Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy boicie się burzy?
Autor Wiadomość
zielony 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV oraz MCV II
Silnik: 1,6 MPI oraz TCe 90 E-R
Rocznik: 2009 oraz 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 196
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2009-08-03, 21:31   Czy boicie się burzy?

Dzisiaj w nocy w mojej wiosce pod Poznaniem przeszła burza. Kilka razy walnęło w odległości max 100 m od mojej chałupy :-o . Podobno samochód jest jednym z bezpieczniejszych miejsc w czasie burzy. Zastanawiałem się przez moment, czy nie ewakuować rodzinki do Drakuli :lol: Macie jakieś ciekawe przygody z burzą (ew. burza + samochód)?
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2009-08-03, 21:54   

Dom jest zdecydowanie bardziej bezpieczny od samochodu w czasie burzy! Chyba, że nie masz piorunochronu.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
zielony 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV oraz MCV II
Silnik: 1,6 MPI oraz TCe 90 E-R
Rocznik: 2009 oraz 2017
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 196
Skąd: okolice Poznania
Wysłany: 2009-08-03, 22:20   

Nie mam - i prawdę mówiąc, mało kto ma w okolicy. Natomiast wnętrze samochodu tworzy butelkę lejdejską, wewnątrz której ponoć nic nam nie grozi.
 
dogberry 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi 85 KM
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 18 Lis 2007
Posty: 495
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-08-03, 22:31   

Samochód jest najbezpieczniejszy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatka_Faradaya

http://www.smog.pl/wideo/...kontra_pioruny/
_________________
Od 23-11-2007 do 29-10-2009r. przejechane 162 939 kilometrów.
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-03, 22:33   

Piorunochron nie jest wymagany do wszystkich domów.

Oblicza się konieczność jego stosowania według wzoru, w którym zawiera się objętość domu, jego wysokość oraz współczynnik występowania burz ( dla każdego regionu kraju inny).

Ps. Książkę, w której w/w wzór występuje posiada mój kolega, a z pamięci to go nie napiszę, ale jeżeli ktoś będzie bardzo chciał to się postaram i może umieszczę

:mrgreen:
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-03, 22:37   

zielony napisał/a:
wnętrze samochodu tworzy butelkę lejdejską, wewnątrz której ponoć nic nam nie grozi.


A brałeś pod uwagę, że np. jakieś drzewo może się przewrócić?
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-03, 22:52   

Cytat:
Nie mam - i prawdę mówiąc, mało kto ma w okolicy.

???!!! :shock: :shock: :shock:

A jaki jest problem z montażem???
 
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2009-08-04, 08:56   

Nie znam się specjalnie, ale brak piorunochronu to chyba jednak dużo ryzyko, zwłaszcza, że to chyba nic skomplikowanego (czyli drogiego) nie jest?

O klatce Faradaya zawsze się mówi, no i może prąd w aucie nie pokopie, ale zawsze się zastanawiam, że jak taki piorun w Logana pieprznie, to można ładnie zostać ogłuszonym i oślepionym... więc czy to jest aż takie bezpieczne, to nie wiem. Jeszcze tak jak Andrzej pisze - bardzo często słychać, że ktoś zginął w aucie przygnieciony drzewem.
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
 
ian 



Marka: Dacia
Model: Logan Ambiance
Silnik: 1390 cm, 75 KM
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 548
Skąd: Katowice
Wysłany: 2009-08-04, 10:09   

Burza jest groźna :mrgreen: W zeszłym roku (dwa lata temu?) w połowie sierpnia na Śląskiem przetoczył się potężny front burzowy z gradobiciem. Widziałem kilka Dacii, gdzie grad wielkości śliwki skutecznie powgniatał blachę jednak bez uszkodzenia lakieru (odpryski, pęknięcia). Częściej na pokrywie silnika niż na dachu. I to jest według mnie zastanawiające (dach ma większą powierzchnię, jest wyżej).

PS. W innych samochodach pękały też szyby. W Daciach uderzenie gradu wytrzymały.
_________________
Skoda 105 S (1982-1989), Polonez 1500 SLE (1989-2000), 3×Fiat 126p (19??-2002), czasami pożyczane Daewoo Tico, Skoda Felicia
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-04, 20:04   

laisar napisał/a:
A jaki jest problem z montażem???

Zależy z jakiego materiału jest pokrycie dachowe.
Do pokrycia z dachówki pewnie powinny być jakieś uchwyty do montażu pod gąsiorem, do gontów trzeba je pewnie przykleić, blachodachówka sama w sobie może służyć jako piorunochron.
Ale to nie wszystko. Konieczne są jeszcze uziomy o odpowiedniej rezystancji.
Podczas budowy domu jako uziom można zastosować zbrojenie ławy fundamentowej lecz tu trzeba jakoś rozwiązać połączenia prętów aby dobrze przewodziły, a najlepiej pod ławą położyć bednarkę.
sami-99 napisał/a:
Ps. Książkę, w której w/w wzór występuje posiada mój kolega, a z pamięci to go nie napiszę, ale jeżeli ktoś będzie bardzo chciał to się postaram i może umieszczę

Poproszę. bardzo.

EDIT
I to chyba jeszcze nie wszystko.
Instalacja elektryczna z dodatkowym przewodem PE, połączenia wyrównawcze, szyna wyrównawcza, zabezpieczenia przeciwprzepięciowe...
_________________
 
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-04, 20:11   

1/ Burze bardzo lubię - są widowiskowe...
2/ Też nie mam piorunochrona.
3/ Fachowiec oszacował koszt ~4000 pln...
4/ Samochód jest bezpieczny - ładunek, który sie gromadzi w czasie uderzenia pioruna "chce uciec" na zewnątrz... Ty z rodziną jest wewnątrz... i git.
5/ Kiedyś w Top Gear'ze Chomik siedział w samochodzie, a panowie z instytutu wysokich napięć "robili mu" pioruna. W następnym odcinku nadal występował :-)
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-08-04, 20:58   

mag napisał/a:
2/ Też nie mam piorunochrona.
3/ Fachowiec oszacował koszt ~4000 pln...

Ja też nie mam piorunochrona i potwierdzam w/w koszt jego instalacji.

Większość dyskutujących pewnie mieszka w blokach (wysokich) gdzie piorunochrony są. Przyjrzyjcie się domom jednorodzinnym, wolnostojącym - zdecydowana większość piorunochronów nie ma. I może nie tyle chodzi tutaj o koszt (nie mały; zgoda - ktoś powie, że to żaden koszt w przypadku, gdyby piorun miał trafić w dom i go zrujnować), ale teraz buduje się domy raczej niskie (za to "rozłożyste") i nie znam przypadku, by piorun trafił w taki właśnie dom. Za to miesiąc temu w dom mojej dalszej znajomej właśnie trafił piorun (w komin) - dom wysoki, odosobniony. Szczegółów (zniszczeń) nie znam, wiem tylko, że "poszedł" komputer.
mag napisał/a:
5/ Kiedyś w Top Gear'ze Chomik siedział w samochodzie, a panowie z instytutu wysokich napięć "robili mu" pioruna. W następnym odcinku nadal występował :-)

Też oglądałem.
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-04, 22:19   

Beckie napisał/a:
sami-99 napisał/a:
Ps. Książkę, w której w/w wzór występuje posiada mój kolega, a z pamięci to go nie napiszę, ale jeżeli ktoś będzie bardzo chciał to się postaram i może umieszczę

Poproszę. bardzo.



Ze względu na okres urlopowy proszę uzbroić się w cierpliwość - ale na pewno go umieszczę.
;-)
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
Konrad 


Marka: Renault
Model: Laguna Grandtour
Silnik: 1,8 16V + Gaz
Dołączył: 03 Cze 2008
Posty: 213
Skąd: Powiat Piaseczno
Wysłany: 2009-08-04, 22:19   

A propos.
Byłem dzisiaj w serwisie RTV i rozmawiałem z właścicielem na temat ruchu w interesie. Pan stwierdził, że teraz jest dobrze, bo wczoraj była burza i ma dużo sprzętu elektronicznego do naprawy - pokazał mi : miał klika monitorów LCD, ze dwa telewizory LCD, mnóstto dekoderów satelitarnych i parę elementów wież audio. Stwierdził, że do wszystko jest sprzęt poburzowy. Zapytałem go o listwy i wtedy pokazał mi czekajacy na naprawę monitor twierdząc, że był podłączony do listwy ( oczywiście z zewnątrz na sprzętach nic nie było widać ). Pan stwierdził, że zagadką jest co w tych sprzętach się popsuło - jak zasilacze to pestka, jak coś więcej to śmietnik. Pan powiedział, że listwy są dla spokoju psychicznego ( chyba że mają bardzo szybkie bezpieczniki ). Do dzisiaj śmiałem się jak wokół mnie rąbały pioruny. :-P Spokorniałem - od dzisiaj chyba zacznę wyłączać w czasie burzy sprzęt z prądu ( lub chociać aby nie były na czuwaniu ). W sumie mam ubezpieczenie sprzętu od przepięć i piorunów ... ale mimo tego jakby mi pieprznęło i rozwaliło kompa, to nie przeżyłbym jednego dnia bez wglądu na forum Klubu Dacia :mrgreen:
_________________
Poprzednie auto : Dacia Logan 1,4 MPI B+G.
Obecnie : Laguna II 1,8 16 V B+G
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-04, 22:21   

Są listwy firmy FEVER, które dają gwarancję na sprzęt chyba do 8 tysięcy złotych.

Ps. nie są drogie.
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2009-08-04, 22:22   

mag napisał/a:
1/ Burze bardzo lubię - są widowiskowe...
2/ Też nie mam piorunochrona.
3/ Fachowiec oszacował koszt ~4000 pln...
4/ Samochód jest bezpieczny - ładunek, który sie gromadzi w czasie uderzenia pioruna "chce uciec" na zewnątrz... Ty z rodziną jest wewnątrz... i git.
5/ Kiedyś w Top Gear'ze Chomik siedział w samochodzie, a panowie z instytutu wysokich napięć "robili mu" pioruna. W następnym odcinku nadal występował :-)


Kiedys pokazywali na discowery jak piorun trafil w autko hmm nie nadawalo sie do uzytku ;) trafienie bylo w laczenie szyby z maska na wysokosci kierownicy dziura dosc potezna ;) byla
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-04, 22:25   

Mój ojciec oglądał dom po "wizycie" pioruna kulistego. W/W wleciał przez otwarte drzwi, wyleciał przez szybę wypalając w niej równy otwór.

Efekt: cała instalacja spalona, było widać gdzie w ścianie biegną przewody ( widoczne wypalone ślady ), sprzęt w całym mieszkaniu spalony - MASAKRA
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
kier 


Marka: Dacia/Dacia
Model: Logan/Logan MCV
Silnik: 1.4 MPI/SCe 1.0
Rocznik: 2007/2019
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 305
Skąd: Ciechanów
Wysłany: 2009-08-04, 22:36   

sami-99 napisał/a:
W/W wleciał przez otwarte drzwi


Wniosek, zamykać drzwi :D

Czy ktoś słyszał aby piorun kulisty _WLECIAŁ_ przez zamknięte okno?

--
pozdrawiam
kierek
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-05, 00:17   

Fakt - nie, ale wyleciał przez szybę, czyli wleciał na podwórze przez zamknięte okno :mrgreen:
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
Beckie 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 2064
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-22, 18:58   

sami-99 napisał/a:
Beckie napisał/a:
sami-99 napisał/a:
Ps. Książkę, w której w/w wzór występuje posiada mój kolega, a z pamięci to go nie napiszę, ale jeżeli ktoś będzie bardzo chciał to się postaram i może umieszczę

Poproszę. bardzo.



Ze względu na okres urlopowy proszę uzbroić się w cierpliwość - ale na pewno go umieszczę.
;-)


Jeśli miałbyś chwilkę...
_________________
 
stempik 



Marka: dacia
Model: logan
Silnik: 1,4mpi
Rocznik: 2005
Wersja: Laureate 5 os.
Dołączył: 02 Maj 2008
Posty: 698
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-09-22, 20:56   

mag napisał/a:
Kiedyś w Top Gear'ze Chomik siedział w samochodzie, a panowie z instytutu wysokich napięć "robili mu" pioruna. W następnym odcinku nadal występował :-)


No, to mnie przekonałeś.

P.S. I na 100% to był ten sam ?
 
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-22, 21:30   

No co Ty, jak Stig sie skończył to powiedzieli o tym :-)
 
marekwoj 


Marka: Hyundai
Model: I30 CW
Silnik: 1.6 CRDI
Rocznik: 2010
Dołączył: 20 Cze 2008
Posty: 197
Skąd: Jaktorów
Wysłany: 2009-09-22, 22:46   

sami-99 napisał/a:
Są listwy firmy FEVER, które dają gwarancję na sprzęt chyba do 8 tysięcy złotych.

Ciekawe czy jest chociaż jedna osoba, która dostała odszkodowanie z tej "gwarancji" :mrgreen:
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-24, 23:37   

Beckie napisał/a:
sami-99 napisał/a:
Beckie napisał/a:
sami-99 napisał/a:
Ps. Książkę, w której w/w wzór występuje posiada mój kolega, a z pamięci to go nie napiszę, ale jeżeli ktoś będzie bardzo chciał to się postaram i może umieszczę

Poproszę. bardzo.



Ze względu na okres urlopowy proszę uzbroić się w cierpliwość - ale na pewno go umieszczę.
;-)


Jeśli miałbyś chwilkę...



Zapomniałem o tym. :oops:
Teraz muszę czekać, aż kolega wróci z wycieczki.
Ale postaram się jak najszybciej.
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
Ostatnio zmieniony przez sami-99 2009-09-24, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
ZeneC 



Marka: Renault
Model: Twingo I
Silnik: 1.2
Rocznik: 1997
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 370
Skąd: Celestynów/Warszawa
Wysłany: 2009-09-26, 14:19   

Widziałem pojawienie się tego tematu, ale nawet nie spojrzałem, kto go założył. Pomyślałem, ża jakaś koleżanka może w ten sposób szuka jakiegoś wolnego pogromcy burz, który na wezwanie przybędzie i uspokoi, gdy za oknem zrobi się straszno.... Może w ten oto sposób zawiąże się na Forum nowy dział towarzysko-matrymonialny :mrgreen:

Dziś stwierdziłem, że zaspokoję swoją ciekawość, zajrzę o czym tu mowa no i poważny ton dyskusji mnie zaskoczył. Więc i ja dorzucę swoje trzy grosze. Sami-99 zaintrygowal nas tajemniczym wzorem określającym konieczność uzbrojenia domu w instalację odgromową no i czekamy z niecierpliwością. Ja jednak uspokoję trochę i powiem, że obowiązek prawny posiadania takiej instalacji dotyczy budynków wielorodzinnych, do zamieszkiwania zbiorowego oraz obiektów użyteczności publicznej, a nie domów jednorodzinnych. Z punktu widzenia większości chyba ubezpieczycieli nieposiadanie piorunochronu na swoim domu nie przeszkadza w otrzymaniu odszkodowania za uderzenie pioruna.

Cholera, no i niechcący wyszła mi kryptoreklama :lol:
_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne