Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Instalacja solarna
Autor Wiadomość
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-07-09, 21:28   Instalacja solarna

Zgodnie z życzeniem zamieszczę ogólne informacje o grawitacyjnej instalacji solarnej za około 1200 - 1300 zł jaką wykonałem samodzielnie.

Zacznę od tego, że mam "wyjątkowy - dziwny" dom - m.in. spory taras (około 110 metrów kwadratowych).
Myśląc o instalacji solarnej w 2003 roku przykryłem (oczywiście ekipa od dachów) taras czarną blachą o niedużym nachyleniu (powierzchnia dachu prawie 150 m). Oczywiście krycie tarasu to zupełnie inna bajka.

W 2006 roku (dopiero) doprowadziłem wodę do najwyższej kondygnacji (tu mam 2 pokoje). W jednym, na odpowiedniej wysokości (współgrającej z dachem tarasu) umieściłem 100 l bojler z wężownicą. Na dachu rozłożyłem 25 m czarnej rury montażowej firmy Gardena o śr 25 mm, którą podłączyłem do wężownicy bojlera. Grawitacyjnie ciepła woda z gardenowskiego węża (miewała około 50 stopni) podgrzewała wodę w bojlerze. W ten sposób przy słonecznej, bezwietrznej pogodzie i temp. powietrza powyżej 25 stopni miałem ciepłej wody tyle, że wieczorem spokojnie wszyscy domownicy mogli się umyć czy zrobić sobie prysznic (obecnie 3 osoby dorosłe i 3 dzieci). Oczywiście instalacja ta działała sezonowo (czerwiec - sierpień), bo po pierwsze wypełniałem ją wodą (przed przymrozkami spuszczałem tylko wodę, rura - pusta - zostawała na dachu), a po drugie mam centralne ogrzewanie, stąd od jesieni po wiosnę, na brak ciepłej wody nigdy nie narzekam.

Teraz wykonałem (można by powiedzieć) prawdziwy kolektor słoneczny, którym zastąpiłem gardenowską rurę montażową (po 3 latach jest w doskonałym stanie). Oczywiście zaleję to płynem niezamarzającym (na razie jest woda).

Kolektor (najogólniej) ma wymiary 125 x 200 x około 8 cm. Skrzynia z płyt OSB (12 mm), trochę styropianu na spód (3 cm), na styropianie czarna blacha i do tego przymocowana wężownica z rurki miedzianej o śr. 15 mm (około 16,5 m). Całość przykryta szybą. Dzisiaj pierwszy sprawdzian - uzyskałem na wężownicy 75 stopni (przy nie najlepszej pogodzie i silnym wietrze).

Spełnia to moje oczekiwania - tym bardziej, że całość kosztowała 1220 zł.
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-10, 10:34   

Jest jakaś wymagana różnica wysokości między koletorem a zbiornikiem buforowym aby mogła odbywać się cyrkulacja wody?
_________________
 
DUCATI 



Marka: DACIA
Model: LOGAN
Silnik: 1.6
Rocznik: 2005
Wersja: Ambiance
Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 887
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2009-07-10, 13:13   

Ja czytalem, ze sie daje na dach kaloryfery pomalowane na czarno...
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-07-10, 21:16   

Bojler mam poziomy, a rozstaw rurek wężownicy wynosi 28 cm. Górna rurka kolektora oczywiście jest minimalnie niżej niż górna rurka bojlera, a dołem już sobie nie zawracałem głowy.

Dołączam zdjęcie kolektora. Wąż Gardeny schodził aż do samego dołu dachu.

solar1.jpg
A kolektor wygląda tak
Plik ściągnięto 167 raz(y) 137,34 KB

 
zielony 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV oraz MCV II
Silnik: 1,6 MPI oraz TCe 90 E-R
Rocznik: 2009 oraz 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 196
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2009-07-12, 21:10   

Dla mnie bomba :!: Ja w zeszłym roku skonstruowałem prostsze urządzonko do podgrzewania wody w ogrodowym basenie (średnica ok 3,5m) na zasadzie przepływowej. Uznałem, że zakupiona z basenem elektryczna grzałka podłączana do obiegu filtra więcej żre prądu niż nagrzewa wody.
:idea: Kupiłem 50 zielonego (bo najtańszy) węża, zwinąłem go w spiralę i tego ślimaka umieściłem na kawałku sklejki, aby jego płaszczyznę móc ustawiać prostopadle do promieni słonecznych. Slimaka spryskałem czarnym sprayem, na jednym końcu węża podłączyłem pompę zanurzeniową o niezbyt dużej mocy, a drugi koniec do wody poprzez dodatkowy filtr własnej konstrukcji. Mierzona dokładnym termometrem temperatura na wejściu i wyjściu dawała różnicę > 2st.
:idea: Oprócz tego, okrągły basen "obudowałem" konstrukcją z tyczek i folii plandekowej, co znakomicie zredukowało wypromieniowywanie ciepła - zwłaszcza w nocy. Rankiem temp. w basenie zwykle miała min. 22 st., a po paru godzinach ogrzewania solarnego przekraczała często 30 st.
:idea: Mam zamiar rozbudować to ustrojstwo (do ok 100 m) i umieścić na stałe na dachu szopy w ogrodzie.
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-12, 21:16   

zielony napisał/a:
Mam zamiar rozbudować to ustrojstwo (do ok 100 m) i umieścić na stałe na dachu szopy w ogrodzie.

Właśnie dach szopy wydawał mi się idealny dla podgrzewania wody do ogrodowego prysznica!
_________________
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-07-12, 21:41   

Ja też korzystałem ze zwykłego węża ogrodowego w celu dolewania co kilkanaście minut gorącej wody do baseniku dziecięcego. Podstawa to przykrycie i po południu w baseniku woda miewała 34 - 35 stopni.

Dzisiaj trochę więcej bezchmurnego nieba i kolektorek nieźle dał czadu :mrgreen: .

Już mam nowe pomysły

Ja się za bardzo nie chwalę (bo w tej chwili nieużywany, zagracony i wymaga remontu/przebudowy), ale ... mam basen i to o wymiarach 4,5 x 14 metrów; dwie głębokości, z łagodnym przejściem od około 1 do prawie 2 metrów.
 
Marcin 
Administrator



Marka: Opel
Model: Astra
Silnik: 1.6 CDTI
Rocznik: 2016
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 325
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-07-12, 21:52   

wox napisał/a:
Ja też korzystałem ze zwykłego węża ogrodowego w celu dolewania co kilkanaście minut gorącej wody do baseniku dziecięcego. Podstawa to przykrycie i po południu w baseniku woda miewała 34 - 35 stopni.

Dzisiaj trochę więcej bezchmurnego nieba i kolektorek nieźle dał czadu :mrgreen: .

Już mam nowe pomysły

Ja się za bardzo nie chwalę (bo w tej chwili nieużywany, zagracony i wymaga remontu/przebudowy), ale ... mam basen i to o wymiarach 4,5 x 14 metrów; dwie głębokości, z łagodnym przejściem od około 1 do prawie 2 metrów.


Tylko utrzymac taki basen finansowo i ogolnie w czystosci to nie lada wyzwanie :-) Jak mialem basen o srednicy 3,5 metra na ogrodzie to pomimo dozowania chloru i antyglona i tak z czasem dno robilo sie śliskie i takie jakies malo zachecajace do siedzenia w tym basenie :mrgreen:
 
zielony 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV oraz MCV II
Silnik: 1,6 MPI oraz TCe 90 E-R
Rocznik: 2009 oraz 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 196
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2009-07-12, 22:09   

W moim baseniku (3,5 - 4 m3) wymieniałem wodę 1 raz w ciągu wakacji. Oprócz chemii ważne jest filtrowanie. Oprócz standardowego filtra woda wpadała do basenu przez pończochę. Oprócz tego regularne odkurzanie dna takim sprytnym odkurzaczykiem (też na pończochę).
Bardzo mi się podoba pomysł na zamknięcie węża w skrzynce przykrytej szybą - jak u Wox'a. Wydajność musi wzrosnąć :!: :-D
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-07-12, 22:35   

zielony napisał/a:
Bardzo mi się podoba pomysł na zamknięcie węża w skrzynce przykrytej szybą - jak u Wox'a. Wydajność musi wzrosnąć :!: :-D

Zwykły wąż ogrodowy tego nie wytrzyma. Ten, który mam z Gardeny jest plastikowy i powinien (chyba) zdzierżyć do 80 stopni (u mnie raczej więcej niż 55 stopni nie było). W zamkniętej szybą skrzynce i przy prostopadle padających promieniach słonecznych uzyskamy na pewno ponad 80 stopni.

Ciekawe ile mój kolektor "wyciągnie" - czekam na bezchmurne niebo w godzinach południowych - ale już teraz mierzyłem 75 stopni, mimo "kiepskawej" pogody i nie najlepszego kąta (tego niestety na razie nie zmienię).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne