Marka: Dacia
Model: Duster/ Logan II
Silnik: 1.5 dCi/ 1.2
Rocznik: 2013/ 2014
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 13 Lut 2015 Posty: 243 Skąd: Next to WRO
Wysłany: 2023-03-23, 16:26 Może któryś z elektryków coś doradzi
Cześć.
Próbowałem napisać na elektordzie, ale nie mam punktów a kupić ich nie można...
Mam taki problem. Zamontowalem czujnik poziomu płynu w dodatkowym zbiorniku, który wstawilem. Prosty czujnik analogowy na pływaku z dwoma stykami. Czujnik analogowy (sterowanie masa) pod żarówkę jak sądzę w jakiś starym mercu musiał być...
Problem jest następujący, żarówka (która testowałem całość) nie świeci pomimo rozwarcia obwodu, natomiast dioda tak- przewodzi plyn w zbiorniku pomiędzy stykami. Myślałem o przekaźniku samochodowym, ale prąd jest wystarczający (miernik pokazuje tyle co pomiar na akumulatorze 12,44 V) i zwiera styki. Sprawdzałem przejście miernikiem i wiadomo dla miernika jest to 0.1 i 1, dla czujnika w stanie rozwartym 176. Próbowałem puścić masę przez żarówkę T5W, ale dioda nadal świeci (co ciekawe, gdy przyłożyć do żarówki tą "słaba" masę i prąd z akumulatora to sama zarowka nie swieci...) Jeżeli macie jakiś pomysł, to proszę o podpowiedź, bo żarówki nie da się wstawić w miejsce kontrolki ;)
Pozdrawiam.
Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 113 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 3788 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-24, 10:27
1. A zmierzyłeś w ogóle szeregowo prąd jaki płynie w tej pętli przy rozwartych stykach a świecącej diodzie?
2. To jest zwykła dioda LED, czy specjalna na 12V? Jeśli zwykła, to jaki ma dodany rezystor szeregowy?
Marka: DACIA
Model: Sandero Stepway
Silnik: TCe 90
Rocznik: XII 2017
Wersja: Outdoor Pomógł: 113 razy Dołączył: 01 Cze 2017 Posty: 3788 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-24, 14:08
OK- nawet zrobiłem sobie taki mały teścik na poczekaniu...
Faktycznie, nawet jeśli tą cieczą jest woda i styki są mokre, to dioda LED będzie się świecić, bo nawet zanurzając dwa krótkie druty mamy w obwodzie nawet 1,5mA. Tak naprawdę siła świecenia zależy od typu użytej diody LED- standardowa o nominalnym prądzie 10mA zaświeci słabiej a dioda "low current" o prądzie 2mA zaświeci z pełną mocą. Poza tym mogą być jeszcze różne stopnie jasności diod LED- to też ma wpływ.
Generalnie żeby nie rzeźbić dodatkowego układu sterującego masz na początek jeden prosty sposób- dołączenie do diody LED równoległego rezystora (zbocznikowanie diody). Jeżeli to jest typowy układ typu "zwykła dioda plus szeregowy rezystor", to ten rezystor dodatkowy może bocznikować oba te elementy albo samą diodę- można próbować. A jeżeli to jest po prostu gotowa "żarówka LED" to wyboru już nie ma. Jego wartość można dobrać doświadczalnie, bo to zależy od typu diody. Chodzi o to, żeby większość prądu szła przez ten rezystor a nie przez diodę LED. Oczywiście zmniejszy to też trochę siłę świecenia gdy styki czujnika będą zwarte, szczególnie wtedy gdy bocznik będzie tylko na samej diodzie.
Wstępnie podłącz rezystor np.1,5 kOhm i zobacz co będzie, ewentualnie zmniejszaj wartość. Rezystor nie musi być dużej mocy i nie będzie się grzał, bo prąd jest tutaj minimalny nawet przy zwartych stykach będzie max kilkanaście mA- spokojnie wystarczy np. typowy, mały rezystor 0,6W.
Oczywiście mam nadzieję, że zasilanie tego obwodu dajesz "po stacyjce"...
Ostatnio zmieniony przez Dymek 2023-03-24, 14:17, w całości zmieniany 2 razy
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum