Strona korzysta z plikow cookie w celu realizacji uslug zgodnie z Polityka prywatnosci.

Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu do cookie w Twojej przegladarce lub konfiguracji uslugi.

DACIA Klub Polska  
  •  FAQ  •   Szukaj  •   Użytkownicy  •   Grupy  •  Rejestracja  •   Zaloguj  • 

 Ogłoszenie 
JEDNA SPRAWA = JEDEN TEMAT

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: laisar
2017-07-09, 22:41
Opony całoroczne / wielosezonowe
Autor Wiadomość
light7 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1,6 16v
Rocznik: 2010
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 10 Cze 2013
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-06-26, 12:10   

wiciu_r napisał/a:
Przebieg 62kkm i następne też już w każdym aucie będą całoroczne.


Jaka masz wysokość bieżnika po takim przebiegu ??
 
przemoc84 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.4
Rocznik: 2010
Wersja: BlackLine 5 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Lut 2017
Posty: 475
Skąd: zam. Elbląg, ur. Poznań
Wysłany: 2019-06-26, 12:20   

ale zobacz jaki przebieg z postu wynika że w 6,5 roku zrobił po niespełna 10k km rocznie stąd pewnie zużycie jakieś zatrważające nie będzie
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
  Wysłany: 2019-07-01, 08:57   Jakie opony całoroczne polecacie do Sandero Stepway ?

Witam !

Moja Wymarzona Dacia Sandero z wersji oczekującej "no way" nadjeżdża do wersji stepway :-) i to na letnich oponach Michelin Energy Sawer Green + 205/55/16.

I tu mam Pytanie , czy ktoś ma opony wielosezonowe w swojej rakiecie , a jeżeli tak to jakie ? I czy jesteście z nich zadowoleni?

Zamierazam dokonać wymiany opon przy odbiorze auta, więc ww. oponki będę miał do sprzedania , cana regularna na opono to 500 zł/ sztukę , promocyjna 400 zł ja zastosuję jeszcze agresywniejsza promocje :roll: :idea: :mrgreen:
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2019-07-01, 09:48   

Cytat:
Michelin Energy Sawer Green + 205/55/16. cana regularna na opono to 500 zł/ sztuk

teraz jest promocja - 340 od sztuki
https://www.oponeo.pl/mod...ASAAEgJlmvD_BwE
chyba że masz "inną lepszą wersję "
ponieważ oddawałem stare auto córce i musiałem wymienić opony , to kupiłem jej całoroczne Delinte AW5 185/65 R14 86 H .narzekała tylko raz - jak ulice trójmiasta zamieniły się w lodowisko , ale wtedy wszystko się ślizgało
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2019-07-01, 09:50   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Michelin Energy Sawer Green + 205/55/16. cana regularna na opono to 500 zł/ sztuk

teraz jest promocja - 340 od sztuki
https://www.oponeo.pl/mod...ASAAEgJlmvD_BwE
chyba że masz "inną lepszą wersję "
ponieważ oddawałem stare auto córce i musiałem wymienić opony , to kupiłem jej całoroczne Delinte AW5 185/65 R14 86 H .narzekała tylko raz - jak ulice trójmiasta zamieniły się w lodowisko , ale wtedy wszystko się ślizgało


Co to za producent 1 slyszę
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2019-07-01, 10:00   

Cytat:
Co to za producent 1 slyszę

W hameryce nie słyszeli o fiacie , w Singapurze o orlenie , w Japonii o Dębicy a w Polsce o samochodach Samsung . dacie też kupiłem na oponach kompletnie nieznanego mi producenta - ale są ok.
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2019-07-01, 10:03   

EBmazur napisał/a:
Cytat:
Co to za producent 1 slyszę

W hameryce nie słyszeli o fiacie , w Singapurze o orlenie , w Japonii o Dębicy a w Polsce o samochodach Samsung . dacie też kupiłem na oponach kompletnie nieznanego mi producenta - ale są ok.


Ja generalnie sie nie czepiam i nie miałem z tym problemu moga być opony budżetowe i produkowane w Chinach i one generalnie są ok bo na licencji porządnych firm i na ich maszynach produkowane, Natomiast nie odważył bym się na made i China i designed by China, za dużo szczęścia na raz. Miąłem saudyjskie Zeteex na lato i Imperiale na zimę , super tanie i na prawdę trwałe.
 
Puncu 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 27 Mar 2019
Posty: 95
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-01, 10:18   

Właśnie dotarł do mnie komplet nowych opon wielosezonowych - Nokian Weatherproof :-D
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2019-07-01, 10:24   

Puncu napisał/a:
Właśnie dotarł do mnie komplet nowych opon wielosezonowych - Nokian Weatherproof :-D


Jaki rozmiar i po ile?
 
Puncu 



Marka: Dacia
Model: Logan
Silnik: 1.4 MPI
Rocznik: 2008
Wersja: Laureate Plus
Dołączył: 27 Mar 2019
Posty: 95
Skąd: Kraków
Wysłany: 2019-07-01, 10:35   

gawel napisał/a:
Puncu napisał/a:
Właśnie dotarł do mnie komplet nowych opon wielosezonowych - Nokian Weatherproof :-D


Jaki rozmiar i po ile?


185/65 R 15
Za wszystkie zapłaciłem 928zł, co daje 232zł/szt.
 
gawel 


Marka: Dacia
Model: Sandero Stepway Laureate LPG
Silnik: 0,9 LPG
Rocznik: 2019
Wersja: Stepway Laureate
Dołączył: 31 Maj 2019
Posty: 356
Skąd: WPR
Wysłany: 2019-07-01, 10:58   

Puncu napisał/a:
gawel napisał/a:
Puncu napisał/a:
Właśnie dotarł do mnie komplet nowych opon wielosezonowych - Nokian Weatherproof :-D


Jaki rozmiar i po ile?


185/65 R 15
Za wszystkie zapłaciłem 928zł, co daje 232zł/szt.


Bardzo dobra cena
 
tAboon 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 SCe 109KM + LPG-LR
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Lip 2018
Posty: 667
Skąd: Gdynia / Kielce
Wysłany: 2019-07-01, 12:18   

Ja mam te i nie narzekam: https://www.oponeo.pl/dan...-t-xl#187521190
Choć prawdziwej zimy jeszcze nie przejeździły.
_________________
Pozdrawiam
LwG
Bună salutări :)
 
steiner 



Marka: Dacia
Model: Duster II / Duster II / Dokker Van SCe
Silnik: 1.5 dCi / 1.3 Tce / 1.6 Sce
Rocznik: 2018/2019/2018
Wersja: Essential
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 05 Gru 2018
Posty: 199
Skąd: Łódź
Wysłany: 2019-07-01, 15:09   

ja na jednym Dusterze (w sumie drugim) mam założone od dwóch lat Goodyear Vector 4seasons suv 4x4, a na drugim od roku Goodyear Vector 4seasons GEN2 suv 4x4
w zimowych warunkach (drogi nieodśnieżone, wiejskie) sprawują się bardzo dobrze (jeśli nie doskonale - w trakcie zimy te pierwsze założyłem zamiast uniroyali MS plus 66 z przebiegiem ok 20 tys - i stwierdziłem ze nareszcie czuje się pewnie na drodze, natomiast latem - wyjazdy wakacyjne - też bez zastrzeżeń - ale i bez jakiejś odczuwalnej różnicy w stosunku do firmowych Continentali....
 
brzuch0 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 w benzynie
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 27 Maj 2016
Posty: 214
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-03-31, 17:30   Opony Nokian to totalny szajs

Po 3 latach i 45 tyś km Nokian Waterproof nadają się na śmietnik. Całe są popękane i teraz pytanie jakie teraz kupić opony najlepiej całoroczne ?
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-03-31, 18:01   

1. Nie ma takich opon. Są opony całoroczne Nokian Weatherproof.

2. Opony całoroczne zazwyczaj zużywają się szybciej od letnich/zimowych. Powodem jest skład gumy, która musi znieść zarówno ekstremalnie wysokie, jak i niskie temperatury. Nokiany nie są wyjątkiem, jeszcze szybciej zużywają się Continentale czy Bridgestone'y. Natomiast Nokiany są bardziej zimowo-letnie niż letnio-zimowe, a ostatnie zimy to żadne zimy.

3. Według niektórych testów Michelin CrossClimate+ spośród całorocznych zużywają się najmniej. Ale są drogie.

https://www.tyrereviews.c...n-Tyre-Test.htm
https://www.tyrereviews.c...n-Tyre-Test.htm

4. Pękanie opon to często wynik nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Parkujesz zazwyczaj na zewnątrz, w słońcu?
 
Eutreia 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: 1.5 dCi
Rocznik: 2009
Wersja: Laureate 7 os.
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 27
Skąd: Lublin
Wysłany: 2020-03-31, 18:24   

Mam to samo doświadczenie, dwa i pół roku i do wymiany - sądziłem, że chociaż 4 sezony wytrzymają - zatem z premium zszedłem na budget czyli krajową Dębicę Navigator - obaczymy!
 
brzuch0 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 w benzynie
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 27 Maj 2016
Posty: 214
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-03-31, 18:34   

macminer napisał/a:
1. Nie ma takich opon. Są opony całoroczne Nokian Weatherproof.

2. Opony całoroczne zazwyczaj zużywają się szybciej od letnich/zimowych. Powodem jest skład gumy, która musi znieść zarówno ekstremalnie wysokie, jak i niskie temperatury. Nokiany nie są wyjątkiem, jeszcze szybciej zużywają się Continentale czy Bridgestone'y. Natomiast Nokiany są bardziej zimowo-letnie niż letnio-zimowe, a ostatnie zimy to żadne zimy.
zazwyczaj na zewnątrz, w słońcu?


Mam w drugim samochodzie cały rok Chińskie zimówki. Od 3 lat samochód parkowany jest pod chmurką i nic się nimi nie dzieje niepokojącego.

Eutreia napisał/a:
Mam to samo doświadczenie, dwa i pół roku i do wymiany - sądziłem, że chociaż 4 sezony wytrzymają - zatem z premium zszedłem na budget czyli krajową Dębicę Navigator - obaczymy!

Próbowałeś oddać na gwarancje ?

91465235_249017786256193_62786022366248960_n (Copy).jpg
Plik ściągnięto 42 raz(y) 107,58 KB

91954380_632059414306626_4421569102091386880_n (Copy).jpg
Plik ściągnięto 61 raz(y) 76,94 KB

Ostatnio zmieniony przez brzuch0 2020-03-31, 18:37, w całości zmieniany 2 razy  
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-03-31, 21:12   

brzuch0 napisał/a:

Mam w drugim samochodzie cały rok Chińskie zimówki. Od 3 lat samochód parkowany jest pod chmurką i nic się nimi nie dzieje niepokojącego.


Nic w tym dziwnego. Paradoksalnie opony o gorszych właściwościach jezdnych mogą być trwalsze i vice versa. Trudno stworzyć gumę/oponę, która jednocześnie spełniałaby wszystkie kryteria (m. in. przyczepność w różnych warunkach, hałas, opory toczenia oraz trwałość). Dużym plusem Nokianów jest zachowanie w warunkach zimowych - tu zdecydowanie zwyciężały w testach opon całorocznych. Ale na pewno nie trwałość.

Ja w poprzednim aucie miałem te Nokiany (15") i byłem z nich bardzo zadowolony. Dla mnie podstawowym kryterium było bezpieczeństwo. Jestem w stanie zapłacić raz na 3-4 lata za komplet opon, jeśli choćby raz w tym okresie uratują mnie przed groźnym wypadkiem. Różnica w drodze hamowania pomiędzy dobrymi a byle jakimi oponami to czasem kilka, a czasem kilkanaście metrów, które mogą decydować o życiu lub śmierci (moim, pasażera, pieszego, rowerzysty itd.). Zwłaszcza w warunkach jesienno-zimowych droga hamowania i trzymanie boczne może być niespodzianką (niespodziewane oblodzenie, błoto pośniegowe itp.).

Trudno wyciągnąć jednoznaczne wnioski z zamieszczonych zdjęć, ale ja widzę tu zarówno spękanie od promieni UV (drobne powierzchniowe pęknięcia), jak i spore zużycie, które wskazuje na dynamiczny styl jazdy (ewentualnie niewłaściwe ciśnienie).

Poza tym 40-50.000 km uważane jest za typowy czas życia kompletu opon, zwłaszcza jeśli są eksploatowane przez okrągły rok. https://www.mynrma.com.au...-car-tyres-last

Więcej wskazówek tu: https://blog.carnextdoor.com.au/how-long-should-my-tyres-typically-last/
 
brzuch0 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 w benzynie
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 27 Maj 2016
Posty: 214
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-04-03, 21:43   

Dziś zamontowałem opony goodyear 4seasons. Nie przypominam sobie, żeby tak dobrze dacia prowadziła się na nokianach, do tego samochód w końcu jedzie prosto.
 
EBmazur 



Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1,0 SCe
Rocznik: 2018
Wersja: Laureate 5 os.
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 24 Mar 2019
Posty: 592
Skąd: Mazury
Wysłany: 2020-04-04, 15:34   

brzuch0 napisał/a:
, do tego samochód w końcu jedzie prosto.

Uważaj na zakrętach ;-)
 
macminer 



Marka: Dacia
Model: Duster
Silnik: 1.6 SCe
Rocznik: 2019
Wersja: Prestige
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 07 Wrz 2018
Posty: 245
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2020-04-05, 11:45   

Cytat:

Dziś zamontowałem opony goodyear 4seasons.


"Będzie Pan zadowolony". To prawdopodobnie optymalny wybór (jeśli ktoś nie chce zaszaleć i kupować Michelinów).

Zaniepokoiło mnie jednak "samochód w końcu jedzie prosto". To nie powinno zależeć od samych opon. Patrząc na zdjęcia twoich Nokianów zauważyłem mocne starcie bocznych krawędzi i zastanawiałem się, czy nie było to wynikiem złego wyważenia kół lub niewłaściwego ustawienia zbieżności kół ewentualnie zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Sprawdzałeś ostatnio zbieżność kół?

https://www.allstate.com/...even-tire-wear/
https://www.bridgestoneti...ead-wear-causes
 
brzuch0 



Marka: Dacia
Model: Lodgy
Silnik: 1,6 w benzynie
Rocznik: 2017
Wersja: Laureate 7 os.
Dołączył: 27 Maj 2016
Posty: 214
Skąd: Tychy
Wysłany: 2020-04-07, 17:22   

macminer napisał/a:
Cytat:

Dziś zamontowałem opony goodyear 4seasons.


"Będzie Pan zadowolony". To prawdopodobnie optymalny wybór (jeśli ktoś nie chce zaszaleć i kupować Michelinów).

Zaniepokoiło mnie jednak "samochód w końcu jedzie prosto". To nie powinno zależeć od samych opon. Patrząc na zdjęcia twoich Nokianów zauważyłem mocne starcie bocznych krawędzi i zastanawiałem się, czy nie było to wynikiem złego wyważenia kół lub niewłaściwego ustawienia zbieżności kół ewentualnie zbyt niskiego ciśnienia w oponach. Sprawdzałeś ostatnio zbieżność kół?

https://www.allstate.com/...even-tire-wear/
https://www.bridgestoneti...ead-wear-causes

Michelinów w warsztacie nie polecali drogie i wcale nie lepsze niż goodyear-y . Zbieżność sprawdzana wczoraj była minimalna korekta, koła wyważane miałem raz w roku . Ciśnienie sprawdzane raz na kilka miesięcy ( czujniki działają jak chcą ). W poprzednim samochodzie dobrze jak raz w roku sprawdzałem ciśnienie i z oponami nic sie nie działo.
 
GRL 


Marka: Dacia => VW
Model: Duster II => Golf
Silnik: 1.6sce => 1.0tsi 115
Rocznik: 2018 => 2019
Wersja: Comfort
Pomógł: 20 razy
Dołączył: 20 Lip 2016
Posty: 1207
Skąd: ZS
Wysłany: 2020-04-07, 23:33   Re: Opony Nokian to totalny szajs

brzuch0 napisał/a:
Po 3 latach i 45 tyś km Nokian Waterproof nadają się na śmietnik. Całe są popękane ...

macminer napisał/a:
1. Nie ma takich opon. Są opony całoroczne Nokian Weatherproof.
...
4. Pękanie opon to często wynik nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Parkujesz zazwyczaj na zewnątrz, w słońcu?

Miałem owe Nokiany przez rok i 21.000km zanim nie skasowali mi Dustera.
U mnie też były popękane, choć nie tak bardzo.
Mocno mnie rozczarowały, gdyż od 12 lat mało które z moich aut było garażowane i nigdy nie widziałem takiej lipy nawet na 10-letnich kapciach.
Ewidentnie wina opon.

Swoją drogą - tak trochę z przypadku wyszło, że mam w 2 moich nowych autach i letnie i zimówki.
Jak dopiero zaczynała się panika związana z wirusem, uznałem, że czas wymienić na letnie i mieć temat z głowy.
W końcu już kalendarzowa wiosna, a przymrozków zimą w zachodniopomorskim prawie nie było.
I co?
Tydzień po wymianie -5st.C nocą, lekki śnieg i skrobanie szyb ranem.
No myślałem, że szlag mnie trafi...
Strasznie żałuję, że choć w jednym z aut nie mam całorocznych. :-?
 
velomar 


Marka: Dacia
Model: Sandero
Silnik: 1.0 SCE
Rocznik: 2020
Wersja: Laureate
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Lip 2020
Posty: 594
Skąd: Lubelskie
Wysłany: 2020-11-17, 20:25   

A ja właśnie zakupiłem komplet całorocznych do Sandero.
Wahałem się między zimówkami średniej klasy, budżetowymi zimówkami z kompletem felg stalowych i właśnie całorocznymi (i ewentualną późniejszą sprzedażą letnich Bridgestone'ów Turanza, na których kupiłem samochód, jeśli te całoroczne sprawdzą się również w lecie).
Wybrałem nowość Nokiana - Seasonproof. Mało jest o nich na razie opinii czy testów, a te Weatherproof'y, jak piszecie, często parciały, ale ten nowy model niby całkiem przeprojektowany i może ciut inna mieszanka. Cena dość niska jak na markę Premium (ale to pewnie zasługa produkcji Made in Russia - no przyznam, że na "ruskich" oponach jeszcze nie jeździłem i lekki dreszczyk emocji jest, czy aby ten Sasza i Wania przynajmniej po trzeźwemu te opony odlewali).
Dość obszerny film od producenta:
https://www.youtube.com/watch?v=68bQe1QMfj4
Jeszcze nie zamontowane, więc jedyne co mogę powiedzieć to to, że przynajmniej świeża produkcja (3320 - wszystkie 4 sztuki), jakichś niedoróbek nie widać (może jednak byli trzeźwi), nawet waga prawie identyczna (7.08 - 7.12 kg, co chyba dobrze świadczy o dokładności wykonania). Bieżnik bardzo wysoki, około 8.5-8.6 mm (w letnich Bridgestone'ach po symbolicznym przebiegu 3000 km - 6.5 mm).
Z wyglądu i w dotyku wciąż bardziej przypomina oponę zimową i o ich właściwości na śniegu raczej jestem spokojny. Czy na mokrym i suchym asfalcie zapewnią wystarczającą przyczepność i precyzję prowadzenia - okaże się.
Według etykiety przynajmniej powinny być ciche (67 dB, wobec 70 dB Turanzy). Opory toczenia też raczej niskie (C, Turanza - B).
Pojeździmy - zobaczymy.
A może ktoś z Was ma już jakieś doświadczenia z tymi oponami?

P.S.
Kupiłem wersję 88H (ta sama nośność i indeks prędkości, co fabryczne, chyba nie było sensu brać takich wzmocnionych XL do lekkiej Sandero).
Ostatnio zmieniony przez velomar 2020-11-17, 20:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
nowy 


Marka: Dacia
Model: Logan MCV
Silnik: TCe90
Rocznik: 2019
Wersja: Techroad
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Lut 2020
Posty: 431
Skąd: DTR
Wysłany: 2020-11-22, 19:26   

velomar napisał/a:
Według etykiety przynajmniej powinny być ciche (67 dB, wobec 70 dB Turanzy)


ja tam widzę 69 dB :-P
_________________
Paweł
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template FISubSilver v 0.3 modified by Nasedo. Done by Forum Wielotematyczne