Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2017-07-09, 22:41
Opony całoroczne / wielosezonowe
Autor Wiadomość
twistor 
Zielony listek


Marka: Renault>Dacia
Model: Thalia>N.Sandero
Silnik: SCe 75 1.2 16V
Rocznik: 2017
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-10-29, 10:58   Rosyjskie Nokiany

ken-wawa napisał/a:
Coraz bardziej skłaniam się do zakupu opon wielosezonowych...

Na krótka listę trafiły:

[...]
Nokian Weatherproof

Dodatkowo produkcja w Rosji nie budzi mojego zaufania

Nokian Weatherproof


Dlaczego nie budzi zaufania???

Odrzućmy CAŁĄ PROPAGANDĘ POLITYCZNĄ! Rosja ma klimat bardziej wyrazisty niż ostatnio Polska i produkowane tam opony na tamte warunki powinny sprawdzić się u nas. Poza tym Firma NOKIAN na pewno czuwa na jakością produktów sygnowanych ich logo. A że kupili tam fabrykę . Bo tanio; rozejrzyj się po naszym kraiku.

Ja pamiętam też jaszcze stare powiedzonko "Russkije: gniotsa - nie łamiotsa" (nie piszę cyrylicą bo nie wiem jak będzie widoczne).

GoodYear'y (wielosezony) miałem na Thalii i... kilka razy poleciałem na nich ,aż miło. a powinny być szczęśliwe bo wygrałem je w jakimś konkursie.

Pozdrawiam ,
Twistor
Ostatnio zmieniony przez twistor 2017-10-29, 11:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
laisar 
Moderator



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.6 MPI
Rocznik: 2007
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 417 razy
Dołączył: 16 Wrz 2007
Posty: 18024
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-10-29, 11:08   

twistor napisał/a:
NOKIAN na pewno czuwa na jakością produktów sygnowanych ich logo

Aż za bardzo - http://moto.pl/MotoPL/1,8...-oszustwie.html <;
 
twistor 
Zielony listek


Marka: Renault>Dacia
Model: Thalia>N.Sandero
Silnik: SCe 75 1.2 16V
Rocznik: 2017
Dołączył: 19 Lip 2017
Posty: 9
Skąd: Polska
Wysłany: 2017-10-29, 11:17   Nokiany cd.

Dzięki za info.
Opony, tak jak napisałem będę obserwował i wypowiem się za jakiś czas.
Pozdrawiam,
Twistor
 
SVENSON 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe 90 LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 30 Maj 2017
Posty: 279
Skąd: Katowice
Wysłany: 2017-10-29, 11:53   

Sam mam podobny dylemat , czy jak odbiorę samochód (oczywiście na letnich) to kupić rasowe zimówki czy Nokiany i letnie sprzedać
:?:
 
marko 



Marka: Dacia
Model: SS Techroad i Duster 4WD
Silnik: 90TCe i 150TCe
Rocznik: 2019 i 2021
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Kwi 2017
Posty: 200
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2017-10-29, 12:50   

Dylemat jest, bo to i takie uszczęśliwianie Klienta przed dealera jest trochę na siłę. Zamiast opon zimowych w gratisie wolałbym komplet felga+opona zimowa, nawet powiedzmy za niewielką opłatą.
W swoim przypadku opony zimowe sprzedałem a nie mówię że było łatwo. Moim zdaniem opona o profilu 55 na zimę jest trochę za niska, a felgi skądinąd oryginalne aluminiowe po kilku zimach nadawały by się do renowacji.
Teraz zamawiam zdecydowanie opony zimowe i felgi 15", szkoda już teraz inwestować w opony całoroczne w zamian za stosunkowo dobre opony letnie, które dostałem przy zakupie auta.
Zatem odczucie całoroczne czy dedykowane jest jedynie podejściem czysto subiektywnym. Znam osoby, które jeżdżą autem kilka razy w miesiącu na oponach całorocznych klasy ekonomicznej i nie mieli żadnej "przygody" z tym związanej. Wszystko zależy od dostosowania własnego samochodu oraz techniki jazdy do bieżących warunków na drodze. W przypadku samochodu z salonu i posiadaniu już opon zimowych sprawa wydaje się być bezdyskusyjna i oczywista, przynajmniej przez kilka lat od zakupu.
Pozdrawiam.
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-10-29, 13:38   

laisar napisał/a:

Aż za bardzo - http://moto.pl/MotoPL/1,8...-oszustwie.html <;


Też to widziałem i mocno mnie to zniechęciło. Choć tak naprawdę to nie wiadomo ile firm oszukuje.

Jak było z VW - najpierw zrobiono wielką aferę, a później okazało się, że przynajmniej kilka innych firm też było podejrzanych. Dodatkowo gdyby przyjąć zasadę, że jak firma oszuka to klient może zwrócić produkt i odzyskać cenę sprzedaży, to od razu skończyłyby się oszustwa (formalnie nawet w polskim prawie klient może odstąpić od umowy, jeśli produkt nie posiada cech o których zapewnia sprzedawca, problem w tym, że nikt tego nie egzekwuje). Ponadto jak jeden oszukuje, to inni też zaczynają o tym myśleć, by klienci nie przestali kupować ich produktów, jako "niby gorszych".

Wracając do tematu, najwiekszą ochotę mam na Continentale AllSeasonsContact. Dodatkowo te opony nie(!) są zaznaczone jako SUV i zastanawiam się, czy to ma jakieś znaczenie (ale mają nawet wyższy indeks nośności niż potrzebny do mojego samochodu i dodatkowo mają oznaczenie XL czyli wzmacniane).
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-10-29, 13:41   Re: Nokian Weatherproof

twistor napisał/a:
Na Nokian Weatherproof jeżdżę od 2-ch miesięcy. Jestem z nich bardzo zadowolony. Przyczepność w warunkach jesiennej, mokrej drogi wspaniała. Jedno bardzo ostre hamowanie przed cysterną, która wymuszała na mnie - poruszającym się po rondzie - pierwszeństwo przejazdu, uratowało mi nowiuteńki samochód. Jak na razie jest super. Zobaczymy jak będzie na śniegu. Napiszę za jakiś (?) czas.


W Nokianach bieżnik budzi zaufanie - na wygląd powinien bardzo dobrze radzić sobie na śniegu i na mokrym, gorzej na suchym. Dodatkowo pewnie ta opona nadaje się na lekki off-road.

Wersje oznaczone jako SUV mają dodatkowe wzmocnienia aramidem (niestety w rozmiarze, który ja szukam nie mają, bo nie ma oznaczenia SUV).
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-10-29, 14:18   

marko napisał/a:
Moim zdaniem opona o profilu 55 na zimę jest trochę za niska, a felgi skądinąd oryginalne aluminiowe po kilku zimach nadawały by się do renowacji.


Dlaczego profil 55 jest za niski.

Dla samochodu dla którego chce kupić albo opony zimowe albo wielosezonowe producent dopuszcza tylko dwie specyfikacje 215/55/r17 albo 216/60/r16 - tak na pierwszy rzut oka 55 od 60 chyba aż tak dużo się nie rózni?

Natomiast wchodzenie w inne opony (niezgodne z homologacją) jest moim zdaniem dość ryzykowne ze względu na przepisy.
 
marko 



Marka: Dacia
Model: SS Techroad i Duster 4WD
Silnik: 90TCe i 150TCe
Rocznik: 2019 i 2021
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Kwi 2017
Posty: 200
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2017-10-29, 15:15   

Zgoda ale dla mojego samochodu producent przewiduje opony w rozmiarze 195/55/R16 lub 185/65/R15.
 
goswee 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.2 16V 73 KM
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 04 Paź 2016
Posty: 300
Skąd: Łódź
Wysłany: 2017-10-29, 23:18   

ken-wawa napisał/a:
marko napisał/a:
Moim zdaniem opona o profilu 55 na zimę jest trochę za niska, a felgi skądinąd oryginalne aluminiowe po kilku zimach nadawały by się do renowacji.


Dlaczego profil 55 jest za niski.

Dla samochodu dla którego chce kupić albo opony zimowe albo wielosezonowe producent dopuszcza tylko dwie specyfikacje 215/55/r17 albo 216/60/r16 - tak na pierwszy rzut oka 55 od 60 chyba aż tak dużo się nie rózni?

Natomiast wchodzenie w inne opony (niezgodne z homologacją) jest moim zdaniem dość ryzykowne ze względu na przepisy.


Kazdy dopuszczony rozmiar przez producenta daje w sumie taka sama srednice, wiec wysokosc powinna roznic sie o pol cala, czyli 1.27cm.
A liczac po wymiarach roznica bedzie 1.07 cm,
Czy dobrze licze?
_________________
Dacia Logan MCV 2 FL, 1.2 16v
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-10-30, 00:58   

Mały błąd, powinno być 215/55/r17 albo 215/60/r16
 
CzarnY 


Marka: Dacia
Model: Lodgy + Logan
Silnik: 1,6 SCe LPG + 1,0 Sce LPG
Rocznik: 2017 +2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Kwi 2017
Posty: 247
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2017-10-31, 12:29   

Jeżdzę na nokianach wetherproof 195/65/15

Rozmiar minimalnie większy niż fabryczny, bieżnik, fajny agresywny, świetnie trzyma na mokrym, na suchym cichy, na śniegu jeszcze nie testowany, ale patrząc na doświadczenia z poprzedniego auta gdzie również miałem nokiany, będzie wszystko ok.
_________________
3 szt => Dacia Lodgy 1,6 SCE + LPG
5 szt =>Dacia Logan 1,0 SCE + LPG
1 szt=> Dacia Logan Stepway 1,0 TCE + LPG
1 szt =>Dacia Sandero'09 1,6 MPI + LPG

Tanie muły robocze :)
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-10-31, 20:16   

Porównywałeś może do opon zimowych. Na jakich wcześniej jeździłeś?

Ja prawie zdecydowałem się na Continentale.

Przy okazji, czy lepiej kupować opony z tym samym tygodniem i rokiem (ten sam DOT), czy to nie ma większego znaczenia? Do tego pory tak kupowałem, ale teraz jak napisałem do kilku sprzedawców, to żaden nie chce mi tego zagwarantować.
 
PiotrWie 



Marka: Opel
Model: Zafira Family
Silnik: 1,8
Rocznik: 2014
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 15 Lip 2010
Posty: 1591
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-10-31, 20:22   

ken-wawa napisał/a:
Porównywałeś może do opon zimowych. Na jakich wcześniej jeździłeś?

Ja prawie zdecydowałem się na Continentale.

Przy okazji, czy lepiej kupować opony z tym samym tygodniem i rokiem (ten sam DOT), czy to nie ma większego znaczenia? Do tego pory tak kupowałem, ale teraz jak napisałem do kilku sprzedawców, to żaden nie chce mi tego zagwarantować.

Zmień sobie opis - bo teraz wygląda jakbyś kupował opony do nieznanego modelu nieznanej marki :mrgreen:
 
Gercio 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCE 90 S&S
Rocznik: 2016
Wersja: Laureate
Dołączył: 26 Lip 2016
Posty: 51
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-11-01, 17:51   

Witam ;-)

Michelin Crossclimate od roku. Zima super, Lato super, ciche w deszczu auto jedzie bardzo stabilnie.
Nie mieszkam w górach, i jak dla mnie nie ma sensu pchać się w zimówki :-)

Taki przypadek - w maju 2012 - 5 stopni i śnieg padał - na autostradzie A4 wszyscy kierowcy którzy byli na letnich zagrażali sobie i innym.

Ważna rzecz - jeżeli uniwersalna to tylko dobrej jakości.
 
pluto 



Marka: DUSTER I 1,5 dCi 90KM
Model: TESLA model 3 LR
Silnik: 440 KM
Rocznik: 2021, 2022
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Gru 2011
Posty: 549
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2017-11-01, 19:17   

Gercio napisał/a:
Witam ;-)

Michelin Crossclimate od roku. Zima super, Lato super, ciche w deszczu auto jedzie bardzo stabilnie.
Nie mieszkam w górach, i jak dla mnie nie ma sensu pchać się w zimówki :-)

Taki przypadek - w maju 2012 - 5 stopni i śnieg padał - na autostradzie A4 wszyscy kierowcy którzy byli na letnich zagrażali sobie i innym.

Ważna rzecz - jeżeli uniwersalna to tylko dobrej jakości.


Potwierdzam
Michelin Crossclimate użytkuję od 2015 roku już w trzecim samochodzie i nigdy nie miałem żadnego problemu. Najważniejsze że zimą w niczym nie ustępuję oponą zimowym nawet w grząskim śniegu.
Jak kupować opony całoroczne to tylko klasy premium (2 firmy rządzą na rynku) bo na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać nie tylko na swoim. A opony całoroczne coraz częściej są wybierane przez kierowców co widać nie tylko na tym forum.
_________________
Tesla 3 LR 82 kWh 4x4 440 KM 2022r. - 14,0 kWh/100 km
Renault ZOE II 52 kWh 2020r. - 13,0 kWh/100 km
 
Endymion 



Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,4 + LPG (od nowości)
Rocznik: 2007
Wersja: Arctica 5 os.
Dołączył: 09 Lip 2010
Posty: 64
Skąd: Sochaczew
Wysłany: 2017-11-02, 06:49   

Od września 2015r. śmigam na oponkach GoodYear Vector 4Season w rozmiarze 185/65 R15, w tym czasie przejechałem na nich 89kkm.
Głównym powodem dla którego pozbyłem się zimówek było ich szybkie zużywanie się podczas naszych "zim", oraz kiepska ich przyczepność na mokrym asfalcie i błocie pośniegowym.
Wielosezonówki są w tych warunkach znacznie lepsze, najważniejsze dla mnie jest to że niezależnie jakie warunki na drodze mnie czekają zawsze mam odpowiednie opony :)
Co do zużycia to jest ono chyba normalne, w tej chwili jestem już blisko znaczników zimowych (są dwa: zimowe i letnie) ale oponki mają już 89kkm więc przebieg całkiem niezły jak na jeden komplet.
_________________
401kkm i nadal się toczy...
 
marko 



Marka: Dacia
Model: SS Techroad i Duster 4WD
Silnik: 90TCe i 150TCe
Rocznik: 2019 i 2021
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Kwi 2017
Posty: 200
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: 2017-11-02, 08:13   

Jak na taki przebieg to opony faktycznie wyglądają na porządne. Osobiście w polonezie miałem navigator2 i po 30 kilku tysiącach opona pomimo niewielkiego zużycia bieżnika nie była już taka dobra. Szczególnie podczas temperatury dodatniej i na mokrym asfalcie droga hamowania biła rekordy Guinnesa.
 
michele 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1.6 SCe LPG
Rocznik: 2017
Wersja: Lodgy
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Cze 2017
Posty: 413
Skąd: Wilcza
Wysłany: 2017-11-02, 08:41   

Ogólnie widzę porównanie, że jak zimówki, to tania wersja ekonomiczna, a jeśli całoroczne to premium. To chyba nie tędy droga. Korzystałem z zimówek z tanich i premium i jest różnica. Premium na dłużej wystarczają, problemów z nimi nie miałem nawet po tych 5 latach sprawują się prawidłowo, powoli już bieżnik się kończy. Natomiast tanie w cieplejsze dni zostawiają czarną gumę na jezdni i nie musi to być lato.

Teraz zamówiłem zimowe nokiany - nie wyobrażam sobie z dzieciakami pojechać w góry na sanki na całorocznych gumach.
_________________
Moja galeria
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-02, 09:17   

Wiadomo, że jest różnica premium/budżet ale odkąd pojawiły się etykiety na oponach wybór stał się łatwiejszy - można je w końcu porównać (testy i opinie to można sobie wsadzić) i porządna opona ze średniej półki nie musi być gorsza od premium pod względem drogi hamowania.
 
ken-wawa 


Marka: w planach
Model: w planach
Silnik: w planach
Dołączył: 21 Lis 2015
Posty: 369
Skąd: na polnocy
Wysłany: 2017-11-02, 09:58   

Myślicie, że ta nowość Continentale AllSeasonContact mogą być też dobrym wyborem?

Póki co znalazłem tylko jeden test https://www.tyrereviews.c...n-Tyre-Test.htm i kilka pojedynczych, raczej pozytywnych, opini.
 
MM 



Marka: Dacia
Model: Sandero II Stepway / Duster II
Silnik: 1,5 dCi / 1,3 Tce 150
Rocznik: 2012 / 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 104
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2017-11-02, 18:13   

Mam te continentale w rozmiarze 205/55/16 od 2 tygodni i mam nadzieję być zadowolonym. Test na mokrym rondzie wypadł pomyślnie.
_________________
pozdrawiam / Maciek
 
piku 


Marka: Dacia
Model: Duster 4x4
Silnik: 1,5 dCi 110 KM/1,3 TCe 130 KM
Rocznik: 2012/2019
Wersja: Prestige
Dołączył: 12 Mar 2013
Posty: 1358
Skąd: Prawiedniki
Wysłany: 2017-11-04, 23:43   

pixa napisał/a:
jest różnica premium/budżet ale odkąd pojawiły się etykiety na oponach wybór stał się łatwiejszy - można je w końcu porównać (testy i opinie to można sobie wsadzić) i porządna opona ze średniej półki nie musi być gorsza od premium


Wyraziłeś tu kilka różnych opinii.
Otóż są nie tylko opony premium i budżetowe. Ciekawsze wydaje się porównanie średniej klasy do premium. Czasami może się okazać, że tu są najciekawsze wybory - Twoja ostatnia opinia; uważam, że chodzi nie tylko o drogę hamowania, bo to nie jest jedyny wyznacznik jakości opony.
Masz pewność, że etykiety są miarodajne? Ja - nie. Nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, jak jest z ich miarodajnością, ale mam prawo podejrzewać, że tak samo, jak ze wskazaniami producentów samochodów, dotyczącymi spalania. W końcu i te i te normy zatwierdzają (wymyślają?) te same instytucje unijne.
Uważam, że mimo ich wad, z testami i opiniami na temat opon, które chce się kupić, warto się zapoznać, pamiętając jednak, że opinie są bardzo subiektywne i uwarunkowane niepowtarzalnymi czynnikami.
Ostatnio zmieniony przez piku 2017-11-05, 14:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
wieza 



Marka: Dacia
Model: LODGY
Silnik: 1,5
Rocznik: 2013
Wersja: Prestige 5 os.
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 26 Cze 2008
Posty: 1919
Skąd: ŁÓDŹ
Wysłany: 2017-11-05, 10:58   

tak dorzucę jeszcze co nie co bo mam dylemat czy całoroczne czy nie ..
Wszystko zależy ile sie km przejeżdża rocznie i w jakich warunkach, w jakim regionie kraju mieszkasz, i czy jeździsz często w góry itp terenie.
To że taniej wychodzi 1 komplet opon to wiadomo ale, jednak opona zimowa to jest opona zimowa i tak samo z letnią. jeśli robisz rocznie np 10 tys to kup cało sezonowe, ale jak robisz powyżej 20 tys, a ja robię min. 25 tys rocznie tylko Dacią, a dochodzi ze jeżdżę innymi autami też, bo jak bym tylko Dacią jeździł to by było 35-40 tys rocznie. To się zastanawiam czy to ma sens całoroczne opony, jeżdżę w zimę w góry kilka razy w roku, i mam duże obawy czy dadzą radę, i czy nie będę musiał łańcuchów za często używać .. bo zimówka to zimówka. No i jeszcze ważna sprawa gdzie się kręcisz czy ciągle po mieście i okolicach czy robisz sporo tras ;)
Nie może być coś do wszystkiego.. i równie dobrego.
To takie moje przemyślenie.
_________________
Przede wszystkim przestronnosc w aucie co dajeLodgy i MCV w dobrej cenie ;)
Stan licznika 115,000 i koniec
Lodgy 120000km i rośnie
Ostatnio zmieniony przez wieza 2017-11-05, 12:12, w całości zmieniany 1 raz  
 
pixa 



Marka: Dacia
Model: Sandero Open
Silnik: 1.2
Rocznik: 2016
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Paź 2016
Posty: 634
Skąd: Wro
Wysłany: 2017-11-05, 11:20   

piku napisał/a:
pixa napisał/a:
jest różnica premium/budżet ale odkąd pojawiły się etykiety na oponach wybór stał się łatwiejszy - można je w końcu porównać (testy i opinie to można sobie wsadzić) i porządna opona ze średniej półki nie musi być gorsza od premium



Masz pewność, że etykiety są miarodajne? Ja - nie. Nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, jak jest z ich miarodajnością, ale mam prawi podejrzewać, że tak, jak ze wskazaniami producentów samochodów, dotyczącymi spalania. W końcu i te i te normy zatwierdzają (wymyślają?) te same instytucje unijne.
Uważam, że mimo ich wad, z testami i opiniami na temat opon, które chce się kupić warto się zapoznać, pamiętając jednak, że zwł. opinie są bardzo subiektywne.


Nie mam, ale jednak testy aut w takim AutoSwiecie zawsze wygrywa VW i Skoda ;-) Nie wiem kogo wspierają w przemyśle oponiarskim ;-) Mimo wszystko można na nie rzucić okiem i czegoś się dowiedzieć. Opinie to jest natomiast dramat - jak się czyta, że ktoś ocenia oponę po przejechanych 100 km to ręce opadają :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne