki. Odpiąć wtyczkę i podkleić wyłącznik - kołnierz od spodu i boki tej kostki w której jest właściwy wyłącznik. Trzeba dobrać grubość podkładek filcowych tak aby nie stukał w mocowaniu i zmieścił się po pogrubieniu w otworze :-) . Na końcu wpiąć wtyczkę i zamontować z powrotem.

W planie do zrobienia przy wymianie kół na letnie:
* Pomalowanie tylnych bębnów czarnym Hammerite (po kilku miesiącach ładny czarny kolor zrobił się jakże ładnym kolorem rudym ;-) ).
* Wyciszenie dolnych mocowań przednich pasów bezpieczeństwa - są zbyt luźne na podkładkach sprężynujących (być może wystarczy dodanie dodatkowych podkładek metalowych lub ewentualnie gumowych).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
Ostatnio zmieniony przez tomkasz 2022-04-19, 22:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
waw 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 sce
Rocznik: Wrocław
Dołączył: 21 Mar 2019
Posty: 17
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2022-04-20, 08:54   

ja juz bedny i nadkola dawo pomalowalem i to byla bardzo dobra decvyzja
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-04-20, 13:50   

* Wyciszenie dolnych mocowań przednich pasów bezpieczeństwa

zrobione: gumowe podkładki (oringi o odpowiedniej średnicy) pomiędzy łeb śrub a podkładkę sprężynującą, + uzupełnienie wkręta tapicerki - nie dali w fabryce ;-)
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
2xj 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 Sce
Rocznik: 2018
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Sie 2018
Posty: 39
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2022-04-20, 19:17   

W nawiewach znajduje się blaszka, która odpowiada za uzyskanie efektu przekręcenia skokowego. U mnie jej mocowanie było na tyle słabe, że wypadła na jakiejś dziurze i tłukła się niemiłosiernie na każdej nierówności. Blaszka daje się formować, więc wystarczyło ją troszeczkę rozgiąć i wcisnąć w otwory tak aby ciasno siedziała.

20211019_122711.jpg
Plik ściągnięto 75 raz(y) 54,12 KB

 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-04-20, 20:02   

brawo za info o airbagu - od prawie 3 lat walczę :) rozmumiem, że podkłądki włożyłeś luzno a potem ścisłeś całość nakrętkami czy na szpilniki nakrętek, które odkręcałeś?
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-04-20, 20:28   

gardi1 napisał/a:
brawo za info o airbagu - od prawie 3 lat walczę :) rozmumiem, że podkłądki włożyłeś luzno a potem ścisłeś całość nakrętkami czy na szpilniki nakrętek, które odkręcałeś?

Luz, jak napisałem, jest pod blachą ściskaną tymi 4 nakrętkami. Podkładki trzeba włożyć na dolne szpilki pod blachę, potem blacha i normalnie tak jak były nakrętki. Wtedy luz zostanie zniwelowany a airbag sztywno dokręcony, tak jak powinien być, bez latania w jego wnęce.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-04-21, 19:36   

w weekend zabawa!!!
dzieki bardzo!
 
piotrek400 



Marka: Dacia
Model: 2x Logan, 2x Logan MCV, Logan II, Logan III
Silnik: 1.4MPI, 2x1.6MPI, 1.2 16V, 1.0SCE, 1.0TCE
Rocznik: 2005, 2005, 2008, 2014, 2017, 2022
Wersja: Logan
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Kwi 2011
Posty: 302
Skąd: Polska centralna
Wysłany: 2022-04-24, 06:40   

Dodam jeszcze dokręcanie plastykowych nakrętek w bagażniku oraz :shock: w nadkolach. Myślę, że są "nakładane" w procesie montażu, a nie "nakręcane". Można je zdecydowanie dokręcić, szczególnie te w nadkolach, bo usztywnia się tylni zderzak.

Dodatkową poprawą wg mnie jest zwiększenie liczby wkrętów trzymających ramkę do rejestracji. U mnie z przodu były 2 :-/ Ponieważ zderzak jest w kształcie łuku, to tablica lekko odstawała po bokach. Delikatne podważenie dolnej listwy ramki (póki jeszcze jest elastyczna) i dołożenie nawet dwóch wkrętów niweluje ten problem. Oczywiście nie można zapomnieć o lekkim wygięciu tablicy rejestracyjnej.
_________________

 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-05-12, 16:36   

W temacie airbagu....
zrobiłem jak napisałeś i nawet się ucieszyłem,że pomogło ...niestety jak tylko się zrobiło ciepło i auto postało troche na słońcu to te swiergolenia z okolicy schowka i airbagu paażera powróciły - chyba,że to jeszcze coś innego hałasuje . Daj znać czy u Ciebie problem definitywnie się rozwiązał niezależnie od temperatury w kabinie ..
 
pietreksz 
Zielony listek


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 Tce LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Prestige
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Paź 2021
Posty: 9
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2022-05-12, 17:48   

Stuki ze słupka A kierowcy - wewnątrz jest kabel połączony wtyczką, która nie jest owinięta w żaden sposób i potrafi luźno latać - stukać o plastik.
Należy zdjąć słupek - górna, zielona część wymaga obrócenia o 90 stopni w celu wyjęcia.
Owinąć czymś miękkim wtyczkę i złożyć.

4.JPEG
Plik ściągnięto 33 raz(y) 184,47 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 23 raz(y) 109,1 KB

1.JPEG
Plik ściągnięto 24 raz(y) 183,38 KB

2.JPEG
Plik ściągnięto 37 raz(y) 103,24 KB

 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-05-12, 18:29   

pietreksz napisał/a:
Stuki ze słupka A kierowcy


Dzięki za info - pewnie komuś się przyda / u mnie jednak hałas jest ewidentnie gdzieś z okolic deski ... swoja drogą Duster to dziwne auto - we wszystkich poprzednich plastiki było głównie słychać w zimowych miesiącach a tu jest odwrotnie .
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-05-12, 20:49   

Aktyn napisał/a:
W temacie airbagu....
zrobiłem jak napisałeś i nawet się ucieszyłem,że pomogło ...niestety jak tylko się zrobiło ciepło i auto postało troche na słońcu to te swiergolenia z okolicy schowka i airbagu paażera powróciły - chyba,że to jeszcze coś innego hałasuje . Daj znać czy u Ciebie problem definitywnie się rozwiązał niezależnie od temperatury w kabinie ..

Airbag stukał, raczej nie świergolił - jeżeli sprecyzujemy rodzaj dźwięku. U mnie po wyciszeniu elementów które opisałem - jest spokój.
A te 3 pozostałe elementy sprawdzałeś?
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Aktyn 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.0 tce lpg
Rocznik: 2021
Wersja: Comfort
Dołączył: 28 Lip 2021
Posty: 77
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-05-12, 21:55   

tomkasz napisał/a:
Airbag stukał, raczej nie świergolił - jeżeli sprecyzujemy rodzaj dźwięku. U mnie po wyciszeniu elementów które opisałem - jest spokój.
A te 3 pozostałe elementy sprawdzałeś?


Powiedzmy, że to lekkie stukanie / chrobotanie ... jak po dokreceniu próbowałem szarpać za te śruby od aibaga to niby jest sztywno...pozostałe elementy u mnie ok / lampka, włacznik airbagu i przewód za schowkiem / jest raczej w porządku ... w weekend walczę dalej - najgorzej ,że jak we wnętrzu jest w miarę chłodno i plastiki nie są nagrzane przez słońce to tego specjalnie nie słychać
 
667 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: TCe 100
Rocznik: 2022
Wersja: Comfort
Dołączył: 25 Cze 2021
Posty: 27
Skąd: Pruszcz Gdański
Wysłany: 2022-05-13, 12:06   

U mnie wkurzający dźwięk wydaje czasami głośnik po stronie pasażera na desce. Wygląda na to, żę jest jakoś luźno osadzony. Muszę kiedyś za to się zabrać.
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-05-13, 22:00   

Aktyn sprawdź jeszcze to co napisał 667 - atrapy głośników wysokotonowych na desce +:

    mocowanie czujnika światła (na środku deski pod szybą)
    mocowanie wszystkich nawiewów okrągłych (5 sztuk) - u mnie ten z trójki pośrodku, prawy, był luźny
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
JarekL 
Zielony listek


Marka: dacia
Model: prochowiec
Silnik: 1,0 lpg
Rocznik: 2021
Dołączył: 22 Sty 2022
Posty: 4
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2022-05-14, 19:21   

U mnie to samo ze stukami spod deski w okolicach pasazera, cos w rodzaju stukajacego luznego ciegna w plastik:)
Mozna te pukanie wywolac przez pukanie palcem lekko w lewo od glosnika wysokotonowego.
 
gardi1 


Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.3 130KM
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 20 Wrz 2018
Posty: 43
Skąd: Tychy
Wysłany: 2022-05-14, 19:33   

JarekL, zobacz za schowkiem czy nie wypiął się wężyk spryskiwacza - mi wypadał przelotka z mocowania i właśnie takie dzwięki dochodziły - naprawiłem i cisza
 
pskul 


Marka: Dacia
Model: Duster IIFL
Silnik: 1.5 dCi (4wd)
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-02, 11:30   Handsfree i klapka paliwa

To ja jeszcze dorzucę problem z klapką paliwa przy karcie Handsfree, która nie ma czasem chęci się otworzyć. Wyjścia są dwa: albo ją poruszać nieco i spróbować ponownie pociągnąć za dźwignię w kabinie albo podkleić czymś miejsca styku tych minigumek (odbojników) z klapką - odbojniki zostawiają ślad - więc wiadomo gdzie, jak podkleiłem na próbę krążkami z podkładek meblowych - i na razie otwierają się za każdym razem - być może odpadną po kilku deszczach/myciach samochodu, zobaczymy:) Przy okazji klapka się mniej rusza.
 
pskul 


Marka: Dacia
Model: Duster IIFL
Silnik: 1.5 dCi (4wd)
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2022-10-02, 11:42   Mocowanie poduszki pasażera

Potwierdzam, że po zdjęciu pokrywy lampki poduszka jest ruchoma także w wersji po liftingu, da się ją przesuwać o kilka mm poruszając za te gwintowane szpilki. Zeby nie odkręcać całości poluzowałem tylko nakrętki i podłożyłem kawałek uszczelki drzwiowej (uszczelka okienna typ E złożona na pół klejem do siebie - paski po 2-3cm) w 4 miejscach (w okolicy śrub). Potem dokręciłem, nie da się już przesunąć ręką:)
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-10-02, 20:34   Re: Handsfree i klapka paliwa

pskul napisał/a:
To ja jeszcze dorzucę problem z klapką paliwa przy karcie Handsfree, która nie ma czasem chęci się otworzyć. Wyjścia są dwa: albo ją poruszać nieco i spróbować ponownie pociągnąć za dźwignię w kabinie albo podkleić czymś miejsca styku tych minigumek (odbojników) z klapką - odbojniki zostawiają ślad - więc wiadomo gdzie, jak podkleiłem na próbę krążkami z podkładek meblowych - i na razie otwierają się za każdym razem - być może odpadną po kilku deszczach/myciach samochodu, zobaczymy:) Przy okazji klapka się mniej rusza.

Świetny pomysł! Dziękuję, bo rzeczywiście trzeba z wyczuciem posługiwać się otwieraniem tej klapki. Dodałbym, że lepsze będą te z mikrogumy (lepsze na zewnątrz) przeciwpoślizgowe (używałem ich do poklejenia hałasującej ramki tablicy rej. z tyłu). Muszę to wypróbować.
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
pskul 


Marka: Dacia
Model: Duster IIFL
Silnik: 1.5 dCi (4wd)
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-08-30, 11:04   

2xj napisał/a:
W nawiewach znajduje się blaszka, która odpowiada za uzyskanie efektu przekręcenia skokowego. U mnie jej mocowanie było na tyle słabe, że wypadła na jakiejś dziurze i tłukła się niemiłosiernie na każdej nierówności. Blaszka daje się formować, więc wystarczyło ją troszeczkę rozgiąć i wcisnąć w otwory tak aby ciasno siedziała.


W jaki sposób wyjąć tę kratkę nawiewu? tylko podważać? czy trzeba coś jeszcze przez wlot wcisnąć? nie mogę tego wyciągnąć....
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-09-04, 06:10   

pskul napisał/a:
W jaki sposób wyjąć tę kratkę nawiewu? tylko podważać? czy trzeba coś jeszcze przez wlot wcisnąć? nie mogę tego wyciągnąć....

Nieco wyżej w wątku masz zdjęcie jakie tam są zaczepy. Można je delikatnie podważać plastikowymi narzędziami które nie porysują elementów (podważanie pomiędzy deską a tym "dyfuzorem" powietrza).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
pskul 


Marka: Dacia
Model: Duster IIFL
Silnik: 1.5 dCi (4wd)
Rocznik: 2022
Wersja: Prestige
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: Łódź
Wysłany: 2023-09-04, 09:32   

Na zdjęciu jest już wyjęty nawiew bez tych obracanych klapek, stąd tylko pytam czy najpierw wyjąć tę obrotowe klapki i dopiero resztę, czy da się wyciągnąć całość (czyli to co na zdjęciu + te klapki do ustawiania kąta nawiewu) i dopiero potem rozebrać? Próbowałem wyjąć całość, to udało mi się tylko górę, ale dół trzymał, więc odpuściłem zanim coś się połamie....

tomkasz napisał/a:
pskul napisał/a:
W jaki sposób wyjąć tę kratkę nawiewu? tylko podważać? czy trzeba coś jeszcze przez wlot wcisnąć? nie mogę tego wyciągnąć....

Nieco wyżej w wątku masz zdjęcie jakie tam są zaczepy. Można je delikatnie podważać plastikowymi narzędziami które nie porysują elementów (podważanie pomiędzy deską a tym "dyfuzorem" powietrza).
 
tomkasz 



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.4 T LPG
Rocznik: 2018
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Sie 2021
Posty: 253
Skąd: małopolska
Wysłany: 2023-09-04, 09:49   

Ja wyjmowałem całość. Od spodu rzeczywiście mocniej trzyma i dobrze by było tymi plastikowymi "wyjmakami" podważać ... ale wyjąć się da bo dwa wyjąłem i podłożyłem gumki recepturki (bo mi "latał" cały element względem deski).
_________________
Jeździć, tankować,
Nie żałować!
Zmieniać olej i filtry,
Bo twój samochód jest za..bisty!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne