Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
ścieżki pieszo-rowerowe
Autor Wiadomość
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 968
Skąd: EL
Wysłany: 2026-06-03, 12:31   ścieżki pieszo-rowerowe

W Łodzi jest już dużo ścieżek rowerowych. Asfaltowe, wygodne. Są też ścieżki (drogi) pieszo-rowerowe. Dla pieszych - znak C16, dla rowerów znak C13. Sposób ich umieszczenia na jednym znaku i odseparowania porządkuje sposób korzystania ze ścieżek

a. C16 nad C13 (pozioma linia oddzielająca) - piesi i rowerzyści mogą korzystać z całej szerokości ścieżki. Piesi mają pierwszeństwo przed rowerzystami. Rowerzyści muszą dopasować prędkość do sytuacji na ścieżce.

b. C16 obok C13 (pionowa linia) - piesi i rowerzyści mają swoje ścieżki.

W dużym parku łódzkim rowerzyści wyganiają pieszych z jednej strony szerokiej alejki poprowadzonej wokół stawu, krzycząc że to jest droga dla rowerów. Dwie babcie odskakują zmieszane. Ale przecież na wjazdach ścieżek są znaki a (C16 nad C13). Dlaczego a? Myślę że ze względu na możliwość przebiegania dzieci przez ścieżki. W parku jest mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodzin. Duża powierzchnia parku i kilometry ścieżek.

Uważajcie na maluchy.
 
damiaszek 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1.6 16V LPG
Rocznik: 2012
Wersja: Ambiance
Dołączył: 12 Gru 2015
Posty: 546
Skąd: Kraków
Wysłany: 2026-06-05, 09:15   

DDRiP zło, niezależnie od układu kreski. Różnica prędkości pomiędzy pieszym, a rowerem to jest 3-5x jest to więcej niż pomiędzy rowerem a autem 2-3x (piszę o terenie zabudowanym nie autostradzie). Co więcej większość DDRiP to jakieś potworki z krawężnikami, kończące się w losowych miejscach, albo non stop zmieniające stronę drogi kompletnie nieużyteczne do normalnej komunikacji, nadaj się co najwyżej jako bezpieczniejsze miejsce do przejazdu z małoletnim pod opieką. Krk jak uszczęśliwili mnie takim tworem na drodze do pracy(ul Królewska) , to zmieniłem trasę na równoległą (ul. Kazimierza Wielkiego). Ogólnie na rowerze czuję się bezpieczniej wśród aut niż wśród pieszych i czasami innych rowerzystów. Auta, nawet BMW nie używające kierunkowskazów ;-) są bardziej przewidywalne niż piesi, i piszę to z perspektywy kilkudziesięciu lat całorocznego używania roweru po 4-8kkm rocznie. Miejsce rowerów jest na ulicy, nie na chodniku nawet przerobionym na DDRiP.
_________________
Duster 4x4 1.6 średnia z już ponad 180000 km ;)
Focus 1.6 TDCI średnia z ponad 125kkm
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-06-05, 09:55   

damiaszek napisał/a:
DDRiP zło, niezależnie od układu kreski.


Potwierdzam i przebijam: w ruchu miejskim złem są drogi dla rowerów prowadzone poza jezdnią. Jedynym sensownym rozwiązaniem są pasy dla rowerów -- prowadzone wzdłuż jezdni, oczywiście odseparowane od pasów dla pojazdów mechanicznych (najlepiej jakimiś fizycznymi "szykanami", minimum to malowane pasy).
Co innego w ruchu podmiejskim lub międzymiejskim, tam oczywiście takie śmieszki rowerowe powinny być.
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 968
Skąd: EL
Wysłany: 2026-06-05, 14:46   

damiaszek napisał/a:
Miejsce rowerów jest na ulicy, nie na chodniku nawet przerobionym na DDRiP.

Zgadzsm się jako pieszy. Zgadzam się jako rowerzysta.
Ale w wielu wąskich miejscach w miastach trzeba byłoby coś zburzyć, żeby poszerzyć jezdnie o ścieżki rowerowe, albo zwęzić jezdnie. Dlatego C16 nad C13 dopuszcza warunkowo rowerzystow na chodnik. Ale niestety C16 obok C13 zabiera chodnik. Czasem na C16 warunkowo moga być piesi. Żeby się nie nudziło
Ostatnio zmieniony przez eio 2026-06-05, 14:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-06-05, 15:16   

eio napisał/a:
Ale w wielu wąskich miejscach w miastach trzeba byłoby coś zburzyć, żeby poszerzyć jezdnie o ścieżki rowerowe, albo zwęzić jezdnie.


Można też to zorganizować w taki sposób, jak robi się to w niektórych miasteczkach w Niemczech: przy obu krawędziach wąskiej jezdni jest wymalowany, przerywaną linią, pas dla rowerów, szerokość między nimi to ok. 1,5 szerokości auta. Samochody mogą jeździć całą szerokością jezdni (od krawężnika do krawężnika), w przypadku spotkania się z rowerem zjeżdżają ku środkowi i wyprzedzają go w sposób prawidłowy; jeśli w jednym miejscu stykają się dwa jadące z naprzeciwka samochody i rower -- z wyprzedzaniem musi poczekać aż przejedzie auto z naprzeciwka.


To wygląda mniej-więcej jak tutaj, acz mam wrażenie, że ta jezdnia jest szersza

_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
Ostatnio zmieniony przez defunk 2026-06-05, 15:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
eio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV II
Silnik: 1.0 SCe B4DB400
Rocznik: XII 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 26 Sty 2018
Posty: 968
Skąd: EL
Wysłany: 2026-06-05, 15:26   

defunk napisał/a:
Można też to zorganizować w taki sposób...

Fajnie. Jeździłem ostatnio na rowerze na dłuższych dystansach - duże/małe miasta, wsie, parki itd. Byly chyba wszystkie rodzaje ścieżek PL dostępnych dla rowerzysty, ale tej jednej nie było. Była bardzo podobna - zamiast linii przerywanej była ciągła na długości 0,5 km. Jezdnia w tamtym odcinku jest dość szeroka.
 
defunk 


Marka: Peżo / Toyoda
Model: Rifter / Yaris Cross
Silnik: 1,2 PureTech / 1,5 HEV
Rocznik: 2021 / 2024
Wersja: [Inna].[nie dotyczy]
Dołączył: 25 Lis 2017
Posty: 1123
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2026-06-05, 18:43   

Niestety, pord nie przewiduje takiej opcji: pas ruchu dla rowerów to "część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi" i nie ma opcji "współdzielenia warunkowego" czy jak to tam nazwać.
(Tak sobie myślę, że może kiedyś to się uda, jak wszyscy się naumieją prawidłowo reagować na rower jadący pod prąd drogą jednokierunkową ;-)
_________________
(Dacia Duster 1,6 SCe, 2017-2025)
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 750
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2026-06-06, 21:35   

Cytat:
="damiaszek" Auta, nawet BMW nie używające kierunkowskazów ;-) są bardziej przewidywalne niż piesi, i piszę to z perspektywy kilkudziesięciu lat całorocznego używania roweru po 4-8kkm rocznie. Miejsce rowerów jest na ulicy, nie na chodniku nawet przerobionym na DDRiP.

Święte słowa. Też robię rocznie rowerem około 5000 km i wśród samochodów czuję się jak ryba w wodzie. Po mieście jestem niewiele wolniejszy od nich, a czasem nawet szybszy. Na szczęście dróg dla rowerów w mojej okolicy prawie nie ma, ale niestety wszystko idzie w tym kierunku.
Ostatnio zmieniony przez velomar 2026-06-06, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne