Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozważania o skrzyżowaniu
Autor Wiadomość
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-19, 15:34   

Michał B24przecież to wynika wprost z rozporządzenia o znakach i sygnałach : czyli § 36.
2. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-19, 21:27   

Hiszpan_JS napisał/a:
Moje zdanie jest takie że dalej "B" ma pierwszeństwo. "A" ma prawą zajętą, niezależnie czy jedzie z północy, czy zawraca, czy jedzie z Pcimia Dolnego :-D .

A zonk, "pierwszeństwo określa się przed wjazdem na skrzyżowanie", a przed wjazdem A był prawdopodobnie na głównej, B na podporządkowanej. I bądź tu mądry. :idea: :evil:

EBmazur napisał/a:
Michał B24przecież to wynika wprost z rozporządzenia o znakach i sygnałach : czyli § 36.
2. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie

No k*rde - na moim wjeździe na rondo mogły być te dwa znaki - rondo i trójkąt - i musiałem ustąpić, ale czy na kolejnym wjeździe też jest trójkąt? Bo ja go będąc na rondzie nie widzę. Czy kierowca z tamtego wjazdu musi mi ustąpić?
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
Ostatnio zmieniony przez eplus 2022-11-19, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-20, 06:58   

Cytat:
eplus
No k*rde - na moim wjeździe na rondo mogły być te dwa znaki - rondo i trójkąt - i musiałem ustąpić, ale czy na kolejnym wjeździe też jest trójkąt? Bo ja go będąc na rondzie nie widzę. Czy kierowca z tamtego wjazdu musi mi ustąpić?

Nie widzisz , ale powinieneś pamiętać , że :"2. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie
Jadąc po rondzie jesteś na skrzyżowaniu , wjeżdżający z każdej strony ma ustąpić. Że na takim rondzie każdy wjeżdżający ma A7 mówią inne rozporządzenia ( warunki techniczne )
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
Ostatnio zmieniony przez EBmazur 2022-11-20, 06:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-20, 07:46   

eplus napisał/a:
A zonk, "pierwszeństwo określa się przed wjazdem na skrzyżowanie", a przed wjazdem A był prawdopodobnie na głównej, B na podporządkowanej. I bądź tu mądry. :idea: :evil:

To, gdzie A był "prawdopodobnie" jest nieważne. W momencie "jak na rysunku", z punktu widzenia B, jest po lewej i znajduje się na drodze równorzędnej. Więc obowiązuje reguła prawej ręki.
A co do
defunk napisał/a:
eplus napisał/a:
W starych przepisach zawracający miał obowiązek ustąpić wszystkim innym


Aż sprawdziłem -- rzeczywiście!


art. 18 ust. 4 ustawy prawo o ruchu drogowym z 1983 r.

Cytat:
Kierujący pojazdem zawracając jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa również pojazdom wjeżdżającym z drogi podporządkowanej.

Zawracający nadal musi ustąpić innym uczestnikom ruchu
Art. 22 ust 4
Cytat:
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, z wyjątkiem ust. 4a i 4b, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-20, 10:01   

Hiszpan_JS
czym innym jest zmiana pasa ruchu , czym innym skręt / zawracanie na skrzyżowaniu . Różne miejsca - różne przepisy. Zawracając można też mieć kogoś z lewej strony i przecinać jego pas ruchu , bez wjeżdżania na niego
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
Ostatnio zmieniony przez EBmazur 2022-11-20, 10:05, w całości zmieniany 2 razy  
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-20, 13:22   

Nie wiem czy zauważyłeś, zawracając też zmieniasz pas ruchu. W omawianym przypadku pojazd B nie wie czy A zawraca czy skręca w lewo. I zwróć uwagę że nic to nie zmienia. Tak czy tak pojazd B ma pierwszeństwo.
EBmazur napisał/a:
Zawracając można też mieć kogoś z lewej strony i przecinać jego pas ruchu , bez wjeżdżania na niego

To raczej tyczy się większych aut, które mają duży promień skrętu. A wtedy nie ma chyba idioty który zawracając w lewo z prawego pasa twierdziłby że ma pierwszeństwo przed tymi z lewej.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
Ostatnio zmieniony przez Hiszpan_JS 2022-11-20, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2022-11-20, 14:05   

Ciekawe, bo szerokie studium różnych przypadków z zawracaniem i wątpliwości, podano tutaj: https://motoryzacja.interia.pl/raporty/polski-kierowca/polski-kierowca/news-zawracasz-a-wiesz-kto-wtedy-ma-pierwszenstwo,nId,2467255

Po1997 r. byla zmiana prd:
Cytat:
...zgodnie z obecną regulacją - kierujący pojazdem zawracającym ma pierwszeństwo wobec pojazdu B, który może skręcać w prawo...

więcej: https://www.l-instruktor....ml#.Y3ofKqTTnCg

Zbigniew Drexler, ekspert z zakresu prawa o ruchu drogowym, autor książek
Data publikacji: 23 lipca 2014, 14:44

Natomiast cała odpowiedź Drexlera wskazuje że sytuacja jest pokręcona:

Cytat:
zgodnie z obecną regulacją - kierujący pojazdem zawracającym ma pierwszeństwo wobec pojazdu B, który może skręcać w prawo (jak pokazano) lub jechać prosto, natomiast znajdujący się w tym samym miejscu kierujący pojazdem skręcającym w lewo, musi ustąpić pojazdowi B. Czy można wymagać, aby w takich warunkach, kierujący pojazdem B orientował się czy pojazd symbolizowany literą A, jest pojazdem zawracającym, czy skręcającym w lewo jadąc (z dołu) z kierunku przeciwnego?
Zbigniew Drexler,

A tutaj podpowiedź Dobrowolskiego - krytyka Drexlera:

Cytat:
(...)Zawracający na drodze z pierwszeństwem, tak jak zmieniający kierunek jazdy w lewo, nie ma pierwszeństwa przed jadącym z kierunku przeciwnego(...) [wjeżdżającego na krzyżówkę z drogi podporządkowanej - eio]

Opracował Ryszard Roman Dobrowolski
Opracowanie jest recenzją
książki Zbigniewa Drexlera
Przepisy ruchu drogowego wydawanej przez WKŁ, a następnie Przepisy ruchu drogowego z ilustrowanym komentarzem wydawanej przez Grupę IMAGE z Warszawy.
WTOREK, 3 MARCA 2020
Zalecam przeczytać całą odpowiedź - link: http://mrerdek1.blogspot....odze-z.html?m=1

Warto przeczytać całą odpowiedź Dobrowolskiego i zapomnieć o interpretacjach Drexlera. Drexlera zacytowałem wczesniej, by wskazać źródło problemow interpretacyjnych nowych uregulowań.
Ostatnio zmieniony przez eio 2022-11-20, 14:27, w całości zmieniany 4 razy  
 
eplus 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1,6
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 3482
Skąd: podkarpackie
Wysłany: 2022-11-20, 15:27   

Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam chłopom zewsząd nędza.
Pożal się, Boże, eksperci.
Spalić kodeks drogowy!
_________________
K4M - NOT tested on animals :!: :!: :!:
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-20, 15:31   

Hiszpan_JSSkręcając na skrzyżowaniu też zmieniasz pas ruchu - czy stosujesz się wtedy do Art. 22.4 czy też do Art. 25. 1 PoRD. Dla mnie odpowiedź jest prosta- gdzie zawracasz takie stosujesz przepisy.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-20, 17:01   

Nie. Nie zastanawiam się jaki wtedy paragraf będzie odpowiedni. A ty stajesz przed skrzyżowaniem i sprawdzasz jaki paragraf będzie pasował do sytuacji? :lol:
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-20, 18:49   

Hiszpan_JS napisał/a:
Nie. Nie zastanawiam się jaki wtedy paragraf będzie odpowiedni. A ty stajesz przed skrzyżowaniem i sprawdzasz jaki paragraf będzie pasował do sytuacji? :lol:

Nie zastanawiam się - stosuję . W dodatku w PoRD nie ma paragrafów
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
Hiszpan_JS 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Comfort
Dołączył: 16 Cze 2019
Posty: 303
Skąd: Tarnów... okolice :)
Wysłany: 2022-11-20, 19:57   

Nie obrażaj się. To miał być żart.
_________________
Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2022-11-20, 19:59   

Hiszpan_JS napisał/a:
Nie obrażaj się. To miał być żart.

Nie obrażam się - na to u mnie trzeba naprawdę zasłużyć
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-02-03, 11:38   

Pozwolę sobie odkopać temat, bo dziś miałem identyczną sytuację na tym samym skrzyżowaniu, ale dziś ją nagrałem :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=j2zG5tRob9E

ps. pomijam już, że auto zawracające nie zachowało swojego pasa ruchu.
ps2. Tak samo jak poprzednio ruszyłem spod strzałki upewniwszy się, że mogę wjechać, jak widać na filmie kilka aut przez zawracającym normalnie skręca w lewo. Zawracający wyraził chęć zawracania jak już byłem na skrzyżowaniu
_________________
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 429
Skąd: DTR
Wysłany: 2023-02-03, 12:04   

Podpowiedz tylko jakie to skrzyżowanie? bo muszę coś sprawdzić w street view
_________________
Paweł
Ostatnio zmieniony przez nowy 2023-02-03, 12:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-03, 12:41   

Czajo napisał/a:

ps. pomijam już, że auto zawracające nie zachowało swojego pasa ruchu.


Nie trzeba tego pomijać: skoro zawracając w dodatku zmienił pas -- czyli wjeżdżał na ten, na który wjeżdżałeś też Ty -- to kłania się art. 22 ust. 4 pord:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać (...) oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony.
 
Czajo 



Marka: Dacia
Model: Sandero II
Silnik: Tce 1.0 LPG
Rocznik: 2020
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 14 Sty 2021
Posty: 300
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2023-02-03, 13:52   

nowy napisał/a:
Podpowiedz tylko jakie to skrzyżowanie? bo muszę coś sprawdzić w street view

https://tinyurl.com/koordynatySkrzyzowania
Film nagrałem będąc na Armii Krajowej skręcając w Warszawską.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Czajo 2023-02-03, 13:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
tomek73 



Marka: Dacia/Renault
Model: Duster/Scenic
Silnik: 1,6 SCe LPG/ 1,6 16V LPG
Rocznik: 2019 / 2003
Wersja: Comfort
Dołączył: 20 Maj 2019
Posty: 43
Skąd: Wieliczka i okolice
Wysłany: 2023-02-03, 20:12   

Czajo, wjeżdżasz na skrzyzowanie na czerwonym, strzałka pozwala Ci wjechać tylko warunkowo. Czyli musisz ustapić pierszeństwa wszystkim, dla których ruch jest otwarty. Jezeli zawracający ma swiatło zielone, to ma pierszeństwo. W 26 sek. nagrania widać że gość zawraca, a Ty jesteś jeszcze daleko od skrzyzowania wiec masz czas na reakcje.
ps. na zielonej strzałce powinieneś się zatrzymać - wolno sie niezatrzymywać ale to opcja dodatkowo płatna ;-)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-02-04, 10:27   

Czajo napisał/a:
ps2. Tak samo jak poprzednio ruszyłem spod strzałki upewniwszy się, że mogę wjechać, jak widać na filmie kilka aut przez zawracającym normalnie skręca w lewo. Zawracający wyraził chęć zawracania jak już byłem na skrzyżowaniu


1. Nie wiem czy dobrze znalazłem kierunki - wg nich sprawdzałem znaki drogowe przed krzyżówkami poprzez google street. Oznaczenia dróg DW527 i DK51 na google mapie są dla mnie mylące. Nie widziałem świateł kierunkowych po stronie zawracającego (podejrzewam, że gdyby były, to zielona strzałka dla ruchu poprzecznego byłaby wyłączona). Wniosek: zawracający nie miał pierwszeństwa. Więcej tutaj: http://www.daciaklub.pl/f...hlight=#1837496 (interpretacje Drexlera wyrzucić do kosza; zalecam przeczytać cały tekst Dobrowolskiego z rysunkami sytuacyjnymi). Nie warto walczyć o swoje pierwszeństwo na krzyżówce. Inny przepis (nie chcę go teraz szukać) wskazuje, że jeśli mogłeś uniknąć kolizji, to powinieneś jej uniknąć.

2. Nie zatrzymałeś się na czerwonym z zieloną strzałką warunkową.

edit:
3. Tutaj: https://autokult.pl/zielona-strzalka-warunkowa-a-zawracanie-na-skrzyzowaniu-kto-ma-pierwszenstwo,6809463786043521a wniosek autora jest sprzeczny z moim 1. punktem odpowiedzi. Podaję jego przykład, by każdy mógł się wypowiedzieć. Jestem ciekaw rozwiązania. Ja widzę to tak: zawracający na zielonym świetle S-1 ma prawo na wjazd za sygnalizator (pod pewnymi warunkami), musi ustąpić innym uczestnikom z pierwszeństwem ruchu jadącym znaprzeciwka, jeżeli zawracający przetnie ich kierunek jazdy... Przeglądając powtórnie film zobaczyłem, że ruch do jazdy na zielonym S-1 (dla zawracającego) jest wahadłowy - najpierw zielone mają auta znaprzeciwka (względem zawracającego) do jazdy na wprost i skręcających, a później zielone mają z przeciwnego kierunku (wtedy pojawia się zielona strzałka warunkowa w prawo dla drogi poprzecznej z autem autora filmu). Czyli zawracający nie musi ustępować kierowcom jadącym znaprzeciwka, bo ich nie ma wtedy na krzyżówce. Pytanie - jak interpretować sytuację na krzyżówce ustawioną przez zarządcę dróg? Czy zawracający musi ustąpić pierwszeństwa autorowi filmu wjeżdżającemu z zielonej strzałki, czy ma przed nim pierwszeństwo? Czy zarządca dróg dobrze przemyślał sprawę i zinterpretował przepisy drogowe? W wielu innych przypadkach - podobnych sytuacjach w Łodzi - zielona strzałka warunkowa jest wtedy wyłączona. Zawracający na zielonym S-1 nie zawraca sobie wtedy głowy wjeżdżającymi autami z poprzecznej drogi na zielonej strzałce.

4. Z PoRD (link ISAP z dn. 04.02.2013) zniknęły artykuły 87-99. Brak przepisów o S-1. Czy coś przegapiłem?
Ostatnio zmieniony przez eio 2023-02-04, 11:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 877
Skąd: EL
Wysłany: 2023-02-04, 12:07   

Ad 4. Zapomniałem, że te przepisy są w Rozpoorządzeniu, a w nim:
Cytat:
§ 97. 1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).
2. Przepisy § 95 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sygnałów nadawanych przez sygnalizator kierunkowy S-3.
3. Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.


Z punktu 3. - kiedy jest zielone kierunkowe do skrętu w lewo i zawracania, to strzałka zielona (S-2) dla ruchu z drogi poprzecznej jest wyłączona (powinna być). W opisanym przypadku na krzyżówce zamiast S-3 zarządca dróg zastosował ogólny S-1 i nie wyłączył strzałki zielonej z poprzecznej drogi.
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-04, 16:27   

eio napisał/a:
Inny przepis (nie chcę go teraz szukać) wskazuje, że jeśli mogłeś uniknąć kolizji, to powinieneś jej uniknąć.


art. 3 ust. 1 pord
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-02-04, 23:03   

Cytat:
defunkto kłania się art. 22 ust. 4 pord:

Po mojemu nie kłania się - przepis nie ma zastosowania dla skręcania/zawracania na skrzyżowaniu. Sprawa nie jest zbyt dobrze uregulowana przepisami ( a starzy Górale pamiętają, że "stary "kodeks drogowy nakazywał ustąpienie pierwszeństwa wszystkim przy zawracaniu).
Są dwie szkoły:
1. Pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem - więc zawracający miałby w opisanym przypadku pierwszeństwo.
2. Pojazd przed zawróceniem , po wykonaniu "pierwszego skrętu" jest w ciągu drogi pozbawionej pierwszeństwa przejazdu.
Cytat:
eio
Z PoRD (link ISAP z dn. 04.02.2013) zniknęły artykuły 87-99. Brak przepisów o S-1

nie przegapiłeś, czyli :"DZIAŁ IV
Bezpieczeństwo ruchu drogowego
Rozdział 1
(uchylony)
Sygnalizatory są opisane w rozporządzeniu o znakach i sygnałach
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-05, 09:55   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
defunkto kłania się art. 22 ust. 4 pord:

Po mojemu nie kłania się - przepis nie ma zastosowania dla skręcania/zawracania na skrzyżowaniu. (...)
1. Pierwszeństwo ustala się przed skrzyżowaniem - więc zawracający miałby w opisanym przypadku pierwszeństwo.
2. Pojazd przed zawróceniem , po wykonaniu "pierwszego skrętu" jest w ciągu drogi pozbawionej pierwszeństwa przejazdu.



Po pierwsze jeśli jedziesz po skosie od lewego pasa do prawego, to zmieniasz pas, niezależnie od tego czy jest to na skrzyżowaniu czy po zawracaniu -- przecież nie jest tak, że skoro ja zakręcałem/zawracałem, to mogę wjechać na dowolny pas, nie patrząc na to co się na nim dzieje (czy nie jedzie już nim inne auto).
Po drugie zmiana pasa zawsze następuje "tu i teraz" i nie ma żadnego "ustalania pierwszeństwa przed skrzyżowaniem" (nb. w tym przypadku zmiana nastąpiła za skrzyżowaniem, więc na sytuację nie ma wpływu ew. naruszenie "warunkowej strzałki").
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 584
Skąd: Mazury
Wysłany: 2023-02-05, 12:31   

Co do zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu - jadąc drogą z pierwszeństwem i skręcając wjeżdżasz przecież na pas ruchu , który jest kontynuacją pasa dla drogi poprzecznej( będącej podporządkowaną ) . Nie można wtedy przecież stosować się do art 22 PoRD ,zachodziłaby sprzeczność ze znakiem D-1.
Manewr zawracania na nagraniu miał miejsce w obrębie skrzyżowania.
_________________
Czerwone jeżdżą szybciej
 
defunk 


Marka: Dacetti / Peżo
Model: Dusterio / Rifter
Silnik: 1,6 SCe / 1,2 110 KM
Rocznik: 2017 / 2021
Wersja: Laureate
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 835
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2023-02-05, 16:31   

EBmazur napisał/a:
Co do zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu - jadąc drogą z pierwszeństwem i skręcając wjeżdżasz przecież na pas ruchu , który jest kontynuacją pasa dla drogi poprzecznej( będącej podporządkowaną ) . Nie można wtedy przecież stosować się do art 22 PoRD ,zachodziłaby sprzeczność ze znakiem D-1.


Od tego jest hierarchia dyrektyw ruchu drogowego (art. 5 pord):
- jeśli znak drogowy nakazuje coś innego, niż przepis -- stosujesz się do znaku;
- jeśli znak nakazuje coś innego, niż sygnał świetlny -- stosujesz się do sygnalizacji.

Zatem:
- ogólnie na skrzyżowaniu zawsze ustępujesz temu, kto jedzie z prawej -- chyba że znak pokazuje coś innego -- chyba że sygnalizacja pokazuje coś innego;
- jeśli zmieniasz pas ruchu, to zawsze ustępujesz pojazdowi, który już nim jedzie (lub wjeżdża z prawej).

IMHO na filmie była taka sytuacja, że tamten kierowca po nawrotce zajął jakiś tam pas, a dopiero następnie zaczął zjeżdżać do prawego, na który z prawej wjeżdżał filmujący.
Oczywiście można się spierać na ile to było jeszcze skrzyżowanie, na ile filmujący wcześniej naruszył obowiązek zatrzymania się i ustąpienia miejsca -- ale to są aspekty na tyle detaliczne, że w razie kolizji byłoby współsprawstwo, oparte już choćby na naruszeniu wymogu zachowania szczególnej ostrożności przez obu kierowców: na skrzyżowaniu, przy zmianie pasa, na naruszeniu obowiązku unikania działań, które mogą zagrozić bezpieczeństwu w ruchu -- a w ostateczności na naruszeniu zasady ograniczonego zaufania.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne