Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Sekundniki przy światłach
Autor Wiadomość
psur 



Marka: Nissan
Model: NV200 Evalia
Silnik: 1.5 dCi
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 652
Skąd: DW
Wysłany: 2009-09-25, 12:00   Sekundniki przy światłach

Laisar przytoczył już jedną nowość jaka się u nas pojawiła ( http://www.daciaklub.pl/forum/viewtopic.php?t=2493 ), ale władze Wrocławia zastanawiają się też nad wprowadzeniem takich sekundników przy światłach - odliczałyby sekundy do zielonego bądź czerwonego światła. Jest już takie coś dla tramwajów w przynajmniej jednym miejscu, a że pokrywa się ze światłami dla samochodów to zawsze z tego chętnie korzystam: tam jest akurat taka górka, więc chwilę wcześniej puszczam hamulec i potem ruszam już z powolnego toczenia. Po pierwsze szybciej, po drugie taniej - mniej paliwa.

Myślę, że to mogłoby pomóc w zmniejszeniu korków przede wszystkim przez sprawniejsze ruszanie. Większość kierowców niestety rusza mozolnie, zostawia duuuuże odstępy i wolno przetacza się przez skrzyżowanie.

Co myślicie o tym rozwiązaniu?
_________________
Dacia Logan 1.4 MPI 75 KM, wersja Access + poduszka pasażera
2007 - 2012, ok. 86 tys. km
To był naprawdę fajny wóz!

www.psur.pl - moja strona o podróżowaniu po Polsce
Ostatnio zmieniony przez psur 2009-09-25, 12:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-25, 12:46   

Każdy pomysł usprawniający ruch wart jest rozważenia, chociaż zawsze trzeba ważyć jeszcze faktyczną użyteczność w funkcji kosztów. Sekundnik nie wydaje się drogi, choć użyteczność może mieć trochę ograniczoną - jeśli wyświetlacz nie jest zbyt duży, to właściwie wyłącznie do osób prawie na skrzyżowaniu.

Dawno temu, na ulicy Chorzowskiej w Katowicach wisiały nad drogą spore wyświetlacze pokazujące prędkość, z jaką należy jechać, żeby trafić na zielone światło na następnym sygnalizatorze (które i tak podobno były "sfalowane"). Tylko nie wiem, czy system kiedykolwiek działał, bo za mojego życia tego nie widziałem... <;

Natomiast już jakiś czas temu myślałem o czymś będącym pewnego rodzaju połączeniem obu pomysłów: żeby każdy sygnalizator wysyłał (udostępniał? - bo takie dane może istnieją) swój aktualny moment cyklu. (Opcjonalnie: żeby istniała centralna baza danych, dostępna zdalnie dla kierowców). Wydaje mi się, że już sama informacja pozwoliłaby dostosować tempo jazdy dla płynniejszego ruchu. Zwłaszcza, gdyby sprzęgnąć to jeszcze z upowszechniającymi się przenośnymi nawigacjami - ale tak naprawdę wystarczyłoby jakieś proste urządzenie, odbierające sygnał ze stosunkowo niewielkich odległości.

Jakby ktoś chciał zainwestować - to śmiało, nie zastrzegam żadnych praw (;
 
76magg 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 50
Skąd: Banino
Wysłany: 2009-09-25, 12:47   

Dasz radę pstryknąć fotkę?

W Krakowie chyba kojarzę takie wyświetlacze, podające z jaką prędkością jechać, żeby na następne światła dotrzeć na zielonym. A tutaj widzę, że jest to coś zupełnie innego...

EDIT:... za wolny jestem :D
Co do centralnego sterowania... to w Trójmieście mieli wprowadzić jakieś centralne zarządzanie sygnalizacją świetlną... tylko się chyba pożarli o to gdzie ma być centrala i w efekcie chyba mieli postawić dwie :D
Ostatnio zmieniony przez 76magg 2009-09-25, 12:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
wox 


Marka: Renault/Suzuki
Model: Espace/Jimny
Silnik: 1,6 TCe/1,3
Rocznik: 2016/2012
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 29 Gru 2007
Posty: 1411
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2009-09-25, 13:16   

laisar napisał/a:
Dawno temu, na ulicy Chorzowskiej w Katowicach wisiały nad drogą spore wyświetlacze pokazujące prędkość, z jaką należy jechać, żeby trafić na zielone światło na następnym sygnalizatorze (które i tak podobno były "sfalowane"). Tylko nie wiem, czy system kiedykolwiek działał, bo za mojego życia tego nie widziałem... <;

Coś takiego było i działało w Krakowie (lata 90-te)
 
jackthenight 



Marka: Dacia, Fiat
Model: Sandero, Tipo
Silnik: 1.4 MPI, 1.4 16V
Rocznik: 2008, 2016
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 66 razy
Dołączył: 10 Sie 2008
Posty: 3233
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-09-25, 14:17   

W całej Bługarii takie sekundniki są nad światłami.
Pokazują ilość pozostałego czasu do zmiany na czerwony, oraz
ilość sekund pozostałych do zmiany na zielony.
_________________

 
jan ostrzyca 


Marka: FIAT
Model: Doblo
Silnik: 1.4 FIRE
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 2126
Skąd: Lublin
Wysłany: 2009-09-25, 17:54   

W Polsce takie "grzecznościowe" wynalazki jak sekundniki przy światłach nigdy się nie przyjmą. Polski kierowca ma głeboko w dupie innych użytkowników dróg. Dotyczy to szczególnie kierowców zawodowych: busiarzy, tirowców, taksiarzy, przedstawicieli handlowych (którym wydaje się, że są handlowcami a w rzeczywistości są organicznym dodatkiem do ruchomego biura w srebrnym focusie).
_________________
MCV RED ROOSTER 2007 1.6 MPI+LPG, 87 km, 7 os.113 000 km
MCV SILVER BULLET 2012 1.6 MPI+fabryczny LPG, 84 km, 7 os. 104 000 km
FIAT DOBLO RED SKIN 2017 1.4, LPG Tartarini 95 KM, 7 os., 90 000 km
DUSTER PRESTIGE SNOW WHITE 1.0+LPG
 
Nova 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 157
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-25, 18:02   

jackthenight napisał/a:
W całej Bługarii takie sekundniki są nad światłami.
Pokazują ilość pozostałego czasu do zmiany na czerwony, oraz
ilość sekund pozostałych do zmiany na zielony.


...a i tak mają kory jak jasny gwint - przynajmniej w Sofii, i jeżdżą jak chcą - przynajmniej w Sofii...
_________________
Grunt - to umieć radzić sobie w życiu...
Ostatnio zmieniony przez Nova 2009-09-25, 18:04, w całości zmieniany 1 raz  
 
MartinPŃ 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 100
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-25, 18:38   

Mi się pomysł podoba, wiadomo że ci którzy nie stosują się obecnie do zasad ruchu drogowego takie znaki też będą mieli gdzieś, a może u innych utrwaliłoby to myślenie o płynnej jeździe przez miasto, zamiast pędzenia spod świateł żeby pod drugimi awaryjnie hamować.
 
mag 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,5 dCi
Rocznik: 2013
Wersja: Laureate2
Dołączył: 11 Sty 2009
Posty: 132
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-25, 19:50   

Mi też się podoba ten pomysł. Po pierwsze - może byłoby płynniej - wiadomo, kiedy "wrzucić" bieg - a nie wszyscy lubią ciągle wciskać sprzęgło... Po drugie - pokazanie czasu postoju może obniżyć poziom "wk...wienia" kierowców - będą może spokojniejsi, jak będą wiedzieć ile będą czekać na zielone...
 
sami-99 



Marka: DACIA
Model: SANDERO
Silnik: 1,6 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 209
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-25, 21:14   

Będzie można poczuć się jak kierowca rajdowy

5...4...3...2...1...BROOOOOM

:mrgreen:

Super pomysł.
_________________
SANDERO i wszystko jasne.

32000 km zadowolenia
 
MartinPŃ 


Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1,4
Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 100
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-09-25, 22:40   

Wycinek z artykułu gdzie coś takiego jest opisane:


(po kliknięciu pełny rozmiar)
 
straszna_maruda 


Marka: Renault
Model: Megane 2 ph2
Silnik: 1.6
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 251
Skąd: ETM
Wysłany: 2009-09-27, 08:43   

Bardzo dobry pomysł. Zwiększy bezpieczeństwo (mniej jeżdżących na pomarańczowym) i szybciej można bedzie ruszyć.
 
Andrzej 



Marka: Dacia Logan
Model: MCV 7os.
Silnik: dci 85
Rocznik: 11.2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 19 Wrz 2007
Posty: 556
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-26, 13:00   

W Rosji przed zmianą na pomarańczowe przez kilka sekund miga zielone [tak jak dla pieszych].
Podobnie zanim zapali się zielone najpierw pali się czerwone i żółte - więc po co jeszcze dodatkowe wyświetlacze? Może coś tam dadzą, ale nie rozwiążą problemów - zwłaszcza jak udzie "zasypiają" na skrzyżowaniu. Może lepsze byłyby kary za zbyt powolne ruszanie?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne